Artan Hoxha tregon rolin e shqiptarëve në trafikun e Drogës në Ekuador

21 Shtator 2022, 13:53Kronika TEMA

Artan Hoxha tregon rolin e shqiptarëve në trafikun e Drogës

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka rrëfyer në studion e ABC Live, rrugëtimin e tij disa ditor në Amerikën Latine, ku pa nga afër se si shqiptarët organizonin trafikun e kokainës në Ekuador.

Hoxha theksoi se në Ekuador gjithçka drejtohej nga burgu, pasi kokat më të mëdha të karteleve ndodheshin pas hekurave, por kjo nuk i pengonte që të organizonin grupet e tyre.

Mes të tjerash gazetari u shpreh se aktualisht si një nga kokat më të mëdha të karteleve në Ekuador, ishte një person i njohur me nofkën Fito.

Hoxha shprehet se ka mundur të kontaktojë me të, ndërsa mësoi se shqiptarët në Ekuador nuk ishin të parëndësishëm pasi organizonin dhjetra tonëve kokainë.

“Në Ekuador gjithçka jashtë drejtohet nga burgu. Drejtuesi kryesor ishin në burg dhe organizonin gjithçka tjetër jashtë. Ishte një luftë shumë madhe brenda kartelit.

Aktualisht në krye është Fito me nofkë të tillë njihej. Kontaktova me të nëpërmjet shqiptarëve atje. Shqiptarët atje ishin të rëndësishëm. Janë pjesë, si përfaqësues të organizatave të rëndësishme që lëvizin drogë nëpërmjet tregut europian dhe Shqipërisë.” tha Hoxha.

4 Komente

 1. s
  selo

  Nuk na shpjegove si mund te qendrosh si i huaj ne nje vend si Mexika ,ne nje biznes si i kazinove ,kur dihet qe cdo qelize e shtetit Meksikan eshte nen thundren(pa asnje pike dyshimi nga asnje axhensi inteligjence e perendimit) e karteleve te droges?!Kete nuk na shpjegove ti pazarxhi informacioni.Ti je me i qelbur se vete kriminelet se ti na i fut ne gji si te paster...je mase e piste dhjami dhe nje mase e piste gazetari te ndyre e te korruptuar.

  1. t
   tata luigji

   ik mor pleher se na qave bythen, je bere njeriu me i bezdishem se ilir meta dhe sali berisha, paske qene fare idiot, nga gjobat qe ke vene na shetit sa ne ameriken latine sa ne europe, me cfare lekesh udheton o bythqire,SPAK duhet ti kontrolloj keta gazetaruce qe jetone nepermes trafikanteve ose nga mafja

   1. V
    Vito i Orneles se Varuzhanit

    Katunari i Prishtes qenka taku me Fifin e droges dhe i duket sikur flet me bashkefshataret. IDIOT NOTERIK.

    1. a
     akil

     shyqyr qe kemi Tanin dhe Klodianen se asgje s'do dinim nga krimi i organizuar......lot lot

     Lini një Përgjigje