Urdhëroi rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës, arrestohet Gentjan Doçaj, kreu i bandës së Dukagjinasve

30 Nëntor 2022, 21:50Kronika TEMA

Urdhëroi rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës, arrestohet Gentjan

Policia spanjolle ka arrestuar 40-vjeçarin nga Shkodra, Gentjan Funiqi (Doçaj) alias Festim Olomani me qëllim ekstradimin e tij drejt Shqipërisë

Gentjan Funiqi (Doçaj) akuzohet se së bashku me Dritan rexhepin kanë urdhëruar rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës në Kamëz, ngjarje e ndodhur në 17 Janar të vitit 2020.

Në momentin e kapjes nga policia spanjolle, mësohet se ai është prezantuar me dokumente të falsifiukuara me emrin Rayko Ivanov dhe kishte edhe drogë me vete. Gentian Doçaj njihet si kreu i një prej bandave të Shkodrës, atë të “Dukagjinasve”.

Sipas hetimeve, Dritan Rexhepidhe Gentjan Funiqi (Doçaj) me precedent penal në fushën e narkotikëve, në fund të muajit dhjetor 2019 kanë urdhëruar rrëmbimin e viktimës, Jani Prenga, me banim në Kamëz.

Kjo, pasi Astrit Prenga, vëllai i viktimës vodhi një sasi kokaine në Portin Portsmouth të Anglisë, që u përkiste atyre, e cila ishte importuar nga Ekuadori në Angli. Ky rrëmbim është urdhëruar prej tyre me qëllim që Astriti dhe personat e tjerë të kthenin lëndën narkotike.

Ndërsa organizimi i rrëmbimit është kryer nga Martin Bleta e Korado Keshteja, ekzekutimi i këtij rrëmbimi është kryer nga të pandehurit Artan Doçaj, Aldo Majnishta, Geraldo Martini dhe një person tjetër i paidentifikuar.

Finalizohet, brenda 24 orëve të fundit, një tjetër operacion ndërkombëtar për kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore, të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Operacioni policor i koduar “Seville" u zhvillua nga Policia spanjolle, në bashkëpunim me Policinë shqiptare.

Falë bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit në kohë reale, mes Policisë së Shtetit dhe Policisë spanjolle, u bë e mundur kapja në Spanjë dhe arrestimi me qëllim ekstradimi, i një shtetasi shqiptar shumë të kërkuar, i cili ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar për krime kundër personit.

I shumëkërkuari qarkullonte në Spanjë, me dokumente të falsifikuara.

Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme të zhvilluara në bashkëpunim me homologët, falë punës hetimore të kryer nga strukturat hetimore të Policisë së Shtetit, për lokalizimin dhe kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore, që janë të shpallur në kërkim ndërkombëtar, falë shkëmbimit të informacionit në kohë reale, me homologët spanjollë, në kuadër të operacionit “Seville”, u kap nga Policia spanjolle dhe u arrestua, me qëllim ekstradimi, shtetasi i shumëkërkuar G. F. alias G. M. alias F. O., 40 vjeç, nga Shkodra.

Ky shtetas, në momentin e kapjes nga Policia, mbante një kartë identiteti bullgare të falsifikuar, me gjeneralitete R. I., dhe një sasi lënde narkotike, të cilat janë sekuestruar nga Policia.

40-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana, pasi Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale "Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit", kryer në bashkëpunim dhe "Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve, armëve luftarake dhe e municionit".

Ky shtetas dyshohet se në bashkëpunim me shtetas të tjerë, në vitin 2020, në Kamzë, Tiranë, ka marrë peng shtetasin J. P.

Interpol Tirana po punon për ekstradimin e këtij shtetasi drejt vendit tonë.

3 Komente

 1. E
  Eriku

  Çi doni që ti ekstradoni, këtu ata vijnë dhe lirohen duke paguar e kërcënuar, futini nji plumb kokës dhe mbyllet hasmëria e drejtësia. Deri tek akuza duket që duan ti lirojnë, se thonë rrëmbim personi, nuk shtojnë dhe atë zhdukje të personit. Derisa kan vrarë vriti, dhe mnyllet çdo gja.

  1. L
   Lume

   Kush vret njeri t'a vret shteti mos le te bebet gjak matje se ajo nuk ndalon

   Lini një Përgjigje