Si Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës artificiale (dhe pasuria marramendëse e shqiptares)

18 Nëntor 2023, 22:42Hi-Tech TEMA
Si Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës

“Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e OpenAI, pas largimit të Sam Altman, prej mungesës së votëbesimit në bord.

Nëpërmjet përkushtimit të saj ndaj demokratizimit të AI, aftësisë së saj për të bashkuar ekipe të ndryshme dhe guximit të saj për të përballuar sfidat teknike, Mira ka ndihmuar në transformimin e kompanisë nga një startup, në një nga kompanitë kryesore në botë të AI”.

Me këto fjalë CEO i Microsoft, Satya Nadella, e ka përshkruar në revistën amerikane Time 35-vjeçaren e lindur në Vlorë, Shqipëri. Dhe nga sot Murati është në krye të OpenAI, kompania që lëshoi ??ChatGpt dhe bordi i drejtorëve të së cilës sapo ka shkarkuar themeluesin Sam Altman.

Për Muratin ky është një takim i përkohshëm, ndërsa pret të kuptojë se si do të zgjidhet ky tërmet që ka tronditur botën e teknologjisë.

Siç shkruan Business Insider, Murati iu bashkua kompanisë OpenAi si kërkuese në vitin 2018, kur kompania kishte vetëm 40-50 punonjës.

Shpejt ajo u ngjit në hierarkinë e kompanisë duke u bërë shefe e teknologjisë në vitin 2022. Tashmë ajo mbikëqyr ekipet që qëndrojnë pas ChatGPT-së dhe gjeneratorit të imazheve Dall-E 2.

Shkurtin e kaluar, revista Time e kishte përfshirë edhe atë në listën 100 Next të vitit 2023 dhe, me atë rast, Murati kishte dhënë një intervistë në të cilën ajo e përcaktoi ChatGpt si një djalë duke ndarë rreziqet që sjell AI.

“Ne po jetojmë në një moment unik në histori, ku kemi një rol aktiv në mënyrën se si do të formohet shoqëria. Dhe kjo shkon në të dyja drejtimet: teknologjia na formon dhe ne e formësojmë atë – tha ajo, duke shtuar se ka gjithashtu shumë pyetje në lidhje me ndikimin social, dhe ka shumë pyetje etike dhe filozofike që duhet t’i shqyrtojmë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të përfshihen zëra të ndryshëm, si filozofë, shkencëtarë socialë, artistë dhe njerëz nga bota e shkencave humane”.

“Si lider kryesor në një nga industritë me rritje më të shpejtë, ajo ka një aftësi të demonstruar për të bashkuar ekipe me ekspertizë teknike, mendjemprehtësi biznesi dhe një vlerësim të thellë për rëndësinë e misionit.

Si rezultat, Mira ka ndihmuar në krijimin e disa prej teknologjive më të mira të AI që kemi parë ndonjëherë, duke përfshirë ChatGpt, DALL-E dhe GPT-4.

“Në Microsoft kemi fatin të bashkëpunojmë me OpenAI për të sjellë në mënyrë të sigurt dhe të përgjegjshme përfitimet e kësaj teknologjie në çdo komunitet dhe vend në botë”, shkroi Nadella, i cili në krye të Microsoft, ka investuar 10 miliardë dollarë këtë vit në OpenAI.

“Nuk është shumë herët – përfundon Murati në lidhje me çështjet etike që lidhen me AI – Është shumë e rëndësishme që të gjithë të fillojnë të përfshihen, duke pasur parasysh ndikimin që do të kenë këto teknologji”.

Kompania OpenAI hulumton inteligjencën artificiale me qëllimin e deklaruar për ta zhvilluar atë në mënyrë të sigurt dhe të dobishme.

OpenAI, i cili ka mbledhur miliarda dollarë nga Microsoft dhe u rendit i pari në listën ”Disruptor 50” të CNBC këtë vit, doli në treg në fund të 2022 pasi lëshoi për publikun chatbotin e tij të AI ChatGPT.

Shërbimi u bë viral duke lejuar përdoruesit të konvertojnë tekstin e thjeshtë në bisedë krijuese dhe ka shtyrë kompanitë e mëdha të teknologjisë si Alphabet dhe Meta të rrisin investimet e tyre në IA gjeneruese.

Një raport i ‘Investor Times’ vlerëson se pasuria e saj kap vlerën e 5 milionë dollarëve në 2023. Murati ka punuar si menaxhere e lartë në prodhimin e  Model X në Tesla të Elon Musk midis 2013 dhe 2016. Ka udhëhequr zhvillimin e projekteve të prodhimit të automjeteve të Tesla Motors, duke përfshirë modelin X, si dhe nisma revolucionare të industrisë ajrore. Ka mbikqyrur dhe skuadrat e inxhinierisë dhe prodhimit të Leap Motion.

Shqiptarja Mira Murati, me origjinë nga Vlora është krijuesja e aplikacionit më të famshëm dhe sigurisht më të diskutueshëm të AI. Murati në intervistat e saj nuk flet shumë dhe e vërteta është se ajo nuk pyetet shpesh për fëmijërinë e saj, por ka pranuar gjithmonë origjinën e saj. Që në moshën 16-vjeçare, kur familja e saj emigroi nga Shqipëria në Kanada, Murati filloi të lulëzonte në atë që është sot, pra më interesante, e kërkuar, por kryesisht e panjohur.

45 Komente

 1. X
  XXXL

  Paska ikur e vogel 16 vjec nga vendlindja e saj Vlora dhe nuk man mend asgje.

  1. e
   em

   Artikulli nuk thote se nuk mbane mend por se flet pak dhe nuk e pyesin per femijerine e saje.

   1. S
    Suksese Znj. Murati

    ME SHUME GJASA E KA ARRITUR MAJEN NGA DEMBELIZMI QE ANATEMON rama me rilindjen e tij POPULLIN SHQIPTAR QE VAZHDON TE MBAJE NEN KURRIZIN E TIJ YE LODHUR E TE GRABITUR KRYEHAJDUTET E HISTORISE BOTERORE.

   2. T
    Teknollogjia

    Ata qe kontribojne ne avancimin e teknollogjise se inteligjences artificiale do te jene ne mallkimin e njerezimit sepse do te shkaterojne boten. Nuk kemi pse krenohemi me kete shqiptare e cila mund te futet ne listen e zeze te atyre qe po shkaterojne jeten e njerezimit pse jo dhe fundin e botes

    1. G
     Gimi

     Ziliqar dhe xheloz, kaq. Mjafton për sot.

   3. A
    Ai

    Bravo i qofte. Mira eshte vertet e zonja.

    1. K
     Kasius

     Shkrim idiot dhe injorant, tipike e injorancës mediatike shqiptare dhe gjuhës së varfër të gazetës Tema.

     1. S
      Suksese!

      Bravo. Na behet qejfi kur shohim shqiptar te sukeshem neper bote. I uroi shendet dhe mbaresi.

      1. R
       Raimond Vlonjati

       E ka thene Edit Durham , "ne Vlore ka njerez te ekstremeve nga shume budallenj , ne shume Inteligjente "

       1. M
        Mbeshtetesi...nga prapa

        Ti rajmond dihet qe hyn tek shum budallenjt,,,shyqyr qe jan pak si ty,,,tashti do te therrasin rajmond budallai,

        1. T
         TIRONA

         Po ne Tropoje?

         1. F
          Fjalë që të çmend

          Nejse me, Rahimondi e ka me t'degju se çka thon E.Durhan për Vlonën, ai është prej Vicidoli i lindur në Vlonë kur baba i vet në kohën e Salihit ishte kalec atje. Po kështu janë Trapjanet, çdo gjë e kthejnë në tokë të xanum, përvetësojnë emra e kurrfarë llojesh. Eh mer Rahimond Rahimond

        2. N
         Niku

         Titulli tipik shqiptar i referohet pasurise "marramendese" te shqiptares. 5 milione dollare pasuri nuk jane dhe aq marramendese, por sidoqofte thelbi nuk eshte aty. E varroset artikullin pas 30 lajmeve te Kombetares, 20 lajmeve te Saliut me kompani, nderkohe qe duhet te ishte kryelajm. Asnje shqiptar i lindur ne Shqiperi apo jashte nuk ka arritur kete nivel suksesi, qe te ulet ne tavoline me Jeff Bezos, Bill Gates dhe Elon Musk. Driteshkurtesia shikon vetem xhepat, por ajo cfare nuk po thote askush eshte fakti qe pas 5-10 vjetesh kjo goce do perflitet sic perfliten ata me te cilet kjo ha dreke dhe do jete ne listat e njerezve me te pasur e me te suksesshem te botes. Ne vend te mbushni faqet me pislleqe politike dhe krimi gjithe diten, mire eshte te trumbetoni histori te verteta suksesi, t'ju thoni te rinjve te atij vendi se me pune cahet kudo.

         1. A
          Arbërori

          Niku. ????????????????

         2. B
          Ben

          Çfare thua ti qe eshte e pasur mor jahu,pasuri marramendese per vajzen shkenctare.Ne Shqiperi familje budallenjsh me 5 milion $ fshijne bythen,si familja Fullani,Berisha,Meta,etj etj.

          1. S
           Sukses krenarie..Ju lumte ..

           Wau ne majajt e Teknologise ! origjina Vlora Respekte dhe Suksese.. Pse jo dhe krenaria e Vlores , ku te gjithe Vlonjatet te krenohen me kete zonje.. Krenari per Familien e saje dhe krenari te vetes se saje .

           1. l
            lapi qe mburret

            Krenohemi edhe me fizikanen e famshme Laura Mersini me origjine nga Vlora.

           2. S
            Sukses krenarie..Ju lumte ..

            Wau ne majajt e Teknologise ! origjina Vlora Respekte dhe Suksese.. Pse jo dhe krenaria e Vlores , ku te gjithe Vlonjatet te krenohen me kete zonje.. Krenari per Familien e saje dhe krenari te vetes se saje .

            1. S
             Sukses krenarie..Ju lumte ..

             Wau ne majajt e Teknologise ! origjina Vlora Respekte dhe Suksese.. Pse jo dhe krenaria e Vlores , ku te gjithe Vlonjatet te krenohen me kete zonje.. Krenari per Familien e saje dhe krenari te vetes se saje .

             1. S
              Sukses krenarie..Ju lumte ..

              Wau ne majajt e Teknologise ! origjina Vlora Respekte dhe Suksese.. Pse jo dhe krenaria e Vlores , ku te gjithe Vlonjatet te krenohen me kete zonje.. Krenari per Familien e saje dhe krenari te vetes se saje .

              1. S
               Sukses krenarie..Ju lumte ..

               Wau ne majajt e Teknologise ! origjina Vlora Respekte dhe Suksese.. Pse jo dhe krenaria e Vlores , ku te gjithe Vlonjatet te krenohen me kete zonje.. Krenari per Familien e saje dhe krenari te vetes se saje .

               1. S
                Sukses krenarie..Ju lumte ..

                Wau ne majajt e Teknologise ! origjina Vlora Respekte dhe Suksese.. Pse jo dhe krenaria e Vlores , ku te gjithe Vlonjatet te krenohen me kete zonje.. Krenari per Familien e saje dhe krenari te vetes se saje .

                1. E
                 Edhe nje here

                 Thuaje edhe nje here se mezi e ke thene nja 10 here

                 1. M
                  Mbeshtetesi...nga prapa

                  E. Edhe 30 here te tjera,,,Ke inat ti,,,me keta duhet te mburremi,Jo me bolet e tik tokut dhe shpiat e barit,,,

                  1. M
                   Mondi

                   Haaaa sa kam qeshur.Rrofsh se kishim harruar dhe te qeshnim.

                 2. "
                  "BOHOTINA"

                  Bravo Mira. Nderon veten dhe Origjinen tende. Mirnjohje...

                  1. T
                   Teletajpi

                   Vlonjatet dolen te forte ne teknologji. E shtypin me stil butonin edhe u dalim komentet nga pese here.

                   1. P
                    Peja

                    Mira, me ty krenohen gjithë shqiptarët!

                    1. A
                     Arbërori

                     Shumë krenarë për bashkatdhetaren, por do t'i rriste më shumë vlera vetes (në aspektin atdhetarë), nëse aftësitë e saj do të kontribuonin, në rritjen e zhvillimin ekonomik dhe shkencor të vendit të origjinës, pa prekur karrierën e saj brilante, në kompaninë që drejton. Në të kundërt, çfarë ndryshimi do të kishte (përveç një mburrjeje folklorike që shpesh na karakterizon), nëse shefi i kompanisë, quhet Mira Murati apo Sam Altman.

                     1. T
                      Taulant

                      Nuk eshte 5 milion dollar pasuria e saj por disa miliard dollar bazuar ne aksionet qe ajo ka tek OpenAI. Fakt eshte qe Mira Murati sot eshte Shqiptarja me e cituar ne median boterore dhe vitet e ardhshme do te jete akoma me shume. Eshte kandidate per te drejtuar Microsoftin firmen nr-1 te IT-se ne glob.

                      1. C
                       Copy Paste

                       @Kasius ,perkthim , jo shkrim . Si nuk u be kurioz dikush gazetar te bente nje reportazh , kush, qysh tek ne Vlore po skane lene coban me dhen pa e bere hero te luftes Kaloqi

                       1. Z
                        Zaza

                        Kaq dollar ka stermbesa saliu qe nuk ben ndoje pune me lodhje Gojore

                        1. w
                         www.travelas.com

                         Suksese shqiptaret ne bote I arrijne vetem dhe vetem me pune jo si ne Shqiperi me miq,me lek dhe diten tjeter quhesh VIP.

                         1. V
                          Vlonjati

                          Te ruajte zoti vajze! Ec perpara pa u ndjere dhe ruaju nga buja lajkat sidomos nga mediat ne vendin tend te origjines.

                          1. L
                           Linda

                           Mbesa ime ne momentin qe preku token amerikane kam ndier ne vetvete nje emocion te papershkrueshem gezimi per faktin qe arriti atje sepse eshte vendi i mundesive te medha po te studiosh dhe te punosh shume. Mbesa tjeter qe vetem studionte dhe punonte ne nje shoqeri private ne Tirane per analiza paguhej me page minimale per 3 vjet. Ketu ne Shqiperi pati nje mundesi te punonte ne dogane per berje analizash por nuk pranoi se duhej te bente modifikime dhe do kishte pagesa nen dore. Nuk helmoj shqiptaret thoshte. Pati fatin qe vajti ne Gjermani dhe brenda vitit mbrojti gjuhen, provimet shtese per njohje diplome ne biologji molekulare dhe mbrojti provimin e historise gjermane si dhe ka filluar pune ne nje kompani gjermane qe ben analizat e ushqimit. Eshte shume e kenaqur. Per oret shtese qe ben merr pushime. Une jam individ qe jetoj ne Tirane, qe punoj me ore te tejzgjatura prej vitesh dhe akoma nuk vleresohem per punen qe bej dhe te te tjereve qe nuk dine ta bejne. Dhe nuk marr dot guximin qe te punoj per vete por akoma punoj per te tjeret. Mira kishte fatin e madh qe shkoi ne Amerike sepse ketu ne Shqiperi nuk do ishte e njohur jo me te njifesh ne bote. Ju pershendes

                           1. A
                            Arbeni

                            Kjo vajzë ose më sakt kjo shkencëtare e AI nuk bën krenare vetëm qytetin e lindjes Vlorën,por gjithë kombin tonë.Ne jemi një komb i vogël në ballkan por nxjerrim edhe njerëz të zot.

                            1. "
                             "Kryebashkiaku"

                             Po të isha kryebashkiak i cilitdo qytet shqiptar do të ta dhuroja Çelësin e qytetit!

                             1. T
                              Tiransi

                              O popull idiot qe shkruani pa patur mene ne kohe. Mira Mueari eshte menaxhere dhe jo autore e programeve te iteligjences artificiale?

                              1. A
                               AI open

                               Suksese Mires qe deshmon se geni shqiptar shperthen (per mire) kur mjedisi eshte i pershtatshem. Sa per pasurine, megjithese nuk eshte ky thelbi i artikullit, Tema duhet to korregjoje. Nuk ka mundesi te jete 5 milion USD. Kaq i fiton ne vit Duka i futobllit qe e ka koeficientin e inteligjences afer zeros. Kjo vajza me keto tru qe Zoti i ka fale me shumice, duhet te fitoje te pakten 100 here me shume..

                               1. e
                                enter””

                                Suksesi ska lidhje me origjinen por me personalitetin. Boll u krenuat me Shqiptarine se kesaj nuk ja ndjen fare per origjinen Vazhdoni beni shqiponjen me duar autoktone leshi

                                1. D
                                 Deda...

                                 Uroj me gjithë zemër ta kem gabim, por më duket zonjushë se po hyni në taurine e Perëndisë, duke i bërë madje konkurrence... Kujdes! Ai është zemergjere, por kur vendos...

                                 1. L
                                  Lexuesi gazetës

                                  Një kolegu saj dha dorëheqje se u emërua drejtoresh e përkohëshme dikush që se meritonte para tijë.

                                  1. P
                                   Patriot

                                   Arberor nuk e di bene vete apo nuk do ta thuashe qe ne shqiperi vijne te punojne nga jashte vetem ato qe dine te vjedhin si Agasi miku KM. E kam thene dhe do ta perserise pa funde, deri sa juve tu ngulitet ne koke qe njerezit puntore te perkrahen nga te gjithe dhe jo vetem nga kreret e partive qe jane vetem hajdute. Rasti me tipik eshte ai djali qe erdhi nga Zvicra dhe u emerua punonjes I thjeshte ne ministrine e arsimit. Te gjithe u gezuam qe i gjati mori nje super vendim. Sapo ai filloje te punoje si te gjithe shqiptare e sukseshem jashte vendit, pra te zbuloi plagjiaturat e vjedhura te Dr profesoreve te punsuare ne ministri, qeveri e parlament, e zhduken pa lene gjurme nga puna. Asnje nuk e permend nga frika dhe servilizmi ndaje te gjatit, prandaje ai popull eshte mesuare te marre vetem te gjatin.

                                   1. L
                                    Lezha

                                    Nuk dihet a do jete ne maje apo poshte majes se Chat GPT akoma. Ajo qe dihet eshte qe po qe se Mira do rrinte ne Shqiperi maksimumi do ishte asistente e Belinda Ballukut dhe sherbyese e nje piktori deshtak e katundareve injorante qe Kan mbet ne Shqiperi. Vendimi I saj per tu largu nga Shqiperia e drejtuar nga plehrat ishte vendimi qe e beri te sukseshme. Gjithsesi Bangladeshasit do ta zevendesojne Moren.

                                    1. p
                                     popull

                                     Dhe afrikanet e Melonit.

                                    Lini një Përgjigje