Mafia shqiptare bën “ligjin” edhe në Slloveni, kapet grupi i Ergys Dashit që u ekzekutua në Ekuador

25 Qershor 2022, 08:45Kronika TEMA

Mafia shqiptare bën “ligjin” edhe në Slloveni, kapet grupi

Në bashkëpunim me autoritetet italiane, policia e Koperit shkatërroi dy banda kriminale të organizuara ndërkombëtare, të përfshira në kontrabandën dhe trafikimin e sasive të mëdha të drogave ilegale. Ata arrestuan njëmbëdhjetë të dyshuar dhe sekuestruan disa kilogramë kokainë dhe kanabis dhe mbi 60,000 euro, tha Departamenti i Policisë Kopër.

Procedurat paraprake të hetimit u drejtuan nga prokurorë sllovenë dhe italianë, si dhe prokurorë nga Rrjeti Gjyqësor Evropian. Ata ngritën një grup të përbashkët hetimor për të hetuar rastin.

Ekipi mblodhi prova se një rrjet droge i drejtuar nga një shtetas shqiptar në Evropë po kontrabandonte sasi të mëdha kokaine nga Amerika e Jugut drejt vendeve evropiane. Kreu i grupit u vra në një restorant në Amerikën e Jugut në fillim të vitit 2022 (Ergys Dashi i vrarë në Ekuador).

Në Slloveni, kreu i grupit u ndihmua nga një tjetër shqiptar që ndodhej në burg dhe partnerja e tij nga zona e Izolës. Ajo ishte përgjegjëse për mbështetjen logjistike dhe prokurimin e automjeteve me targa sllovene.

Automjetet u konvertuan nga një organizatë kriminale në Holandë për të siguruar ndarje sekrete për kontrabandën e drogës.

Duke përdorur masa të fshehta hetimore, hetuesit kriminalë mblodhën prova kundër 21 të dyshuarve të cilët dyshohet se kryen gjithsej 179 vepra të prodhimit dhe trafikimit të paligjshëm të drogës, duke përfshirë shtatë të cilët u kapën në Slloveni, disa prej të cilëve tashmë ishin gjykuar për vepra të tilla. Të gjithë përveç njërit që ishte tashmë në burg u vunë në paraburgim.

Sipas hetimit të parë, i cili përfundoi në fillim të prillit, policia sllovene sekuestroi droga të ndryshme të paligjshme, duke përfshirë 2,300 gram kokainë, 1,100 gram kanabis dhe hashash dhe 30,000 euro para të gatshme. Në Itali, shifrat ishin dukshëm më të mëdha – më shumë se 80 kilogramë kokainë dhe shtatë kilogramë kanabis, me vlerë 4.5 milionë euro.

Policia e Koperit zbuloi më tej se një grup tjetër kriminal vepronte në zonën bregdetare të Sllovenisë dhe herë pas here punonte me bandën, anëtarët e së cilës u arrestuan në prill. Grupi i dytë furnizonte gjithashtu klientë nga Sllovenia dhe Italia.

Hetuesit kriminalë mblodhën prova kundër njëmbëdhjetë të dyshuarve që dyshohet se kanë kryer gjithsej 96 vepra të prodhimit dhe trafikimit të paligjshëm të drogës. Përveç kësaj, tre të dyshuar të tjerë janë akuzuar për zhvatje.

Hetimi përfundoi këtë javë kur u arrestuan katër të dyshuar, të gjithë shtetas sllovenë nga zona bregdetare. Tre prej tyre janë ndaluar dhe një është arrest shtëpiak.

Policia sekuestroi droga të ndryshme të paligjshme, duke përfshirë 2080 gram kokainë, 1150 gram kanabis dhe 35 000 euro cash.

1 Komente

  1. M
    Mirditori plak

    O Zot i madh! Po pse e le te marre fryme akoma kete popull ndyresire, qe e qelbi komplet Europen nga jugu ne veri, qe e qelbi Ameriken latine, nga Peruja e Kolumbia e deri ne Ekuador e Bolivi, qe e qelbi Australine ku arrestohen perdite, por nuk komentohen, qe e qelben Turqine ( me grupin me te madh te heroines), qe i kam hasur ne Egjipt personalisht, etj, etj, etj.

    Lini një Përgjigje