“Telefonatat e mia me Ramën në 21 Janar”, ish-kreu i Gardës: U plagosa kur Arbnorin ma sollën te dera, por s’qëllova!

24 Janar 2023, 09:29Kronika TEMA

“Telefonatat e mia me Ramën në 21 Janar”, ish-kreu i

Ish- kreu i Gardës së Republikës, Arben Çuko ka zbuluar telefonatën që ka pasur me Edi Ramën gjatë protestës së 21 janarit 2011.

Ai thotë se Rama e ka telefonuar më shumë se 5 herë dhe i ka kërkuar që turma të tërhiqej nga Kryeministria dhe të spostohej nga gardhi për të mos lejuar përplasjet e mundshme.

Çuka shtoi se si drejtues i Gardës është përballur me protesta shumë herë, por kurrë askujt sipas tij nuk i ka shkuar ndërmend të qëllonte mbi shqiptarët.

“Kam qenë pjesëmarrës shumë aktiv dhe po ju them që mua edhe disa kolegëve të tjerë, Rama atë ditë më ka marrë në telefon mbi 5 herë. “Arben bëj çfarë është e mundur që njerëzit të tërhiqen nga Kryeministria, bëj ç’të jetë e mundur që të mos ketë asnjë protestues tek hekurat”. Më ka marrë gjatë protestës mbi 5 herë.

E ripërsërish edhe një herë që në rolin e komandatin e Gardës që ju i quani të dhunshme, unë i kam kaluar çdo darkë. 21 janari kishte një veçanti që u zgjat në kohë, por dhuna ka qenë gurët dhe përplasjet me policinë. 

Unë jam lënduar vetë në 7 shkurt të 2004, që ma sollën Pjetër Arbnorin tek dera. As nuk na shkote në mend që të thoshin gjuaj shqiptarin. E para ishte moralisht nuk mund të vrasësh një shqiptar që proteston“, tha Çuko.

18 Komente

 1. B
  Besi

  Nuk ka fjal per ta pershkruar kete veprim qe kan ber keto kafsh

  1. K
   Kalec Dega

   bla, bla, bla, hani , fryhuni e kenoni o karabushat e Al banistonit....lol

  2. t
   titi

   po ky urdher ka ardh nga saliu pse do ja vini fajin ketit te shkretit

   1. D
    Dakord

    Ai nuk po thote se urdheri erdhi nga Rama. Ai po thote qe Rama i ka thene bej te pamunduren qe njerezit ti largosh nga gardhi qe mos vriten

   2. A
    Armand

    Po mir ore se na cuditen kush gjuajti pra apo nga qelli

    1. O
     Oligert

     Po kur rama kishte aq pushtet pse po behej protesta?!! Qe urdhri ka ardh nga horri Sali se luan topi se edhe frymen e merrnit me rracion nga ai

     1. B
      Beni

      Ai urdher ka ardhur nga Saliu e kete e dime te gjithe ne,ndyresira Saliu

      1. G
       Goni

       Turp turp qe mundohen akoma ta fshehin kete veper kaq te tmerrshme,Saliu eshte fajtori kryesor ne kete ngjarje

       1. g
        gimi

        Pra rama i paska thene ketij "Arben bëj çfarë është e mundur që njerëzit të tërhiqen nga Kryeministria, bëj ç’të jetë e mundur që të mos ketë asnjë protestues tek hekurat” Normalisht do duhej te ish e kunderta se rama i solli aty dhe i dolen nga duart ....me kujtohet si sot kur ishte diku afer dy kullave i rrethuar nga te vetet e shihte ne distance sesi filloi dhuna dhe prishja e prones publike .Rama e denon dhunen vetem kur e ka kunder ,se kur i shkon per shtat nuk flet.... Si saliu si rama dhe meta nje mut jane ,kur ai popullta kuptoje mbase aty do filloje shpresa ....

        1. l
         luzi

         po kush qelloi more plera , marrshi ate qe meritoni

         1. e
          eldi

          po te gjithe e kemi te qarte qe sali mortja eshte fajtori i vetem per vrasjet ne 21 Janar

          1. b
           beni

           Ore te pashpirt po kush i vrau ateheree o qelbesira muti

           1. g
            gazmeend

            Po berisha jua ka dhen urdherin o ju qifsha ato ropt ku ti keni

            1. M
             Miri

             Nuk e di si e mohojn dicka qe te gjithe e kan par

             1. t
              tosi

              e vetmja arsyje per vrasjet eshte saliu krimineli

              1. N
               New York

               O karakomentues ky tipi ka qene ish-komandant ne garde dhe ate dite ka qene ne anen e demostruesve.E qarte tani?

               1. A
                Alber

                o vllai k@rit tim, ky ka qene ne Garde kur Saliu dogji Kryeministrine me antitank ne 1998

               2. S
                Shaqo

                ...ka qene dhe ligji per perdorimin e armes nga garda, qe nuk lejonte kurresesi te qellohej mbi individ dhe nuk behej fjale kunder turmave. Ky ligj nuk lejoi garden ne 98 te perdorte armet, kur turmat hyne ne kryeministri e bastisen e vodhen aq sa munden. Bile pati te plagosur nga ana e Gardes, dhe asnje gervishtje banditeve, se ishin njerez, dhe rrugicat e kompjuterat u zvendesuan.

                Lini një Përgjigje