Shqipëria, qendra e botës në Mesjetë: Flet historiani Pëllumb Xhufi! 

28 Shkurt 2023, 12:09Kulturë TEMA

Shqipëria, qendra e botës në Mesjetë: Flet historiani

Historiani i njohur Pëllumb Xhufi i ftuar në emisionin “Shqip” nga Dritan Hila në Dritare TV foli për historinë e mesjetës së Shqipërisë. Xhufi u shpreh se në Mesjetë Shqipëria ka qenë qendra e botës, për shkak të pozicionit gjeografik që kishte ajo.

Ne, thotë Xhufi, kemi pasur një Mesjetë të ndritur, jo të errët.

“Ne duhet të jemi krenarë për historinë e Mesjetës. Se bëjmë diferencën me vendet fqinje. Shqipëria ka një histori mesjete jashtëzakonisht intensive dhe që është e dëshmuar me dokumente si asnjë popull tjetër. As grekët nuk e kanë mesjetën siç e kemi ne. 

As serbët e lëre më bullgarët, etj. Ata kishin mbretëri, por mos harroni që ne kemi qenë qendër e botës, jo për meritën tonë por ishte vendosja gjeopolitike e Shqipërisë në atë kohë. Duke pasur afërsinë me kontinentin evropian, me Evropën Perëndimore, me Italinë që ishte pararojë e perëndimit që shihte nga Bizanti, dhe duke pasur atë distancën e shkurtër të lidhjes 7 kilometërshin e famshëm të Kanalit të Otrantos dhe rrugën “Egnatia”, që ishte autostrada e botës së njohur të asaj kohe. Atëherë bota e njohur ishte Evropa.

Edhe në një kohe që variabli gjeopolitik i kohës gjate gjithë Mesjetës ka qenë që Roma e vjetër duhej të ribashkohej me Romën e re, që ishte Kostandinopoja. Pra Perandoria Bizantine, ose Ish-Perandoria Romake e Lindjes, duhej të bashkohej me nënën e saj që ishte Roma e vjetër, që kishte kryeqytet Romën. Dhe kështu është historia e madhe e Evropës Mesjetare. Dhe është pikërisht me sulme që bënte fillimisht Perandoria Bizantine, e forcuar me Justinianin tonë, që ishte një perandor ilir nga Shkupi. 

Historianët e atëhershëm e kanë thënë një gjë të tillë dhe njihet nga shkenca, madje thoshin se nuk ishte sllav se nuk kishin ardhur sllavët akoma. Ishte ilir nga Shkupi. Justiniani qe i pari ndër perandorët e lindjes, i cili tentoi dhe e ripushtoi dhe e bashkoi Italinë siç ishte para 2-3 shekujsh dhe krijoi një perandori unike, Perandoria Romake.

Ne kemi pasur një Mesjetë të ndritur, nuk është e errët. Ka arkiva pafund, në Venecia, në Vatikan, në Ragusë, në Kotorr që është këtu afër nesh, në Napoli, pafund dokumente që ngelën për t’u shfrytëzuar. Flasim për shekullin e 14. Ne kemi pasur statute të një niveli të lartë. 

Qytetet tona kryesore, Shkodra, Drishti, Tivari, Ulqini, Durrësi, kanë qenë qytete me statute. Statute ishin kushtetuta të qyteteve shtete. Që funksionon si korpus të veçantë. Ato janë dokumente të mrekullueshme, të japin panoramën e një jete qytetare të rregulluar deri në detaje më të vogla”, tha Xhufi.

61 Komente

 1. P
  Per injorantet

  O pellumb me xhufke, o c’na shkrive se qeshuri, o idiot qe nuk shikon me tej se vrima e halese. Po ku u mblodhen tere keta nishane ne vrimen e bythes te ballkanit aman. O popull idiot qe hunda e madhe te ndalon shikimin. O popuul qe nuk ke nxjerrre vec diktatore e vrases, hajdute e drogaxhinj paska qene qendra e botes.

  1. S
   Shqip...

   Per Injorantin _ Qenke semure shume ti mer .Paskan Interrnet edhe dhomat e te cmendurve ne Psiqiatri ! _Nuk kam pare ne asnji vend te Botes ,te lejohen te Cmendur Psikiopate si ky (injoranti) te ndyje ne kte far feje Kulturen Njerzore ne Komunikim ! ____________________________________________________________________________ E pabesushme ! Nuk mundet te sjegohet nme asnji lloj menyre tjeter nji Shperthim i tille kunder Shkrimit te Historianit ,vec nji te semuri mendore . Nqs ,do kishim te benim me njeri Normal , atehere do ishte korrekt ,qe t'ja hidhte poshte kte shkrim ose Deklarate Historianit te Shquar Shqiptare P.Xhufi , duke e kundershtuar me Argumente . Keshtu perballet Bota sot .Me Argumente e Fakte e jo injorance. ______________( mesiguri kemi te bejme me ndonji Kokboshe minorikari ,qe ja mbushen Greket ate boshllik Kafke me Mute ndaj dhe qelbin sapo hapin gohjen ne mediet shqiptare )

   1. a
    aaaaaa

    Mbaj mend qe historiani studius Hasan Ulqini drejtor i bibliotekes se Durresit per mbi 15 vjet ne vitet 70-80,mbasi kishte hulumtuar ne arkivat e republices se Venedikut ne Venecia kishte gjetur fakte shume interesante per Durresin mesjetar para pushtimit turk.Durresi simbas fakteve pershkruhej si nje qender shume e rendesishme midis perendimit dhe lindjes , me nje pari te lart aristokratike e te pasur,me tregeti te zhvilluar ,me shkolla kishtare dhe aktivitete arti ,me nje port ku qarkullonin mallrat lindje -perendim dhe anasjelltas.me nje qeverisje dhe nje trup e konsiderushme kalorsish per ruajtje e rendit.Por ajo qe me ka mbetur ne mendje ishte se Bashkia (po e quajme keshtu) jepte asistence per punonjesit portit per periudhat qe nuk kishte pune.Po nga prof H.Ulqinaku nje nga arsyet pse Osmanet insistuan per nenshtrimin e Arberise ishte pikerisht Durresi qe shikohej si nje konkurent i Konstandinopojes ose Stambollit qe ishte pushtuar prej tyre.Dhe faktet tregojne se mbas pushtimit te Arberise ,Durresi nuk ju la venedikasve dhe per 3-4 shekuj u kthye ne nje germadhe me nje garnizon ushtaresh osman dhe me disa familje romesh qe i sherbenin atyre.Mos harroni qe nje nga kryeveprat e Shekspirit eshte vendosur ne Durres pikerisht prej fames qe ky qytet kishte ne Perendim.ne ate periudhe..

   2. d
    durrsak 24 karat

    Je kokrra e trapit. Nuk merr vesht nga historia dhe fyn profesorin qi e respektojne ne Evrope. Nuk thue shqyr qi del nji shqiptar, i cili ngre lart ppopullin dhe vendin e vet. Ti po ban propagande serbe dhe greke, o palle.

    1. .
     .

     O "Durrsak" fshatar Skrapari, popullin nuk e lartesojn genjeshtrat, sa do mire qe te ndihemi, por te vertetat. E verteta eshte themeli i nje Kombi, prandaj mos abuzoni me te "Verteten". $$$$$$$$$$ Arberia (sepse termi Skiperi) nuk njifej ne mesjet, mund te ishte udhekryq, por jo qendra e Botes. $$$$$$$$$$ Kur Arberia Bizantine ishte kaq e lartesuar, perse i fshehni faktet dhe mbishkrimet dhe nuk i publikoni ??? $$$$$$$$$ Nuk ju intereson ti publikoni, spse do te dalin ne drite qe te gjitha shkrimet historike ishin ne Greqisht, do vertetohet qe e gjithe Arberia si pjes e Bizantit ishte 95% krejtesisht te Krishter Orthodhoks. $$$$$$$$$ Qendra e Botes ne Mesjet ishte KostandinoPoli me vepra te madherishme Arti dha figura te madherishme te Historis dhe Shkences. $$$$$$$$$ Shikoni ne internet ku gjithcka qe zbukuron Venecian jane te grabitura nga KostandinoPolis nga Kryqezatat qe shkateruan Kost/Polin. $$$$$$$$$ Shikoni ne internet koincidencen e krijimit te "Rilindjes Evropiane" ... ishte ditekt pas renijes se Kostanndinopojes ku te gjithe Princat e Bizantit, Historian, Shkencetar Artist ... u zhvendosen ne Europ per te shpetuar nga Kolera Otomane. $$$$$$$$ Per te tilla te verteta na fol o Historian i Leshit dhe jo per mburje te kota dhe Laicizma.

     1. a
      anti25642654censurë

      o të rëntë pika ty o pikë!! "O "Durrsak" fshatar Skrapari, popullin nuk e lartesojn genjeshtrat, sa do mire qe te ndihemi, por te vertetat."përse këtë shprehje të drejtë,përse nuk e përdor dhe për vete??përse na i përplas ne në surrat!?dhe më pas e fut në bythën tënde për të pësuar orvazëm vetkënaqëse?? he ku ti keni robt,për atë tru të pjedhur që keni! o bir kurve,ke qënë kush ke qënë,kemi qënë kush kemi qënë,nuk i hyn në punë kujt,sepse duhet të shkosh e të dhjesësh sot!e që të dhjesësh sot duhet të kesh ngrënë dje!e që të kesh për të ngrënë duhet të punosh!e këtë nuk e kemi!!si ti që e ha në bythë dhe ne që përtojmë me punu!!sot lali sot!! amerika është një,dhe para 200 vjetësh ishte një "burg",vënd internimi për burgaxhijt e britanisë së madhe!australia po ashtu! a thu se pordhët e tua dhe ato të xhufit,ju ulin vlerat apo ju zbrazin xhepat atyre??????O RRACË BALLKANI,o jugor muti që në vënd të trusësh bythën e të punosh,ti kërkon të tregosh se kush ke qënë njëherë e një kohë,pasi ja ke mbushur mëndjen tjetrit,i merr karin në gojë për të të paguar kafenë që ke pirë!sepse "nuk ke brekë në bythë"!

      1. s
       shqip

       Eh more mutofagos, rri, rri dhe e nxjerr koken nga nevojtorja ku ke vite qe ha mut andej nga Hellada. Rri a derezi se nuk matesh dot me Profesor Xhufin. Vazhdo te hash mutin e perditshem se ate di ta besh mire. Jo ti qe nuk matesh dot me profesorin tone te nderuar, por ka shume te tjere me te ditur se sa ty, qe do mendoheshin neqind here para se te kundershtonin theniet e tija.

       1. a
        anti25642654censurë

        shqip lexoje dhe një herë atë që kam shkruar unë!nuk e di a je në gjëndje ta kuptosh,por po nuk e kuptove,të ndihmoj unë!po e kuptove dhe vazhdon me të njëjtin koment!? ta jap përgjigjen që meriton!!

    2. k
     k

     Mos ka ngatërruar ilaçet me kocaqen,ose ka ndonjë paçavure ,që në shqipërinë e prapambetur i quajnë libra ,për të shitur. Epiqendra e mesjetës ishin Republikat Marinare Venecia,Genova,Amalfi,Pisa dhe Kontantinopoja.Pastaj edhe Vatikani për thithjen e gjenialiteteve artistike të Manierizmit .Të tjerat shko tregoja atyre qytetarëve të bathores dhe kamzës. Shqipëria në mesjetë njihet vetëm se kalonte flota e Republikës Veneciane,ndryshe nuk do figuronte as në hartat e lundrimit.

    3. L
     Labi

     Po mirë, o prefesor Xhufi, po si shpjegohet që asgjë nuk mbeti nga "qendra e botës"? Një shekull më pas nga shek. XIV që përmendi ju , në të XV, Italia fqinjë pati ndërtime spektakolare , ndërsa Mikelanxhelo e Leonardo sa Vinçi mahnitin botën edhe sot. Ku janë veprat tona të kulturës, arteve, arkitektonikës, të letërsisë dhe, mbi të gjitha të përparimit shoqëror? Mos e teproni. Personalitet përbëjnë histori por jo kulturë e përparim

     1. M
      Mesoni te rrespektoni Historine o hajvaner histeri

      Labi , Historiani i nderuar Shqiptare P.Xhufi mjerishte eshte duke u keqkuptuar por edhe keqintepretuar nga Krimbat e Halese Kadavres janullatos qe zvarriten halese medies Shqiptare , me komentet e tyre banale , te cilet nuuuk i bejne asgje Historianit te Nderuar Shqiptare , por tregojn qarte ,me ate cfar shprehin ktu , se cfar jane (rrituir mbas kakardhive te dhive fshatrave ) . Un mendoj se Historiani ka shume te drejte ne gjithcka thote dhe kur thot se ; Shqiperia ka qen Qendra e Botes se asaj Epoke Historike ,nenkupton ate qe ka te bej me Kryqezimin e Levizjeve Lindje -Perendim . Prandaj , qendroini Kultures Njerzore (nqs mundeni ) dhe komunikoni me rrespekt me nji Historian Shqiptare i cili thot te Verteten ndryshe se cdo FakeHistorian Grek apo Serb ,qe kerkojne te sajojne nji Histori te tyre ,pra atyre qe i mungon Historia ._____________ Dhe per ate Komentuesin aty me poshte ( Ja keshtu ) do i thoshja se edhe pse ka qen nen Ligjet e Rep.Venedikut _ ato Qytete /Shtete Shqiptare kane pasur nji Status o nastradinat e kazanit .

      1. .
       .

       Fiks per "Respektin e Historis" po flasim, perse nuk kupton. $$$$$$$$$ Genjeshtrat e Xhufkes fillojn qe nga titulli. Ne Mesjet keto Troje quheshin Arberi dhe aspak Shqiperi, termi Shqiperi, shqipetar u shpik pas zaptimit dhe Asimilimit total te Arberis nga Otomanet.

       1. s
        shqip

        Lere, mutofagos se e kenaqe si gjithmone. Deshe te thuash "mbas popullimit te Greqise me aziatiket qe na hiqen si helene"? Sa i perket shqiptareve, ata jane po te njejtit, pamvaresisht se si jane quajtur ne epoka te ndryshme te historise.

       2. X
        X Mesoni te rrespektoni Historine o ... sharje!

        Profesori insiston ne idene e tij se Shqiperia ne mesjete (shekV - XVI) ka qene qendra e botes, ide qe e mbron pa asnje argument si dhe te dhena konkrete, por vetem me fjale te bukura, por te pakten nuk shan e ofendon individet te cilet e mendojne ndryshe. Ndersa ti mor zotni ne fillim versulesh me ofendime kunder grekeve grekeve e me pas kunder komentuesve te mesiperm, pa argumenta e pa asnje te dhene historiko shkencore, por vetem me egersine e injorantit. Tani te flasim qarte, ne rast se me te vertete ishim qendra e botes ne mesjete, do te thote qe te gjithe te keqijat na i solli pushtimi 5 shekullor Otoman, pra edhe mungesa e dokumentacionit qe eventualisht do te deshmonte kete teze, eshte veper e pushtimit Otoman. Atehere vendosni njehere e pergjithmone, o jemi ne shqiptaret qe ishim qendra e botes ose jemi turkoshake mbetje turke injorante qe ngreme bythen neper xhamia dhe flasim me neveri per fqinjet tane greke, mbasi turku na qiu nenen dhe ne i themi sot e kesaj dite BABE!

        1. M
         Mesoni te respektoni pastaj kerkoni t'ju respektoj

         ____X Mesoni te rrespektoni Hiustorine o ... sharje ! _____ ____________ Zot i Madhe ,kur na dilni edhe bytha juaj filogrekut te peshtire dhe ___na shiteni ktu gjasme rrespektoni Kulturen ne Komunikim etj . _ ___ Ti hipokrit i pesjtire halesh , duhet te dish njiher mire ,se: Kultura Njerzore kudo qofshe, siedhe ktu ne Komunikim , nuk interpetohet kur ta do Bytha ty ,apo noj karagjozi si ty ,por gjate gjithe kohes , si ne Media edhe ne ambjente te tjera qytetare ! _______ Cudi si shikoke komentin tim dhe gjuhen me te cilen un ju referohem Bandes se Krimbave te jańulles ,qe Qelbin e Zhurmojn /Degjenrojne cdo teme ktu ,me gjuhen e tyre plot mut , me fyrje si shkerdhata FiloGreke qe mbahen vs gjithckaje Shqiptare (si psh i pari lart fare ,qe i shkreti un per Numrin e syzeve te tua Made in Grece ) pra ,nuk na i shikoke °!° . Un , edhe tjer Shqiptare si une , i peergjigjemei juve funderinave filogreke ,ashtusi juve ju pelqen dhe e shijoni pas , deri sa jU Banda e Halese Medies Krimbat e Janullatos te zhdukeni nga Mediet Shqiptare _dhe fitoni buken e gojes apo Sufllaqin me car qeni greqie ,diku tjeter , sepse keni VIte te tera ktu qe Qelbni era minoritare gjakemute -Antishqiptare ! ____ Pra nuk e di se cfar derdellit ti ktu ? ______Sa i takon asaj qe Profesorrei i nderuar P.Xhufi deklaron , e para kjo s'ka te bej me insistim e akoma me pak nji Idee , (hah ha ha ) por nji Fakti Historike ardhur si rrezultat i Historise Mesdheut ne apoka te caktuara te Historise . Ju _____ banda e krimbave filogrek ,qe jeni tashme te Njohur nga gjithe Lexuesi ksaj Medie , nuk jeni i atij Niveli e para qe te merrni pjes ,ne Debate te tilla Historike dhe e dyta , ktu, jovetem qe s'i kuptoni cfar Historiani i Ndefuar Shqiptare deklaron , me ate qe shpreh (Qendra e Botes ) por______ ju pjerdh trute duke ju devijuar Barockullat qe do qisni ktu ne menyen me qesharake _______ nderkohe qe nqs dikush nga JU Qe mendoni si Greke -Antishqiptare ___ nqs keni ndonji Argumente bujrum ____ ! Por ju jovetem qe s'keni gje per te thene ,(sepse ai qe eshte Historian shkon me Medie e perballet me Profesorit ball per ball e jo fshihet si miu ,pas Monitorit e vec derdellit ne tym ! Pra , cfar kerkoni ju FiloGreket ktu ???????? Cfar ???????????? Po ikni mor qelbsa , se nuk fitoni asgje kunder ne Shqiptareve ktu ,ne kte Medie qe ju lejojn ,gjate gjithe kohes te qisni diarene tuaj greke nga goja ,por thjeshte beni zhurme sepse keshtu ju klan Porositur Gjaprinjte e Athines .Kjo dihet tashme nga te gjithe . Pra , c'doni ju ktu dhe perse beni Zhurme ,cfar sqaroni apo cfar arrini me kte ,dhe ke edhe surratin me tregion mua sharjet ? Do ju shaj sepse e meritoni ,sepse na keni hip mbi Bole gjithe kohes ___ Turkofagos __Ramazoni _Arabi__Turk etgj etj pra joivetem t'ju shajme juve kermave minoritare ,qe po ju perdor Greku si Kamikace Terroriste kunder Shqiperise , por t'ju shkerdhejme faren aty ku jeni . Sa i takon pastaj Historise Turkut , nuk jam i sigurt se ku ka shkerdhyer me shume , (Greket ate kohe ishin Sherbetore te Oborrit te Sulltaneve dhe si punonjes seksi ne haremet e Sulltanit kjo njiher nga Hostoria etj pastaj Xhamite e Kishat jane per injorantet dhe mesjetaret , mua s'me ka interesuar ndonjiher ,per greket eshte shume pak te flasesh me neveri ,jane Shtei me shkedhate ne Histori ,me kermat e njerezimit jovetem per armiqesine qe kane treguar ndaj shqiptareve e politikave te tij Total Antishqiptare krimet e Gjenocidet ndaj Shqiptareve , represioniin e dhunshem kunder Arvanitasve dhe Teritoreve Shqiptare qe i dhuroj Kurva Plake por nuk ndalet akoma dhe kerkon edhe Vorio Epirin o ja shkerdhefsha faren e Pedearsteve Grek qe i ka shkerdhyer jovetem Turku

         1. K
          Kultura

          jam i sigurt qe ti mor zotni komentoke nga spitali nr. 5, me behet qejfi qe aty paskan linje interneti, te lutem merr ilacet se qenke shume agresiv dhe si pasoje i paedukate.

          1. S
           Shqip...

           Kultura ! E Kujt ? E zorraxhinjve te jalulles ,qe keni me shume se 10 -vjet dhe ndyni ktu mediat Shqiptare ? ____________Kulture tregohet me njerez te Kulturuar ,me njerz qe dijne te komunikojne brenda nji Kulture Njerzore jo me Krimbat e Halese janullatos ! .____________ E fundit , inferioriteti jot ,arrin Kulmin , kur ti Kopjon Fjalet e Mia drejtuar ne krye te Komentetve "Injorantin " . Pra e kupton ti se cfar je ? Sa gram tru ke vec Mutit grek brenda asaj Kafke ,se po me ben me qesh ?! __________________- Un jam e do jem "Agresive" por Aktive _______ ne nder te Kombit tim ,,,kunder cdo Shkerdhate e Politike Antishqiptare , ( jo aq Agresive sa JUUUUUU FiloGreket qe keni Vite te tera qelbni Mediet Shqiptare ) sidomos Zvarranikeve filogrek qe qelbin Ambjentet Shqiptare , madje e kam per Nder t'ju shkerdhej faren Antishqiptareve ,si fillim ktu nga Mediet tona ,pastaj sipas mundesive edhe ne terren ,per arsyen e thjeshte se Un _ perfaqsoj gjakun tim Shqiptare kudo cfaqem . Ku di ti bytha jote fshatr i rritur mes bajgash ,e zorraxhi sufllaqesh qe s'ke as Komb e as Atdhe se c'eshte Kultura dhe Edukata o te dhjefsha Surratin tat !

           1. K
            Kulture

            nderro nik, ti nuk je Shqip, je Turkoshak shqipfoles, ndersa une jam Ilir i kulluar qe nuk kam hyre kurre as ne xhami e as neper kisha, mbasi feja time ashte Shqiptaria!

            1. K
             Kulture brenda Halese ?!

             Kulture ! hah ha ha . Fillove te kercesh BelDanc tani ? Hahahah hik er karagjoza ,se as per muhabete kopti s'jeni e jo me per Kulture ! Jeni ber shume te neveritshem . Kerkoka edhe bytha jote Kulture ne mes te ksaj Haleje qelbur nga Krimbat e Janulles .Kjo tregion qarte se si e koncpeton ti Kulturen . Duket qe e ke te nevojeshme nji Top Letrash Higjenike me fshi mendimet .

       3. d
        durrsak 24 karat

        O lap pa tru. Ishim ven i vogël dhe na pushtojshin. Ti jemi mirnjoftes Skanderbeut, qi i rezistoi Turqise, sepse ndryshe Evropa do te fliste turqisht.

        1. P
         Putin Gelboqja

         Nostradamus pri Durresi, je me te vertete i bindur qe nuk do fliste Turqia anglisht, ashtu si edhe Napoleon Bonaparti qe gati, gati mesoj rusishten?

        2. d
         durrsak 24 karat

         O Lapi. Meqi hiqesh i ditun mos u merr me nji deklarate ne TV. Prof. ka disa libra qi shpegon merakun tat. Ik bleji ata libra dhe pastaj jep menn.

         1. s
          shqip

          Labi-kur permend shekullin e XIV, duhet te te kujtohet se ato vite ne kemi qene ne lufte me osmanet, qe pasi pushtuan vendin, e shkaterruan nga fillimi ne fund. Gjerat ne histori lidhen me njera tjetren dhe duhen analizuar po keshtu ne lidhje me njera tjetren. Italia, po te mos kishte qene rezistenca e te pareve tane me ne krye te Madhin e Kastrioteve, do ishin katandisur njesoj si ne, ose me akoma me keq.

         2. A
          Andreas

          7 km kanali i Otrantos!!!! E harrove nje zero me duket. Po keshtu e ben historine ti, diku harron ndonje zero e diku tjeter e shton.

          1. d
           durrsak 24 karat

           Nuk ia vlen me u marre me nji filogrek te shemtum.

          2. C
           Cudia

           Xhufi e ka fjalën për mesjetën e Turqisë në vendin tonë.. . Çe pyet ... Qendra e botës për 500 vjet sa edhe tani po I vimë vërdallë qëndres e nuk po e gjejmë dotë. Më zhgënjeve Xhufi.

           1. d
            durrsak 24 karat

            Kur erdhi turku ne Shqipni, nuk ishte Mesjet, o Cudia! Mos jep mend kur nuk fare te tilla. Nji cope mishi me dy sy je o qyq. Pse nuk doni te vleresoni atdheun, o gjakprishur!

            1. T
             TT

             drama e kombit tone eshte pikerisht kjo, qe kur erdhi turku tek ne ishte perjudhe mesjete (nderkohe qe ne kusurin e europes kishte mbyllur ciklin e saj) e cila zgjati akoma per 4 shekuj ...

             1. b
              ben

              Po mire more mik, po kush eshte mesjeta sipas zoterise tende? E keqja e disave si puna jote eshte se kerkojne te japin mend edhe per gjera qe nuk e kane fare haberin.

            2. T
             Tropoja

             Kot thone qe jemi bere si ne mesjete,paska qene bukur????????

             1. J
              Ja keshtu

              Durresi dritti etj nuk ishin qytete shtete, o Xhuf! Ishin pjese e Republikes se Venetikut dhe sundoheshin nga ligjet venetikase. Ato statutet jane shkruar ne gjuhe veneciane e jo shqipe.

              1. S
               Sindikata e Suflaqeve

               Ky islamiku Xhufi, gjysem i iluminuar prej gruas qe eshte soj persembari [pse u martua me kete insekt asnjeri se kuptoi po nejse] gabon rende dhe i duhet prere rroga nga COD i Fuges. Shqiperia u be qendra e botes ne 2013, kur i ndrituri padishah Edvin-Mustafa i Madherishmi, perkulmoi shkelqimin madheshtor kriptokomunist te perandorise se Surelit. Historia e Shqiperise fillon diten qe Tos Nano i preu thonjte Edvin Rames - dhe e vuri ne krye te Rripjelljes. Degjove o Piccione Anadolli i kryqezuar me minjte e Bilexhikut dhe Sëgytit

               1. d
                durrsak 24 karat

                O spiun i grekut dhe serbit. Flitet per Mesjeten, kur serbi dhe greku jot nuk pyeteshin. Kur nuk merr vesh nga historia pse futesh ne budalliqe polititizuse. Mos lexo shkrime te njerezve te respektum ne Evrope, si prof. Xhufi. Yyy, kope malesh!

                1. s
                 shqip

                 Jo, me mire thuaj se u beme qendra e botes, kur kafshet si puna jote zbriten nga malet dhe na u veshen me kostume firmato, packa se nga brenda vijne era mut.

                2. T
                 Temo

                 HAAaaaa. Cfar historiani. Paskemi qene qendra e botes. Lum si ne. Prap sot jemi qendra e droges. Historiane injorante.

                 1. d
                  durrsak 24 karat

                  Temo, je qendra e trapllikut, o k... kanari. Kur na boke ironi ene ti pallosh! Uf o Shqipni kur do te zhduket kjo fare teveqelesh.

                 2. q
                  qelbin kazanin zvarraniket filogerrk

                  apo s'kan ate te folurin e atij Karikatures minorikatit Barka ,qe flet sikur ka bole ne goje . Ore fshatare te dhjere ,qe qelbni era bajga ,nuk eshte e lehte te behesh Qytetare . Duhen shekuj . Dhe ju zvarraniket e kishes Mesejtare ,qe i fshinit te pasmet Kufomes janullaqis , nuk mundeni te flisni e komunikoni si qytetaret e mbare Botes , prandaj lehni e pellisni ktu ne cdo rast . Nji deklarate apo Shkrimi te nji Historiani ,duhet t'i pergjigjet e para me nji gjuhe te kulturuar e me rrespekt qytetari dhe natyrishte te afrosh Fakte /Agumenta nqs je i fushes ,pra nqs je nji Historian . Historia eshte nji shkenc e cila argumentohet me Fakte ,pra c'doni ju ktu me pellitjet tuaja ? Te tregoni se pellisni ne Kore ? Ktu nuk flitet per bagetine e fshatit por histori o fshatare te qelbt minoritare .Si nuk ju vjen turpe mor plehra qe lejuat Kafkat tuaja ,ti perdorin Prifterinjte Grek si Uturake ,duke ju then se :nqs ju dhjesin ne brenda Kafkave tuaja minirikaris ,ju shndroheni ne grek -qytetare ! Yyyyyyt ,karagjoza te dhjer . _S'e kuptoj , dhe cfar mendoni se tregoni .me kto Komente zorraxhinjsh katundi qe beni ktu ? Ja po jua them une : Hani mut ,ne kte Hale ,sepse vetem kte dini te beni ,si zvarranike Erresire qe jeni . Hani -hani

                  1. B
                   Bam Bum

                   Javash Javash o evlat ,,,,,se si Teneqe boshe Po ben zhurme….nuk te ka faj njeri ty se te kane Qire Greket ne bythe….gje e keqe Te ta perdhunojne Sumen se te paskan lenur me Dere hapur….futi nji kastravec se dhe te freskon vrimen….heren tjeter provo Loqe Turke ti Gjyshja jote e dil e hiqu Shqiptar

                   1. d
                    dulen ne bithe e omunise ne goje !

                    Bam Bum Pederasti Grek, un s'jam Minoritare qe te jepja Pederasteve Grek cfar te permban Pragu ,per te ngrene Sufllaqis , Un i dhjes ne surrate Grekut e ja shkerdhej Faren ,sepse kuptohet Jame Shqiptare # nga ju ,jashteshqitjet Njerezore pa Atdhe ! Ata qe i kane perdhurnuar jovetem Sumen ,jana ata si rraca jote Monoritare qe lepine bythen e Pederasteve Greke e Kadavres Janullatos ,per mbushur Zorren Qorre , me Turkun mua s'me lidh asgje sepse Jame Ortodoks Shqiptare dhe Krenare , vec Miqesise Kohes , duke rrespektuar Plitikat e Kohes dhe qe Grekut ja shkerdhej cfar i permban Pragu si kan bere edhe te paret e mi Ortodoks . ____ Leri gojoret Pederast i qelbur Minorikare pa Atdhe , ke noj far gruaje ose moter seksi , t'ja ngop Vrymat se nga pederastet e Azise s'keni gje , or ta shkerdhefsha dulen ne bithe !

                    1. P
                     Psikologu

                     Je teper i frustruar dhe 1 psikolog si une e kupton menjehere shkakun e frustrimit, i mjaftojne vetem disa elemente ne dukje pa vlere te komentit tend, ka pasur nje emigrim jo te gjate ne Greqi ku nuk te ka ecur sic duhet, biles ke bere lloj lloj pune te rendomta e poshteruese, je qire edhe ne bythe per te nxjerre buken e gojej, pra keto vuajtje jane shkaku i frustrimit dhe helmit qe ke ne shpirt.

                     1. S
                      Shqip...

                      Psikologu Halese ,Krimbi Janullatos hahahahaaha ,me Diplome nga Stani i bajgave te fshatrave minoritare ! _ Pse deri ktu paskeni arritur vertet ju bajgaxhnjt filogreke ? Uau ! Kjo eshte vertet nji arritje e Bajges se Katundit minorikare . Impresionuese ky Humor fshati . _________ Zakonishte s'i jap aspak pergjigje injoranteve filogrek si ty ,qe per mua jane ne nivele Arixhinjsh ,por hajt mo , meqe kam kohe ,por e bej nji sqarim eeeeeeeedhe pse per kopene e stanit minorikare qe shkruan ktu eshte tashme e njohur !______________ Un s'e kam pare kurr Greqine si nji vend Perendimore qe misheron Vlerat e Qytetarimit e Kulturen Perendimore mbas se ciles un Orientoheja e sigurishte e bej ala sot ate, pra si i tille , per mua Greqi e cila ishte si edhe Turqia apo X vend tjeter ,nuk perbente asnji Alterrnative ,ate kohe ikje nga Shqiperia dhe me 90-en isha ne Vien ._____________ Pra , shpresoj te jet e qarte per Ty Psikollogjin e Stanit ,qe sigurioshte i ardhur nga ai raport fshati ku je lindur e rritur si minoritare apo AntiShqiptare , eshte e qarte qe Greqia ishte dicka per JU ,por kurr per mua si qytetare shqiptare . Shpresoj te me kesh kuptuar . Qe te njohesh Europen sepse tipa si ju e keni te nevojeshme nji xhiro Europes ,mundet te dergoj nji Ticket familjare te vish bashke me gruan apo motren ktu ne Europa e kuptosh se c'eshte Gerrqias qirios malagas

                      1. P
                       Psikologu

                       Je tamam i cmendur e i pashprese! Arud Zentrum für Suchtmedizin Schützengasse 31 8001 Zürich

                  2. E
                   Erdogan

                   Populli siikur thoshte qe duke pyetur shkon ne Stamboll apo hip ketu (ne maj te gishtit) shiko Stambollin. Perse o te Mallkuar nuk i thoni Kostantinopolis ne qofte se jini "Njerez" dhe te Nderoni (honor angl) Perandorin Ilyre Greke Megas Kostantinos? Ne qofte se Mesonjetorja e pare shqipe u themelua ne fund te shekullit te 19te atehere cfare Istitucionesh kishte ne Arnautistanin e Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj o Idiot. A eshte e vertete (este vero) qe Voskopoja e Turkoallvanise quhej Moskopolis ne periudhen Osmane? Perse e ndryshut o te Mallkuar? Dhe shtypshkronja e pare ishte Greqisht apo jok (jo "shqip")? Sikur nuk eshte gjendur akoma (ancora ital) ndonje shkrim ne Glosan e Bukur (gluhen buatiful) nga ndonje Perandore Ilyre o Xhufi. Perse (perke)? Sepse sic ke thene vete o Xhufi qe Ndergjegja Kombetare nuk kishte lindur ne periudhen e Mesjetes. Mashtrime te tilla qe Iskander-beu lindi Orthodhokse d.m.th Greke u be myslimane dhe per "aresye strategike" u convertua ne Katolike jane ne dem (damage) te historise dhe lavdise se Epirit dhe Ilyrise. A ka ndonje Njeri dhe Patriote te besoj keto propaganda dhe te pabesueshme? Bile ofendoni (ofend angl) dhe vete Figuren e Heroit "tuaj" me keto Idiotizma. Agi Saranden e quani Sarande Kostantinopolis polis kjo ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos e quani Stamboll apo Kostantinopoje! Tripolis ne Tropoje! Adhriano-polis qiteti i Adrianit Veziret tuaj dhe you e quajten bike dhe sot Ederne. Agia Sofian e ndertuar nga Perandori Ilyre Greke Iustinianos ne 532A.D e quani Shen Sofia. Po te ishit pasardhes te Ilyreve nuk do pranonit qe Agia Sofian te kthyer ne Xhami nga Sulltani Erdogan por do te reagonit (reaction). Kjo verteton se jini thjesht te turqizuar dhe nuk kini lidhje Identitare dhe Istorike (histori "shqip") me te paret tuaj. Ku eshte respekti (este respect) per Perandoret Ilyre ne Arnautistane? Apo Ata nuk kane Cmim "Nobel per Pace paqe "shqip"). Kaq Idiote e consideroni kete Komb te Lashte Greko-Ilyre you turkoallvanosat e dreqit dhe servilet e Italise fashiste?

                   1. M
                    Mbresa

                    KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                    1. O
                     OK

                     komplimentet e mia Mbresa, per nivelin e larte te komunikimit!

                   2. a
                    astrit

                    Pellumb Xhufi mos te na bej letersi, apo politike por te beje histori ne qofte se e ka kete mundesi. Historia do dokumente e analiza faktike dhe jo retorike iluministe e politike ditore. I lodhshem si historian dhe gati qesharak!

                    1. d
                     durrsak 24 karat

                     astrit, lexo njihere librat e profesorit. Mos u nis nga nji deklarate ne tv.

                    2. Z
                     Zvx

                     Të dinja më të zgjuar dhe racional o Xhufi. Na dole edhe ti tani një nacionalist kafeneje. Nuk kemi qënë kurrë qëndra e botës për nga zhvillimi ekonomik, kultural, qytetar etj etj. Por nuk kemi qënë aq larg nga Europa dhe fqinjët sesa tani. Pushtimi turk na shkatërroi.

                     1. c
                      carin gojes se minorikarve se i kapi diarea

                      gjapri i zi osh ne grahmat e fundit te jets dhe po kerkon per her te fundit , nji hu ne both ej ! keni pa ju kshtue .-grek muti .aaaaa se harrova fare un haaaaaahahahahah po profesori bithes barka mo . cfar na thote per temen ? hahahahahaahahahahahaha o zot i madhe kur u benb edhe kta zvarraniket e halese filogerrket me na repliku ne shqiptareve haaaaaaahahahahahah o rbt ne Pi. degjenrata pa atdhe ,harixhinjte e mutit yyyyyyyyt

                      1. E
                       Erdogan

                       Ata Prifterinjte te Mire apo te keqinj ishin Afto-Hthone (autoktone "shqip") perpara Osmanllinjve te tu zonja me comentin Mbresa Bile i thonin Papa jo Prift latinisht nga Priest. Saleh Proto-Papas ishte Greke pamvaresisht se ndryshuan Emrat Grekene turq. Por Mbiemrat nuk jane personale por tregojne Kombesine,Fisin,Rracen. I thonin Glosa jo Gluhe Camce (Gjuhe). I thonin Parashqevi dhe jo E Premte. Parashqevi Simahos (Simaku) greqisht do te thote E premte Emri dhe Bashkelufterare Mbiemri. Edhe Parashqevia ishte "Moter" me Sanijet,Veziret,Sultanat? Timo-Theos (Nderoj Zotin) Fllokos ha ndryshuat ne Timo you "Pellazagaret". Vete e ka declaruar ne nje Interviste. Mos me thusj zonja Mbresa qe edhe Saleh Proto-Papas ishte "skiptare" me emer Turk. Greqisht Proto-Papas do te thote Prifti me i nderuar apo i Zoti. Megjithese Nder,Nderoj vjen nga Honor angl. Niko-Laos Idhromenos edhe ky ishte "Vella" me Deputetin Osmane Ismail bej Vloren,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj qe kishin Ndergjegje dhe Identitet Osmane? Emri Niko-Laos greqisht do te thote Fitore e Popullit. Nike eshte thirrja e Marathonomakut ne luften e Kombit Greko-Ilyre me Perset kur arriti ne Athine bertiti Nike d.m.th Fitore. Fitore moj Mbresa vjen nga Viktore. Prandaj dhe Firma Nike eshte e pasqyruar edhe ne atlete,d.m.th vrapim. Kurse Idhromenos "shqip" do te thote I Djersitur. Por Hidhro-Centralit nuk i themi Qender e Djersitur. Po ashtu edhe Hidhrogonit (Hidrogene). Po ashtu edhe Hidraulik. Cdo fjale Greke e Kombit Greke te Epirit,Ilyrise me Y Greke,Maqedhonise,Ionise ku eshte sot Turqia eshte Alfa e Gjuheve te tjera Evropiane dhe jo vetem. Per Sembull (per esempio ital). Psiho-Pathis (Psikopat "shqip") do te thote I Demtuar Shpirterisht. Shqip nuk egzistone se Shpirt eshte anglisht nga Spirit. Po ashtu edhe Demtuar nga Damage. Psiho-Logos (Psikolog "shqip") Psihiatros (Psikiater "shqip") etj. Psiho-Analisi (psikanalize "shqip"). Termi Foni. Tele-Fone do te thote Ze nga Larg. Larg eshte anglisht nga Large. Tele-Vision Shikim nga Larg. Tele-Pathi (Parashikim ose paramendim. Megjithese shikim dhe mendim jane anglisht. Shikoj nga See you,kurse Mendoj nga Mind. Tele-Gram shkrim nga larg.Shkrim vjen nga Scrive. Tele-Gonus ishte i biri i Odhiseut me Magistaren Qirqi (Circe "shqip") i ATI i Latinos (Latinet).Gonis greqisht eshte Prinder (Parent angl). Fshati Greke Pro-Gonat shqip do te thote stergjysh. Tele-Mahos (Telemaku) i biri i Odhiseut dhe Pinelopit nga isulli Ithaqi i Greqise ka kuptimin e Betejes ngablarg apo te madhe. Beteje eshte italisht nga Battaglia. Tele-ndis (telendis "shqip") i keputur fare i lodhur nga nje fenomen i zgjatur ne kohe. P.sh. Aero-Dhromos (Aerodrome) ka kuptimin e Rruges ne Ajer. Ruge "shqip" vjen nga Road angl. Kallo-Dhromos (Kalldrem "shqip") rruge e mire. Keto jane fjale te vjedhura te Rilindasve qe zevendesuan Glosan (gluhe "shqip") Greke te ish Epiroteve por te turqizuar. Aero-Port po ashtu. Aircraft angl. Po ashtu edhe Sqizo-Frenos (Skizofren). I ka frenat te Cara,te grisura nuk mbahet dot. Po ashtu edhe Termi Filos. Filo-Sofia (filozof) Mik i Diturise. Mik vjen nga Amico,Armik. Fil-Anthropia (Filantropik "shqip") mik i humanizmit,Njeriut te Vertete. Fil-Adelfia (Filadelfia) Miq dhe Vellezer. Delfi ishte Kerthiza e Botes Antike qe nga Roma e ndertuar nga Greket e Troas ne Dhardhanele deriiiiiiiiiii ne Perso-Polis ne Persi bile deri ne Indi. Termi Logos. Filo-Logos (Filolog). Psiho-Logos (Psikolog). Arxeo-logos (Arkeologe). Logarithmos (Logarithms "shqip") Dermato-Logos (Dermatolog "shqip") Doctor i lekures. Anthropo-logos (Antropolog,Anthropology). Shqip nuk egzstone. Shkenca qe merret me Njeriun. Shkenca vjen nga Sience angl. Po ashtu edhe Doktori vjen nga Doctor. Fisio-logos (Fiziolog). Bio-logos (Biology)etj,etj,etj. Pa Glosan Greke politozmoi (Culture "shqip") perendimi nuk mund te komunikoje (comunity ital).

                       1. a
                        anti25642654censurë

                        " 7 kilometërshin e famshëm të Kanalit të Otrantos "qeka zgjeruar shumë këto 800 vjetët e fundit!!

                        1. U
                         U ngjallen Morrat Minoritare e po na kecejnmbi car

                         kta dun me i presu te gjithe ne bythe te Kadavres janullaqis

                         1. D
                          Dardan

                          Respekte per Pellumb Xhufin.! Asnje prej shumices se komentuesve qe vjellin vrer ketu,ne mungese te njohjes,si te paditur e injorante qe jane,nuk mund te hedhin balte mbi lavdine e Historine se Shqiperise dhe profesorit te nderuar Xhufi. Vecoj analizen objektive te komentuesit @Mesoni te respektoni pastaj …,te cilit nuk i heq as edhe nje presje… Ne pergjigje te atyre qe “habiten,apo befasohen” per zhvillimin ne kete pjese te botes ,ne keto troje,te anoncuar si fakt nga Xhufi,te cilet nuk e shihkan kete disa ketu me poshte,sepse “nuk ka fakte,iu them me plot gojen se jeni ose injorante,ose se jeni dashakeqes,qe se fundmi jane vetem ata qe kane gjak shqiptari te shprishur dhe qe nuk kane asnje lidhje me autoktonine e preajrdhjes se tyre. Ne fakt dikush e ben gjithmone nje pyetje ,qe pse kerkoni ju shqiptaret ,apo ngulni kembe te thoni se “qenkeni dhe pasardhes te pellazgeve” dhe tani se “jeni qendra e botes”,kur ju jeni nje “fshat i humbur” ne kete bote..!? Vetem antishqiptaret e bejne kete pyetje dhe nuk e di pse i druhen zerave qe nxjerrin ca te verteta “te hidhura” per ta…. Shqiptaret,duan vendin e tyre dhe qe te jene krenar per kete,duhet te njohin identitetin e tyre dhe “lufta” ne shekuj dhe ne ditet e sotme per te gjetur gjurmet e identitetit te tyre,eshte thjesht te njohesh te verteten e mohuar dhe kjo nuk n’a ben te pasur ose te varfer,por nje komb qe meson te verteten e identitetit te tij dhe te jete krenar per te ose jo.Sepse ka dhe kombe te tilla qe kane vjedhur identitetin e tjetrit dhe qenkan dhe “krenar” duke te bere karshillik me arritjen dhe duke “perjetsuar”padrejtesine. Por jo,do vij nje dite qe e verteta te thuhet dhe drejtesia te vihet ne vend dhe sigurisht ajo vonon por nuk harron .. Duhet shume per te arritur deri aty,por zera si ky i Xhufit dhe shume te tjereve sot,jane “gur themeli” drejt ndertimit te historise sone ,te identitetit tone dhe te asaj te vertete qe na vazhdon te na mbahet e fshehte edhe sot e kesaj dite. .Sigurisht,ata qe kane bere historine ,qe zakonisht e bejne “fitimtaret”,bejne dhe “faktet” dhe sot eshte historia e shkruajtur,qe ne na eshte servirur dhe ne dijme,eshte kjo e sotmja. Gjithsesi ajo rishkruhet sa here qe “fitimtaret” duan ta rishkruajne. Por a jemi ne “fitimtare” sot..!? Sigurisht qe jo,por ne “germojme” ne te fshehtat dhe faktet e historise qe nuk permenden dhe detyrohemi t’a bejme kete edhe sot ne heshtje dhe i ruajme te gjitha te stivosura ato per nje dite qe do te jete edhe e “e verteta e madhe” per shqiptaret. Shqiperia e dikurshme ( Arberia) ,eshte nje Enigme ,per cudi,te cilen duke e mbajtur te “varrosur” dhe te fshehte ne shekuj,ka “zene pluhur”,pasi askush deri me sot nuk don qe te dale e verteta. Sot mbi siperfaqe,ne shume vende te Europes lexohet antikiteti ,ku jane ruajtur dhe restauruar disa dhe disa mbi rrenojat e themeleve te gjetura dhe keto jane ndertesat,skulpturat,arti,dokumentet qe bota i ka servirur dhe “verteton” me to historine qe ka shkruar,por ajo ka fshehur shume nga ato qe ndodhen nentoke,”te varrosura”,por jo njeher e pergjithmone. Ne,a jemi pasardhes te Ilireve si popull..!? Po,e pranojme te gjithe,por institucionalisht,ne nuk kemi “guxuar”,per te zbuluar se kush jane paraardhesit e Ilireve. Pse e them kete.!? A nuk jemi ne sot qe institucionalisht themi “vellezerit turq”..!? Pse pra ndodh kjo ,kur pushtimi otoman na mbajti 500 vjet ne perandorine osmane dhe na rrafshoi gjirhcka dhe ç’beri cdo gje ne cdo detaj,duke na zhdukur cdo gjurme te qyteterimit tone. E pra,nese sot nuk duket gje ne “kembe” ne trevat shqiptare,qe t’a shohin injorantet qyteterimin e shqiptareve,ajo gjendet ne arkivat kryesore te superfiqive te koheve te ndryshme,qe ne ato te arkivave te Stambollit ,ne ato te Vatikanit,te Romes,Napolit e Venecias,duke vazhduar ne arkivat e Vienes,Londres,Parisit e Berlinit e deri ato te Washington DC. Nese mblidhen pjesezat e shperndara anembane,them dhe jam i sigurte se Historia e Shqiperise deri ne antikitet do shkruhej ndryshe,por dhe historia e Europes do te shkruhej ndryshe. Sigurisht,Amerika kur u zbulua ,eksploruesit nuk ishin vetem,se atje gjeten indianet,por ato u “zhduken” dalngadale,u asimiluan,por SHBA njohin sot indianet si te paret ne ate vend dhe i kane bile emrat e fiseve kryesore te tyre ne Kushtetuten Amerikane. Atehere,pse e ka Europa kaq te veshtire te pranoje se “indianet” e Europes jane shqiptaret e sotem. Kaq,sa per te thene te verteten,asgje me shume..

                          1. a
                           anti25642654censurë

                           dardan mos shkoni me folklor,se pasi mbaron kënga,fillon e qara!!vetë xhufi të thotë fare qartëëëëëëëëëë-"Ata(sërbë e grekë) kishin mbretëri, por mos harroni që ne kemi qenë qendër e botës, jo për meritën tonë por ishte vendosja gjeopolitike e Shqipërisë në atë kohë." pra nuk na thotë se në atë a në këtë moment në një qytet,fshat,a kacolle u bë diçka!!ta thotë fare thjeshtë "jo për meritën tonë"!e që të jesh "qëndra e botës"nuk do të thotë të ndodhesh në një pozicion të caktuar,por gjithë bota të vijë tek ti!! në do të bëhesh qëndra e botës!?bëj atë që kanë bërë amerikanët,gjermanët,zvicerianët,australianët,atë që op bëjnë kinezët,dhe jo fillo e mburru se babai tim e ka pas kacollen anës rrugës!! boll me gomarllëqe dembelësh,hajdutësh!! sot jemi qëndra e krimit,eksportojmë me sasi të madhe,kemi një politikë kriminele,hajdute,grabitqare,jemi një popull pa shtyllë kurrizore që dalim të demostrojmë mbështetjen për devila që dhe emrin e shkruajnë gabim,luiz,dhe flëmë gjum kur na marrin me shkelma hajdutët e politikës!kemi politikanë të çmëndur dhe i ndjekim si të marrë nga pas!! lërini pordhët se na çatë trapin!xhufi thotë që duhet të interesohemi për historinë tonë,sido që të ketë qënë,e "qëndrës së botës" a e "bythës së botës",historia tonë është!! krenarinë nuk ta jep e shkuara por e sotmja!sado i lavdishëm të kesh qënë dje nuk e lan dot mutin që të ka marrë shalët sot!!dhe ne na ka marrë muti shalët(gjithnjë)!skemi bërë asnjëherë asgjë për vete!!

                           1. s
                            shqiptari i thjeshte

                            krenarinë nuk ta jep e shkuara por e sotmja! Drejt fare! Historikisht helenet dhe Iliret (pellazget?) konsideroheshin si indianet e europes, por a eshte arsye e forte kjo per te qene krenare greket e shqiptaret e sotshem? Duke pare gjendjen e mjerrueshme ne te cilen ndodhen sot shoqerite e tyre perkatese, mendoj qe keta 2 popuj nuk duhet te spekulojne me te kaluaren, mbasi do te beheshin qesharake. Persa i perket perjudhes mesjetare per te cilen flet profesori, eshte e kote qe ta zgjatim e sterzgjatim me fantazira, sepse rastesia e pozicionit gjeografik nuk i jep asnje merite atij brezi, jo me e ketij aktual.

                            1. t
                             te ishte Historia aq e thjeshte ! hah ha

                             shqiptari i thjeshte . je komplet jashte Orbite ,prandaj s'hyn dot ne Valet e duhura te Historise .

                             1. a
                              anti25642654censurë

                              "mendoj qe keta 2 popuj nuk duhet te spekulojne me te kaluaren, " me të kaluarën spekullon ai që nuk ka bythë sot!!ai që i ka bërë mutin jetës së tij,sot!!psh spekulloi thaçi,me të kaluarën e tij për të vjdhur si hajdut ordiner popullin e tij,gjakun e shokëve të tij!spekulloi trapi haredinaj me trimërinë që tregoi gjat luftës!spekulluan gjithë të tjerët që e katandisën shqipërinë dhe kombin tonë në atë gjëndje që nuk ke ku e kap,nuk ke ku ta fillosh ringritjen!!amerikanët nuk kanë "histori",si kjo që kemi ne,por kanë shtet,zvicerianët,kanë shtet,dhe po të krahasohen me hisotrinë tonë!?duhet të ishin akoma në kohën e majmunit,por jo!ata krijuan një shtet të bazuar në ligje,dhe rrojnë në harmoni 4 etni të ndryshme,dhe e quajnë veten që të katër,ndryshe nga etnitë që janë ndarë,zvicerianë!!shkon shqiptari,sërbi,anglezi,turku,kurdi e gjemani në amerikë,dhe pas disa vitesh e quan veten amerikan!sepse atje gjen të drejtat e tij të barabarta me me gjithë të tjerët!përfytyro sikur dhe shtetet tona "mono" etnike të kishin të njëjtën mënyrë funksionimi!!ku shtetasi të ishte shtetas me të drejta të barabarta si gjithë të tjerët,ku gjithçka të mbështetej në ligj,ku politikani të ishte puntor i atij që e paguan dhe jo xhvatësi i popullit të tij!?përfytyro ku shqiptari,sërbi,gërku e turku me kurdin,të mos shqietësoheshin kur dëgjonin seicilin të fliste në gjuhën e tij,të bëni gjithçka për ta ndihmuar dhe jo për ta shtypur masakruar!? nuk do të kishte më mirë!!por jo!!dalin rrota kari që thonë,ne jemi më të mirë se jemi më të vjetër në këtë tokë,e të tjerët thonë,jo ne jemi më të mirë sepse jemi më të rinj!ec e merru me gomerët,ec e blej armë për të ndarë sinoret,ku mund të jetojmë shumë mirë dhe pa to!!ky është njeriu!?budallai kërkon gjithnjë fajtorë,kërkon gjithnjë blerës,i mënçuri kërkon zgjidhje,nuk shitet!!

                             2. s
                              shqiptari i thjeshte

                              krenarinë nuk ta jep e shkuara por e sotmja! Drejt fare! Historikisht helenet dhe Iliret (pellazget?) konsideroheshin si indianet e europes, por a eshte arsye e forte kjo per te qene krenare greket e shqiptaret e sotshem? Duke pare gjendjen e mjerrueshme ne te cilen ndodhen sot shoqerite e tyre perkatese, mendoj qe keta 2 popuj nuk duhet te spekulojne me te kaluaren, mbasi do te beheshin qesharake. Persa i perket perjudhes mesjetare per te cilen flet profesori, eshte e kote qe ta zgjatim e sterzgjatim me fantazira, sepse rastesia e pozicionit gjeografik nuk i jep asnje merite atij brezi, jo me e ketij aktual.

                              1. N
                               Neandertali i shpellave bizantine te mesjetes

                               Ore "anti ...." mos fol fare ne se nuk i di gjerat, ben figure me te mire....perpara 1823 Greqia, ne se nuk e di ti , ska pasur asnje shtet, as mbreteri . Serbia ka pasur dhe Bullgaria gjithashtu. Xhufi e ka fjalen per shtetet sllave.Shqiperia dhe Greqia nuk kishin shtet zyrtar. Arberia, sic quhej,ishte popullsia dominuese prej shekujsh qe nga Athina ,qe ne ate kohe ishte e paperfillshme, ne Shkup ,Dardani ,deri lart ne thellesi te Kroacise se sotme.....por ky fakt i perberjes arberore te popullsise ju djeg korofillakeve te cilet kapen vetem me faktin qe gjuhen e shkruar greke e ruajten kishat bizantine, aleate te turqise. Dhe vetem pas krijimit te shtetit neo Grek nga ana e gjermaneve, gjuha dhe "identiteti" i ashtuquajtur , u fut me dhune dhe force ndaj popullsise arberore . Njekohesisht me naivitetin dhe paaftesine e kesaj popullsie pre e pabesise se kishes te ashtuquajtur bizantine.

                             3. U
                              Undefined

                              Respekte....profesore......

                              1. a
                               altin isufi

                               Po ku jane mo Xhufo, nxirrini ,cfare prisni?

                               Lini një Përgjigje