Frashërllinjtë si klan

10 Mars 2023, 11:30Kulturë TEMA

Frashërllinjtë si klan

Nga Monika Stafa

Thuhet shpesh mes njo hësve të letërsisë se Naimi krijoi një romantizëm lindor me kult Perëndimin, të tjerë studiues, sidomos të huaj, çështjen e shtrojnë në një mënyrë më të mprehtë: a është Naim Frashëri një poet më modern në gjuhën shqipe apo në gjuhën perse? Për më tepër, zbulimi i paraleleve të forta jo vetëm midis kodeve poetike, por edhe në motive, në krahasimin e poezive të Naimit me ato të Rumiut e ka bërë këtë pyetje më të rëndësishme: poet shqiptar, poet pers, poet shqiptaro-pers, poet shqiptaro-persobektashian apo diçka tjetër.

Por Naim Frashëri dhe vëllezërit e tij nuk janë objekti qendror i shkrimit tim. Ata janë shkaku apo dhe ngasja për të shpjeguar një fenomen jo dhe aq të njohur, siç janë Frashërllinjtë. Çfarë janë ata? Si lindën? Si u jetësuan? Si u rrjetëzuan? Si u bënë faktorë të një mjedisi social? Të një rendi juridik apo dhe të një sistemi antropologjik të caktuar? Në fjalorin enciklopedik, Frashëri është një vendbanim i lashtë. Dokumentet e përmendin atë që në shek. XV. Por ne e njohim më shumë si vendlindja e vëllezërve Abdyl, Naim e S. Frashëri.

Në Frashër është ngritur dhe shtëpia muze e tyre. Po aty gjendet dhe teqeja e Frashërit, e cila njihet për rolin e saj në luftën për liri e pavarësi, përhapjen e gjuhës shqipe gjithashtu. Historia e Shqipërisë nuk ka më pak lavde se ajo e vendeve të tjera të gadishullit. Shekujt edhe për pjesën tonë shqiptare kanë njohur dritë-hijet e tyre.

Po të bëjmë një panoramë të hartës së shekujve me emrat që i ndriçuan ata, sipas Thomas Frashërit, njërit prej kësaj dinastie, ajo do të ishte kështu: nëse shekulli i XV ishte ai i Gjergj Kastriot Skënderbeut, shekulli i XVI i Buzukut, shekulli XVII i Bardhit, i Budit dhe i Bogdanit, shekulli i XVIII i Voskopojës dhe i pashallëqeve të mëdha, shekulli XX i Ismail Qemalit dhe i Fishtës vështirë të mos pohosh që shekulli XIX ka qenë nga njëra anë ai i arbëreshëve të penës dhe nga ana tjetër ai i frashërllinjve.

Pesha historike vendimtare e kësaj vëllazërie në fatet e Shqipërisë duket është ndjerë thellë dhe gjatë tek të gjitha shtresat e popullsisë dhe në të gjithë hapësirën shqipfolëse. Po si arritën frashërllinjtë të quhen vëllazëri? Një libër i ri na erdhi këto ditë në duar. “Frashëri i shquar, i panjohur” i Thomas Frashërit, një djalë i kësaj dere, i cili me shumë zotësi arrin të na japë për herë të parë një shpjegim elitar mbi misteret e këtij fisi që u kthye pa pritur në një klan të fortë politik. Ky grup njerëzor, numerikisht i papërfillshëm, i ka shpëtuar deri diku kërkimit studimor.

Në tërësi, çdo individ është diçka, por pa të tërën, jetës dhe veprës së vet i humbet domethënia në shumëçka. Vëllazëria karakterizohet nga individualiteti i secilit anëtar, por ajo nuk është shumë në fund të ditës, nëse nuk kthehet në një dukuri apo fenomen mbarëkombëtar. Frashërllinjtë ishin të krishterë. Por kur sundimi osman erdhi në viset shqiptare preku të gjitha anët e jetës materiale dhe shpirtërore të banorëve të këtij vendi. Sundimi i tyre mori rëndësi sepse ata qenë dhe bartësit e një besimi të ri.

Besimit islam. Fakti që të qenit anëtar i besimit të ri kishte mjaft të mira personale dhe çelte dyert e nëpunësve të shtetit solli me vete që shumë anëtarë të popullsisë së krishterë në Ballkan të konvertoheshin vullnetarisht në fenë islame. Këta burra të kthyer në myslimanë morën pjesë në jetën e shtetit dhe jo rrallë u ngjitën në shkallët më të larta të ushtrisë dhe të administratës civile. Besimi i ri përfshiu të gjitha viset gadishullit, që nga Bosnja e deri në Shqipëri. Këto janë dhe vendet që i dhanë Perandorisë osmane ushtarë dhe gjeneralë të zotë, si dhe burra shteti të fuqishëm.

Për gati dy shekuj, nga vitet 1453- 1623 nga 48 vezirë të mëdhenj vetëm 5 ishin turq. Njëri ishte cerkez nga Kaukazi, dhjetë me origjinë të panjohur, 33 ishin renegatë, e nga këta 6 ishin grekë, 11 ishin shqiptarë dhe sllavë të jugut, një italian, një armen dhe një gjeorgjian. Kjo ishte dhe periudha më e ndritur e Perandorisë Osmane. Si u kthyen frashërllinjtë në një dinasti? Ballkani dhe trevat shqiptare në veçanti kanë qenë një terren i përzgjedhur për zhvillimin e dyerve të mëdha klanore. Për të kontrolluar zona të vështira periferike malore të vetëqeverisura mjaftonte të vendosje nën ruajtje shtigjet dhe qafat që çonin drejt tyre. Këto quheshin ndryshe edhe derbend.

Duke qenë pjesë e rëndësishme e këtij trungu, ishte ky institucion që i dha Frashërit fizionominë e tij historike. Po ata nuk u zhvilluan të izoluar apo fare të pavarur. Zhvillimi i Frashërit deri në gjysmën e parë të shek.. XIX-të lidhet ngushtë me bashkëpunimin që frashërllinjtë vetë patën me sunduesin osman. Por këtë dobësi, nëse do ta quajmë kështu, ata nuk duan ta sjellin ndërmend. Dhe nuk kanë aspak dëshirë të flasin për të. E megjithatë, duhet ta pranojmë se ishte pikërisht kjo lidhje e tyre me sunduesin e huaj dhe disa ligjësi të brendshme pse Frashëri nisi të zhvillojë një vetëdije kombëtare. Në historinë tonë, atë të studiuarën, Frashëri dhe frashërllinjtë kanë ardhur të censuruar prej ideologjisë së kohës, si çdo ngjarje apo fenomen, fis apo familje e madhe shqiptare.

Ndaj libri për Frashërin është një ngjarje më shumë për t’u shënuar sepse mbi të gjitha çrrënjos tabu. Ajo çfarë ne kemi ditur për vëllezërit Frashëri është fare pak. Konteksti historik i zonës ku u lindën dhe u rritën, rrjetet e tyre ndërfamiljare, botët njerëzore, fetare dhe politike është një formë e re njohje për të mësuar shumë për ta. Por jo vetëm. Metodologjia e këtij studimi është krejt e re dhe e panjohur. Autori vjen nga Shkolla e Vjetarëve në Francë, një model disipline që meriton vëmendje për të shkuar më shpejt drejt së panjohurës, drejt fshehjes së kodit që nxit shijen e leximit me një frymë edhe pse studimi shumëvjeçar është i rëndë për syrin e thjeshtë. Ai nxit kërshëri gjithashtu për të hapur rrugë të reja në kërkim të rrënjëve të një historie që nuk e kemi njohur thuajse fare. Një histori si e jona. Dhe kjo është Historia e Shqipërisë.

8 Komente

 1. T
  Ten Siao Ping

  Shekulli I XX eshte shekulli I EH

  1. l
   lesh e li

   EH, vagabond.

   1. a
    aaaaa

    Sa per dijeni Frashellinjte dhe gjithe zona e Dangellise( nje pjese e rrethinave te Korces,Skrapar,Permet,Kolonje,Tepelene,Mallakaster,nje pjese e Gjirokastres,etj) kane qene te krishter dhe me shume se 40 % jane kthyer ne bektashinje dhe jo musulman me xhami dhe me falje me bythe perpjete si thote kjo bukuroshja nga qe kujton se i di te gjitha.Eshte nje dallim esencial midis musulmaneve dhe bektashinjeve qe seshte nevoja ti permend tani.Biles bektashinjte jane perjashtuar nga muslimanizmi.Prandaj nuk e kuptoje se perca dreqin perfshihen bektashinjte ne muslman kur jepen statistikat per religjionin e popullates ne Shqiperi.Bektashinjte perbejne rreth 35% te populsise ne Shqiperi.

    1. P
     Plehraaaaaaaaa arabe....

     Bektashet jane nga i njejti harman,pra turq safi e kaluar turkut.....rrace perverse turkoshqipfolese

   2. B
    Baliu

    Kjo "qrrenjosja e tabuve" duhet te merret me shum rezerve, sepse ne emer te saj futen plot tabu dhe falsifikime te reja. Duhet pune profesionale dhe afatgjate qe te ndriqohen me mire periudhat dhe qeshtjet pak te njohura me rendesi kombetare e shteterore.

    1. q
     qytetari

     e shkreta

     1. l
      lato

      Klan Celentano

      1. E
       Erdogan

       Ahmet Zogu iku i detyruar nga Pashalleku i vetequajture Shqiperi si hajdute i pasurise se popullit. Kurse Ismail bej Vlora,Frashellinjte etj shkuan Stamboll se kishin jo vetem Emra,Mbiemra,Fe,Ndergjegje Osmane por dhe Urrejtje per Ata qe u ngriten per tu cliruar nga kjo Perandori pushtuese. Dhe keta ishin populli Heroik Greke i Epiroteve,Ilyreve,Maqedhonasve (jo sllavet) me ne krye Arvanitet. Perse keta Turq shkuan ne Stamboll kur Arvanitet kishin dekada te tera qe clironin zona te pushtuara nga Osmanet? Perse keta armiq te popullit Greko-Ilyre pasi mbaruan Gimnasion e vellezerve Zosimas shkuan tek Baba i tyre kur nga ana tjeter fallsifikohet se keta luftuan per Kombin "Pellazgjike apo Ilyre"? A nuk u pajisen me Dije per prejardhjen e tyre te perbashket me Arvanitet? Boll me Mashtrime dhe Fallsifikime.

       Lini një Përgjigje