"Çfarë më ka thënë Enver Hoxha për naftën në Shqipëri" - Rrëfimi i Nexhmijes

31 Gusht 2023, 10:32Ekonomia TEMA
"Çfarë më ka thënë Enver Hoxha për

Enver Hoxha ishte i bindur se në Shqipëri ka naftë, po aq sa edhe që kompanitë e huaja e sabotojnë gjetjen e saj në vendin tonë. Kështu është shprehur Nexhmije Hoxha në një intervistë për gazetaren Rudina Xhunga. 

Në një kohë kur të gjithë i kanë sytë drejt Shpiragut me shpresë se nxjerrja e naftës do të ndikojë në ekonominë e vendit, me sa duket siguria që Shqipëria është vendburim nafte është shumëvjeçare, por problemi shumëvjeçar gjithashtu, qëndron tjetër kund.

“Enver Hoxha kishte një libër të veçantë për naftën. Ai nuk donte ta lajmëroje për lajmet e përditshme, sidomos për aksidentet. Por kishte një porosi: për naftën edhe në gjumë mund ta zgjoje. Kur digjeshin puset, nuk e zinte gjumi derisa të fikej.

Ai ishte i bindur që Shqipëria ka naftë. Dhe jo vetëm italianët francezët, anglezët, por edhe sovjetikët që erdhën me specialistët e tyre Enveri thoshte na sabotojnë. 

E dinë ku janë dhe i mbyllin”, është shprehur Nexhmija Hoxha, në një intervistë në 2008.

33 Komente

 1. T
  Trapajane hesapi

  Zoterinj te Temes:-sa hapin rubrica per Dashnor kalocin,bottoni pjese pjese (me vazhinesi faqe per faqe) librin e Enver Hoxhes "per Naften".Eshte me interes ,sidomos tani me Shpiragun.Madje ,po' ti kerkoni Dushan Kalocit(Dashnorit) te gjejne dhe fjalime sekrete te Enverit per Naften,Sa kuriozitete dhe te verteta do te dalin.Do mesojme Edhe per Naften ne gjirin e Drinit,te cilen ne,nga kepi i Rodonit nuk e preknim dot,Edhe se ishte ne ujrat tona.Ndersa kompanite e huaja nga Mali i zi e preken me cpime te inklinuara.

  1. O
   Operacioni Zjarri

   Envar Hoxha ishte gjigand qe nuk i vjen ne ketij populli. Sa me shume kohe kalon aq me shume lartesohet figura e tij. Nuk gabonte tek shprehej per sabotimet qe te huajt benin ne sektorin e naftes. Kur nafta filloi te nxirrej nga specialistet shqiptare agjenturat e huaja serviren dokumente kunder ketyre specialisteve dhe Everi mjerisht ra brenda ketij kurthi.

   1. A
    Artan

    Kot nuk e than nafta can bllokadën po si ke ven pseudonimin ashtu je trap fare.

    1. s
     skllavi qe permallohet per tiranin

     Gomarlleku dhe idiotizmi njerzor eshte i pa kufi: Hoxha,as arsimin per biologji nuk e mbaroi,por cuditerisht zbriste dhe shetiste 5000 deri ne 7000 ne nentoken shqiptare dhe zbulonte naften. Duket ne endrrat e ti fantazmagorike,ndjente si ere nafte,pordhat e nexhit.Kjo shkaktoi dhe masakren ne mase te inxhenjerve te zot dhe personaliteteve njerzore,te ketij perbindeshi paranojak.

     1. G
      Genti

      Ti ke tru në kokë aq sa kishte Enveri tru te bolet. Prandaj ka pjerdhur ky vend se ka rënë në dorë hajdutësh dhe idiotësh si puna jote me shokë.

      1. b
       ben

       Me siguri qe juve te dy duhet te hyni tek rekordi gines, si te vetmet raste te njerezve me tru tek hallatet.

     2. R
      Ruzhdi

      Deri tani gati 80 vite pushtetarët si Enver Hoxha. Sali Berisha. Fatos Nano dhe Edi Rama kan qenë Politikanët ma të kqijë ma të pa përgjegjëshëm dhe të pa moralshëm dhe hajdutë.

     3. E
      Enveri nga Ferri

      Jo me kot Dushan Mugosha i ka dhene qe ne kohet e turbullta te luftes kur e kishte ne perdorim pseudonimin "Delikatja" per t'ma kaluar pastaj mua ne pronesi...

      1. S
       Shqiptar

       Prandaj ai ishte i madh. Ndersa keta çapaçulet e shesin per nje cope buke..!

       1. L
        Labi

        Enveri fliste per naften,nese flet me palloshin e gjate e lolon e tij zagarin e bashkise te flasin per leje ndertimi.Jane bere trima mbasi nuk preku ligji Salihin nuk na prek as ne,Salihi i kosh bere pallatet ngjitur ku shkelej cdo ligj ne Tirane,keta jane me keq,larg qofte nje termet pastaj do shikojme si shkon kjo pune,athere kujtohet dhe spak per denime dhe ligj,shkojne te arkitekti ku ne fillim duhet te shkojne te ai qe ka dhene lejen.

        1. A
         Agron

         Ne librin per naten shkruhet gjetesisht per naten ne Shpirag.

         1. A
          Agimi.

          JOpërNOSTALGJI,por para më pak se 30vjet është thënë që vëdi tonë lundron mbi FLORI dhe politikan të së djathtës me mendimet eteorit etyre, me ÇEKUN ebardhë ,teorinë eZEROS hodhën poshtë mundin,djerën dhpër më shumë shkencën shqiptare të naftës .Sot injorantët e kësaj kohe dhe të pasurit e MJELIN këtë TOKË tëBEGATË.Jo politikanë(sps jeni) kush më shumë dhe kush më pak HAJDUTË ju eardhmja e vëndit zgjohuni dhe tregojuni vëndin emerni fatin evëndit në dorë.

          1. L
           Lasgushi

           Ore bënë cbënë,këta "udheheqësit" e mëdhenj,pa dallim.Të detyrojnë SHELLin të risë nr. e sondave të cpimit nç vëndburim për ta konturuar ,llogaritur dhe vënë në shfrytëzim sa më shpejt vendburimin e Shpiragut.Këtë duet të bëje Rama që të mbetet në histori.Mbase hamë ndonjë thërime edhe ne pensionistët nga djersa që kemi derdhur....edhe për ritjen e Edit 198 cm

           1. S
            Sapa

            Dmth Enveri paska ndejtur disa vjet pa gjume. Kush ka punuar ne rrugen Memaliaj Ballsh me kamjonet e qymyrit e ka pare disa vjet qiellin te ndricuar naten.Do kete qene viti 1983-84 kur mora nje person qe donte te vinte ne Ballsh. Ishte inxhinier dhe u hap me mua dhe me tregoj per injorancen e regjimit qe e lene kete pus te digjet dite nate vetem te mos ja shtrijne doren armikut qe te vijne dhe ta shfrytezojne. Cfare te thuash me teper?

            1. X
             Xhezo Smokthina

             Specialistët e mrekullueshëm të naftës jo se nuk kanë gjetur naftë dhe gaz, por e keqja ka qënë ajo që thoni ju, puset merrnin flakë dhe nga prapambetja teknologjike nuk mbylleshin kurrë derisa shtresa shteronte. Mund të përmendim Divjakën që muaj të tërë deri gati një vit flaka ndrconte gjysmën e Shqipërisë. Po ashtu, Drenova, Cakrani, Marinza ( këtë të fundit e mbyllën rusët) vazhduan derisa shtresa shteronte. Për këto dëme kolosale fajtor i vetëm ka qënë diktatori Hoxha, i cili në vënd që të kërkonte ndihmën e kompanive private të specializuara, deklaronte marrëzinë që nuk pranonte " t'i shtrinte dorën imperialistëve dhe revizionistëve." E. Hoxha përpara pushtetit të tij nuk pyeste t'i vihej zjarri gjithë Shqipërisë jo më vetëm naftës. Kopjet më të shëmtuara të tij janë Berisha dhe Rama. Por të paktën ai ishte diktaturë ideologjike, i kufizuar brënda marrëzive komuniste, kur këta janë thjesht hajdut ordinerë që mbrojnë gjënë e vjedhur.

             1. P
              Pena

              O xhezo, o xhezo, o i vrare, kompetent o madh qenke, Drenova dhe Cakrani eshte i njejti vendburim, mos ja fut kot o derman, fol per ato qe di, ....

             2. X
              Xhezo Smokthina

              Specialistët e mrekullueshëm të naftës jo se nuk kanë gjetur naftë dhe gaz, por e keqja ka qënë ajo që thoni ju, puset merrnin flakë dhe nga prapambetja teknologjike nuk mbylleshin kurrë derisa shtresa shteronte. Mund të përmendim Divjakën që muaj të tërë deri gati një vit flaka ndrconte gjysmën e Shqipërisë. Po ashtu, Drenova, Cakrani, Marinza ( këtë të fundit e mbyllën rusët) vazhduan derisa shtresa shteronte. Për këto dëme kolosale fajtor i vetëm ka qënë diktatori Hoxha, i cili në vënd që të kërkonte ndihmën e kompanive private të specializuara, deklaronte marrëzinë që nuk pranonte " t'i shtrinte dorën imperialistëve dhe revizionistëve." E. Hoxha përpara pushtetit të tij nuk pyeste t'i vihej zjarri gjithë Shqipërisë jo më vetëm naftës. Kopjet më të shëmtuara të tij janë Berisha dhe Rama. Por të paktën ai ishte diktaturë ideologjike, i kufizuar brënda marrëzive komuniste, kur këta janë thjesht hajdut ordinerë që mbrojnë gjënë e vjedhur.

              1. S
               Shqiptar

               Ti Sapa mendon se Enveri ishte ne gjendje te kontrollonte vendin kur si kishte mbetur edhe 1 vit jete?!!! Vendin e shkatrroj Ramiz antishqiptari...!

              2. D
               Detari

               Kush nuk e di le ta mësojë jo vetëm për të pështyrë mbi gënjeshtrat e Nexhmijes: Enver Hoxha jo vetëm ka abuzuar me naftën duke përvetësuar dhe shpërdoruar, por edhe ka sabotuar në shtimin e prodhimit. Ekzistojnë fake për këto. Vetë rasti i Lipe Nashes dëshmon sidomos për këtë të dytën. Për Enverin nafta duhej të ishte në funksion të pushtetit të tij absolut dhe jo të interesave të Shqipërisë.

               1. P
                Petrit Paja

                Nuk e percepton drejt. ATEHERE nuk kishte kapitalizem ku i madhi shtetit do pasurohesh. Cdo gje ne funksion te shtetit. Ne pervec nevojave te vendit por edhe eksportimin. Nafta e Ballshit super. Ndoshta per mjetet e sotme kerkonte nje rafinerim tjeter. E sabotuan politikanet si pjesetare ne perfitimet. Perse nuk e jetojne kontratën ??????????

                1. l
                 lesh e li

                 Asnje sabotim nuk kishte, o koqe. Q dinin aq benin. Erdhi koha kur urrejtja arritui kulmin. Ishte koha kur njerzit s'kishin te hanin. Nuk kishin as mish, as veze, dyqanet bosh. Ne 5 Maj, o koqe, u jepnin molle vetem familjeve te deshmorve.

                2. K
                 Kolonel Janulla ne shtratin e vdekjes

                 Degjoni grekun me te felliqur qe banon ne mes te Tiranes , ne oborrin e kolonel Janullaqit , Detarin , se vetem greket si puna e ketij kellires i duan "te miren" Shqiperise , ndaj edhe mbajne ende gjalle ligjin fantazme ne gjendje lufte me Shqiperine . Ndjej alergji ne trup , kur muuuuuter te felliqur greke futin hundet e tyre te qyrrosura ne punet e brendeshme te vendit tone !

                3. T
                 Tironci

                 Enveri do te kete hedhur fall qe e paska ditur qe kishte nafte ne Shpirag prandaj paska qene kaq i bindur. Enveri thjeshte shpresonte qe aty te dilte nafte keshtu do te vazhdonte te shtynte socializmin dhe ca kohe, nuk e shihte problemin tek sistemi por donte vetem si ti zgjaste jeten. Paskemi patur fat qe nafta nuk u gjet.

                 1. S
                  Shefqet Çela

                  Fat i madh "që nuk i gjend" në kohën e Enverit o "tironc" mavria. Gëzohu tani që do të fitojmë vetëm 50% të fitimeve të Shellit, mbasi qethin mirë e mirë shpenzimet e tyre. Pra po morën 19% do jetë sukses o tirons mavria.

                  1. K
                   KORÇARI

                   @Shefqet Çela, mos u mer me të pashkolluar. Ata dinë vetëm budallallëqet dhe idiotllëqet që shikojnë në TV. Shqipëria është I vetmi Shtet në Ballkan që ka NAFTË, Ndërsa Gaz natyror ka edhe Greqia ,Turqia e Shqipëria. Varjau bidonat "ekspertëve" të tastierës .

                   1. E
                    Emigrant

                    Shefqet, Ke te drejte o mavri por problemi eshte se ne (une dhe ti) do te merrnim nje mut po te ishte gjetur nafta ne kohen e Dulles sic morem psh kur u ngrit metalurgjiku, Fierza, Komani etj vetem se vuajtja dhe mjerimi yne do shtyhej dhe disa kohe se do te ishim akoma vend komunist sepse ndoshta breket nuk do te kishin rene ne 1991, shih pershembull Korene e veriut te cilen e mban ne kembe Kina ose Kuben qe zoti e di se kush e mban. Marrim s'marrim perfitim ne s'ka shume rendesi tani, ne fakt ne si shqiptare prape nje mut do te marrim dhe nga Shpiragu sic morem pershembull nga Kanadezet qe shfrytezojne Ballshin ose per shembull sic morrem nje mut nga TAPI. Perfitimi qe kane shume te tjere sot dhe une eshte se jemi te lire, une psh me gjithe familjen time te afert dhe te larget jam ne Amerike dhe nuk me kercet fare se marrim apo s'marrim gje nga Shiragu apo nga c'do tjeter rezerve aty dhe nuk pres te me japi Enveri ose Shpiragu se po e ndertoj jeten ketu dhe kjo me mjafton. Te pakten Enveri ose zagaret qe la pas nuk me tregojne dot se c'fare duhet te ha ne darke dhe sa veze ose mish me takon te blej ose mos blej ne jave. Me qe ra fjala jo vetem qe s'presim gje por jemi te detyruar t'ju dergojme c'fare kane mbetur aty dollare se c'do sherbim ne Shqiperi te rrjep koken krahasuar me rrogat. Zotrote nu e di ku je por te uroj shendet dhe mos u merzit.

                  2. P
                   Pqwerst

                   Me Enver koqen ende ju? O trapa Enveri ishte injorant dhe i lik qe i beri shqiptaret kerma. I genjente, i vuri te punonin vetem per buken e gojes. I genjente se do na sulmonin dhe beri qendra zjarri pa fund. Askujt si shkonte ne mendje te na sulmonte. Kur u hapen kufinjte dukeshim si majmun dhe kuptuam se bota ishte e kunderta e asaj qe thonte Enver pordha. Ju qe mburrni Diktatorin jeni kafshe qe dhe pas 30 vitesh s'keni kuptuar gje.

                   1. K
                    KORÇARI

                    Enver Hoxha ishte gjigand dhe ATDHETAR I KULLUAR. Ishte pikërisht ai që ndërtoi shtetin shqiptar ,atë që më pas PLEHRA ANTISHQIPTARE ,BISHA ANTISHQIPTARE SALI MUTI e shkatërroi plotësisht. Enver Hoxha mori një vend MESJETAR dhe e MODERNIZOI PLOTËSISHT duke zhvilluar INDUSTRINË E RËNDË E ATË TË LEHTË, TEKSTILET, AGRIKULTURËN ,BLEGTORINË E BUJQËSINË ,ARSIMIN ,USHTRINË ETJ ETJ, QË SALI MUTI I SHKATËRROI E I SHITI DUKE U PASURUAR.

                    1. N
                     Naqo Sinani

                     Shqipera qe ka rezerva nafte ne permasa te mbedhaja kete nuk e ka thene Enver Hoxha e te tjere qe i bien gjolsit.Kete e kane zbuluar me kohe te dhenat datelitore.Ne Rinine time me edhte dhene mundesi qe per 10 vite 1967 dhe 1977 te drejtoj eksportet dhe ne vecanti naften dhe nen ptoduktet e saj ne Ministrine e Tregetise se Jashteme Ky vend pune me ka dhene mundesine qe ta njof mire kete fushe.Ne ate periudhe gjithe vemendjja e shtetit ishte perqendruar ne ekspoortin e naftes dhe ne produket e saj dhe minerali i kromit dhe produktet sepse zinin 48 perqind te prodhimit brutto.Ne vitin 1974 eksporti i naftes arriti ne 2,2 milione tone ndersa kromo mbi nje milion ton.Ne vitet 70 u zbulua nga onxhinjeret tane me ne krye Koco Plakun ne Cakran.Nje pus i pa pare deri atehere ne vendet Evropiane qe beri buje te madhe fontana ngjitej deri ne lupen e qiellit sic thoshe populëi dhr flaket per nje vit rrjesht dukedhin deri ne Tirane.U doq e u poq nje pasuri e jashtezakonshme qe me llogarite e asaj kohe demi ekonomik arriti deri 30 miliarde dollare me kete shume mund te ndertohej nje Shqiperi me mire se Zvicra.Neve u monolizuam totalisht per te gjetur nje firme serioze dhe te fuqishme qe te fikej pusi.Dhe neve gjetem nje firme te fuqishme amerikane qe me 25 miliione dollare merte persiper ta fikte.I kerkuam zyrtarisht Byrose Politike qe te vonte firms ameriksne.Dhe faqezimjte militante te Byrose Politike na e rezuar me pretenfimon r ketyre te pa udheve bar ham dhe girnen amerikane nuk e pranojme te vije ne Shqiperi.Nafta ne Cakran u doq dhe per kete duhet te na e shpegonte Zonja Nexhmie kur ishte gjalle.Mbas zbulimit te ketij pusi gjigant unikal atehere cfaqen interes dhe erdhen ne Shqiperi shume Kompani Gjigande si British Petrolium SHELL e tj.Dhe te gjithe ne takimet e shumta qe kemi pasur ku kam marre pjese dhe une qe Drejtoja eksportet te gjithe nje zeri na thoshnin se te dhenat satelitore tregojne se ne Zonen e Shpiragut dhe te Dumrrs dhe ne Dlevine Sarande gjenden rezerve te mbdhaja nafte.Ne ate kohe forcat u perqendruan ne kete Zone dhe arriten ne thellesi 4200 m.por nuk u gjet nafte se me von u arit ne konkluzjon se nafta gjendet ne thellrsi te mbedha dhe kete artiti ta zbuloje Shell Te jeni te sigurt e atje ks shume nafte dhe do jete nje risi e madhe per zhvillin e ekonoise

                     1. P
                      Piro

                      Shqiperia sot eshte si nje vend kolonial , burimet natyrore (nafta, kromi, hekur-nikeli, etj.) shfrytezohen nga te huajt qe vine fitojne dhe lene ambientin te ndotur e te intoksikuar. Edhe krahu e punes te lire te hqiptareve e shfrytezon Evropa me cmim shume te ulet.

                      1. d
                       doktori

                       enveri obsesiv kompulsiv i nje lloji ordiner shume te perhapur

                       1. T
                        Trotski

                        Problemi eshte se Enveri i vrau ata qe zbuluan Naften dhe qe e njihnin mire Problemin.Duke filluar nga Gjeologu i Madh Stanislav Zuber ,te cilit ia nxorren shpirtin ne Qeli e me rradhe Koço Plakun,Mitro Zhupen etj Deshmore te Skences shqiptare.

                        1. s
                         shkodran te tana i ban

                         I dashur Trockij, akush nuk e di se kush e futi Osman gërdallën ti binte mbas koke me stivale Zuberit. Futju e bëje një studim zotrote a monografi e pastaj influenco.

                        Lini një Përgjigje