Hakerat nisin “aksionin”, vjedhin të dhënat e mbi 200 milionë përdoruesve të Twitter

6 Janar 2023, 16:46Hi-Tech TEMA

 

Hakerat nisin “aksionin”, vjedhin të dhënat e mbi 200

 

Të dhënat që supozohet se përmbajnë adresat e emailit të më shumë se 200 milionë përdoruesve të Twitter janë dhënë falas në një forum hakerash, thonë raportet.

Informacioni i vjedhur përfshin adresat e emailit të përdorura për të krijuar llogari, gjë që do të shqetësojë përdoruesit anonimë që janë regjistruar me një adresë të rreme.

Reuters nuk i ka verifikuar të dhënat dhe shkeljet shpesh rezultojnë të përmbajnë informacione të kopjuara, të vjetra ose të rreme.

Twitter nuk i është përgjigjur kërkesave për koment në lidhje me shkeljen.

Alon Gal i firmës së informacionit për krimin kibernetik Hudson Rock, e cila zbuloi rrjedhjen, tha se ajo përmbante më shumë se 200 milionë adresa emaili dhe ishte “i rëndësishme”.

Z. Gal i tha BBC-së se “për fat të keq do të çonte në hakimin e shumë llogarive, shënjestrimin e phishing dhe doxxed”.

Doxxing është akti i publikimit të informacionit personal për dikë që mund të çojë në identifikimin e tyre.

Reuters nuk e ka shkarkuar materialin, i cili duhet të zhbllokohet duke përdorur kreditet e forumit me vlerë 20p.

Faqja e lajmeve teknologjike Bleeping Computer ka shkarkuar të dhënat dhe ka konfirmuar se adresat e emailit ishin të sakta për shumë nga profilet e listuara në Twitter. Ai gjithashtu gjeti që të dhënat përmbajnë dublikatë.

Ai raportoi: “Të dhënat e plota nuk është konfirmuar padyshim. Të dhënat nuk janë të plota, pasi kishte shumë përdorues që nuk u gjetën në rrjedhje.”

Një studiues tjetër sugjeroi që shumë llogari në Twitter të shfaqen shumë herë, por numri i adresave unike të emailit të përfshirë është ende më shumë se 100 milionë.

Lajmi vjen pas një paralajmërimi nga Hudson Rock javën e kaluar në lidhje me pretendimet e paverifikuara nga një haker për të pasur email dhe numra telefoni të lidhur me 400 milionë llogari në Twitter.

Hakeri, Ryushi, kërkoi 200,000 dollarë (168,000 £) nga Twitter për të dorëzuar të dhënat dhe për t’i fshirë ato.

Megjithatë, të dhënat e ofruara aktualisht në internet falas u postuan nga një individ tjetër, janë më të vogla në madhësi dhe z. Gal tha se nuk përfshinin numrat e telefonit./abcnews.al/

Lini një Përgjigje