Vrasja e Xhuvanit, avokatja e familjes: Në rrezik jeta e një dëshmitari, prokuroria ta mbrojë! Ka parë dy të armatosurit që kërcënuan me armë mjekun

6 Shkurt 2023, 10:29Kronika TEMA

Vrasja e Xhuvanit, avokatja e familjes: Në rrezik jeta e një

Avokatja e familjes së Pjerin Xhuvanit, i cili mbeti i vrarë 4 ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021 në Elbasan, thotë se jeta e një dëshmitari është në rrezik. Avokatja Rezarta Tahiraj ia ka parashtruar këtë rrezik Prokurorisë së Elbasanit dhe i kërkon asaj të marrë menjëherë masat për mbrojtjen e këtij dëshmitari.

Sipas avokates, jeta e dëshmitarit është në rrezik menjëherë pas seancës gjyqësore që u mbajt me 1 shkurt, ndërsa ai ka dëshmuar se para vrasjes së Pjerin Xhuvanit ka parë dy personat që e kanë kërcënuar më armë Xhuvanin dhe më pas ai është ekzekutuar. Dëshmitari ka thënë se mund ti identifikojë këta persona.

Tahiraj thotë se këta dy persona aktualisht janë të lirë dhe kështu rrezikohet edhe jeta e dëshmitarit. Në njoftimin për mediat, avokatja nuk e bën me dije se kujt dëshmitari i referohet, por në seancën e 1 shkurtit dëshmoi shoku i viktimës, Mehmet Greca dhe Julian Mata.

Pjerin Xhuvani mbeti i vrarë në Elbasan pasi u qëllua me armë nga Arbër Paplekaj, shoqëruesi i kreut të listës së Partisë Demorkatike, Gazment Bardhi. Nga ngjarja e 21 prillit, të plagosur mbetën edhe katër persona të tjerë, Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe Xhensila Sota ( punonjëse e policisë). Paplekaj pranoi krimin dhe u vetëdorëzua në Repartin e Forcave RENEA në Tiranë duke thënë se qëlloi për vetëmbrojtje pasi u qëllua më parë nga persona që sipas tij po blinin vota. 

Ngjarja zbuloi edhe skandalin e PD-së për ngritjen e një grupi të armatosur, të vetëshpallur Struktura për Mbrojtjen e Votës, ku një pjesë e mirë e anëtarëve të së cilës rezultuan persona të njohur edhe për strukturat ligjzbatuese në vend. Këtë e bëri publik me zë dhe me figurë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi duke bërë me dije se Arbër Paplekaj që vrau Xhuvanin të paarmatosur, ishte pjesë e kësaj strukture.

2 Komente

 1. H
  Hajt muti i Lek-bibes, të rroftë proksenet Saliu..

  Ky që quhet Pushteti i shtetit Shqiptar, nuk është gjë tjeter, veçse kupola e padrinove të një mafje legale dhe gjigande. Që 30 vjet e deri sot, nuk ka patur pushtet në shtetin Shqiptar. Me çfarë të drejte dhe e bazuar në cilin ligj shtetrorë, u krijua, u armatos dhe veproj në terren, toga shetitse-ndeshkuese e dhëmbë-prishurve Pe-Deriste...?!!! Pse u krijua kjo togë qafë-leshas, e cila ishte clonimi 100%, i togave shetitse të Koç Xoxes, Mehemet Shehut dhe Kadri Hazbiut fill pas luftës, që ushtronin gjahun kunder "reaksionarve", diversantëve dhe me pushkatime pa gjyq, bënin bindjen e popullit që të dorzonin armët...!!! Gazmend peder Bardhi, erdhi me të njëjtën autokollonë dhe në të njëjtin furgon, me rracë-qirin Pap-leki. Gazmend Kurva dhe pulçaku nga Lekbibajt, Pap-leku, zbritën nga i njëjti furgon në Elbasan, filluan kercenimet ndaj një grupi Elbasanllishë dhe një personi në veçanti, duke i kercenuar, dhe pa vanuar asnjë minutë, moter-qiri nga Lek-bibajt, qelloj me armen e partisë, duke vrarë doktorrin e shkeretë, duke lënë femijët e tij jetimë për tërë jeten, dhe duke shkatrruar famijljen e tij. Lind pyetja, pse nuk janë arrestuar i gjithë grupi i pederava që kanë ardhur në auto-kollonë reprezalje nga Tirana, dhe në veçanti pse nuk është arrestuar pederi Gazmend Bardhi, i cili e dinte që qelbësira Pap-leki ishte i armatosur, e dinte se për çfarë misjoni shkonin në Elbasan, dmth, për të kercenuar, rrahur dhe për të krijuar artificialisht një skandal mediatik në "favorr" të PD-së....!!! Po ta krahasojmë këtë reprezalje të ketyre moter-qirve në Elbasan, me ngjarjen ku u ther derri Azem Hajkari, shikohet qartë se si vepron kupola e mafjes shtetërore Shqiptare...!! Izet Haxhia dhe vellezerit e tij, i rrembeu (kindnapoj) kupola mafjoze shtetrore dhe i kalbi në qelitë e burgut të tyre privat, pa qënë në " furgon" me kasapin e derrit Azem spihuni, pa qënë në vendin e thertores, pa qënë në sheshin e thertores dhe pa qënë as në lagjen ku u ther Azem spihuni. Gjithashtu, rasti i Gazmend peder Bardhit, është kopje binjake me rastin e Jaho Mulosmanit, i cili, ashtu si G.Bardhi, ndodhej në të njëjtin automjet me kasapin e derrit Azem, por nuk ka qelluar kunder askujt atë ditë, dhe për këtë gjë, është burgosur dhe denuar përjetsisht...!!! E gjithë kjo maskaradë "drejtesie" për krimin e ketyre prostitutave në Elbasan, është maskaradë "natyrale", sepse ky krim është konsumuar nga prostituat e proksenetit Sali tradhetar hajdut Berisha, fakt i cili mjafton të kuptojmë këtë "teatër" juridik...!!! Arsya më e madhe që shtyri shkerdhaten e Lek-bibajve të vriste doktorr shkreten, sepse ky shkerdhatë, së pari ishte i paguar mirë me Lek droge, së dyti, Sali kopil Shiqerja i kishte premtuar që pas ketyre zgjedhjeve partia e Pe-Derava do hypte në pushtet dhe ky pulçaku do kishte një post shumë të rendsishëm në policinë e shtetit, dhe së treti, ky pulçak shkerdhata, ka qënë 1000% i bindur, që nuk ka pushtet apo drejtesi që burgos një prostitutë të proksenetit Sali kopil Shiqerja...!! Pra leku, dhe premtimet për një karrike, e shtynë pulçak-dhëmbë prishurin nga Lek-Biabjt, të perzihej në votimet e popullit të Elbasanit, dhe t'ja shkurtonte jeten një njeriu të pa-armatosur. Mund të themi që prokseneti i ketij shkerdhate, Sali UDB-ash Berisha, i mbajti disa premtime ndaj ketij shkerdhatës Pap-leki, sepse të njëjtën ditë, ja gjeti një qeli të vogël por të thatë në burgun e Tiranës dhe gruas së tij ja dha lirinë dhe "demokracinë e PD-së dhe të rrugave....!!! Ty rracë-qirit Pap-leku, po ta jap një keshillë falas : kur të lahesh në dushin e burgut, mos u laj me sapun, sepse po të rreshqiti nga dora je i detyruar të perkulesh për ta kapur, dhe në dushin e burgjeve, perkulja është shumë e rrezikshme, sepse ndodhesh perpara dy dilemave : ose dikush do ta shqyej biren e by..hës, ose ti me biren e by..hes do ja thesh dikujt k...rin.

  1. K
   Koli

   Shqipria eshte Shtet Rrumpalle.Ne gjyq duhet te jene te paret:Lulzim Basha,Gaz Bardhi,si krijuesit Grupeve per Mbrojtjen e Votes.I keni te gjithe Videot e asaj kohe ku:Paloka,Bardhi,Kryemadhi,Berisha dhe me dhjetra te opozites thonin qe Vota do mbrohet me gjak,kemi krijuar Grupe qe do shkojne ne cdo qytet per mbrojtjen e votes.Taman si ne kohen e Hitlerit,terror ne popull,dhe tani:Do denohet vetem ky Idioti Tripojes,Ish Gardist,dhe politikanet tallin Bythen perjashte.Shtet Idiot,as njeqind Reforma ne Drejtesi nuk i ben derman ketij Vendi,Pse?Sepse jane e gjithe Klasa Politike qe duhet futur neper Burgje,si Kriminele,Vrases,Hajdute,pastaj me kto Idiotet kriminele e rastit te ketij Ish Gardistit.Cfare vend leshi,me 2023 te denohesh per Vrasje per Vote.Loqeee.

   Lini një Përgjigje