Pas ankesës së Auron Tares, Muzeu britanik ndryshon certifikatën e monedhave të zbuluara në Butrint

15 Mars 2023, 17:47Kulturë TEMA

Pas ankesës së Auron Tares, Muzeu britanik ndryshon certifikatën

Pas një letre të dërguar nga anetari i këshillit shkencor të UNESCO, Auron Tare për drejtorin e përgjithshëm të Muzeumit Britanik, ky institucion ka vendosur të ndërrojë emërimin e zbulimit të koleksionit të monedhave romake të zbuluara në Butrint, nga Buthrotum Epir Greqi në Buthrotum Epir Shqipëri. Muzeumi Britanik është qendra më e rëndësishme e Muzeulogjisë Boterore.

Në përgjigjien e dërguar nga kuratori i Departamentit të Monedhave dhe Medaljeve, Tom Hockenhull, shkruhet se kërkesa e z.Tare është e drejtë dhe pas një kërkimi të mirfilltë u pa e arsyeshme se emërtimi i koleksionit të monedhave të Butrintit të ndryshojë emërtesën e saj në Buthrotum Epir, Albania.

Koleksioni i monedhave romake në British Museum, janë gjetur në Butrint në fillimin e viteve 20-të. Ndër të tjera në këtë koleksion ndodhet monedha e vetme romake e cila përcakton se në shek e II pas krishtit në Butrint u ndërtua një ujësjelles nga Perandori Trajan.

Koleksioni i monedhave të Butrintit nuk është i vetmi nga Shqipëria, pasi në këtë Muzeum të rëndësishem mbahen objekte të zbuluara nga e gjithë bota. 

Megjithate reagimi i ketij Muzeumi ndaj nje çështje shumë të mprehtë si çështja e Butrintit tregon për rëndesinë e madhe që bota i jep trashegimise kulturore si aspekt i rëndesishëm i kulturave kombëtare dhe sensitiviteti që ato mbartin.(Hashtag.al)

34 Komente

 1. f
  fredi

  Bravo. respekt.

  1. K
   Ksamil QafëGjashta

   Kur të do ajo gjëja……bëhesh edhe djalë i mbarë. Për këtë meriton një të lumtë.

   1. b
    ben

    fredi-a nuk ishte pikerisht Auron Tare qe para ca kohesh tha se ne shqiptaret nuk kemi se perse te jemi krenare? Sigurisht qe ky veprim i tij eshte pozitiv, por pa dashur tregon edhe nje fakt qe kundershton deklaraten e tij te meparshme.

    1. P
     Petro

     Krenar per cfare, se i rane ca romakeve monedhat nga xhepi ne butrint dhe u gjeten pas 2000 vjetesh

     1. L
      Lymi

      Po krenar o Petro se ato monedhat si kane rene kot nga xhepi atij rahmetliut romak...ka dashur te bleje nje cope hajdar shqiptar se ska me te gjate i ka dale nami... Se helbete kur u ndane kaq na rane...ne hajdari i gjate kurse jevgjiteve greke bitha e ngushte

      1. .
       .

       Mire termin Greqi e ndryshuam me Albani .... po atë EPIR si ta ndrojme, se Arnautet e kane vdekje te cilesojne Butrinti ose zonat e tjera arkeologjike si Epir. $$$$$$$$ Nuk eshte rastesisht qe ne Arnautistan nuk ka as nje rruge, as nje shesh asnje godin me emrin Epir.

    2. .
     ...

     Thank you, Mr. Auron Tare!

     1. O
      Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

      Pritet qe dhe Istanbul Turkey ???? te ndrroi ag.sofia ne xhami e kemol Atatürk....

      1. R
       Raimond vlonjati

       Jo, , jo o kaur muti. Agia Sophia , do ja vem emrin " Hale turke "l

       1. O
        Olti Hipopotam Curri

        Ti hash ate qe nuk thuhet kaureve ti hale vicidoli.

      2. V
       Vjosa

       Bir i denj i ketije vendi.

       1. K
        Klm

        Pergezime Auronit. Qualsiasi nje gje te hajrit me ne fund

        1. G
         Gabriel

         Ja pasojat e Fondacionit të leshit! Bravo Tare!

         1. m
          mond

          Për mendimin tim modest ky paska qenë një turp i madh. Si mundet që një muzeum kaq me famë të mos ketë djeni apo vlerësimin e duhur për një vendndodhje kaq të qartë???? Kjo bie era "konferencë ambasadorësh" të Londrës 100 vjet më parë.... Unë pa frikë e quaj një arrogancë dhe injorancë njëkohësisht të atyre që coptuan trojet shqiptare si plaçkë lufte. Megjithatë për turpin e tyre korigjojnë diçka pas shumë vitesh....

          1. S
           Stela. U S .

           Jam plotësisht dakord me ty.????

           1. b
            ben

            British Museum, ka objekte te vjedhura nga e gjithe bota. Shikon aty objekte shume te vjetra te marra nga Kina, Egjipti, India e deri nga Amerika Latine. Eshte nje sektor ne kete muzeum, ku jane te ekspozuara sende prej floriri, argjendi e diamante ku nuk lejohet qe te futesh me canta apo me aparate fotografike. Kur hyn brenda te iken tepeleku i kokes nga ato qe shikon atje. Vete kurora e Mbretereshes Elizabeta II, qe vdiq para pak kohesh, kishte nje diamant te marre nga India, qe konsiderohet me i madhi ne bote. Kur britaniket nuk kane turp qe ekspozojne pasurite e gjithe botes qe i kane vjedhur sistematikisht prej vendeve te tjera, emertimi i ketyre monedhave eshte turpi me i vogel.

           2. F
            Fat man

            Koleksionet e monedhave nuk jane gjetur, por jane vjedhur nga britaniket dhe duhet te kthehen ne vendin e origjines qe u takon.

            1. .
             .

             Nuk kemi dëgjuar ndonjëherë për arkeologë anglezë që kanë gërmuar në Shqipëri. Si i vodhën anglezët? I pe ti? Objektet që ndodhen nëpër muzetë e botës kanë përfunduar në to në lloj-lloj formash, prej të cilave një është edhe ajo e blerjes nga antikuarë, aventurierë, njerëz të rëndomtë etj. etj. Sipas Moikom Zeqos gjetjet që u përkasin ilirëve dhe Ilirisë britanikët në këtë muze i kanë si pjesë të pavionit me gjetje nga Greqia antike. Ndoshta kjo është aryeja që britanikët janë konfuzë për emërtimin e origjinës së këtyre monedhave.

            2. G
             Goni

             Urime! Një gjë e vogël që mbart një vlere të madhe.

             1. d
              duaje

              Ky duhet te jete kryelajm sot, jo KQZja- PDja , ......

              1. L
               Ladi

               Pune e paqme, komplimenta dhe mirnjohje.

               1. E
                Enver

                Monedhat duken te vogla por jane nje rendesi vertete te madhe ,jane percaktuese . Respekte Auron qe nuk i kalon gjerat edhe pse dikujt iduket e parendesishme.

                1. R
                 Rrespekt Auron Tare .

                 Rrofsh

                 1. S
                  Sander

                  Anglezet popull kurve

                  1. E
                   Erdogan

                   Monedhat jane Greke apo Greko-Romake ne Vorio Epirin e ndare nga Anglosaksonet ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Theatrot,Agorate,Tempujt ne Nder te Perendive Greke ne Buthrotos,Apollonas jane per fat te jeq ne duart e Turkoallvanosave.

                   1. R
                    Reptili

                    Prape ti gjifo-vllehu i Albanistanir? Ti nuk lidhje gjak me Greket me Shqipot ke. Hajt thyej qafen tani.

                   2. S
                    Selman Zanaj. Cel: 0673009777

                    Respekt per Auron Tare. Ky eshte patrioti dhe patriotizmi. Por do t'i beja nje sugjerim Profesorit.Duhet te kishte kerkuar edhe ndryshimin e emrit sepse nuk ka arsye te quhet Buthrotum kur ne e quajme Butrint. Ky eshte emri qe i vendosen te paret tane dhe eshte i formuar nga dy fjale te gjuhes shqipe: a) but= ngadal= lehet= jo fort, etj; b)uterinte= oshtinte=dallgezonte=jahonte,etj. Pra Butrint = vendi ku deti uterinte but, vendi ku deti nuk oshtinte fort dhe rgersisht, vendi ku nuk formoheshin dallge te medha.

                    1. S
                     Selman Zsanaj. ( profesor ne pension), banues ne T

                     Perse nuk e botoni komentin per emrin e vertet te Butrintit

                     1. S
                      Selman Zanaj ( profesor ne pension, lindur ne Vlor

                      Selmani. Respekt per Auron Tare. Ky eshte patrioti dhe ky eshte patriotizmi. Por do t'i beja nje sugjerim Profesorit. Mendoj se duhet te kishte kerkuar edhe ndryshimin e emrit nga Buthrot ne Butrint. Ne e quajme Butrint sepse ashtu e kane emeruar te paret tane. Emri Butrint eshte emer i krijuar nga dy fjale te gjuhes shqipe: a) But= lehet=ngadal=jo i fort,etj; b) Utrinte= jehonte=oshtinte = dallgezonte,etj. Butrint = vendi ku deti eshte i bute= vendi ku denti nuk oshtin fort= vendi ku deti nuk dallgezon egersisht,etj sepse ai eshte ndertuar ne gjirin e detit.

                      1. L
                       Leonidha

                       Respekt per Z Auron Tare. Pjesa historike e Epirit shqiptar eshte ajo qe duhet ta promovojme me teper. Ka shume e shume gjera qe duhet te rregullohen ne drejtim te kultures si pjese e historise. Trimi i mire duhet me shoke shume. Nje thirrje per Z Auron: ju lutem ndikoni qe te restaurohet kisha e kalase se Himares qe ka histori te vyer shqiptare. Kam qene aty dhe eshte lene si nje kotec pulash. Aty zhvillonin mbledhjet episkopet shqipare, te asaj zone. Flm

                       1. j
                        jon

                        Si quheshin keto monedha kur u perdoren, le te themi 20 shekuj me pare? Monedha romake te butrintit.. epirit.. greke, por jo shqiptare. Ku eshte e keqja. Para do marre emerin e kohes, vendit dhe njerezve qe e perdoren. Butrinti, Apollonia, Durresi u krijuan nga romaket. Jane tonat sot dhe si leviz asnje. Jane tonat qe te mesojme nga historia jo te mburremi pa njohur historine. Por ky artikull ka edhe nje qellim tjeter propagandistik dhe shkaterrues. Elita jo vetem qe do ta shkaterroje Evropen me vaksina, luftera, uri, emigracion nga afrika dhe azia, por edhe duke shkaterruar historine kulturore vecanerisht te perendimit(se ne Shqiperi komunistet e vjeter dhe te rinj e kane varrosur historine tone). Pra kur emerojne monedha me emera te rinj e bejne ne emer te “rishikimit kritik” te historise, ku disa, komunitete gjoja jane ofenduar apo marginalizuar nga historia. Pra hedhin idene se ka ardhur koha te rishikohet histori ne “kendveshtrim moderrn”. Kur thone se Shekspiri eshte atisemetik sepse “ofendon” cifutet me pershkrimin e sakte te Shylock apo kolosi tjeter Dickens qe akuzohet per rracizem… kuptohet hapur se cfare duan. Duan te djegin kulturen evropiane qe eshte e te gjitheve. Do e fillosh me 1$ qe te behesh miljoner, do besh nje rishikim te vogel si monedha… dhe historia fillon te kthehet me koke posht.

                        1. b
                         ben

                         jon-qytetet qe permendni mundet te jene themeluar prej lundertareve greke, por banoheshin prej vendasve ilire.

                        2. G
                         GjinGjoni

                         Ki zoteria merret me monedha 2000 vjecare dhe bagetia e quan patriot të ndritur Por pse ki zoteria që ka qasje të gjerë në medja, nuk merret me hulumtimin e tufezimit të bagetive në Shqiperi këtu e 43 vjet të shkuara e të na kallezoje se qe reforme antinjerezore vrastare që thelloi skajshem gjendjen e urise të popullit shqiptar

                         1. P
                          Phoenix

                          Keta po ndryshojne Burrin ne Grua e Gruan ne Burre, cfare rendesie kane etiketat e ca monedhave te ndryshkura? Komunistet dhe idiotet Woke-iste e kthejne realitetin permbys, te bardhen e bejne te zeze. Perse cudititeni dhe eksitoheni te dashur komentues? Ende nuk e keni kuptuat se me c'fare keni te beni?

                          Lini një Përgjigje