Turistët shtojnë blerjet e apartamenteve: Kërkesat janë rritur deri në 42%, çmimet u shtrenjtuan me rreth 20%

29 Gusht 2023, 18:50Ekonomia TEMA
Turistët shtojnë blerjet e apartamenteve: Kërkesat janë

Nga Velipoja në Durrës, bashkë me Qerretin e veçanërisht Sarandën e Vlorën, të huajt e ardhur si turistë këtë vit po blejnë apartamente si kurrë më parë.

“Në raport me vitin 2021, kërkesa për apartamente në vijën bregdetare është rritur me 35-42 për qind. Kërkesat e të huajave nuk shkojnë vetëm për apartamente, por edhe për toka të lira apo shtëpi antike”, tha Gjin Gjoka, zotërues i një agjencie të pasurive të paluajtshme.

Rritja e kërkesave për apartamente nga të huajt është shoqëruar edhe me shtrenjtim të çmimit të apartamenteve.

Agjencitë e pasurive të paluajtshme raportojnë se në Durrës, Golem dhe Qerret metri katror i apartamente po luhatet nga 1 mijë deri në 1 mijë e 200  euro, ndërsa te Shkëmbi i Kavajës dhe Radhimë vlera shkon deri në 1 mijë e 500 euro. Në vijën bregdetare të Sarandës, Lungomaren e Vlorës dhe portin e ri të Durrësit çmimet po luhaten nga 1 mijë e 650 deri në 2 mijë e 800 euro.

“Të huajt nga Polonia dhe Shëngjini pëlqejnë apartamentet në vijën bregdetare ranore, ndërsa gjermanes, kanadezes, australianët dhe amerikanët preferojnë shtëpitë në vijën bregdetare të Jonit”, tha Gjin Gjoka, zotërues i një agjencie të pasurive të paluajtshme.

Të dhënat nga Banka e Shqipërisë tregojnë se vitin e shkuar, të huajt dhe shqiptarët që jetojnë jashtë vendit investuan mbi 291 miliardë lekë për blerje apartamentesh, vlera më e lartë e regjistruar ndonjëherë.

4 Komente

 1. s
  sapa

  Po dokumentat kush ja u ben ketyre se shqiptaret po vuajne kete gje prej plehrave hajdute?

  1. t
   tpc

   Qeveria duhet te kaloje sa me shpejt ligj qe tokat ne Shqiperi kane te drejte ti blejne vetem personat qe kane shtetesi Shqiptare. Eshte nje praktike qe vendet e vogla e turistike anembane botes e praktikojne. Sidomos ishujt e vegjel ne karaibe. Mbrojne vendin nga fuqia e cmendur e parase se te huajve.

   1. A
    Aleksander

    Te huajt nga Polonia dhe Shengjini? Kur jan ba Shninakt te huaj?

    1. N
     Nil

     Keto jane mashtrimet e lali Erit ne Tirane dhe Kryetareve te bashkive ku ka ndertime ne bregdet. Apartamentet ne Shqiperi jane pa standarte, pa dokumentacion dhe nuk tregohet burimi i te ardhurave. Te huajt nuk blejne asgje te pasigurt, Populli duhet ti shporre keta mashtrues politikane.

     Lini një Përgjigje