Hidrogjeni në Bulqizë, flet profesori i ekipit zbulues: Matje 1000 m nën tokë, është depozita më e madhe në botë

10 Shkurt 2024, 21:10Ekonomia TEMA
Hidrogjeni në Bulqizë, flet profesori i ekipit zbulues: Matje 1000 m

Miniera e kromit në Bulqizë mban depozitën më të madhe të hidrogjenit natyror të zbuluar deri më tani në botë. Profesori i Fakultetit të Gjeologji Minierave, Bardhyl Muceku, i cili ishte pjesë e ekipit prej 8 profesorësh shqiptarë dhe francezë, që zbuluan praninë e këtij gazi që konsiderohet si karburanti i së ardhmes, tregon për TV SCAN detajet e studimit, puna e të cilit filloi në maj të vitit të kaluar.

Përveç sasisë së madhe, kjo është depozita e parë e hidrogjenit natyror të zbuluar deri më tani në botë, duke i dhënë vlera të jashtëzakonshme reduktimit të emetimeve të gazeve me efekt serrë, që ndikojnë në ndryshimet klimatike.

Prof. Muceku tregon edhe procesin e ndjekur, që konsistoi në matjen e flluskave të gazit në ujërat e minierës.

Ndërkaq, duke marrë në konsideratë sasitë e madha, vlera ekonomike është shumë e madhe.

Përdorimi i hidrogjenit si burim i pastër energjie për makinat, shtëpitë apo centralet elektrike është një nga alternativat që vendet e Bashkimit Evropian po promovojnë në drejtim të energjisë së pastër dhe industrisë së qendrueshme, duke zëvendësuar burimet fosile, sikurse është nafta apo qymyri.

 

4 Komente

 1. A
  Ardit

  Gazetarë injorantë!!! Ai thotë burimi I parë me atë % hidrogjeni, loqja spikere thotë I pari në botë me hidrogjen.

  1. A
   Avni Rustemi

   Mbas renies se komunizmit pacavuret e PD

   1. D
    Degelisi

    Profesori nuk bie fakte per SA flitet

    1. s
     spata

     Nga cdo zbulim ,qe behet ,populli merr Noc Rrokun e Rames e te Berishes .

     Lini një Përgjigje