Shqipëria nën bizant, një koleksion botimesh dhuratë Bibliotekës Kombëtare

9 Shkurt 2024, 12:26Kulturë TEMA

Shqipëria nën bizant, një koleksion botimesh dhuratë

Një koleksion i botimeve kushtuar periudhës bizantine dhe asaj pas bizatine i është dhuruar Bibliotekës Kombëtare nga Instituti Helenik i Studimeve Bizantine në Venecia.

Bashkëpunimi me këtë të fundit pritet të hedhë dritë edhe mbi përmbajtjen e dorëshkrimeve të bibliotekës që po studiohen nga specialistët e Insitutit Venecian.

“Janë mbi 80 libra dhe një koleksion revistash që dhurohen. Ideja është që të vazhdojmë këtë punë për të pasuruar koleksionin tonë në këtë fushë dhe njëkohësisht organizimi i një ekspozite të gjerë kushtuar kësaj trashëgimie, kësaj pjesë të koleksionieve tona që njihet pak”, tha Piro Misha, drejtor i Bibliotekës Kombëtare.

Emra, vende, toponime, rituale, praktika të përbashkëta, veshje, mënyra sjelljeje janë elementet që gjenden në këta libra. Koleksioni i dhuruar ka libra që pasqyrojnë bizantin në Europën Veriore e Lindore, si edhe rajonin ku gjendet edhe Shqipëria. Bizantologia Katerina Kore nga Instituti Helenik i Venecias tha se qëllimi është gjetja e gjurmëve të përbashkëta të Bizantit në Shqipëri. librat do të mund të studiohen muajin e ardhshëm në qendrën Sotir Kolea.

9 Komente

 1. R
  Realisti

  Qenka institur helenik.... Shikoni për ndonjë Kalë Troje mbrenda

  1. E
   E verteta dhemb....

   Beqiraaaaaaaaaa sumpalare tourkalvanoi pasardhes te dobiceve te nizameve te sullton Muratit....ola ellinika! Xhufi turk nuk ka cipe a surrat te lexoi ne sy te VERTETA Vizantine misheruar keto vec nga greket e aderfia Orthodhoxe shqiptare.....

   1. R
    RKS

    E verteta vertete dhemb kur je aziatik lekurezi pasardhes i bujkrobereve ne pronat arberore, qe sheh endrra se eshte "helen antik".

  2. T
   Tirana

   Ju lumte. Periudha bizantine ka qene e ndritur dhe per trojet e popullatat arberore e jo arberore. Periudha osmane ne pjesen me te madhe te kohes qe shume armiqesore.

   1. a
    astrit

    Lajm i mire per historiografine shqiptare. peridha e Bizantit nen te cilen kane qene dhe teritoret qe sot quhet Shqiperi do na jap nje informacion te mire per raportin e shqiptareve me Bizantin (Roma Lindore) Fatkeqesisht per kete peiudhe kohore pak ne mos thene aspak ka studime nga historiografija jone.

    1. k
     komnini

     gjurme te bizantit ne shqiperi ,,,,jane vetem orthodhokset me kishat e tyre grekobizantine ,,,,, ather shqiperi ska pas fare ,,,,

     1. .
      .

      Pikerisht kjo e vertet e madhe, tmeron te gjithe fillotuqit Arnaut, ku sipas tyre historia nis pas pushtimit Ottoman. $$$$$$ Jo vetem qe kane shkatruar cdo gjurm Bizantit te lavdishem 1mije e 100vjecar, por skandalizohen kur hidhet drite ne periudhen me te lavdishme Arberore (ku absolutisht asgje nuk njfet), skandalizohen kur vije ne drite shkrime qe jane shpetuar ne biblotekat e Europes. $$$$$$$ Ja pra kush eshte e keqja e ketij Kombi torollak.

     2. r
      rikthim tek Baba

      Vec mos ja lini ne dore ” historianit” ”akademikut” turkoshak xhuf,se ka per tja u kthyer permbajtjen permbys.

      1. a
       athinaja

       gjurmet e periudhes bizantine jan vetem ,,,,kauret ,,,,,

       Lini një Përgjigje