FOTO: Ishte fshehur nga nazistët, piktura shitet për çmimin stratosferik

3 Mars 2023, 13:24Kulturë TEMA

FOTO: Ishte fshehur nga nazistët, piktura shitet për çmimin

Një pikturë e realizuar nga Edvard Munch-i, që i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore, e fshehur në një hambar nga nazistët, së bashku me një version të “The Scream”, është shitur për 20 milionë dollarë.
Piktura “Dance on the Beach”, gati 4 metra, i përkiste norvegjezit Thomas Olsen, i cili e kishte vendosur atë në anijen që lundronte nga Oslo në Newcastle. Pasi Gjermania pushtoi atdheun e tij në vitin 1940, Olsen e zbriti pikturën dhe e fshehu në një hambar në një pyll norvegjez, në mënyrë që nazistët të mos e gjenin. Olsen, i cili ishte një mik i Edvard Munch, fshehu edhe një version të pikturës së famshme “The Scream” atje.

Piktura “The Scream” u shit në vitin 2012 për një rekord prej 98 milionë paund. “Dance on the Beach” ishte ekspozuar vetëm dy herë që nga lufta dhe tani familja Olsen e shiti atë në ankandin e Londrës për 20 milionë dollarë.

4 Komente

 1. O
  ORIKUMI

  NUK JAN MIRE NJERZIT KJO EDHE PER TE FSHIR BYTHEN SBEN

  1. V
   Vlora gallery

   Orikum, ngjitu lart ne dukat dhe kullot dhite!

  2. k
   k

   Bukuria lind nga sytë e atij që e shikon.

   1. A
    ALB

    ORIKUM gomarit po ti vesh te degjoje Bethovenin patjeter qe nuk i pelqen.

    Lini një Përgjigje