Inteligjenca artificiale tregon se si do të dukej Mona Lisa e ditëve moderne

4 Gusht 2023, 12:30Hi-Tech TEMA

Inteligjenca artificiale tregon se si do të dukej Mona Lisa e ditëve

Një riimagjinim nga inteligjenca artificiale i kryeveprës ikonike të Leonardo da Vinçit, Mona Lisa, është shfaqur së fundmi në mediat sociale.

Portreti i realizuar me inteligjencë artificiale ka ndezur një valë komentesh duke ofruar një perspektivë të re mbi veprën artistike të përjetshme.

This is what the “Mona Lisa” would look like today according to Al ???? pic.twitter.com/M55NYBwcHR

— Daily Loud (@DailyLoud) July 30, 2023


Imazhi i Mona Lisës i krijuar nga inteligjenca artificiale u shfaq në Twitter, i shpërndarë nga @DailyLoud. Mona Lisa e Leonardo da Vinçit ka mbajtur një vend të pashlyeshëm në historinë e artit për shekuj, duke mahnitur entuziastët e artit në mbarë botën. E pikturuar mes viteve 1503 dhe 1506, portreti enigmatik i një gruaje, që besohet gjerësisht të jetë Lisa Gherardini, ka mahnitur shikuesit me buzëqeshjen e saj enigmatike dhe shikimin misterioz.

Historiani italian Silvano Vincetti pohon se Leonardo da Vinci ka pikturuar urën Romito pranë qytetit Laterina në provincën e Arezzo, në Toskanë, në pikturën e tij të famshme “Mona Lisa”. Sfondi i pikturës së Leonardos është diskutuar nga historianët e artit për dekada. Disa prej tyre ishin të bindur se fotografia tregonte një peisazh me urën Buriano, pranë Laterinës dhe të tjerë se ishte ura Bobbi në Piacenza.

Inteligjenca artificiale tregon se si do të dukej Mona Lisa e ditëve

 

1 Komente

  1. B
    Baliu

    Kur 'fake news' behen gjoja interesant duke shtuar erezen AI.

    Lini një Përgjigje