Rama: Akuakultura, vlerë e shtuar e ekonomisë blu, 30 mijë ton prodhime deti në vit

28 Gusht 2023, 12:04Ekonomia TEMA

Rama: Akuakultura, vlerë e shtuar e ekonomisë blu, 30 mijë ton

30 mijë ton prodhime deti parashikohen të arrihen brenda një vit nga akuakultura.

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në “Facebook” shkruan se prodhimi në det me kosha notues vijon të rritet. 

Përveç tregun vendas, prodhim synon eksportet nga Europa në Japoni, shkruan kryeministrin që e cilëson akuakulturës si vlerë të shtuar të ekonomisë blu.

''Akuakultura si vlerë e shtuar e ekonomisë blu


Vijon rritja e niveleve të prodhimit në det me kosha notues, ku kapaciteti i prodhimit parashikohet të shkojë rreth 30,000 ton, në funksion të eksporteve shqiptare nga Europa në Japoni, si edhe të tregut vendas'', shkrun Rama.

 

3 Komente

 1. t
  toni mavrija

  Pashaj i peshkut Luca me siguri e ka dhe kete bisnes.Edi mbeshtet me te gjitha mjetet.Helbete ortak jane.

  1. D
   Detari

   duke ditur si punojne ne albaniston keto ferma jane plot kemikate dhe prodhimi eshte kanceroz ppo demtojne dhe ujin e zones.

   1. J
    Juli

    Po cfarë peshku rritet aty !!!???

    Lini një Përgjigje