Senati miraton ashpërsimin e ligjit për armët në SHBA

24 Qershor 2022, 16:42Kronika TEMA

Senati miraton ashpërsimin e ligjit për armët në SHBA

Senati i SHBA-ve ka miratuar lehtësisht një projekt-ligj dypartiak për dhunën me armë që dukej i paimagjinueshëm vetëm një muaj më parë, duke hapur rrugën për miratimin përfundimtar të Kongresit të asaj që do të jetë përgjigja më e gjerë e ligjvënësve në dekada ndaj të shtënave masive.

Pas viteve të vonesave procedurale të Partisë Republikane (GOP) që prishën përpjekjet demokrate për të frenuar armët e zjarrit, demokratët dhe disa republikanë vendosën që mosveprimi i Kongresit ishte i paqëndrueshëm pas tërbimeve të muajit të kaluar në New York dhe Texas.

U deshën javë të tëra bisedimesh me dyer të mbyllura, por një grup senatorësh nga të dyja palët dolën të enjten me një kompromis që mishëron lëvizjen në rritje, por me ndikim për të frenuar gjakderdhjen që ka tronditur rregullisht – por jo më befasues – kombin.

Masa prej 13 miliardë dollarësh do të forcojë kontrollet e historikut për blerësit më të rinj të armëve, do të mbajë armët e zjarrit nga më shumë shkelës të dhunës në familje dhe do të ndihmojë shtetet të vendosin ligje të flamurit të kuq që e bëjnë më të lehtë për autoritetet marrjen e armëve nga njerëzit që gjykohen si të rrezikshëm. Ai do të financojë gjithashtu programe lokale për sigurinë e shkollës, shëndetin mendor dhe parandalimin e dhunës.

Paketa e vitit zgjedhor ishte shumë larg kufizimeve më të forta të armëve që demokratët kanë kërkuar prej vitesh, duke përfshirë ndalimin e armëve të tipit sulmues dhe magazinat e municioneve me kapacitet të lartë të përdorura në vrasjet në Buffalo, New York dhe Uvalde, Texas.

Megjithatë, marrëveshja i lejon udhëheqësit e të dyja palëve të shpallin fitoren dhe t’u tregojnë votuesve se dinë të bëjnë kompromis dhe të bëjnë qeverinë të funksionojë, duke i lënë gjithashtu hapësirë ​​secilës palë për t’u bërë thirrje mbështetësve të saj kryesorë.

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell, në një shenjë për të drejtën e amendamentit të dytë për të mbajtur armë që nxit shumë votues konservatorë, tha: “Populli amerikan dëshiron që të drejtat e tyre kushtetuese të mbrohen dhe fëmijët e tyre të jenë të sigurt në shkollë. Ata i duan të dyja këto gjëra në të njëjtën kohë, dhe kjo është pikërisht ajo që projektligji para Senatit do të ketë arritur”.

Dita u tregua e hidhur për avokatët e kufizimit të dhunës me armë. Duke nënvizuar fuqinë e qëndrueshme të ndikimit konservator, gjykata supreme me prirje të djathtë nxori një vendim që zgjeronte të drejtën e amerikanëve për të mbajtur armë në publik.

Gjyqtarët rrëzuan një ligj të New York-ut që u kërkon njerëzve të provojnë nevojën për të mbajtur një armë përpara se të marrin një licencë për ta bërë këtë.

Votimi për kalimin përfundimtar ishte 65-33.

Disa orë më parë, senatorët votuan 65-34 për t’i dhënë fund një debati nga senatorët konservatorë të GOP-it. Kjo ishte pesë më shumë se pragu prej 60 votash që nevojitej. Dhoma ka planifikuar të votojë mbi masën të premten dhe miratimi dukej i sigurt.

Në atë votim, 15 republikanë të Senatit iu bashkuan të 50 demokratëve, përfshirë dy të pavarurit e tyre aleatë, në votim për të ecur përpara me legjislacionin.

Megjithatë, ai votim theksoi rreziqet me të cilat përballen republikanët duke sfiduar votuesit pro armëve të partisë dhe grupet e armëve të zjarrit si Shoqata Kombëtare e Pushkës.

Me sa duket, senatorët e GOP-it që votuan “jo” përfshinin pretendentët e mundshëm presidencialë të 2024-ës si Tom Cotton i Arkansas, Ted Cruz i Texas-it, Josh Hawley nga Missouri dhe Tim Scott i Karolinës së Jugut. Disa nga anëtarët më konservatorë të partisë votuan gjithashtu “jo”, duke përfshirë Rand Paul nga Kentucky dhe Mike Lee nga Utah.

Ndërsa masa e Senatit ishte një përparim i qartë, perspektiva për lëvizjen e vazhdueshme të Kongresit për kufijtë e armëve është e zbehtë.

Më pak se një e treta e 50 senatorëve të GOP-it e mbështetën masën dhe opozita solide republikane është e sigurt në Dhomën e Përfaqësuesve.

Republikanët kryesorë të Dhomës së Përfaqësuesve kërkuan një votë “jo” në një email nga lideri numër 2 i GOP-it, përfaqësuesi Steve Scalise i Louisiana-ës, që e quajti projektligjin “një përpjekje për të hequr ngadalë të drejtat e amendamentit të dytë të qytetarëve që i binden ligjit”.

Të dyja dhomat – tani të kontrolluara ngushtë nga demokratët – mund të drejtohen nga GOP pas zgjedhjeve afatmesme të nëntorit.

Presidenti, Joe Biden, tha në një deklaratë se banorët e Uvalde-s i thanë atij kur ai vizitoi se Washington-i duhej të vepronte.

Aksioni i Senatit erdhi një muaj pasi një person i armatosur vrau 19 nxënës dhe dy mësues në Uvalde. Vetëm disa ditë më parë, një burrë i bardhë u akuzua se ishte i motivuar nga racizmi teksa vrau dhjetë blerës me ngjyrë të zezë në Buffalo.

Të dy sulmuesit ishin 18 vjeç, një profil rinor i ndarë nga shumë sulmues masive dhe koha e afërt e dy masakrave dhe viktimave me të cilat shumë mund të identifikoheshin nxiti një kërkesë nga votuesit për veprim, thanë ligjvënësit e të dyja partive.

Projektligji do t’i bëjë të disponueshme të dhënat lokale të të miturve të njerëzve të moshës 18 deri në 20 vjeç gjatë kontrolleve të nevojshme federale kur ata përpiqen të blejnë armë. Këto ekzaminime, aktualisht të kufizuara në tre ditë, do të zgjasin deri në një maksimum prej dhjetë ditësh për t’u dhënë kohë zyrtarëve federalë dhe lokalë për të kërkuar të dhënat.

Personave të dënuar për abuzim në familje, të cilët janë partnerë aktualë apo ish-partnerë romantikë të viktimës, do t’u ndalohet të blejnë armë zjarri, duke mbyllur të ashtuquajturën “zbrazëti e të dashurit”.

Ky ndalim aktualisht zbatohet vetëm për personat e martuar, që jetojnë me ose që kanë pasur fëmijë me viktimën. Projektligji i kompromisit do ta shtrijë atë tek ata që konsiderohen se kanë pasur “një marrëdhënie serioze të vazhdueshme”.

Duhet financim për të ndihmuar shtetet të zbatojnë ligjet e flamurit të kuq dhe për shtetet e tjera pa to për programet e parandalimit të dhunës. 19 shtete dhe Distrikti i Kolumbisë kanë ligje të tilla.

Masa zgjeron përdorimin e kontrolleve të sfondit duke rishkruar përkufizimin e tregtarëve të armëve të licencuara federale që kërkohen për t’i kryer ato.

Dënimet për trafikimin e armëve janë forcuar, miliarda dollarë janë dhënë për klinikat e shëndetit të sjelljes dhe programet e shëndetit mendor të shkollave dhe ka para për iniciativat për sigurinë e shkollave, por jo që personeli të përdorë një “armë të rrezikshme”.

1 Komente

  1. M
    Martin

    Mosha e blerjes se armeve te lehta duhej te ngrihj ne 21 vjec.

    Lini një Përgjigje