SPAK, pranoj të bëj 5 vite burg!

16 Qershor 2022, 17:13Kronika TEMA

 

SPAK, pranoj të bëj 5 vite burg!

Nga Lindita Çela

Urdhri i SPAK  që kërcënon, më së pari gazetarët, me burgimin në përhapjen e dëshmive të ca të "penduarve", është precedenti më i rrezikshëm, në gjykimin tim, e lëshuar nga një strukturë me pritshmëri të larta për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin  në nivele të larta të qeverisë. 

Për qëllimin që u krijua SPAK jam ende në pritje, por nuk mund të hesht kur një urdhër-kërcënimi lëshohet duke iu referuar një ligji që flet për "sekret shtetërorë" e që katandiset në vendim me tre firma prokurorësh, me demek për të penguar përhapjen e dëshmive të thëna nga persona, që dukshëm në interes të tyre mund deklarojnë se kanë dërguar në orbitë, dy satelitë të emërtuar “Albania1 dhe Albania 2”.  

Të diskutosh nëse çdo deklaratë e thënë, qoftë kjo edhe përpara prokurorëve të vetuar, a përbën interes publik,   është një çështje që hap debat mbi të cilin jam fort e qartë. Por, të urdhërosh mospërhapjen e lajmit dhe të kërcënosh se kushdo që e publikon apo përhap këto dëshmi, në rastin më të mirë tregon se ky institucion vepron si në kohën e Nuhut.

Unë nuk  po analizoj se sa të vërteta apo jo janë këto dëshmi, mund edhe të dakortësohem me SPAK, se mendoj se këto dëshmi  nuk kanë pikën e interesit publik për tu publikuar, qofsha e gabuar. As dhe nuk mendoj se do të ketë dhe gazetar që do të përfundojnë ne burg, por  me shqetëson "pushteti për të kërcënuar" dhe letra e harxhuar për të prodhuar një "urdhër".

E di fort mirë  ky  urdhër do të mbetet veç në letër, pasi sot ka qindra metoda të cilat jo vetëm lejojnë publikimin dhe përhapjen, por do të detyrojnë edhe SPAK të nisë një tjetër hetim  për zbulimin e "rrjetit të krimit të organizuar të përhapjes së lajmeve". Dhe deri sa ta zbulojnë procedimin duhet ta shpallin më së pari "Sekret Shtetëror".

35 Komente

 1. S
  Shaqo

  Mire moj Lindita, ku e gjete deponimin e te denuarit, ta zeme Dumanit? Mesove kush eshte hetuesi dhe e bleve infon shtrenjte, ose "vodhe" nga institucioni info ne menyre te jashteligjeshme, per te cilen denohesh, ti bashke me ate qe ta shiti informacionin. Dhe thua te duket cmenduri denimi. Rende denohet shitesi, por edhe perhapesi, duke ditur qe perben sekret hetimor informacioni. Mos u habit, dhe mos u kreno qe munde te vjedhesh ne zyrat e shtetit informacione ne menyre te jashteligjeshme.

  1. U
   Uka

   Shaqo ziu ,po sikur lajmin ta kete dhene "qytetari dixhital" qe ka imunitet te perjetshem per aresye vendi te punes ,si i shkon halli!Ndaj mos u ngut se ka "SPAK",por ka edhe "ASPAK" qe ne kete rast eshte "QYTETARI DIGJITAL"me seli ne Bruksel e qe fatkeqesisht eshte nje organ mbi "SPAK-un"! Ndaj me i arsyetueshem o Shaqo!

   1. A
    Arzt

    O Shaqo rrotekaçkavalli. Sekreti hetimor u referohet atyre qe e kryejne hetimin, pra hetuesit, prokurorit dhe atij qe eshte ne dijeni per arsye te rrethanave, pra avokati. Ligji per sekretin hetimor nuk e prek gazetarin. Po u bete te gjithe specialiste ju copat e l*qes

   2. K
    Kanani

    Kush i interviston te burgosurit, gazetaret apo prokuroret? Pa dyshim qe prokuroret,dhe besoj qe jane keto qe i shesin tek gazetaret intervistat e te burgosurve,sepse kete gje ka 30 vjet qe e bejne. Dhe tani bejne si te ndershem duke u ankuar qe nuk e dime nga na dalin sekretet. Eshte shume qesharake kjo llogjika e tyre qe pasi i shesin u thone gazetareve mos i nxirrni ne shtyp.

    1. s
     shqiptari

     Lindita po shpreh deshiren, ne menyre indirekte qe te jetoj disa vite ne burgun e burrave, qe te marri deshmite e tyre. Lindita moj Lindita po te rrjedh truri si ne burime e korrita.

     1. S
      Soza

      Materiali hetimor prodhohet nga deklarimet e deponuesit, nga ai që merr deponimet dhe avokati i pranishëm. Deponuesi nuk mund të përhapë deklarimet. Kaq e vështirë është të displinohen dhe mbajnë përgjegjësi këta të dy?

      1. S
       Sqepari

       Nuk ka rendesi se i merrni infot ne rruge te paligjshme. Rendesi ka se ju dekonspironi veprimet, u jepni mbrojtje krimit...

       1. s
        specialisti

        Jam me ty Shaqo Ose ka prokurore te SPAK te shitur, ose ja fusin kot gazetaret per te krijuar nje lajm te rreme. SKANDAL DUHEN DENUAR TE DY RASTET

        1. v
         vlora.vlora

         Keta robqiret e spakut me ne krye Kraja gruashkerdhyerin ,nuk duan ti dalin te palarat per deputetet dhe kercenojne gazetaret,po te palarat o grua shkerdheyer nga brenda dalin

         1. g
          geri

          fakti qe publikohen deri ne detaje eshte cmenduri nese do kishim lajme me te permbledhura ku te ruhej edhe hetimi qe po kryhet do ishte me e pranueshme ,por keta "gazetare" e kane mendjen tek buja qe do krijojne dhe tek padroni qe i paguan (punedhenesi)dhe askapk tek pershkallezime te ndryshme te situatave kur te tilla info dalin ne drite ,a mendojne ndonjehere keta se ata qe flasin dhe ata te cilet perfliten te vdekur ose jo kane njerez jashte dhe kjo mund te shkaktoje vetegjyqesi? mendoj se ata e dine fort mire por sju plas fare ata kane hallin te bejne gare me njeri tjetrin kush gjen me shume te dhena e kush interviston me shume te kerkuar ......

          1. s
           sqarim

           Lindita te beje zap veren e saj njehere se e ka leshuar aliher, pastaj te beje zap prokurore e gjykates per perhapje te lajmit te rreme. E perse na duhen ne lajmet se si si Dumani vrau, bleu, preu, kositi...qe te mesojne dhe femija te bejne si Dumani?! E, pra, lejimi i nxjerrjes se ketyre deponimeve perben krim madhor ne tre drejtime: zbulon deponimin duke bere qe te kercenohet personi, merr masa ai tjetri per tu mbrojtur nga ligji dhe nuk ekzekutohet kapja e tij dhe e fundit, shoqeria ne qoftese egziston se tani s'ka me por eshte bashkesi njerezore, pra, femijet dhe te rinjte nepepermjet lajmit te Lindites mesojne qe te veprojne si Dumani dhe te kryejne krime si ai. Pra, Lindita qe sot eshte bere lindnata, "edukon" si te kryehet krimi. Kaq e thjeshte eshte, pa lere qe na nxierr dhe foto me poture gangstere qe ti shohim futyren dhe ndonje i ri te mendoj se si ta fut ne thesin e qelbesires bordello.

           1. A
            AGUSH

            DO TE BEJE MIRE NJECIKE BURG POR S BESOJ SE TA MBAN BYTHA SEPSE IKU KOHA E SALEHUT DHE E LULIT.

            1. A
             AGUSH

             DO TE BEJE MIRE NJECIKE BURG POR S BESOJ SE TA MBAN BYTHA SEPSE IKU KOHA E SALEHUT DHE E LULIT.

             1. T
              Taulant

              kush nxjerr sekrete hetimore qofte prokuror, polic hetues, gazetar apo dhe ka.... duhet denuar sipas legjislacionit ne fuqi.Kush e kundershton duhet kete qasje i sherben krimit dhe destabilizimit.

              1. l
               lenci bira

               koka eshte kriminel bashkepunon me bandat e droges, ka prova absolutisht per kete bandit te salih bin ladenit keta tip gazetaresh dhe gazetare si cela jane rhjeshte zhobqxhinne

               1. S
                Sensacione Mashtruesish qe jan vet Krimi Organizua

                A ju a shkerdhefte dreqi Halene Spak ku dhjet Koreanja dhe Kazanet e qelbura te Shqiperise . Te gjithe jeni nji Hale e Madhe qe qelbni Shqiperine . Nuk ka institucione ne ate vend por Banda qe shiten per Institucione . Sa me shume Pushtet Institucioni aq me Kriminel dhe abuzues i Shtetit . Kraj Kurva doli hapur kunder Hetimit te dy Shkerdhatave te Krimit te Organizuar ne Shqiperi qe mbajn vuken e gjithe Krimineve bere kto 30 -vjet ne Shqiperi dhe ju vazhdoi e hani akoma .nderkohe qe vet Qeverrise s'i ben asnji pershtypje . Yyyyyyyyyyyyyyyyyyyt fare ndyre Antishtet

                1. M
                 Milano Moda ...Kashar

                 Po shume mire do bej SPAK..ngelen per nate me detaje idioteske, na merziten jeten .keshtu mesuam cdo gje sikur eshte buke e djathe ..sepse keto koqet duan buje. Ik moj gris b....beni lajme te tjera se keni plot material

                 1. M
                  Milano Moda ...Kashar

                  Po shume mire do bej SPAK..ngelen per nate me detaje idioteske, na merziten jeten .keshtu mesuam cdo gje sikur eshte buke e djathe ..sepse keto koqet duan buje. Ik moj gris b....beni lajme te tjera se keni plot material

                  1. A
                   ALB Patriot

                   Rrjedhja e informacionit, kur çeshtja eshte nen hetim, perben VEPER PENALE! Keshtu e ka Bota e Qyteteruar, se ciles pretendohme t'i perkasim nje dite.

                   1. T
                    Transparent

                    Jane leshuar hienat ne fushate. "Ah skllever e bij sklleverish. Lirine s'e meritoni." Ne se vertete kerkojme te bejme hapa ne drejtim te demokratizimit, mesojeni se ne cdo vend demokratik te botes, shtypi ka te drejten e tij sublime qe te pasqyroje gjithe informacionin qe siguron. Ai eshte i gjithpushtetshem, me kushtin qe te thote te verteten dhe mos te sajoje. Mos harroni se liria e shtypit eshte liria jone qe te informohemi. Ne se leshoheni si bishat kunder gazetares, kafshoni lirine tuaj per t einformuar. Kaq te verber jeni ??? Burimi i informacionit eshte konfidencial dhe mbrohet me ligj. Eshte detyra e shtetit qe te ruaje sekretet e tij. Kush nuk i ruan, nuk ka kryer detyren. Ne vend te denoje dhe vere ne shenjester gazetaret, SPAK-u me mire te perqendrohet ne kostumfirmatot, plehrat qe po e vjedhin, e grabisin dhe dhunojne kete popull te rraskapitur ne cdo nivel...

                    1. K
                     Komunisti skandinav.

                     Ne jemi popull i çuditshem. Rast per tu studiuar. Ne asnje vend te Evropes nuk dalin te lajmet, informacione te imtesishme te deponimeve të të akuzuarve. Nuk eshte fajtor as ai legen prokuror qe shet dosjen, as ajo legene gazetare qe blen dhe publikon dosjen me imtesi per klikime dhe vetem klikime . Por e ka fajin qe ne si popull leshi qe jemi , vdesim te shohim nga brima e çelsit. Si ka mundesi qe njezit nga ky popull, mbasi nje kriminel monster vret nje femije , keta duan per dite me rradhe te dine çdo imtesi se çka bere krimineli para vrasjes, pas vrasjes, dhe mbas vrasjes!!!!!!!!!! E thashe , eshte rast per tu studiuar. Fatkeqsi e madhe per keta njerez. Zoti i shpetofte keta njerez, dhe zoti na shpetofte si shqiptare.

                     1. c
                      cika

                      Pise! Gazetare plehu!

                      1. D
                       Demokracia

                       Dekonspirimi i hetimeve perben veper penale. Marrja e informacioneve qe jane pjese e hetimit (sic eshte deshmia e nje deshmitari) dhe perhapja e saj ne publik, eshte ndryrje e paster ne procesin e hetimit te prokurorise. Mesoni perpara se te kritikoni

                       1. M
                        Mona

                        Ik moj debile.

                        1. V
                         Vezhguesi

                         Kjo qe shkruan artikullin nuk ka haberin nga ligji. Edhe ata qe thone se i intervistojne vete prokuroret nuk e dine qe prokuroret mund te marrin te arrestuarit vete ne pyetje ne raste shume te ralla sepse ata merren ne pyetje nga policia gjyqesore pasi ata e kane per detyre. Nese gazetaret i marrin deponimet nga keta trimat e policise gjyqesore dhe i shperndajne duhet te shkojne ne burg te dy palet. Po te ndodhte kjo ne Itali psh do ishin ne burg edhe ca gazetaruce qe krekosen cdo dite duke shkelur ligjin me te dy kembet. Komentet duhet te behen mbi faktet qe ndodhin ne drejtesi jo mbi ato qe pritet te ndodhin duke dekonspiruar informacionin dhe duke u thene te implikuarve zhdukni provat dhe fshihuni. Turp! Bota vuan me pak nga budallenjte se nga ata qe i dine gjerat pergjysem! Gjysmake mblidhni mendjen!

                         1. V
                          Vezhguesi

                          Kjo qe shkruan artikullin nuk ka haberin nga ligji. Edhe ata qe thone se i intervistojne vete prokuroret nuk e dine qe prokuroret mund te marrin te arrestuarit vete ne pyetje ne raste shume te ralla sepse ata merren ne pyetje nga policia gjyqesore pasi ata e kane per detyre. Nese gazetaret i marrin deponimet nga keta trimat e policise gjyqesore dhe i shperndajne duhet te shkojne ne burg te dy palet. Po te ndodhte kjo ne Itali psh do ishin ne burg edhe ca gazetaruce qe krekosen cdo dite duke shkelur ligjin me te dy kembet. Komentet duhet te behen mbi faktet qe ndodhin ne drejtesi jo mbi ato qe pritet te ndodhin duke dekonspiruar informacionin dhe duke u thene te implikuarve zhdukni provat dhe fshihuni. Turp! Bota vuan me pak nga budallenjte se nga ata qe i dine gjerat pergjysem! Gjysmake mblidhni mendjen!

                          1. J
                           Jari

                           Mos SPAK e ka me Klodjana Llalla moj aman se ajo ka satelitë në tru e i di të gjitha dhe disa KAZANË thonë, " Klodjana Lala plasi bombën,,, " , e lexon portalin edhe hiçë gjë, pordhë me rigon nga Klodi, këta si ata që marrin në pyetje si ata që pyeten edhe mender Gazetarët janë një Llum llum kazani.

                           1. T
                            Tonini

                            Pa me te voglin dyshim, kjo qe quhet Lindita, eshte pjese e krimit te organizuar. Eshte ky detasjment i vili pahuhrt nga grupet e organizıara kriminale, per te vjedhur te dhena kındrejt dhumave marrsmendede, per te njoftuar kriminelet qe te largojen nga Shwiprria. Kaq e thjeshte eshye. SPAK KA PERGJEGJEDİ TE TENDE, direkt penale, me Krajen ne krye ye cilet gakin ka lejne gazetstit. Jo. Dy persona i shesin te dhenat, prokuroret dhe avokatet. Keta nuk preken.

                            1. T
                             Tonini

                             Pa me te voglin dyshim, kjo qe quhet Lindita, eshte pjese e krimit te organizuar. Eshte ky detasjment i vili pahuhrt nga grupet e organizıara kriminale, per te vjedhur te dhena kındrejt dhumave marrsmendede, per te njoftuar kriminelet qe te largojen nga Shwiprria. Kaq e thjeshte eshye. SPAK KA PERGJEGJEDİ TE TENDE, direkt penale, me Krajen ne krye ye cilet gakin ka lejne gazetstit. Jo. Dy persona i shesin te dhenat, prokuroret dhe avokatet. Keta nuk preken.

                             1. V
                              Vezhguesi

                              Mos e censuroni postimin e vezhguesit qe te mos trishtoheni kur gazetaret qe burren duke shkelur ligjin te ndodhen ne te njejten cati me Nuredin Dumanin. Kush publikon sekrete hetimore denohet deri 7 vjet birgim. Liria e gazetareve shkon deri kur hyn ne fuqi ligji qe ndalon publikimin e sekreteve hetimore.

                              1. S
                               Shoku Fusha!!!

                               Tallje bythe pe pression i thone ketij muhabeti. Gazetaret do bejne punen e tyre dhe po i detyrove te mos e bejne i bie the jetosh ne shkerdhataci e jo demokraci, ketu sbehet fjale per sigurine kombetare qe ti ndalosh, keto jane metoda diktatoriale tu besh presion te benje apo mos bejne punen e vete. Ligje ka plote per ata plerat e korruptuar qe jane pjese e sistemit te drejtesise nga pastrueset, sekretaret e deri ne maje te piramides qe shesin informacionet apo kerkojne favore te ndryshme. Rrofte puna me mik, parti, e blere me para etj. Resultated jane te pa kontestueshme. rrofte sistemi i degjeneruar i drejtesise....

                               1. q
                                qytetar

                                Brovo shoku Mali !!!!

                               2. P
                                PATRONAZHISTI

                                Informimi i qytetareve eshte detyre e organeve ligjezbatuese.Te gjitha kane nje kufi.Se nga dalin sekretet qe marrin gazetaret dihet.Pergjegjesia per dekonspirimin eshte e prokurorit dhe avokatit qe jane prezent.Jane ataqe i bejne publike sekretet e hetimit.Gazetaret perpara se te bejne njoftimet te maten mire se ku shkelet sekreti.

                                1. B
                                 Bardha

                                 Lindita ju keni te drejte,une jam me ju per cfare thoni,ky spak ose aspak ka fillua lojen e kohes te qofte largut qe fillua hetimet nxjerrte te dhenat ne shitje.Shteti duhet te tregoj dhambet ketyre qelbesirave.Shqiperia ka organe drejtuse e kontrolluse se spaku nuk ashte mbi gjithe organet e shtetit shqiptare te thirret kulimi i shkodres ne kuvend urgjent e te jap llogari pse ndodhin qe dalin sekretet e hetimit,kush i nxjerr dhe pse ,ku kulimi Kraja te shkoje ne shtepi dhe ata qe i nxjerrin te shkojne ne burg,mos kercnoni gazetaret se ate pune kane

                                 1. k
                                  km

                                  Ke te drejte moj intelektuale,mire eshte te jesh zedhenese e krimit,te besh 5 vite Burg dhe te shperblehesh me euro.Nuk i Ve kurve AQ euro me Pune te ndershme,vecse me "gazetari investiguese "dhe ne Dubaj ose Dua -bej

                                  Lini një Përgjigje