Edvin Prifti mbetet i pezulluar, SPAK: Kardiokirurgu mund të prishë provat

24 Qershor 2022, 18:14Kronika TEMA

Edvin Prifti mbetet i pezulluar, SPAK: Kardiokirurgu mund të prishë

Gjykata e Posaçme e Apelit la në fuqi pezullimin nga detyra për mjekun kardiokirurg Edvin Prifti.

Vendimi ndalon këtë të fundit të ushtrojë profesionin deri në shkurt të vitit 2023.

Kjo është masa e dytë ndaj tij për pezullim nga detyra, ndërsa i janë sekuestruar edhe 6 llogari bankare në vlerën e 177 mijë eurove dhe 52 milion lekëve.

Prifti akuzohet për dy episode ryshfeti që dolën në një nga përgjimet për korrupsionin në gjykatën e Krujës dhe një rast tjetër nga akuza e familjarëve të një pacienteje.

3 Komente

 1. I
  Intriga spitali

  Respekt per doktorin Edi Priftin. Ka shpetuar nje familjar timin qe ka qene ne gjendje shume te rende dhe kritike. Ky mjek eshte aset per Shqiperine dhe i humburi ne kete mes eshte qytetari shqiptar qe i rrezikohet jeta nga pamundesia per tu operuar nga ai. Dukshem i eshte bere nje intrige brenda ne spital sepse kush ka patur probleme me zemren te gjithe synonin operacion me doktor Edin. Sa per "leket" e famshme qe ju indinjojne, do kisha thene ta filloni nga ministra e kryeministra qe nuk po bejne as sherbim por po i vjedhin. Te pakten ky doktori rri me zemren e pacientit ne dore me nga 3-4 ore.

  1. p
   pirro prifti

   Prof. Edvin Prifti eshte nder dhe respekt per mjekesine dhe kardio kirurgjine. Po leni pa pune nje njeri te talentuar. Nuk eshte Edvini Kapobanda. Kapobandat i keni midis jush. Lereni te lire mjekun e nderuar. Edhe nese ka mitmarrje (gje qe nuk e e ka thene njeri), le te merret gjykata administrative dhe Urdheri Impotent i Mjekut qe vetem marrin rrogen dhe nuk nderhyne. Turp

   1. L
    Luzati

    DR Edvini nuk eshte ai qe shitet si nje "talent i vecante " i mjeksise para tij kardiokirurgjia shqiptar ka bere hapa te medha dhe nuk di ndonje nderhyrje te vecante ta kete ,bere ky kirurg (thoni nje operacjon te vecante qe ka bere ai ) vec kesaj rezultatet e operacjoneve te tij nuk jane aq "brilante sai tregon ai" Kam pasur nje te aferm te mi qe e operoi i bere 4-5 by paase nuk jetoi me shume se 6 muaj dhe nderoi jete , pasi i mori 12 .000 EU ne nje spital privat

    Lini një Përgjigje