Revoltohet Jul Deda: Regjisorët e teatrit s’na duan, po ku ka aktorë si unë që e shes veten. Sot nuk e sheh njeri Portokallinë, na shohin ne

25 Shkurt 2023, 21:30Kulturë TEMA

Revoltohet Jul Deda: Regjisorët e teatrit s’na duan, po ku ka

9 vite larg, Jul Deda rikthehet në skenën e teatrit. Për këtë distancë të largët nga kjo skenë, aktori fajëson regjisorët që sipas tij nuk i besojnë aktorëve të spektakleve televizive. 

Deda i tha gazetarit Ermal Qori gjatë intervistës në emisonin e tij “N’kohë” në Report TV se në fillim është refuzuar prej shumë regjisorëve.

“Shumë regjisor thonin, “Hë mo se këto që dalin në televizor bëjnë gallata kështu nuk janë për teatër”.  

Koha ka treguar që aktorët që janë angazhuar në TV jo vetëm janë aktorë shumë të mirë, por edhe të stërvitur dhe me shumë ekpseriencë dhe stë lënë në baltë. 

Sot aktorët e televizion kanë PR (Public relations – marrëdhëniet me publikun) të ngritur çka u duhet veprave, janë të rrahur me profesionin duke dal çdo javë.

Na i kanë thënë, vazhdoni ju atje në televizion se jeni në rregull bëni gallat atje, se teatri është teatër, teatri është teatër po teatri është për të gjithë ne se jemi aktorë profesionist dhe e kemi mbaruar shkollën për këtë punë, s’kemi mbaruar shkollën për televizion”, tha ai.

Pavarësisht se kanë qëndruar në tregun mediatik, Julian Deda mendon se realizimi i përjavshëm i formateve të humorit, aq më tepër kur janë disa të tilla, është konsum. Sipas tij, formati humoristik “Klanifornia” është më i ndjekur se Portokallia.

“Klanifornian e rendit publiku, besoj se për momentin është spektakli më i mirë në treg, patjetër duke sfiduar Portokallinë. 

Ajo është shkolla e ne të gjithëve e kësaj fushe, por sot Portokallia e ka humbur sharmin e vet që ka pasur. Edhe Klanifornia ka një lloj konsumi, ama spektaklin ta bëjnë njërzit. Secili ka audiencën e vetë, por mendoj se këto formate ta bëjnë një pauzë që ta marri malli pak publikun për ne”-shtoi Deda.

Aktori bëri një rrëfim të sinqertë dhe ndryshe duke kujtuar të gjithë rrugëtimin e tij artistik ndër vite, ndërsa i vetmi ‘peng’ profesional ishte fakti që nuk kishte talent në muzikë. 

Jul Deda thotë nuk jeton dot pa Shqipërinë, por fëmijët nuk do t’i pengojë për të ndjekur një jetë më të mirë larg atdheut.

14 Komente

 1. D
  Djali i Rozi kurves, mik i Xenit bythqir

  i degraduar si njeri dhe si bashkshort pasi gruan e tij e pallon E. por dhe te jemen e pallonte gjysma Shkodres. Rozi e jema nje kurve histerike qe la nam mes njerezve. Zefi i jati? Ne autobus akoma

  1. S
   Shkodrani

   Nuk kam simpati per Julin ose spektaklin karagjoz dhe banal ne te cilin ai dhe te tjere marrin pjese. Ashtu mund te them edhe per bindjed e tija politike qe asnjehere nuk mungon se valevituri vend e pavend. Sidoqofte nuk di gje per nenen apo me tej ne familjen e tij por edhe sikur te dija nuk me duket etike te flitet me keto terma. Ne fund te fundit shoqeria shqiptare eshte degraduar ose me mire ka qene e tille gjithmone. Vlerat tona morale i pashe ne vitet 90 kur me qindra mijra vajza shqiptare u "palluan" ne te gjitha anet e evropes. Ne njerezit qe menduam se populli jone ishte ndryshe dhe me i virtytshem se te tjeret, me dhimbje e pame dhe kuptuam se ne fund te fundit edhe ne jemi si gjithe te tjeret dhe se vlerat "superiore" ishin vetem perralla.

  2. K
   Kreshniku

   Asnje lidhje me fjalen artist. Vetem nje militant partiak qe shfrytezon ekranin per politike ne favor te dopio non grates.

   1. i
    ik o krric ose zok gomari

    ti je nje krric gomari qe ben per te qeshur vetem idiotet.kandidati primares qe mori 20 vota cilsore

    1. D
     Dardani i Ri

     Jul Deda, me atë mendje që ke ti, as për roje teatri nuk bën. Ti nuk je komik, je qesharak. Shko e pastro zyrën e Berishës tani.

     1. L
      Llazi usa

      Oooo ty Gjermani ate nenen, ku ka aktor si ti! ti je nje bythe qire si ytat,kurve

      1. O
       Olti

       Fuck jul deda

       1. O
        Olti

        Fuck jul deda

        1. O
         Olti

         Fuck jul deda

         1. O
          Olti

          Fuck jul deda

          1. O
           Olti

           Fuck jul deda

           1. O
            Olti

            Fuck jul deda

            1. E
             Eli

             Me qene ti aktor o jul, gomari I nasradinit duhet te ishte regjizor.o qesharaku i klanifornias. ,me ty zgerdhihen vetem budallenjte ,edhe zefi qesh.

             1. S
              Sulo Moravica

              Aq ke fansa, sa ka Saliu me partinë e tijë përkrahës. Ore ç'është kjo? Njëri aktor pretendon një ditë kryeministër, kurse ky vanë edhe më larg dhe pretendon fronin mbretëror. Zgjohu dhe ecë për tokë o julian "çezari".

              Lini një Përgjigje