Kur i tmerrshmi Altin Dardha, kërkonte të shkulte një sy për veten: Doktoreshë, më bën mua ai i majti yt?

30 Korrik 2022, 17:47Kronika Ferdinant Dervishi

Kur i tmerrshmi Altin Dardha, kërkonte të shkulte një sy për

– Doktoreshë, më bën mua ai syri yt i majtë?

E paralizuar nga pyetja, që shoqërohej nga vështrimi i akullt i Altin Dardhës, okulistja më e njohur në qytet, zgjedh të heshtë. Për disa çaste tmerrësisht të zgjatura mendja e saj nuk e ndante dot nëse klienti e kishte me shaka apo seriozisht.

Altin Dardha duket e vuante së tepërmi humbjen e njërit sy. Por tashmë kohërat kishin ndryshuar. Atij i kishte ardhur radha. Tashmë ai nuk fshihej ferrave prej policisë. Tashmë ai ishte praktikisht Mbreti i Beratit.

Duket, në të tilla situata, mendjes njerëzore i shpëton ndonjë ëndërr drejt mundësisë së realizimit. Dhe, duket, kryeëndrra e lejuar e Altin Dardhës ishte që ai të kishte sërish syrin e humbur. Nuk është çudi që ai të ketë dëgjuar diku për transplantimin e kornesë. Nuk është çudi që dikush ti ketë thënë se duhej gjetur një dhurues.

Sigurisht që dhuruesin Altin Dardha do kërkonte ta gjente sipas mënyrës së vet. Ishin kohëra kur ai po kalonte nëpër duar “pjesë këmbimi” njerëzore me shumicë, që në këtë rast mund të hynin në punë. E gjitha kjo ka një bazë të vërtetë, pasi në Berat ka bollshëm dëshmi që thonë se ai u ndalte Cadillac-un te këmbët udhëtarëve të ndryshëm duke i parë në kokërr të syrit e duke i marrë në pyetje:

– Ore, ngjan ky syri yt me timin?

Ishte një sjellje, vijimin e së cilës, në këto kohëra, shumëkush ja linte imagjinatës. Një imagjinatë që u thoshte se Altini, me të gjetur njeriun që do të kishte sy të ngjashëm me të tijtë, do ta vriste dhe me majën e një thike do ja gërryente, me qëllim transplantimin. Kulmin historia e arrin kur Altin Dardha pyet, për ngjashmërinë e syrit, edhe okulisten tek e cila kryente vizitat periodike.

Edhe pse deri këtu gjithçka mund të ketë pasur për synim vetëm zbavitjen, historia thotë se Altin Dardha e ka vrarë një njeri për syrin e humbur. Ngjarja la shenjë në kohë më 8 qershor 1997.

Atë ditë spiunët e shumtë ja kishin bërë zgjimin herët. Në tregun e Beratit, kishin zbritur, që pa gdhirë, djemtë e atij fshatarit nga Plashniku, i cili dy vite më parë, në janar 1995, e kishte qëlluar me një armë gjahu duke e plagosur. Altin Dardha bëhet keq. Dy vëllezërit i gjen ende në treg, duke u munduar të shisnin ca perime të stinës. Gjatë muajve pa shtet të vitit 1997, uria detyroi shumëkënd të dilte nga “shtrofulla” për të siguruar jetesën, qoftë duke rrezikuar jetën.

Nën kërcënimin e kallashnikovit Altini i merr të dy vëllezërit në makinë dhe, pa u thënë asnjë fjalë, i çon në ullishtën përmbi varrezat e Burdulliasit. Këtu ai i zbret dhe u shpjegon përse i ka marrë. Në fund u thotë:

– Vetëm njëri nga ju do ta paguajë. Zgjidheni me njëri – tjetrin se cili do vazhdojë të jetojë.

Pak më tej, dy vëllezërit mblidhen kokë më kokë. Ata duhej të bënin një bisedë të fundit. Një bisedë nga ku duhet të dilte një vendim i vështirë. Një bisedë, rezultati i së cilës duhet të ishte vendimi i përbashkët për të dënuar me vdekje njërin prej tyre…

Për habi biseda mes të dyve nuk zgjat shumë. Mbase vetë rrethanat, Altin Dardha që u dukej nervoz në pritjen e tij, kishin diktuar marrjen e një vendimi të shpejtë. Vëllezërit kishin rënë dakord: duhet të jetonte ai më i vogli në moshë. Kështu edhe bëhet. Altini heq mënjanë dhe vret vetëm Pëllumb Çaushin, djalin 34-vjeçar të Gani Çaushit, fshatarit nga Plashniku, i cili dy vite më parë guxoi të qëllonte mbi grabitësit që nuk i njihte.

Ishin kohëra kur banditët e Beratit po e shijonin sa të mundnin dhe si të mundnin lirinë e munguar. Një nga zbavitjet e zakonshme rrëfehet qitja me pistoletë. Thuhet se në këtë lloj sporti Altini ishte i pathyeshëm. Por ndonjëherë sporti bëhej i rëndë. Sot e kësaj dite, në Berat, rrëfejnë se si në një rast, teksa i afroheshin Beratit me makinë, Altini dhe disa të tjerë, vënë re një plak të hipur mbi gomar, që ecte paralel me rrugën automobilistike. Banditët ndalen dhe vënë bast 50 mijë lekë (të rinj) për fituesin që do të rrëzonte plakun nga gomari duke e qëlluar me pistoletë.

Asokohe, banditët e Beratit, së shumti në duar kishin pistoleta të fuqishme, si TT sovjetike, por edhe pistoleta të prodhim- it perëndimor, që funksiononin me fishekë 9 mm. Pra, në largësinë ku gjendej plaku, nëse plumbi do e kapte, sigurisht që do i merrte jetën.

Altin Dardha dhe të tjerët e qëllojnë me radhë plakun, që zhvendosej ngadalë mbi gomar, pa e kuptuar se ishte shndërruar në tabelë qitjeje. Fatmirësisht asnjë nga plumbat nuk godet në shenjë. Dikush, durimhumbur, mbush kallashnikovin për ta rrëzuar, por një tjetër e ndalon duke i thënë se plaku meritonte respekt, sepse ishte jetëgjatë. Ashtu edhe bëhet. Kur plaku mbërrin rrugën automobilistike, një nga banditët del nga makina dhe, pa dhënë asnjë shpjegim, i rras në xhep 50 mijë lekë…/Pasazh nga libri “Altin Dardha”, i gazetarit të mirënjohur Ferdinand Dervishi

49 Komente

 1. T
  Tironci

  Tashti eshte ne pirdh te motres,ku te tj ja shkerdhyn edhe fisin,dhe gjithcka.Kjo eshte histori qe kto cubat e sotem ta lexojn,se shpejt nese nuk nderrojn rruge,atje ku kan dal do shkojn.Zoti nuk le kurr hal pa morr,duhet ta dine kte.Qef mund te bejn der atehere Kur nje hun lesh do ti dal perpara,e Kur ne gramat e fundit te shpirtit do pemdohen si shkerdhata,e bythen do shtrojn per te shpetu.Kujdesuni per veten sumqima sepse min,oret,ditet i keni te numrume.Nuk ju le zoti gjall,dhe asgje sdo merrni me vete.As paret,as kurvat qe ju rjepin,as kurvat e shtepis qe ju kon rrit,por kurvat shoqni.

  1. A
   Ate që shkaktuane 1997 duhet denuare

   Këta o zotri jane terrorista Jo bandit e veta e Zotit ështe se në juget të Shqiprise në 1997 kane dale shume terrorista si puna e keti Altin Darrdhes. Në Veri të Shqiprise Ka deshte Zoti dhe nuke Ka pasur terrorista të tille që kane vrare gra, pleq, Femi, dhe njerze komplet kote ate që shkaktuane 1997 duhet denuare.

  2. ?
   ????????????????????????

   Moterqimi poshter ne ferr e ka vendin

   1. K
    Kronikani i vertete jo provincial

    Mos i besoni kto idiotesite e ketij Fred fshatarit qe kerkon te behet interesant me shpifje e sajesa. Qe Altin Dardha ishte vrases i dale nga burgu bashke me nje tip qe e thirnin Zhaku, Zhaku nuk eshte ndonje gje e paditur. Pjeset e tjera jane llafe pazari te mbledhurs andej kendej nga kronikani i leshit Ferdinand Dervishi, lindur rritur dhe edukuar ne fshatin Samatice Ne periudhen dhe per personazhin Altin per te cilen shkruan Ferdinanti qe ne TR e ka ber emrin Fedja, banonte ne fshatin Samatice, me shume se 25 km larg qytetit te BR. Skish mundesi fizike ti ndiqte bemat e Altinit e Zhakut qe nuk dalin te jen evidentuar nga asnje institucion pasi shteti nuk funksiononte. Atehere ku i gjeti ky Fedja keto?! Edhe kur zbriti ne qytet bashke me nje grua te martuar nga Librazhdi me te cilen ish martuar (ajo kish dhe femijen e saj me ish burrin) , Fedja qendronte ne ruajtje te kesaj te fundit pasi nuk punonte si gazetar por merrej me perkthime. Gjersa ja morri gruan ne pune Mithat Havari etj.etj. Me tej Fredi Fedja u transferu ne TR i lene nga gruaja librazhdase, i hyri gazetarise, mori nje gru te trete etj etj., dhe si Lysien Shardoni i Balzakut nisi me ba karriere duke shkrujt libra me sajesa si ky me Altin Dardhen.

    1. N
     Nemesis

     Te gjitha qe thua per origjinen e gazetarit mund te jene te verteta se ne fakt katuni e ka fituar “luften” me qytetin dhe kudo mbizoterojne keta qe zbrisnin ne qytet per dite djele.Por per kriminelin pak ka thene se nuk i ka ditur re gjitha.Nga beratas autentik me kane treguar qe ka vrare per hobi nga distanca nje grua shtatzene,di gjithashtu qe kane tentuar te marrin avionet nga baza e Kucoves per te sulmuar kundershtaret e nje bande tjeter ne Berat.

    2. 1
     1

     Duhet percaktuar:Ishte koha e "demokracise" se Sali Berishes

     1. O
      O Altin te ishe gjalle te shihje çshkrun Fred Fedj

      Mos i besoni kto idiotesite e ketij Fred fshatarit qe kerkon te behet interesant me shpifje e sajesa. Qe Altin Dardha ishte vrases i dale nga burgu bashke me nje tip qe e thirnin Zhaku, Zhaku nuk eshte ndonje gje e paditur. Pjeset e tjera jane llafe pazari te mbledhurs andej kendej nga kronikani i leshit Ferdinand Dervishi, lindur rritur dhe edukuar ne fshatin Samatice Ne periudhen dhe per personazhin Altin per te cilen shkruan Ferdinanti qe ne TR e ka ber emrin Fedja, banonte ne fshatin Samatice, me shume se 25 km larg qytetit te BR. Skish mundesi fizike ti ndiqte bemat e Altinit e Zhakut qe nuk dalin te jen evidentuar nga asnje institucion pasi shteti nuk funksiononte. Atehere ku i gjeti ky Fedja keto?! Edhe kur zbriti ne qytet bashke me nje grua te martuar nga Librazhdi me te cilen ish martuar (ajo kish dhe femijen e saj me ish burrin) , Fedja qendronte ne ruajtje te kesaj te fundit pasi nuk punonte si gazetar por merrej me perkthime. Gjersa ja morri gruan ne pune Mithat Havari etj.etj. Me tej Fredi Fedja u transferu ne TR i lene nga gruaja librazhdase, i hyri gazetarise, mori nje gru te trete etj etj., dhe si Lysien Shardoni i Balzakut nisi me ba karriere duke shkrujt libra me sajesa si ky me Altin Dardhen. Varini koqet ne qafe Ferdi Fedjas se ato merito.

      1. E
       Elton

       Ca esht ky artikull idiot

       1. P
        Parruca

        Nuk e di se cili botues ka marre persiper te botoje nje liber per nje funderrine te tille qe vriste njerez te pafajshem.

        1. L
         Leksi kollovar Tirone

         KATNARI I SAMATICES DON ME HABIT TIRONCIT ME STORE TSAJUME. KY DUHET ME QENE TITULLI I KTIJ SHKRIMI TE FERDINANT DERVISHIT QE NE TIRON KA NDRU LLAGAPIN NE FEDJA PASI E LA GRUJA LIBRAZHDASE ENE U MARTU ME TE TRETN. AVENTURIER QE I IKIN GRATE. RROFSH KRONIKANI I VERTETE JO PROVINCIAL QE NA NDRIÇOVE KUSH O NE TE VERTETE FERDINAT DERVISHI I FSHATIT SAMATIC TE BERATIT, QE NE TIRONE E KA BO EMNIN FEDJA.

         1. L
          Lani

          Me mire mos i nxirrni keta lloje. Mos te duket çudi qe ka dhe nga ata qe do donin ta imitonin.

          1. u
           u merziten kuckat tifoze te Sales

           O me kuçkat e vogla të Salës, u pështjelluat nga kësi ngjarjesh? Nuk ju pëlqen kur ju përmendin tmerrin e 1997-s se nuk i del mirë fotografia e kryekurvës Sali Berisha, gjaksorit, o kuçkat e vogla. Altin Dardha ka qenë pjellë e asaj kohe o ju kuçka dashnoret Salës, pa folur për 600.000 armë zjarri të shpërndara anembanë. O kuçkat e PD-së e të Salës, nonat, motrat ku t’i keni!

           1. B
            Babuç

            Un e kam pasur ne lagje Altin Dardhen dhe daja im e ka pasur ne ushtri kshtu qe i di nja dy gjera per ate por kto qe ka shkruar ky botuesi un sinkam degjuar me pare . Tani ai vrasjen e pare e ka bere ne ushtri ku ka djegur nje ushtar me acid baterie per punen e batanijes , gjithashtu ne lagje ai ka vrar nje grua qe nderte rrobat ne katin e trete te nje pallati dhe arsyeja ishte basti do e fitonte apo jo ( po me gomara duket cik si e zmadhuar ) nejse sa per syrin me sa di un fshatari qe e qelloj me cifte dhe nje nga saçmet e kapi ne syrin e majt dhe kjo ndodhi ne fshatin velabosht/starove me sa di un . Ai aq i cmendur ishte sa kur dilte rrugeve qytetit me kadillakun e tij te gjith iknin me vrap ose fshiheshin neper objekte te ndryshme se kishin frike se mos ai fiksohej me dicka dhe si pasoj humbje jeten . Ai ka vrare shum djem te rinj ne rethin e Beratit . Ai aq sa i lig qe ishte po aq edhe dinak , njehere i ben antetat ne kadillakun kabriole 8m te gjat ku ky ndodhej me tre shok te tij dhe te tre ata u ben shoshe kurse ky hapi deren e makines dhe u var me kok posht sikur kishte vdekur dhe sapo ata u larguan ai u ngrit dhe ja futi vrapit .

            1. B
             Babuci futja kot

             Babuci ti genjen dhe nuk e ke njohur fare fareeeeeeee po ja fute kottttt fareeeee je njesoje si ky qe ka shkruar artikullin

            2. Q
             Qirsi n goj i malokve

             trima qe perfundojne si ai maloku rracqir brilant martinaj mami po na ndjekin yt ju qifsha rracen se perfitoni nga gjyqtare shkerdhata qe ju lirojn

             1. a
              altin isufi

              Cfare i ka keto idiotlliqe ky trapi.Jam nga Breati shok klase ne 8-vjecare i Altinit dhe moshatar dhe ne lagje ; Celepias ;e perbre nga 3- lagje; Deshmoret e kombit, lagjia e Altinit, lagjia Barrikad 1, lagjia e Zhakut dhe e Totollareve dhe lagjia Clirim lagjia e Jaupeve.Ne krye te te ketyre ishte Gazmend Mahmutaj,ai qe u kap mw Fatmir Mediun ne Itali dhe ZAN DHE Mok Toto. Kush eshte nga Berati le te me kundershtoj po te doje.Altini ishte vrases i perdorur ngga kapot e siperpermendur dhe ishin ata qe e frynin,ne momentin qe u be i rrezikshem dhe per ata vete e shiten te Pajat dhe e vrane njekohesisht me kete vrasje amnistuan dhe nipin e tyre Zhakun, qe ishte nje vrases gjakftohte.

              1. D
               Doktori I Pipi-t!

               BABUÇI nga Pazari Si Beratas nga Pazari, jam dakort me Altin Isufin.

              2. A
               Asd

               Shkrimi nuk eshte as i vertete dhe as i moralshem. Nuk zhvillon asnje qellim pervec ngritjes se mitit te nje funderrine krimineli qe nuk beri asgje te mire dhe i rendoi se koti kesaj toke.

               1. A
                Alfonci

                O ASD, mos kerko nga shterpa Ferdinand Dervishi ndonje shkrim te hajrit. Truri i tij nuk pjell asgje po nuk e ndihmuan filmat qe sheh. Para ketij palo shkrimi a libri ça mutin eshte ka pare ate filmin e shkurter, ku skafisti i forte vlonjat Agron Llakaj kerkon t'i blere syrin Agim Bajkos. Ky Dervishi do ta kete parae dy-tre here dhe ia veshi Altin Dardhes qe kerkon te grabise sy. Pikaaaaaa!

               2. C
                Cajupi

                Artikull idiot I bere nga nje gazekar idiot si KY tipi Ferdinand Dervishi. Ka bere liber per A Dardhen sipas perrallave te degjuara ne Tirane.

                1. M
                 Martin

                 Futja pordhes!

                 1. C
                  Canon

                  Anarkia dhe mbulimi nga politika i kishte kthyer keta njerez, ne "leva" perfekte per qellimet e atyre qe qendronin me larte dhe u pasuruan ne kurriz te ketij vendi. Transformimi ne sociopate dhe psikopate, eshte i paevitueshem, njejte si ushtaret qe kur kthehen nga lufta, qe kerkojne ndihme nga ana psikologjike. Kur nuk kishin me nevoje, i futen plumbin edhe hajde shendet!

                  1. f
                   faruk

                   Keshtu e katandisi vendin Sali krimineli. Bemat e fshatarit kriminel jane per tu ber film ne Hollivud, kush nuk i beson eshte injorant.

                   1. Q
                    Qorri

                    Fantazi dhe nuk eshte keq te fantazosh pasi nje regjisore lexone nje roman dhe fillone te fantazoje deri sa e vendose ne scene. I kam njohur pesonalishte Çimin dhe Qorrin (.i ati dhe i biri ) kuptohet kur krimineli Berrisha rrenoje shtetin hapi burgjet , armet sheshit cfare do preseh nga njerez te tille .....Qorri mbasi u hapen burgjet u lidhe me Gazment Mahmutaj miku i Fatmir Gerdecit ne ate kohe Fatos Nano vendose ne dogane si oficier dogane Bernard Hasani ( sot i vrare) dhe benin trafikun e heroines Turqi -Shqiperi dhe nga Shqiperia ne Greqi me vone ne vendosen Itali trafike kokaime -héroïne ku Mahmutaj i denua ishte nje trafike ku Fatmir Gerdeci dhe Fatos Nano ishin profitues bile Nanos i eshte dhuruar mje cakmak floriri nga Mahmutaj nepermjet Fatmit Gerdecit .

                    1. L
                     Landi

                     E kujt i duhet ky artikull pa vlere??? Pse jepni gjera ordinere

                     1. D
                      Demotakercita

                      Nje artikull i turpshem per ate qe e shkruan dhe per ata qe e botojne.Deri kur do te shkruhet per kriminel dhe poshtersi.Mos i vini vendit te tilla gjepura sikur ne mburemi vetem me vrases.

                      1. D
                       Demotakercita

                       Nje artikull i turpshem per ate qe e shkruan dhe per ata qe e botojne.Deri kur do te shkruhet per kriminel dhe poshtersi.Mos i vini vendit te tilla gjepura sikur ne mburemi vetem me vrases.

                       1. v
                        vang

                        NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                        1. v
                         vang

                         NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                         1. v
                          vang

                          NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                          1. v
                           vang

                           NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                           1. v
                            vang

                            NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                            1. v
                             vang

                             NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                             1. v
                              vang

                              NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                              1. v
                               vang

                               NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                               1. v
                                vang

                                NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                1. v
                                 vang

                                 NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                 1. v
                                  vang

                                  NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                  1. v
                                   vang

                                   NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                   1. v
                                    vang

                                    NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                    1. v
                                     vang

                                     NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                     1. v
                                      vang

                                      NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                      1. v
                                       vang

                                       NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                       1. v
                                        vang

                                        NESE gjysma e vertete te jete ne kete artikull ,te ngrihet qimja perpjete jo nga krimi se sa nga menyra se si e realizonin ate. Kete situate e sollen piramidat dhe vendimi i kriminelit Berisha per hapjen e depove te armeve.Kjo eshte e tmerrshme.Si harrojme ne shqiptaret.

                                        1. v
                                         vang

                                         Sikur gjysma e asaj qe shkruan artikulli te jete i vertete,prap eshte e tmerrshme se te ngrihet qimja perpjete me teper nga menyra se si e benin krimin.Keto sollen piramidat dhe hapja e depove te armeve nga Sali Berisha, O zot cfare perbindeshi dhe mjere ne shqiptaret qe harrojme kaq shpejt.Ketu qendron thelbi i thenieve te gazetarit te BBS per rrezikshmerine e Sali Berishes.

                                         1. v
                                          vang

                                          Sikur gjysma e asaj qe shkruan artikulli te jete i vertete,prap eshte e tmerrshme se te ngrihet qimja perpjete me teper nga menyra se si e benin krimin.Keto sollen piramidat dhe hapja e depove te armeve nga Sali Berisha, O zot cfare perbindeshi dhe mjere ne shqiptaret qe harrojme kaq shpejt.Ketu qendron thelbi i thenieve te gazetarit te BBS per rrezikshmerine e Sali Berishes.

                                          1. v
                                           vang

                                           Sikur gjysma e asaj qe shkruan artikulli te jete i vertete,prap eshte e tmerrshme se te ngrihet qimja perpjete me teper nga menyra se si e benin krimin.Keto sollen piramidat dhe hapja e depove te armeve nga Sali Berisha, O zot cfare perbindeshi dhe mjere ne shqiptaret qe harrojme kaq shpejt.Ketu qendron thelbi i thenieve te gazetarit te BBS per rrezikshmerine e Sali Berishes.

                                           1. v
                                            vang

                                            Sikur gjysma e asaj qe shkruan artikulli te jete i vertete,prap eshte e tmerrshme se te ngrihet qimja perpjete me teper nga menyra se si e benin krimin.Keto sollen piramidat dhe hapja e depove te armeve nga Sali Berisha, O zot cfare perbindeshi dhe mjere ne shqiptaret qe harrojme kaq shpejt.Ketu qendron thelbi i thenieve te gazetarit te BBS per rrezikshmerine e Sali Berishes.

                                            1. v
                                             vang

                                             Sikur gjysma e asaj qe shkruan artikulli te jete i vertete,prap eshte e tmerrshme se te ngrihet qimja perpjete me teper nga menyra se si e benin krimin.Keto sollen piramidat dhe hapja e depove te armeve nga Sali Berisha, O zot cfare perbindeshi dhe mjere ne shqiptaret qe harrojme kaq shpejt.Ketu qendron thelbi i thenieve te gazetarit te BBS per rrezikshmerine e Sali Berishes.

                                             Lini një Përgjigje