Vrasja për hakmarrje te ‘Kodra e Diellit’ në Tiranë, arrestohet autori i dyshuar në Kosovë

1 Shkurt 2023, 11:16Kronika TEMA

Vrasja për hakmarrje te ‘Kodra e Diellit’ në Tiranë,

Gjelosh Krasniqi i dyshuar për vrasjen e Briken Sanajt mbrëmjen e 30 tetorit te zona e “Kodrës së Diellit”, në Tiranë,  ka rënë në prangat e policisë së Kosovës. Mësohet se Krasniqi i cili isht shpallur në kërkim në muajin nëntor të vitit që lamë pas është arrestuar në qytetin e Pejës mbrëmjen e djeshme.

Si ndodhi vrasja


Të paktën katër persona dyshohet se morën pjesë në atentatin e 30 tetorit. Vepruan me saktësi dhe duket se nuk kanë lënë gjurmë në duart e policisë. Dy atentatorët u futën në rezidencë pasi çanë rrethimin e jashtëm, e qëlluan nga një distancë të afërt, nga një vend poshtë një peme ulliri.

Të ndihmuar nga një person i tretë, u larguan me shpejtësi me makinën tip “Mercedez Benz”, të cilën e dogjën. Personi i katërt ka pasur rol vëzhgues. Mënyra se si është ruajtur derisa të mbërrinte brenda rezidencës “Kodra e Diellit” dhe hyrja e autorëve nga rrethimi i pasmë i bind hetuesit se ishin vrasës profesionistë dhe me pagesë.

Itinerari që ndoqën autorët


Pasi dolën në Unazë, vijuan përmes ish-sheshit “Shqiponja” dhe hynë në autostradë, nga e cila hynë në rrugën dytësore pranë një qendre tregtare dhe disa kilometra më tej dogjën makinën në Qafë-Kashar, në afërsi të një biznesi pllakash. Një person tjetër i largoi. Targat e makinës tip ‘Benz’ i përkasin shtetasin Luan Qanushi, të cilat ishin të vjedhura. Brenda makinës janë gjetur dhe armë tip kallashnikov.

Plagosja në vitin 2012


Briken Sanaj dyshohet se u vra për plagosjen e kryer 10 vite më parë nga vëllai i viktimës, Antonio alias Renato Sanaj, për një vajzë. Në atë kohë, Renato qëlloi dhe plagosi Gentian Kolën. Dy familjet në Lezhë u futën në gjak dhe tentativat për pajtim ishin të pasuksesshme.

Lini një Përgjigje