Altin Drimadha shpëtoi sërish, por USB-ja zbuloi gjithçka, Hoxha: Si u nis jahti me kokainë nga Brazili bashkë me studentë

17 Qershor 2022, 17:28Kronika TEMA

Altin Drimadha shpëtoi sërish, por USB-ja zbuloi gjithçka,

Altin Drimadha, i njohur si “baroni shqiptar i drogës” i ka shpëtuar sërish arrestimit në një operacion të fundit midis policisë braziliane dhe DEA-s amerikane. Pak ditë më parë u gjet një banesë e tij në Sao Paolo të Brazilit.

Në studion e ABC Live, gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje për operacioni ku u kap një sasi e madhe kokaine. Hoxha thotë se zbulimi erdhi pasi në banesën e Drimadhës u gjet një USB, e cila kishte të filmuar momentin kur droga ngarkohej në një jaht. 

Gazetari bën të ditur se grupi përveç stafit në jaht kishte edhe një grup studentësh, të cilët kishin fituar një bursë për të studiuar Mesdheun.Kokainë e fshehur në jaht kishte si denstinacion Australinë dhe do të pritej nga një tjetër shqiptar që drejton një bandë kriminale të trafikut atje. Jahti u ndalua nga autoritete portugeze.

“Gjatë kontrollit të kësaj banese, Altin Drimadha nuk është kapur. Gjatë kontrollit aty u gjetën armë. 312 dollarë, celularë që po përdoren dhe u gjet edhe një USB. Në të kishte një video me të cilën grupi kishte filmuar si kishte ngarkuar një sasi kokainë në një jaht. Kjo ishte provë që do t’ju çohej atyre që prisnin ngarkesën se si do ta gjenin kokainën.

Jahti quhet “Oqeanin pamfilo”. USB jepte të dhëna ku është fshehur ngarkesa. Autoritetet braziliane në bashkëpunim me DEA kërkuan një shtetas shqiptar që qëndron në Australi. Drejton një bandë atje dhe merr kokainën nga Amerika Latine. Personi tjetër nuk është dhënë emri, dyshimet janë që ai të jetë larguar midis Bolivisë dhe Brazilit.

Shqiptarët, jahtin e kishin marrë në Montecarlo. Përveç stafit kishin marrë një grup studentësh që studionin faunën e Mesdheut. Ata kishin lëvizur me këtë jahtin. Në Sao Paolo kishin marrë ngarkesën dhe ishin kthyer në drejtim të Evropës dhe nga andej do të lëvizte sërish jahti dhe do të shkonte në Australi. Ngarkesa kishte si destinacion Australinë. Pra ngarkesa që u ka në bazë në Brazil, Altin Drimadhës kishte destinacion Australinë. Autoritete njoftuan autoritete portugeze. Ndaluan persona, përfshirë edhe studentët. Në bazë të pamjëeve që kishin parë gjetën edhe kokainën ku ishte fshehur. U gjetën, armë, telefona dhe dollarë”, rrëfen Hoxha.

3 Komente

 1. a
  arion

  jahti nuk quhet ashtu o trap me zile qe do dalesh per cdo gje dhe qe nuk thua asgje me shume sesa kane thene autoritetet perkatese per kete gje ,a thua se po na jep lajm.... Jahtit sja kane dhene emrin por kane thene qe eshte nje Pamphilo oqeanik qe do te thote qe ehste jaht qe mund te kaloje oqeanin dhe pamphilo eshte lloji i jahtit njesoj si te thuash makine sedan apo cabrio apo station wagon.......idiot i padobishem

  1. K
   Krenar me hu ne dore

   Audience shqiptare ka….Gazetar shqiptar eshte….Dmth varjus carjus te dya….

   1. L
    Lexuesi

    Copy paste google translate . Lajm do te ishte kush eshte z.Drimadha qe ti se di e na pjerdh kot si Blendi Fevziu qe cfare sheh ne internet , social media e ben tem dicka qe eshte konsumuar perpara se ta shfaqe ai . Lajm perben lajmi qe ti sjell , jo qe ti lexon si te gjithe ne se ne sjemi analfabete .

    Lini një Përgjigje