Unioni i Gazetarëve, seminar mbi impaktin e zhvillimeve ekonomike në median shqiptare

18 Shtator 2023, 09:51Ekonomia TEMA

Unioni i Gazetarëve, seminar mbi impaktin e zhvillimeve ekonomike në

Unioni i Gazetarëve organizoi një seminar me aktorë të shoqërisë civile dhe ekspertë, në lidhje me influencat e ekonomisë globale, dhe ndikimi i aktorëve të mëdhej, si dhe ato rajonale.
Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptar, Aleksandër Cipa, në fjalën e hapjes, theksoi se ekspirtiza shqiptare ende nuk ofron një këndvështrim më adekuat mbi zhvillimet e rëndësishme të ndërveprimit ekonomik.
Çipa ftoi ekspertët dhe gazetarët në panel, për të diskutuar në lidhje me zhvillimet ekonomike. Dash Frashëri, një studiues dhe botues i Tirana Diplomat, theksoi se mjedisi mediatic shqiptar, duhet të trajtojë edhe më me thellësi ekonominë botërore, e në veçanti të vendeve si Kina.
Rrezart Prifti, profesor i ekonomisë, theksoi se Kina ka kohën më të shkurtër të prototizmit të produktit. Sot lufta po bëhet për tregtinë po bëhet më e rëndësishmja. Ai shtoi se beteja që po zhvillohet për logjistikën, e kjo pritet të vijojë. Prifti tha më pas se Kina edhe pse është forcuar do të mbetet ekonomia e dytë globale.
Ornela Çuçi, eksperte e mjedisit, duke folur për të dhënat dhe trajtimin e tyre, tha se mediat nuk i përdorin burimet e të dhënave të identifikueshme siç duhet. Dhe nga ana tjetër mungon një analizë apo identifikim i zhvillimeve të thellësishme për këtë.
Duke ju referuar ndikimit të Kinës, Çuçi tha se ekspansioni ekonomik i Kinës është një ekuilibër ekonomik që po mbizotëron zhvillimet globale.
Duke shtuar edhe Indinë, ajo theksoi se po përjetojmë ndryshime shumë të mëdha në kontruktin botëror të botës. Gazetari Bardhi Quku, ju referuar linjës direkte të impaktit ekonomik të Kinës në vendet e Ballkanit, por edhe në Shqipëri.
Folës të tjerë, shtuan edhe ndikimin dhe aktivitetet që Kina i kryen për trashëgimin kujtorore të vendeve ku marrëdhëniet e saj janë shtuar ndër vite.

Unioni i Gazetarëve, seminar mbi impaktin e zhvillimeve ekonomike në

 

5 Komente

 1. E
  Eku

  Gazetaruce!!! Union ?! Impakt ?!

  1. S
   Shpenka pe Korçe

   U mbars mali e polli nje mi . Karagjoze si ky Prifti me mjeker , shohim çdo nate ne ekranet shqiptare si Fevzo kaçurreli i gjithanshem , Arian Çani qe mbron interesat e grekut , Bushati qe vdes per Sali non graten pa vule , Lubonja qe nuk do asnjeri , e shume te tjere. Shqiptaret duan te dine prognozen e zhvillimit ne vendin tone , se zhvillimet boterore ka kush i studion . Ky ishte nje seminar per te plotsuar planin e shoqates dhe pa asnje vlere shoqerore.

  2. a
   ardit

   Gjobevenes, perderisa kane ne gjirin e tyre prape Adriatik Docin.Keta jane tregetare te fjales se genjeshter e te vertete.Keta jane anl-iste se gazetare s'ka Shqiperia se gazetaria do integritet dhe pune...keta jane lypes te fjales"s lire" restoranteve e kafeneve nga te fuqishmit.

   1. A
    Ambasada kineze

    Sa qesharake re. qenkan mbledur katundaret e gazetarise per te folur per Kinen. Paskan shpenzuar nja dy fonde qe ja ka dhene ambasada kineze per nje dreke dhe te tjerat ne xhep nga Cipa hajduti

    1. U
     Unioni Bordellos shqiptare

     Prostitutat e Medies bojn Kurse Specializimi si te mbeshtesin Antishqiptaret ne politike dhe degjenrojne Shoqerine .Ptuuuuuuuuuuh funderina ,te pafytyre

     Lini një Përgjigje