VIDEO: Zbulimi i rëndësishëm historik në Shkup, gjenden varret dardane

25 Shkurt 2023, 19:59Kulturë TEMA

VIDEO: Zbulimi i rëndësishëm historik në Shkup, gjenden

Një gur varri i lashtë i shekullit të tretë është gjetur në afërsi të Shkupit teksa bëheshin përgatitje për ndërtimin e disa banesave. Zbulimi që po konsiderohet i rëndësishëm për dokumentimin e historisë ilire të Shkupit po shkakton shumë reagime.

“Në mbishkrimin që u bë aq shumë i famshëm shkruan se i ndjeri është Epikrati, e ka shënuar edhe shoqen e tij edhe tre djemtë e tij, djali i tretë e ka emrin Dardanus, kjo është pra gjithë ajo që e bëri famën deri sa nuk na erdhi përkthimi. 

Për atë arsye kërkoj nga qytetarët të kenë durim, deri sa të kryhen të gjitha punimet,hulumtimet shkencore, për atë e them se duhet të ketë një përmbledhje të gjithave arte-faktet të ruhen, qofshin ata të vogla ose nurizmatike”, tha Arian Asllanaj nga drejtoria për mbrojtjen e trashëgimisë arkeologjike

Zona është pronë private, e megjithatë ndërtimi aty është ndaluar, ndërkohë që hapësira do të studiohet nga arkeologët.

“Derisa nuk mbaron punë qendra konservatore e qytetit të Shkupit, nuk fillon ndërtimi i çfarë do qoftë objekti në këtë vend- banim, kështu që sipas institucioneve të cilët jemi bashkërisht të gjithë këtu, të gjitha procedurat ligjore janë përmbushur dhe nuk bëhet fjalë për asnjë tjetërsim të çfarë do qoftë artefakteve  të trashëgimisë kulturore të cilit do qoftë komunitet në vend”, tha zëvendëskryeministri Artan Grubi.

Shkupi Antik është themeluar në kohën e bronzit dhe përgjatë gjithë kohës ka qenë një vendbanim i rëndësishëm për të gjitha kulturat që kanë sunduar në Ballkan. Qyteti ka qenë edhe kryeqendër e Dardanisë, një mbretëri e rëndësishme ilire.

Historianë të kontaktuar nga Euroneës Albania konfirmuan rëndësinë e gruit të lashtë të zbuluar, por në të njëjtën kohë shprehin shqetësim që zona është kthyer në kantier ndërtimi.8 Komente

 1. t
  taso kume

  Ne nje nate te bukur do e zhdukin Sllavet,ate qe bejne GERQIA i zhduk per te mbijetuar shteti fetar i GERQISE me historine e re qe u servir nga Ruset dhe pansllavizmi .

  1. l
   lutem qe te vij ajo dite ku te behet Drite Alb

   taso kume , ke shume te drejte . Vetem inorantet e te paaftet ,dembelet i qendrojne besnik Fese , te aftit ata qe duan sfidat e jetes dhe inteligjentet Luftojne vetem per Kombin . Boll me me budallenjte Fetare ,Atdheu eshte ai qe velen mbi gjithcka KOMBI . Jam Ortodoks gati t'ja rras hellin grekeve e sllaveve e zhduk nga Teritoret tona Shqiptare .

   1. .
    .

    Ehhhhh mer Arnauta, majmuna shpellar Kaukaz. Qe nga viktima gjoja te Nacionalizmi Fqinj, jeni kthyer ne shovinista te peshtyre. $$$$$$$$$$ Termin me humanitar e ka degjuar ne Greqin e Bekuar nga vet Greket .... "Imaste oli metanastes se afton ton kozmo" (Jemi te gjith emigrant ne kete Bote), "Patridhamas oli i Ji" (Atdheu yne e gjithe Bota). $$$$$$$$$$ Kjo per te kuptuar ndryshimin e mentalitetit mesjetar Turk dhe Arnaut me flamunj ne duar dhe recitime false per Atdheun e begat, dhe atij humanitar Europian. $$$$$$$$$$ O shkerdhata genjeshtar dhe falsifikator, por vet artikulli e thot qart presim perkthimin (sigurisht nga Greqishja), sepse emrat Epikrat, Dardan, Kaliroi (gruaja e Dardanit), Ilios dhe Zaqinthos (vellezer te Dardanit), ... jane 100% Helen. $$$$$$$$$$ Klikoni ne internet vetem ne artikujt qe permbaj referenca, qe te shikoni qe cilesohen personazhe te Mitologjis Greke. Asaj mitologjie qe ju e quani "peralla te shpikuara". $$$$$$$$$ Klikoni ne internet o majmuna Kaukazi "Shkup etymology" dhe do te lexoni ne Shqip prejardhjen Greke te emrit. $$$$$$$$$ Ju pyes ... une jam ekstremisti qe ju kthej pergjigje te bazuara ne fakte dhe mbishkrime, apo ju qe u versulet duke hedhur balt mbi Greqin, pa asnje fakt.

    1. M
     Mbresa

     KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

  2. T
   Tir Vasili

   Eh More Taso Kume , fajin nuk e kane as Greket as Sllavet por e ke vete ti dhe ata si jane si ti, ti dhe ju keni humbur identitetin me kohe , prandaj mos ankohi, po te endronit ashtu sikur duhet kurre nuk do ishin keto probleme

   1. t
    taso kume

    E o TIRONS Vasili del avokat mbrojtes i GERQISE E SLLAVEVE duke bere ger ver ndermjet atyre qe flasin SHqip ne komente ku flitet per histori qe nuk varet nga une apo ti vajte per studime e le dhe perfundove ku e di vet ti, nuk ka pune identiteti me historine, prandaj mos u qep si M..... pas kepuces.

    1. E
     Erdogan

     Leri edhe per pak (poco ital) kohe Anastaset (taso kumen) o Vasil (mbret "shqip"). Keta e kane mare rrugen (road angl) e mu..........t per nje jete me te "Mire"me komardare. Vetem vjet kerkuan Strehim politike mbi 30 mije Arnaute. Keta nuk hyjne ne grupin (group angl) e "Njerezve". Edhe Glosan (gluhe "shqip") qe llafosen e kane te kopjuar (copy angl).

     1. M
      Mbresa

      KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

     Lini një Përgjigje