Nga shalqiri kaluam tek havjari: Ja pse ndodhi bumi turiistik

13 Shtator 2023, 22:10Ekonomia TEMA

Nga shalqiri kaluam tek havjari: Ja pse ndodhi bumi turiistik

Arben Shkodra, sekretar i përgjithshëm i shoqatës së prodhuesve tha në emisionin Now në Euronews Albania se bumi turistik i këtij viti në Shqipëri është fakt dhe i paparashikuar në këto përmasa.

Shkodra renditi tre faktorë që sipas tij kanë ndikuar në fluksin e madh të turistëve këtë verë në Shqipëri.

“Duhet bërë një analizë pse ndodhi kjo; janë tre faktorë të rëndësishëm; edhe ajo ekstravaganca  e kryeministrit në daljet publike ndërkombëtare është një lloj brendimi i Shqipërisë. E dyta, ke pasur një transmetim të Shqipërisë në rrjetet sociale të frikshme. Rrjetet sociale të japin të mirën dhe të keqen në 3 sekonda, sidomos Tik-Tok. E treta, duke pasur një vend që tashmë nuk është i pasigurt, të gjithë jemi turistë dhe gjëja e arë që shohim është a po shkojmë në një vend të sigurt. Shqipërua është një vend ku bëhet turizëm i qetë, e pamë sivjet që patëm një fluks të frikshëm turistësh”,  tha Shkodra.

9 Komente

 1. E
  Emri

  O kar gazetar quhet shalqini ne gjuhen e bukur shqipe, as shalqiri as shalshkerdhyeri o te shkerdhefte kina gjithe fisin gjith shoqnine. Po sa te pashkolle qe jeni...

  1. s
   saimir

   Daljet ekstravagante te ramushit thote ky loqja me mbiemrin shkodra ishte arsyeja e pare qe kishim bum turizmi. A te kripsha trute o trushplare sumeshkerdhyer qe qenke o ben shkoderloqja...

   1. E
    E verteta troç

    Eshte e gjitha merite e Edi Rames , edhe publiciteti , edhe siguria ne Shqiperi . Himagjinoni , kane hyre ne vendin tone vetem kete vit , rreth 3 miliard euro!!!

    1. S
     Stallat e Gazetarise qelbin Ambjentet Mediatike

     gazetari i ardhur nga pylli ne Qytete i rritur mes bajgave e kulzure stallash , sot bo Analiza Kooperativisti dhe me skandalozja eshte se pikerishte kta qe s'ja kan iden cdo te thot Tuizem dhe qe pane det per her te pare ne moshen 30 vjec kur zbriten maleve , qelbin Mecien e shndruar ne Stalle

     1. a
      aa

      hollandezet qe erdhen per turizem erdhen fale E.Rames pasi ai lejoi te behej programi :Wie is de mol? , i cili u ndoq ne hollande dhe i beri publicitet Shqiperise. uroj qe keta turista te shtohen dhe pisanjoset qe vine ndotin bregdetin tone te zhduken. E.Rama e beri tani i takon operatoreve turistike dhe bizneseve ta mbajne dhe ta zhvillojne.

      1. T
       Turist elite

       Ndertoni ca tualete, te shkojne te shurrojne njerzit, se ne ora 2.00 pasdite, behet deti i verdhe.

       1. L
        Labi

        Nga cfare lexoj e shikoj ne Shqiperi nuk e kane idene se ceshte turizmi,nga te huajt qe vazhdojne te vine une mendoj se eshte kureshtja dhe reklama qe i ka e bere dy kengetare Kosovare,te tjerat jane brockulla,cfare turizmi kerkojme kir ne Shqiperi nuk ka siguri rrugore,nuk ka siguri ushqimore,nga veriu ne jug ka pasur nje viroze qe vinte nga uji piset,ne Shqiperi nuk ka loboratore te kontrollit ushqimor,ne plazhet Shqiptare vjen era ujera te zeza.Do te shikojme vitin tjeter nese keta turiste do kthehen apo do vazhdokme me kosovare polake e ceke qe vine per cmimet e lira.Ne cdo reportazh per turizmin ne Sbqiperi ne tv Francez ose Italian cmimet e lira jane pika kryesore e bumit turistik.Pervec mbingarkeses te rrugeve e pisllekut asnje fitim nuk ka Shqiperia nga turizmi,edhe shapkat e peshqiret vine nga jashte,mos te them se nuk eshte larg dita kir te shikojme dhe puntoret do i kemi nga filipinet.Eshte nje politike shteterore qe motivon krimin e jo punen e ndershme,nuk eshte normake te kushtoje me lire nhe apartament ne Athine se ne Tirane,nuk behet turizmi duke pastruar parat e dy tre agallareve injorane.

        1. I
         Isha e pash gjithcka bregdetit tone

         Labi _ka shume te drejte ne gjithcka thote . "Boom-i Turisteve" ne Shqiperi ,ka te bej me dy interesa : 1 ) Cmimet e Arsyeshme qe afron Turizmi Shqiptare dhe tjetra , thjeshte Njohja me nji vend te Ri / Kurjoziteti , te panjohur qe fal Rreklamave te Medieve Sociale flm _ te rinjve te Talentuar Shqiptare ngacmoj Aventurieret e Botes , ne kte vend qe Mediet e Botes dikur e paraqisnin si nji "Dele te Zeze ze Europes" ( sigurishte per qellime Politike sipas Tradites /Oreksit Europian ) . Qeverria ,Mediet Pa Identitet Shqiptare , duke mos par fare ne brendesi te Dundjeve Turistike ,na e paraqisin si nji Sukses ,te papare ne Bote ,por vec fitimit te Miljonave qe shikon Shteti, Turisti i Huaj pa edhe anen tjeter te Medaljes ne vendin tone ,qe eshte Niveli Ordiner i gjithckaje qe afron Shqiperia ,qe nga Plazhet e ndotur dhe dilentatnizmi Turizmit tone . Brodha gjithandej .Nga jugu ne Velipoje . Kudo perballesh me Dilentantizem me indiference Dinjiteti si Shtet ne radhe te pare , (Ministria e Turizmit nuk funksionon absolutishte ) por edhe nji papergjegjesi totale .Kudo rethohesh nga Plehrat dhe Injoranca ! Bukuria e Natyres Shqiptare ,Bregdetit ,Lumenjeve ,Maleve injorohej nga pislliku e injoranca qe ngjyroste gjithcka rreth e rrotull Shqiperise . - E di ,qe per shume qytetare shqiptare qe jetojne aty ,s'i duket keshtu si ne qe jetojme Jashte ,sepse jane Ambjentuar tashme me cdo Pisllik qe rrthon ate Bote Shqiptare , por mos u irritoni nqs un do thoshja se Turizmi jone eshte nji Mrekulli Natyrore qe sfidohen nga Llumi qe ju aty s'e shikoni sepse s'ju ben pershtypje. Nivel eshte pothuajse kudo Xerro . Qe nga karagjozlliqet me Shezlonat cmimet qesharake te Plazheve Ordinereve Private e deri ke ato me te liret 5000 lek ,qe i ngjanin Plehrave te hedhur Poshte dhe sjelle ne Plazhe ! Si ne juge e veri . Ne Detin e Vlores ,ne Plazhin e Vjeter ,deti ishte shndruar ne nji magazine grumbullimi Plehrash te cdo natyre . Nuk arrita te kuptoj se cfar duan Plehat ne Dete . Fillova duke hecur anes Detit te pastroje 100 m qe nga Porti pothuaj deri ke apartamnentet qe kan bler Polake ,Ceke ,etj Te Huaj. 500 m hoqa nga Deti ,cdo mbetzurine ,qe nga Plastikat ,shishe ,doza ,sende nga me te ndryshmet plastike e cderi ke rroba ,mbulesa corape madje , folie plastike . Shishet Palstike i shikoje kudo . Kur arrita para , cadrave ku rrinin kta te Huaj ,mbas ishKampit te Pionereve ku sot jan strehuar Jevgjitet , i merja shishet e mbeturinat dhe ja hidhja afer cadrave ,turinjve te Polakve apo Cekeve pra te Huajve qe shikonin si copa mishi mishi me dy sy ,ate qe beja un , duke Pastruar Detin ,dhe ja hidhja me qelim ,ti tregoja , sepse nqs doni te jetoni ne kte Vend ,keni Detyrime e para ta mbani Paster Ambjentin ku jetoni por edhe te levizni bythet tuaja te qelbura e pastroni teritorin por edhe Detin ! " Me kapi papritur e dhimja pas kaq shume kohe duke nxjer jashte Detit plehrat qe kishin hedhur Plehrat qe benin Plazhe aty siedhe Peshkataret idiote Vlorake ! Nxitova te kerkoj nji WC ,por mjerishte zgjeta. U fshehva pas nji Posteri te Kryetarit te sapoZgjedhur te Vlores . E Shkula dhe e vura Posterin pas bythe ,per mos t'me pare njerzit ! Sprucua e jashteshqitjes ngjyrosi surratin e Kryetarit te Bashkise VL ne Poster . U ngrita dhe e pashe me keqardhje . "Me fal " i thash neper nen ze . Nji Kryetare Bashkie i vertet ,do angazhonte lagjen e Plazhit te Vjeter ,duke i shperndare Letra ne cdo Shtepi qe nji Dite ne Jave te dalin e pastrojne teritorin ku ata bejne Plazhe . Qe i takon atyre ,sepse ata e ndotin ose ne fund te fundit jane Pergjegjez per Ndotjen . Asnji Tabele sensibilizimi s'shikoje ne Plazhe si psh ; Mbani Paster ambjentin ose Mos hidhni plehrat Plazhit e Denohet hedhja e Mbeturinave ne Dete ! Xerro interese nga Bashkia ! Perse ekzistojne valle kto Bashki ? Me cfare merren ? Perse paguhen kur gjate gjithe Vlores jovetem ne Plazhe si kudo Brendetit te zonave Bregdetare ishte gjithe plehra e pislliqe ? Si mundet ta shijoj nji Turiste i huaj Plazhin ,kur shtrihet e ha ne nji Ambjente Plehrash ,papastertie qelbesish ? Vetem shqptaret e shijojne gjithcka mes Plehrave . I huaji ndoshta nuk flet ,por kupton se me cfar plehrash ka te beje e se si tikt se c'eshte shqiperia e shqiptaret ! Dhe kjo eshte injoruese per shqiperine ,Heshtja e tyre dhe buzeqeshja hipokrite madje edhe komentet qe ju bejne idioteve te medies qe i kerkojne nji FeedBack te Huajve per Shqiperine . E zgjata ,sepse ka aq shume per te thene ,sepse e dua vendin tim ashtu Dinjitoze e me Kulturen e Qytetarise Europiane jo si alabakle ,qesharake qe shikon vetem pefitimin monetare . Ajo qe te huajt marrin nga Shqiperia sot .s'eshte aspak ajo Mahnitje e Bukurve Natyrore por edhe ajo shoqewri e Kulture Njerezosh Ordinere ,qe jo per faj te tyre ,por Politikes ,Qeverrive kan ngelur ne ato Nivele qe len shume er te deshiruar . Nqs do isha nji KM qe e dua vendin tim dhe i pegjegjshem .Do ta merrja prej brekesh ,Ministren e Turizmit por edhe cdo Kryetare Bashkie dhe plasja Plahrave qe rrethojne Bregdetin e Detet e Shqiperise .

         1. e
          edhe nji sqarim mbi Te Huajt -Cek Polake etj

          Behet fjale per ata te Huaj ,qe kan Bler Apartamente banesa ne Vlore ne Plazhin e Vjeter jo thjeshte turiste dhe qe ne te vertete ,jan akoma me ndotes se vet peshkataret e plazhit te vjeter apo banoret e asaj zone atje . I njohim ne Europe se cilet jane te gjithe kto te Huaj ,si cek polake etj sllave .jan shume me alabake e te papergjegjshem se vet shqiptaret e vlores

        Lini një Përgjigje