Cilët janë avionët për luftërat e së ardhmes?

23 Korrik 2023, 22:40Hi-Tech TEMA

Cilët janë avionët për luftërat e së ardhmes?

Edhe pse aeroplanët kanë ekzistuar për më shumë se një shekull dhe kanë qenë një nga shtyllat kurrizore të Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, si dhe praktikisht të gjitha konfliktet në mbarë botën që pasuan, taktikat e përdorimit të aviacionit në luftë nuk kanë ndryshuar shumë.

Helikopterët janë edhe më të fundit – ata nuk u prodhuan në masë deri në fillimin e Luftës së Dytë Botërore, dhe vetëm fillimi i Luftës së Ftohtë midis Lindjes dhe Perëndimit në vitet 1950 solli zhvillim më të shpejtë si të helikopterëve ashtu edhe të llojeve të tjera të avionëve me shtytje dhe aftësi alternative.

Helikopteri i parë “i vërtetë” ishte “Sikorsky R-4”, i cili ishte një përmirësim i disa prototipeve të serisë VS-300. Sikorsky R-4 fluturoi për herë të parë në shtator 1939, por administrata amerikane në atë kohë nuk ishte e impresionuar me aftësitë e tij. Avioni u drodh gjatë ngritjes dhe uljes, kishte një distancë të shkurtër dhe mund të mbante vetëm disa ushtarë dhe disa pajisje.

Natyrisht, me një konflikt të madh që trokiste në derë në Evropë dhe në Paqësor, autoritetet amerikane të asaj kohe kërkonin një “armë superiore” që do t’i jepte epërsinë e Forcave Ajrore të SHBA ndaj vendeve të tjera.

Igor Sikorsky, një inxhinier dhe projektues gjenial aeronautik, arriti të eliminojë të gjitha mangësitë e helikopterit të parë “R-4” dhe në fillim të vitit 1942 filloi prodhimi i tij serial.

Sikorsky lindi në Kiev, në Perandorinë e atëhershme Ruse, në vitin 1889. Që në moshë të re, ai tregoi një prirje drejt teknologjisë dhe matematikës, ndaj babai i tij e dërgoi të studionte në Akademinë e Kadetëve Detarë të atëhershëm në Shën Petersburg. Sikorsky nuk ishte i kënaqur me profesorët që shpesh dinin më pak se ai dhe u zhvendos në Paris për studime të mëtejshme. Më vonë, ai do të vazhdojë shkollimin në Gjermani dhe përfundimisht do të kthehet në Universitetin Politeknik në Kiev.

Gjatë shkollimit të tij, Sikorsky ishte i magjepsur nga shpikjet e reja teknologjike – aeroplani i vëllezërve Wright, zepelinët dhe aeroplanët e shpikësit gjerman Ferdinand von Zeppelin. Sikorsky më pas vendosi që karriera e tij të ishte në industrinë e aviacionit, e cila në atë kohë ishte ende në fillimet e saj. Në vitin 1909, me ndihmën e familjes së tij, Sikorsky krijoi një punëtori të vogël për prodhimin e biplanëve prej druri në Paris, ndërsa në tabelën e tij të vizatimit kishte tashmë versionin e parë të “avionit xhiroskopik me lëvizje vertikale”, i quajtur më vonë helikopter.

Në dekadën pasuese, Sikorsky do të projektonte një seri të tërë avionësh të serive S dhe H, dhe një “avion shkatërrues” të kohës së luftës, të quajtur “Atlas”, për Forcat Ajrore Franceze. Edhe pse u ndërtuan dy prototipa të kësaj “kështjelle fluturuese”, ato nuk u ngritën kurrë për shkak të mungesës së parave, të cilat ishin të nevojshme për financimin e njësive në Luftën e Parë Botërore.

Në vitin 1932, Sikorsky u nis për në SHBA, ku u bë pedagog në një nga katedrat e para për ndërtimin e avionëve në Universitetin e Rhode Island, ku do të jepte mësim deri në vitin 1948. Në të njëjtën kohë, Sikorsky vazhdoi zhvillimin e avionëve, si dhe përmbushi ëndrrën e tij – prodhimin e helikopterëve. Deri në fund të jetës së tij, Sikorsky do të ndërtonte më shumë se njëqind avionë, të cilët ishin të destinuar për përdorim civil dhe ushtarak. Në vitin 1966, ai u pranua në IASH, “salla e famës” ndërkombëtare e projektuesve të avionëve dhe në vitin 2011, një bulevard në qendër të Kievit mori emrin e tij.

Igor Sikorsky vdiq në tetor 1972, në Easton, Connecticut.

Një traditë më e gjatë se një shekull

Kompania që Sikorsky themeloi pasi erdhi në SHBA ekziston edhe sot. Sikorsky Aircraft është një nga liderët në segmentin botëror të aviacionit, me fokus të veçantë në zhvillimin e helikopterëve dhe avionëve për qëllime të veçanta. Kompania ka selinë në qytetin e Stratford, Connecticut, dhe ka mbi 15,000 punonjës dhe është pjesë e gjigantit botëror të aviacionit, Lockheed Martin Corporation. Gjatë dekadave, ajo ka zhvilluar të paktën 30 avionë, më të famshmit prej të cilëve janë “UH-60 Black Haëk”, “CH-53 Super Stallion”, “H-60 Pave Hawk”, si dhe “vinçin fluturues” unik me emërtimin “CH-53/54”.

Pas luftës në Vietnam, ushtria amerikane konsideroi se helikopterët e mëparshëm ishin të zhurmshëm, veçanërisht për misionet e natës të forcave speciale, por edhe shumë të ngadaltë. Ato gjithashtu mund të rrëzoheshin me raketa të zakonshme.

Pastaj kompania Sikorsky prezantoi disa prototipe të avionëve hibridë, të cilët nuk ishin as aeroplanë dhe as helikopterë. Këto prototipa kishin helikë të dyfishtë të montuar njëri mbi tjetrin, por edhe motorë turbo-lubrifikuar si aeroplanët. Në këtë mënyrë u rrit shpejtësia dhe manovrueshmëria e avionit, si dhe mund të ngrihej dhe të ulej vertikalisht. Modeli përfundimtar u emërua “S-69”, dhe në versionin detar “XH-59A”.

AMRAD (Laboratori i Zhvillimit të Lëvizshmërisë Ajrore) i Pentagonit dha nota të larta për këtë lloj të ri avioni, duke e quajtur atë “e ardhmja e industrisë së aviacionit”. Disa prototipa u përdorën gjithashtu nga agjencia hapësinore NASA për të testuar materiale të reja për avionët.

Gjithashtu, një sistem “vakum ajri” (Advancing Blade Concept) u zhvillua me ndihmën e dy rotorëve që rrotulloheshin në drejtim të kundërt. Megjithatë, Forcat Ajrore të SHBA përfundimisht e gjykuan projektin si “shumë të shtrenjtë dhe shumë të komplikuar për t’u mirëmbajtur”.

Teknologjitë e zhvilluara gjetën rrugën e tyre drejt prototipit “Sikorsky X-2”, i zhvilluar nga 2000 deri në 2008. Versioni i sotëm i këtij projekti quhet “S-97 Raider” dhe do të jetë shpresa e re e marinsave amerikanë dhe forcave të tjera speciale. Pentagoni e përshkruan atë si një RACE (Helikopter Reconnaissance and Attack Compound, një helikopter për zbulim elektronik dhe misione speciale). Deri më tani janë prodhuar tre “demostrues teknologjie” dhe vënia në punë dhe prodhimi serial është planifikuar të fillojë pas vitit 2025.

Sikorsky, në bashkëpunim me Boeing, një tjetër gjigant në sektorin e aviacionit, do të vazhdojë zhvillimin e helikopterit sulmues të gjeneratës së re “SB-1 Defiant”, i cili ka kryer fluturimin e tij të parë në vitin 2019.

Gjithashtu, po zhvillohet edhe programi FL-RAA, një helikopter për operacione speciale, i cili do të ketë motorët më të fundit HTS-7500. SB-1 Defiant do të ketë një shpejtësi sulmi deri në 460 kilometra në orë, por rrezja do të jetë më e shkurtër se ajo e S-97 Raider.

Të dy këta helikopterë të rinj do të përdorin teknologji dhe njohuri nga V-22 Osprey, një avion-helikopter hibrid që ushtria amerikane e ka përdorur që nga viti 2007. “Osprey” ka një dizajn unik të rotorit të pjerrët, ku motorët me turbo-helikë në skajet e krahëve mund të rrotullohen 90 gradë dhe kështu mundësojnë ngritjen vertikale, si një helikopter.

Falë trupit të madh të avionit, “V-22 Osprey” mund të mbajë shumë më shumë personel dhe pajisje se çdo helikopter, dhe gjithashtu mund të ulet në pista të destinuara vetëm për avionë dhe helikopterë të vegjël. Kjo e bën atë një avion krejtësisht unik, i cili është veçanërisht i përshtatshëm për kushtet në frontin ku nuk ka burime – qytete dhe vendbanime të shkatërruara, zona pyjore dhe luftime në shkretëtirë.

Duke marrë parasysh kompleksitetin e dizajnit të avionit, ai ka kontrolle të trefishta dhe një sistem kontrolli dixhital të fluturimit (fly-by-wire). Në këtë mënyrë, edhe nëse ndodhin dëme të konsiderueshme, V-22 mund të kthehet në mënyrë të sigurt në bazën ose aeroplanmbajtësen e tij.

Është interesante se “Osprey” mori pjesë në operacionin e koduar “Shtiza e Neptunit” në maj të vitit 2011, kur lideri i atëhershëm i Al-Kaeda-s, Osama bin Laden, u vra në qytetin pakistanez të Abbottabad.

Deri më tani janë prodhuar më shumë se 400 modele të këtij avioni dhe 17 prej tyre janë eksportuar në Japoni, i vetmi vend përveç SHBA-së që i përdor. India, Indonezia dhe Izraeli janë gjithashtu të interesuara për të blerë V-22 Osprey. /tesheshi.com/

1 Komente

  1. T
    Tarras-Bulba

    Nje nga mjetet fluturuese me nje historik te frikshem per numrin e aksidenteve qe ka pesuar qe nga vitet e para te ndertimit dhe vazhdon t'i ket dhe ne ditet e sotme.

    Lini një Përgjigje