Gjyqtarja e "Gërdecit" e shkarkuar nga SPAK, si iu vranë dy vëllezërit nga Haklajt e Tropojës

28 Shtator 2022, 19:18Kronika TEMA

Gjyqtarja e "Gërdecit" e shkarkuar nga SPAK, si iu vranë dy

Komisioni i Vettingut vendosi sot shkarkimin nga detyra të gjyqtares, Shefkie Mataj (Demiraj), e cila është edhe gjyqtarja e fundit që ka marrë pjesë në procesin gjyqësor të Gërdecit që del para Vettingut. Vendimi është marrë nga anëtarët e trupës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, e përbërë nga Roland Ilia, Pamela Qirko dhe Valbona Sanxhaktari.

Shefkie Demiraj u paraqit 2 ditë para KPK për t’u njohur me rezultatet e hetimit për të tre kriteret. Komisioni i Vettingut ka konstatuar se gjyqtarja nuk justifikon plotësisht me burime të ligjshme të ardhurash një shtëpi tre kate + papafingo në Tiranë ndërtuar gjatë periudhës 1998-2012, me sipërfaqe rreth 461 m2 dhe me vlerë të deklaruar 20 milionë lekë.

Komisioni i Vettingut konstatoi gjithashtu edhe pamundësi financiare për blerjen e një automjeti tip Benz në vitin 2014, kundrejt çmimit 950 mijë lekë, ndërsa vëzhguesi ndërkombëtar Steven Kessler e pyeti gjyqtaren se si ka mundësi që Ministria e Shëndetësisë i kishte akorduar rreth 30 mijë SUD për kurimin e djalit. Gjyqtarja dha shpjegime të hollësishme dhe prapësoi çdo konstatim rëndues të trupit gjykues.

Shefkie Demiraj ka qenë pjesë e trupit gjykues të shkallës së parë për dosjen e Gërdecit. Në mars të vitit 2012, 4 vite pas tragjedisë, Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë dha vendimet për 29 të pandehurit e dosjes Gërdecit, duke shpallur 7 prej tyre të pafajshëm. Trupi gjykues përbëhej nga Fatmira Hajdari, Ridvan Hado dhe Shefkie Demiraj.

Vrasja e heroit Ilir Konushevcit dhe hakmarrja e Haklajve ndaj vëllezërve të gjyqtares Shefkie Demiri

Misterin rreth vrasjes së dëshmorit Ilir Konushevcit dhe Hazir Males mund ta zgjidh shteti shqiptar sepse posedon të gjithë emrat e të dyshuarve. 

Të dyshuarit që ngritën pritënjanë: Shkëllzen Kurbalaj, Albert Lumnica, Ylli Haklaj, Isa Krenaj, Petrit Braha, Bilsim Demiri, Agim Demir. Të gjithë shtetas shqiptar nga Tropoja dhe rrethina.

Motivi i kësaj prite ishte plaçkitja e furnizimeve me armë që po barte me vete Konushevci, thuhet më tej në shkrim, ndryshe, një pritë e organizuar nga një grup personash të armatosur, më 9 maj 1998 i kishte kushtuar jetën shefit të logjistikës së UÇK-së Ilir Konushevci dhe mjekut tropojan Hazir Mala.

Ilir Konushevci, i njohur me pseudonimin “Mërgimi”, ishte furnitori kryesor i guerrilasve në Kosovë. Konushevci ishte lidhja më e fortë e Haklajve për kalimin e arsenalit luftarak matanë kufirit. Vrasja e tij më 9 maj 1998, pranë fshatit të vogël Miliskajë, në aksin rrugor Qafë Mali-Bajram Curri ka mbetur ende i pa gjykuar dhe autorët e tij ende nuk kanë dal para drejtësisë.

Prita Mbrëmjen e 8 majit 1998 Ilir Konushevci, miku i tij, mjekutropojan Hazir Mala dhe një pjestar i UÇK-së që shërbente si shofer, ishin nisur me një kamion me armë në drejtim të Bajram Currit. Për të shmangur ekspozimin dhe kontrollet e policisë ata janë nisur sapo ka rënë nata dhe zgjodhën rrugën e vështirë të Qafë Malit. Rreth orës 02.00 pas mesnate, kamioni ka ndeshur në një pengesë që u kishte bllokuar rrugën sapo kalon fshatin Miliskajë. Një grup personash të armatosur ka qëlluar drejt kamionit, nga një shkëmb i thepisur anës rrugës, duke plagosur shoferin e kamionit dhe kosovarin Ilir Konushevci.

Si rezultat i zjarrit të hapur nga Konushevci është plagosur rëndë dhe më pas ka gjetur vdekjen një nga autorët e pritës, i cili më pas rezultoi se ishte ishte nga Tropoja. Shoferi i kamionit është tërhequr duke hapur zjarr në një pozicion më të sigurt dhe ka mundur ti mbijetojë pritës.

Ndërsa mjeku 60-vjeçar Hazir Mala ka hedhur mbi shpinë Konushevcin e plagosur dhe është nisur drejt fshatit më të afërt për të kërkuar ndihmë. Mala ka ecur për më shumë se një orë me Konushevcin e plagosur mbi shpinë, deri sa ka ndeshur serish në autorët e pritës. Këtë radhë sulmi ndaj tyre ka qenë vdekjeprurës dhe trupat u janë bërë shoshë nga plumbat.

Vrasësit janë munduar të fshehin gjurmët, duke i hedhur trupat e masakruar të dy dëshmorëve të UÇK-së poshtë një ure, dhe më pas i mbuluan me gurë. Fatmir Haklaj është njoftuar për vrasjen dhe ka shkuar në vendngjarje, të vrarë ishin miku i familjes Ilir Konushevci, dhe mjeku Hazir Mala, babai i shoferit të tij, Arjan Mala.

Sipas këtyr raportimeve, kur merr vesh se në Bajram Curri po atë natë ka patur një tjetër të vrarë (Agim Demiri), atëherë Fatmir Haklaj bën lidhjen mes viktimës dhe pritës së Miliskajës.

Për Fatmir Haklajn, nuk kishte më dyshim se Demiri kishte qenë autor i pritës së Miliskajës, dhe për këtë shkak u hakmor aty për aty, duke i vrarë dhe të vëllain, Bislim Demirin shofer taksie në qytetin e Bajram Currit. Vrasja e dy dëshmorëve të UÇK-së, Konushevcit dhe Malës, vazhdon të jetë ende e pazbuluar dhe e pa dënuar nga drejtësia shqiptare.

19 Komente

 1. t
  tata luigji

  Keta peshqeshe i keni nga Salih bin ladn,ky fashist e vrau dhe dogji tropojen dhe shqiperin, tani ketij zuzar i jane mbledhe problmet dhe gropa e ziftit eshte hapur per te

  1. T
   Tanguli

   Salihit ja hoqem Telin po ketije tani si do i behet me gjen dot nje Recet? Se ky po mbron Dushan Mugoshen e ri ne Beograde sikur hallet e veta i ka mire,si thua?

   1. A
    Ai qe ngul shkul Pras

    Per koke te sateme o ty qe ta nguli kush ishte ai kodosh qe ti flasim qe heren e dyte ta beje me dashuri e perkdheli e jo me me dhune

    1. M
     Moisi Golemi

     Tangul, o b¥thq!r i serbëve.

     1. D
      Dakord

      Ta ka ngul kaq thelle sa nuk kupton gje as ti o njeriu i shpelles. Edhe per galaktikat te jete artikulli ti prape per ramen do komentosh se te eshte ngulur ne koken tende prej druri pa neurone e s'te shqitet. Hahahahaha

      1. e
       em

       TI MUND TE NXJERRESH NJE BATALION ME MUGOSHE O TRANGULL POR AI NUK I KA DUART E LYERA ME GJAK .TANI AI kryen misionin qe ikane ngarkuar ata qe nuk jane TRANGUJ.

     2. F
      Fatosi-kosove

      Te njejten politike kishte edhe serbia gjate pushtimit ne kosove, kushdo qe vriste nje shqiptar kosovar e veqmas i identifikuar si antiserb, vrasesi shperblehej me pozita shtetrore, kshtu ka vepruar edhe sali berisha duke emruar prokuror e gjykates kushdo qe ka vrar se paku nje kundershtar te tij, por ama siq thuhet se gjaku nuk harrohet kurre shteti duhet te vepron pasi paska prova te mjaftueshme qe kjo ish gjykatese te pergjigjet tash per vrpasjen e Ilir Konushefcit dhe doktor Hazir Malajt dhe kshtu ka mundesi qe te zbulohen shume vrasje tjera ne Tropoje duke perfshire edhe vllezrit Haklaj, por drejtesia nuk duhet te ndalon me kaq pasi edhe vrasesit e Remzi Hoxhes njihen dhe jane gjalle akoma edhe urdherdhenesi poashtu andaj pse nuk veprohet !

      1. J
       Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

       Dora e UDB me thithkarin e tyre Sali moterqirin.

       1. J
        Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

        Dora e UDB me thithkarin e tyre Sali moterqirin.

        1. J
         Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

         Dora e UDB me thithkarin e tyre Sali moterqirin.

         1. M
          Moisi Golemi

          Kjo buça i ka pasur vëllezërit dorë e UDB-së, që vranë njeriun e UÇK në pritë. Prandaj e bëri gjyqtare b¥qiri i Viçidolit, e ngriti në detyrë për shërbime të veçanta. Ptuuuuu, qelbësira!!! Gjithë PD-istët janë llumi i llumit të jashtëqitjes shqiptare. Pa përjashtim! Trushkulur e kokëgdhë.

          1. D
           Diplomatoterapia

           Shume "diplomate" ne prononcimet e saj kjo Kryediplomatja e Kosoves.Pergezime,zoti te shtofte inatin!

           1. D
            Dardan

            Po sali Berisha kur do te vritet?!

            1. Z
             Zeqina Sallaksja katunarja Peqinit

             I Tangi, po ku ka krahasin me Sali kriminelin??? Ka 12 vjet qe ra nga fiku edhe akoma i ka ushtaret e tije kudo ne qeveri e gjykata??? Eshte veshtire te shkulen plerat e Sales

             1. k
              k

              Nga një fshatare injorante delenxhie që ka emrin Shefkie , ju prisni ndonje xhest drejtësie apo fisnikërie ? Këta janë dhuratat e sali- malokut për popullin shqiptar.

              1. Dalengadale po vjen behari. Shefkie Demiraj, gjygjetare . He. Kam patur rastin te keme pune me te. Kjo gjygjetare i thencin me nje fare prokurori Valentin Preci i cili kishte familjen ne Amerike por vinte ketu te "vinte" ne vije punet e ligjit cdo kend qe paguante para KESH i mbyllnin dosjet dhe kushdo qe nuk u paguante vuante bemat e atyre qe ishin lisuar kundrejt pageses. Ja pra si kjo ka bere tre kate banese dhe se si Valentini fluturonte vdo jave drejte Amerikes tu conte buke kalamajve. Kishte familje burri i botes. Shefkie me zi tu befte jeta , se zi e paske pase . Tani te pakten nuk do nxish me shume jete te pafajshme. Ti Prec ke ike me c kemi degjuar. Se mos harroj dhe ai "pinxho" gjykatesi tjeter Sokol Tona i ka dorzuar letrat vullnetarisht, se perballonte dot kontrollin. Normal nuk futet dot MULLARI ne thes. Ka hajdute. Nuk kane pune , nuk kane me cte jetojne e vjedhin. Por HAJDUTE me paga te majme mbulduar me veladon DREJTESIE vetem keto jane dhe qe godasin me cekic e bertasin JEMI DREJTESIA. Fare e poshter.

               1. V
                Vladimir

                Dikush ka firmosur qe kjo, motra e dy krimineleve vrases te idealisteve çlirimtare te Kosoves, te beje kariere ne rangjet me te larta te drejtesise. Shume mire qe u largua, por kush e zgjodhi dhe e promovoi per "meritet" e vellezerve vrases? Flasin per lustracion, por ne kete vendin tone nuk ka me dosje te shkruara qarte qe te ndalojne promovimin ne rangjet e larta te shtetit te familjareve te antishqiptareve. Dhe kjo, besomeni, eshte shume e rende. Nuk ndodh ne asnje Vend serioz.

                1. B
                 Bashkim

                 Sa te rroje Sali Berisha, dhenderri i Serbes Milica, Shqiperia dhe Kosova nuk do te gjejme kurre qetesi!

                2. D
                 Demiri

                 Po kjo plere gjyqetare vodhi e lirojë banditë e vrasës. Këto kanë qënë gjyqëtarë personalë të regjimit të krimit, hajdari dhe zegjine sallaku janë ushqyer me gjak viktimash, ku përveçse kriminelët që i kishin vrarë njerëz të ndryshëm, kjo, hajdari dhe zegjineja i rivrisnin këta njerëz, duke i dhënë lirinë kriminelëve. Nuk mjafton që ti shkarkosh, por me janun i bie të çdëmtosh ato që këta me pushtetin e tyne i lanë të lirë këta llum kriminelsh. Si mujke me hangër tan kohën e tyne, ku me pas vila e makina si me i pas nfe tsams. Ti sekuestrohen të tana, kjo masë nuk i len me mgrit kryt i kta horra. Pthu ju qisha fen e fisin.

                 Lini një Përgjigje