Festivali i Sanremo 2024 thyen rekordet e audiencës

9 Shkurt 2024, 17:13Kulturë TEMA

Festivali i Sanremo 2024 thyen rekordet e audiencës

Festivali i Sanremos i drejtuar nga Amedeo Sebastiani (Amadeus) ka regjistruar një audiencë mesatare prej 10,5 milionë shikuesish me një përqindje prej 65,1%.

Për të gjetur një rezultat më të lartë të audicionit duhet të ktheheni 28 vjet pas, në vitin 1995, kur Festivali i organizuar nga Pippo Baudo me Anna Falchi dhe Claudia Koll mori 65,15% të audiencës.

Vitin e kaluar, mbrëmja e parë e Sanremo 2023 kishte marrë mesatarisht 10 milionë shikues me një përqindje prej 62,4.

Kulmi në vlerat absolute të mbrëmjes së parë të Sanremo 2024 u arrit në orën 22:09, kur Daniela Di Maggio, nëna e Giovanbattista Cutolo, doli në skenë, me 16 786 000 spektatorë para ekranit.

Shikueshmëria arriti kulmi edhe në orën 00:15 me 70,1% kur Big Mama performoi në skenë.

1 Komente

  1. a
    american23al

    Ka qene nje nga koncertet me te bukura te realizuar deri me sot duke u kthyer tek tradita e dikurshme italiane, nje mbremje e mrekullueshme…..!!!

    Lini një Përgjigje