Rrëfimi i “të tmerrshmit të Beratit” Lulzim Caka, nga Greqia: Shteti donte të më eliminonte se jam me PD, e gjeta veten mes 200 plumbave

21 Qershor 2022, 17:32Kronika TEMA

Rrëfimi i “të tmerrshmit të Beratit” Lulzim Caka, nga

Lulzim Caka, i njohur si i “tmerrshmi i Beratit” dhe një prej kriminelëve më të njohur të historisë së Shqipërisë është shfaqur sot në një intervistë televizive.

Në studion e emisionit “Shqipëria Live” në “Top Channel”, Caka ka treguar historinë e tij, hasmërinë mes Çalajve dhe Yzeirëve, akuzat ndaj tij dhe pretendimet se shteti siç shprehet ai “donte ta eliminonte”.

Edhe pse është një nga personat më të kërkuar nga drejtësia shqiptare, ai është i mbrojtur nga pala greke dhe sot është i lirë.

“Unë jam mirë, ndihem mirë në shtetin grek. Falenderoj shtetin grek që më dha mundësinë dhe më njohu të drejtën që shteti im nuk ma ka njohur kurrë.”-kështu e nis ai këtë intervistë.

“Nuk kam lidhje me bandat”

Caka ka treguar se nuk ka pasur asnjëherë lidhje me bandat, por është akuzuar për shkak të bindjeve të tij të djathta.

 “Nuk kam pasur asnjëherë lidhje me banda. Nuk kam pasur asnjë anëtar bande. Na quanin bandë se kishim bindjet tona të djathta, nuk bëheshim të majtë”- është shprehur ai.

Konflikti mes Çalajve dhe Yzeirëve

Në 97-ën, Caka e gjen veten mes hasmërive mes Çalajve dhe Yzeirëve dhe u akuzua për vrasjen e tre personave nga familja e fundit.

Sipas tij, Çalajt kanë të drejtë, Yzeirët u bënë pritë dhe i gjuajtën mbi 20 veta. Caka ka shtuar se nuk e ka vrarë ai Nezir Yzeirin, Aishen dhe Ilirin.

 “Je i përfshirë në vrasjen e 3-fishtë?”- ishte pyetja që iu drejtua.

“Absolutisht jo. Biles ata më kanë zënë prit. Kishin zënë 20-30 veta pritë, e gjetëm veten mes plumbash. Nuk kishin pse të gjuanin në prezencën time. E dinë të gjithë historinë. Mehmeti ka dërguar gjithmonë miq për ta mbyllur këtë.”– tha ai.

Vrasja e Pëllumb Eminit

Një tjetër emër që përmendet është edhe Pëllumb Emini, të cilin akuzohet se e ka vrarë dhe ka një dënim ndaj tij.

“Nuk kam asnjë lidhje me Pëllumb Eminin . Thanë se e kam vrarë unë, por e ka vrarë një 13-14 vjeç dhe nuk kam asnjë lidhje. Policia ma bashkëngjiti vrasjen se donte të më mbante në burg.”- shprehet ai.

“Shteti donte të më eliminonte”

Gjatë intervistës, Caka është shprehur se shteti ka dashur që ta vrasë për shkak se ishte i djathtë.

“Mua tre ditë para se të donin të më bënin atentat, shteti, mua më ka ardhur një njoftim. Një fonogram nga Ministria e Brendshme e asaj kohe ku thuhej se të gjithë prototipat, të gjithë ata që kishin përkrahur spektrin e djathtë, unë jam i djathtë. 

Nuk mund ta mohoj kurrë dhe s’e mohoj sa të jem gjallë, të më eliminonin fizikisht. Pse duhej të më eliminonin fizikisht? Mua më kanë zënë pritë 200 veta atje, do më kishin bërë shoshë me plumba. Unë kam shpëtuar me 4 plumba në trup.”– tha ai.

Më pas nisi të shpjegonte: “Mora një informacion nga një polic dhe një mik i imi. Erdhën në fshat, takuan mamanë dhe vëllain dhe i thanë se ‘Lulin do ta vrasin’. Kush? ‘Shteti’.”

Ai ka shtuar se Gani Malushi dhe Ilir Ngresi i kanë bërë atentat në vitin 1998.

“E kam gjetur veten mes 200 plumbave nga policia e drejtuar prej tyre. shpëtova me katër plumba dhe më arrestuan. Xhevahir Cela u vra me plumb në ballë.”– tha më tej Caka, por sipas tij policia e ka inskenuar sikur ishte ai vrasësi i Xhevahirit.

“Do të vras siç të vrava nënën”

Caka foli edhe për vrasjen e nënës së tij, e cila ishte nisur të takonte atë në burg, por përfundoi e masakruar në Seman nga armiqtë e të birit. Ai akuzon Ilir Ngresin për këtë ngjarje.

“Më vjen një polic shërbimi, isha në ajrosje. E parandjeva se do kishte ndodhur diçka se nëna nuk më rrinte pa ardhur. Vjen polici më thotë: Si e ke emrin?. I them. ‘Do të them një llaf më tha mua, por mos e bëj publike se më heqin nga puna’. E pyeta pse. Më tha mua, nënën ta kanë vrarë. Faleminderit i thashë.

E mbajta veten, pastaj pyeta shefin. Më thanë se e kanë rrëmbyer në komisariat dhe e kanë vrarë. E imagjinoni, shteti ishte i aftë të më kapte mua në 98-ën, nuk ishte i aftë në 99-ën ta gjente?. Të marrësh një plakë 56-vjeçe e ta pushkatosh në Seman, e mos ta kapësh? Si e mendon? Ishte e mirëorganizuar, nëna ime u vra me shtet në atë kohë. Të vijë Ilir Ngresi, të marrë nënën time në Seman e ta pushkatojë në Seman.

Ilir Ngresi dhe vëllai i Ilir Ngresit që sot është bërë anëtar i Gjykatës së Lartë. Ku ka shtet në Shqipëri, që vëllanë e vrasësit të mamasë time ti ta bësh anëtar të Gjykatës së Lartë. Ilir Ngresi më ka vënë piistoletën në sallë të gjyqit.”- tha Caka i cili shtoi se Ngresi i tha ”Do të vras siç të vrava nënën”. Sipas tij ka dëshmitarë për këtë.

23 Komente

 1. P
  Peti pi vërteti

  Diçka e vërtetë qëndron. Po ku ta gjejmë atë shtet sot. Ti eliminojë ai, siç bënte Fatos Nano në kohën e tij........

  1. I
   I djathti

   Ja dhe i djathti tjeter

   1. V
    Vranakonti

    Shpetove? Nuk te vran? Do ishte mire te kishin zhdukur nga faqja e dheut se nuk vlen per anje gje.

   2. E
    Edvin Bypasi

    ALLAHU Akbar, pune beqirash shqipfoles......

    1. L
     Lenci bira

     Dhe pikerisht se je i djathte je kriminel, sepse salih bin laden tipin tend e ka perdor per terrorizem Po pse mor Kriminel Caka ne 1997 ishim une dhe nena ime dhe ne mes te plumbave kalum por asgje nuk na ndodhi, prandaj ta vrane nenen mor kriminel se kishte lindur nje djall si ty. Nena qofte e xheneti, por ti mbyll gojen tani se sa krime ke bere ke sa te duash kriminel si ty qe te heqin qafe mor hale

    2. F
     Ferdiu

     O te qifsha katnarin. Ka bindje te djathta kokra e kriminelit kjo esht kulmi.

     1. K
      Komunisti

      Vetëm një burrë pati Shqipëria që këtyre kërma e u kishte gjetur fiks vendin që meritonin.

      1. e
       e paskan hudh greqiret me dhon interviu

       qeka instruktu mir ne gerrqi Krimineli Beratit se cfar duhet te thote para Kamerave ne TV Shqiptare dhe te akuzoje Shtetin Shqiptare . Cfar ironie ! - Nji kriminel i cili del sot e deklarohet gjasme si Kriminel me bindje te Dhathta si saliu me meten dmth se edhe ata kan vra boll shqiptare ,por ndryshe nga kta dy Kriminelet me Pushtet ,ky ishte nji Kriminel rrugesh ne Berate ! - Ateher lind pyetja e thjeshte : Perse do eleminonte Shteti kte ,nji Kriminele ordiner ,qe ne ate periudhe i gjeje ne cdo qytete me qindra dhe jo Kriminelin Kryesore te vendit salih berishen ?! - Mos kishte nij Parti Politike ky Kriminel qe jeton e strehoet ne Greqi dhe kishte shance te merrte Pushtetin - Pushtetmbajtesve ? - Ju dhjefsha ne TV - te paguara nga Greku ! - Boll me karrlliqet e greqireve se po lini name ne mediet shqiptare dhe asnji nuk reagon . - Po ke Emisjoni Na cave Trapin ke Cani i Klanit kur e ka ne plan te shkoj ky . Sa qesharake jane bere TV

       1. V
        Vin

        Katunar hesapi, ka bindje te djathta ky bolja ahaha.

        1. s
         sali

         Ky kriminel futi krimin ne Berat e tani hiqet i persekutuar

         1. P
          Polici

          Shqiperia Live eshte llumi i gazetarise televizive.. nuk lane llume te shoqerise pa nxjerre ne ekrane.

          1. P
           Patrioti

           sa e vertete kjo, me vjen mire qe nuk jam i vetmi qe mendoj keshtu... keta bq sikur mezi presin te transmetojne pak llum dhe e japin me qef.... se kujt i rruhet akoma per keta "trimat ' e 97', vetem tope channel e di

          2. T
           Taras Bulba

           Perse i jepni hapesire ne media ketij krimineli ?Mero gazeta jote nuk ka nevoje per te fituar nga klikimet ,do ishte me mire per gazeten tende ,te mos vije opinionet e krimineleve ,duke filluar me Sali Berishen ku Amerika dhe qeveria Rama e ka bere Non Grata ,e me pas me kete funderine qe thote do me vrisnin se jam me PD ,po ty do te vrisnin se te shtrydhen si limonin ,por ta dije se vrasjet i ka bere vete PD ,duke filluar me Zhulal ,Spahine ,Arbnorin ,Olldashin ,Hajdarin ,nga e majta ti e dije shume mire qe nuk te gjente gje ,tani qe dole i kujtove drejtuesit e PD per te te hewur qafe ,rruaju kudo qe te jeshe ,futu ne vrimen e miut or funderine

           1. A
            Aron

            Qekur lexova se eshte me PD dhe ka bindje te djathta duket qarte qe eshte nje kriminel.

            1. J
             Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

             Ne zyre avokati, kercenon akoma se do te vrase e do te prese. Kush ja paguan avokatin grek ketij serial killeri psikopat?! Po ne Greqi kush e mban?! Ky eshte nje bombe me sabat, nga ata qe Greqia ka hedhur ne ere Shqiperine, si Zani me shoke. Vazhdon me pasjon te njejten teknike terrorismi kunder Shqiperise qe ka ulur breket si perballe halabakve qe pjell si perballe moterqireve te janulles.

             1. M
              Martin

              O gazetere ball kazani!! Po ci iepni rendesi ketij alabaku??’!!! Mero po e ul steken fare i qive ropt

              1. B
               Beni

               Po ti qe ke vrare gra e quan veten burre more kriminel I felliqur

               1. A
                Arber

                Dy fjale per kete djale te pa shkolle qe kishte zemer po mori rrugen e mutit.Ky vinte te Loshi I karbunares per kocka qe ti lepinte.Ne hyrje te Lusnjes ne nje lavazho ngeci me nje kriminel te lindur qe nuk ti bente dy fjale.Ky u tregua I shkathet e vrau.Ne Fier ate qe ky vrau e kishin tmerr.Mori emer Luli dhe ngeci me Policine,e kapen te plagosur dhe e prune ne Fier.Mile topalli u lajmerua nga brenda policise.E rremben maman e Lulit dhe ….. kur ky del nga burgu I vret nipin Miles dhe historia vazhdon….,.

                1. P
                 Piskuriqi

                 Shqiptar katnar si bolja djathte e dhise

                 1. a
                  amidalozeta

                  Po si s’ngeli hale pa dale ne televizor ?! U be mode, e nje e dy bejne si viktima e te akuzojne shtetin?! Po ku ma ke te kishim shtet qe te eliminonte keta kerma. Po ne kemi shtet pa koqe. Doemos qe si pelqen shteti keti. Ky s’eshte njeri .

                  1. B
                   Beratsi

                   ky eshte nje kriminel qe duhet ekstraduar ne Shqiperi dhe ti kaloje drejtesise Ka shume ne PeDe si ky qe duhen prangosur

                   1. G
                    Geni Michigan

                    Si mundet qe nje vrases dhe kriminel i rangut te larte,me nje profil te theksuar sadisti,pengamarres edhe i grave te kundershtareve,perdhunues bile,tmerri i Samatices,Drenovices,Poshnjes,Gurit te Bardhe e deri ne Bistrovice te dale ne Tv??KY gjobevenes,ky ordiner,grabites i lekeve te pensionisteve,hodhi bomba mbi policing ne vitin 96,kur qeveriste e djathta e tij,na del dhe shet moral??Nenen ta vrau Mile Kakaci me niperit,njerin prej tyre Alketin e vrave ne rrugen e Semanit bashke me nje tjeter qe ishte mbase pa lidhje.Mos u hiq si virgjereshe...gjobat ne Rome,Firence apo gjetke deri sa te kapen italianet,apo vkr??Sikter o cop muti qe turperove sojin dhe tet ate qe ishte burre i nderuar.Bajge.

                    1. L
                     Likja

                     EDHE PROTODUARET KISHIN BINDJE TE DJATHTA DHE VRAN 4 PUNONJES POLICIE UREN VAJGURORE...KTA NUK KISHIN BINDJE TE DJATHTA...POR AJO PARTI I MBRONTE KUR BENIN KRIMET...TE GJITH KRIMINELET UBMBESHTEREN TEK PARTIA E SALIUT...DHE NA FAKT MBAS 97 FILLOJ FSHESA OER KETA.I ELIMINONI KUDO KU ISHIN...JONPER BINDJET OOLITIKE..POR RREZIKSHMERI E DHE KRIMET QE KISHIN BERE.

                     Lini një Përgjigje