Parashikimi i Arben Malajt: Shpiragu do ulë çmimin e naftës  

28 Gusht 2023, 21:10Ekonomia TEMA
Parashikimi i Arben Malajt: Shpiragu do ulë çmimin e naftës

Ish-ministri i Financave Arben Malaj tha në një intervistë për Euronews Albania se zbulimi i rezervave të naftës në malin e Shpiragut do ndikojë në uljen e çmimeve të karburanteve në vend.

Sipas tij, futja e burimeve natyrore të vendit në ekonomi ndikon pozitivisht në zhvillimin e kësaj të fundit.

“Duhet negociuar në parim, të synojmë që Shell të jetë një kompani në Shqipëri për rajonin. Do ishte mirë që komani si Shell të ishin kompani në shpërndarjen e karburanteve të vendin tonë. 

Jam i bindur që zbulimi do ndikojnë në uljen e çmimit të naftës në vend. Me fondin që krijohet qeveria duhet të ulë barrën fiskale për naftën. 

Do ishte në të mirë të qeverisë që nëse do prodhohej naftë në vendin tonë të mos kishim çmimin më të lartë të karburanteve në rajon”, tha Malaj.

3 Komente

 1. R
  Raimond Vlonjati

  Ca ekonomisti qenka kz more ? Ne kete rast atz po zbulohen sasira kolosale te naftes , dhe sipas ketij ne do fitojme vetem uljen e cmimit te karburantit dhe kaq . O njeri po ndpnj fitim ne buxhetin e shtetit nuk parashikon ti me kete zbulim te naftes, apo e ke parashikuar qe ne fitojme nje mut ? Ne vend te flasesh dhe te japesh mendim si do ndahet fitimi i kesaj nafte qe nxirret. Apo do vayhdoje prape avayi si tek Banker Petroleum qe te huajte ketu *dalin pa fitim* dhe ndaj nuk i japin azgje shtetit tone . Ti duhet te kerkosh cilat jane kushtet e kontrates , se keta sherbetoret e Rmes po flasin per Shellin sikur eshte simboli i Drejtesise, se jane hajvane fare . Shellit nuk i behet vone fare dhe sikon vetem fitimin e tij , dhe do beje c[eshte e mundur qe te ta fusi . Ndaj qe te mos perseritet prape avazyi me Banker Petroleum duhet kerkuar kushtet e Kontrates te cilat Rama hajduti i mban te fshehta . Ndaj fol tamam o Malaj ,

  1. a
   ai qe te ve na colja vlla, 45 vjec, jo fshatar

   jam kurioz kush je, sepse je sfidues, por me dukesh me shume rrote kari, i tille je?

  2. t
   toni mavrija

   Arbeni qe te jete ne nivelin e profesorit dhe njeriut qe punon per memedheun duhet te studjoj kontratat e lidhura nga kompanit e naftes neper bote dhe te ndikoj dhe per kontraten e SHELL-it me Shqiperine.

   Lini një Përgjigje