Lufta mes bandave, si hynë në Peru Franc Malo dhe Genjtan Meta, dy “kokat” e trafikut të drogës

17 Qershor 2022, 21:20Kronika TEMA

Lufta mes bandave, si hynë në Peru Franc Malo dhe Genjtan Meta, dy

Media peruane kanë sjellë detaje të reja sa i përket mafies shqiptare të zhvendosur në vendin e tyre.

“Larepublica.pe” shkruan se përballë luftës mes bandave meksikane dhe kolumbiane për tregun ekuadorian, shqiptarët janë shpërngulur në Peru. Ndjekja e dy trafikantëve të drogës nga Shqipëria parandaloi dërgimin e 2.2 ton kokainë të lëngshme të fshehur në një ngarkesë me asparagus me destinacion Holandën.

Artikulli i plotë i “larepublica.pe”

Alarmet e policisë antidrogë ranë kur shtetasit shqiptarë Franc Malo dhe Gentjan Meta hynë ilegalisht në Peru përmes Huaquillas, në kufi me Ekuadorin , në nëntor 2021. Gjatë kontrollit të historisë së Francit dhe Gentjanit, inteligjenca kundër narkotikëve zbuloi se ata kishin të dhëna për trafik droge, në vendin e tyre, Shqipëri .

Kështu, policia filloi një ndjekje dhe vëzhgim, i cili përfundoi me një operacion që u krye të premten më 10 dhe të shtunën më 11 qershor në Trujillo dhe Callao.

Franci dhe Gentjani kishin mbërritur në vend për t’u vendosur në Trujillo dhe për të eksportuar 2.2 ton kokainë të lëngshme të kamufluar në një ngarkesë me asparagus të konservuar, e cila synohej të dërgohej në një kontejner transporti me destinacion Roterdam, Holandë.

Prania e trafikantëve shqiptarë të drogës në Ekuador dhe Kolumbi është rritur më e fortë në dekadën e fundit.

Këto organizata përfitojnë nga eksportet e frutave dhe produkteve të tjera bujqësore në Evropë, për të infiltruar kokainën në sasi të mëdha.

Megjithatë, episodet e fundit të dhunës midis organizatave kriminale shqiptare dhe organizatave të tjera kolumbiane dhe meksikane në territorin ekuadorian, i kanë inkurajuar të parat të eksplorojnë territorin peruan, sepse prodhimi i kokainës në vend është rritur dhe ka një furnizim më të madh.

Pikërisht, të shtunën, më 22 janar të këtij viti, shqiptari Ergys Dashi , i konsideruar si kryetar i trafikut të drogës në fqinjin verior, u ekzekutua nga atentatorët në një restorant Guayaquil. Ardhja e Franc Malos dhe Gentjan Metës në Trujillo lidhet me interesin e shqiptarëve për të gjetur një mjedis më pak të komplikuar se ekuadoriani për të eksportuar kokainë në Evropë.

Operacioni kundër mafies shqiptare u krye nga Divizioni i Hetimeve Speciale ( Divinesp ) të Drejtorisë së Antidrogës (Dirandro), nën ngarkimin e kolonelit PNP César Echevarría Cabrejos.

Agjentët ndoqën të gjithë procesin e grumbullimit dhe kondicionimit të drogës , madje lejuan kontejnerin e drogës të arrinte në dyert e bankës së akuzës DP World në Callao, ku më në fund kapën kokainën që ishte në gjendje të lëngshme, e fshehur në 16 ton asparagus. kanaçe.

Ekrani i agroeksportit ishte në krye të biznesmenit Trujillo Ismael Jiménez Manrique, i cili themeloi kompaninë Fresh Trade SAC me një kapital prej 200,000 thembra. Jiménez ishte përgjegjës për të gjithë përpunimin për t’i dhënë ligjshmëri dërgimit të asparagut të konservuar.

Jiménez themeloi kompaninë më 22 shtator 2018, por më 17 prill të këtij viti, kur shqiptarët ishin në Trujillo, ai dha dorëheqjen si menaxher i përgjithshëm dhe në vend të tij emëroi rojtarin e tij, Luis Ramos Peláez.

Divinesp e quajti rastin Operacional Bitcoin, sepse mafia shqiptare synonte të përdorte sistemin e kriptomonedhës si një mjet pagese, për të shmangur gjurmimin e parave.

Pasi anashkaluan kontrollet kufitare, Franci dhe Gentjani shkuan në hotelin luksoz Trujillo, që ndodhet në urbanizimin El Golf. Aty janë identifikuar si Franc Malo dhe Gentjan Meta me karta identifikimi përkatësisht RR9006443 dhe 965567241. Gjithçka tregon se ata kanë mbërritur me një axhendë të rregulluar paraprakisht.

Sapo u vendosën në Trujillo, shqiptarët kontaktuan Ronny Silva León , 35 vjeç, një biznesmen që dominon thurjen dhe menaxhimin e agroeksportit të produkteve ushqimore. Sipas burimeve të policisë antidrogë, Silva prej disa kohësh ishte nën vëzhgim pasi dyshohej se punonte për organizata kriminale të trafikut të drogës.

Luis Ramos i dha siguri një prej bizneseve të familjes së Samuel Jiménez, i cili u kap me premtimin e pagesës prej 2800 thembra në muaj, nisur nga kërkesat e vazhdueshme për rritje rroge.

“Aq sa kërkon rritje rroge dhe ankohesh se nuk të mjaftojnë paratë, tani do të fitosh si menaxher. Puna është e lehtë dhe ju do të jeni vetëm përgjegjës për nënshkrimin e dokumenteve”, tha Ismael Jiménez për Luis Ramos.

2 Komente

 1. T
  Tik Kosi

  do ja degjojme krismen shpejt.

  1. P
   Patosi i Ri.

   Për çfarë duhen këto hollësi? Apo ke lexues që duan të bëhen si këta ? Apo jep mesazhe si BBC në luftën e dytë botërore për rezistencën kundër nazizmit. Ka probleme vëndi ynë që duhen zgjidhur nga qeveria dhe populli këtu me shumicë. Nuk do ishte më mirë të analizojmë këto? Apo ju pëlqen të bëheni tregëtarë kokaine dhe gangstera? Kështu more gazetarë të Temës. Si thoni? Apo dhe ju thoni shtet koti.

   Lini një Përgjigje