Si do qe gjuha shqipe nëse miratohej Alfabeti i Elbasanit

24 Mars 2023, 13:41Kulturë TEMA

 

Si do qe gjuha shqipe nëse miratohej Alfabeti i Elbasanit

Arkivi prezanton një model të një shqipeje, referuar llojit të gërmave, që ndryshe quhej Alfabeti i Elbasanit.

“Nëse nuk kuptoni çfarë shkruhet më lart, nuk keni faj. Alfabeti i Elbasanit u krijua në shekullin e 18-të me qëllim që gjuha shqipe të kishte shkrimin e vet të veçantë të pabazuar në alfabetet latine, greke, cirilike e arabe, që deri asokohe shkruhej.

Ndaj, ‘Ky mund të ishte alfabeti i gjuhës shqipe’ edhe sot, siç thotë teksti i shkruar në alfabetin e Elbasanit më sipër, nëse Kongresi i Manastirit nuk vendoste për alfabetin e Stambollit (që nuk u zbatua në praktikë) dhe atë latin (që triumfoi në praktikë).

E për ata pak që e njohin si alfabet, testi për sot është, çfarë domethënë ky tekst: ???????????????????????????? ????????????????????????????????????????

Dok: Anonimi i Elbasanit, tekst i shkruar në alfabetin homonim. Përmasat: 9.7 x 7 cm”, shkruan Arkivi Shtetëror për faktin pak të njohur në fjalë.

6 Komente

 1. T
  T.H.

  “Si do qe” mer rrusho??? Ku e ke mesuar shqipen ne Peshawar ????

  1. .
   .

   Sigurisht qe do te ishte me e mire. Sot nuk kuptojm asgje me kete alfabet. Kjo duket qart tek artikulli i pa kuptimt.

  2. K
   Kritiku

   Si do te ishte Bota pa keta shpellare te vetequajtur gazetare? Ore gomerë pa bisht, shkoni ne shkolle dhe mesoni te shkruani! Çfare eshte kjo "Si do qe gjuha shqipe..."?! O Mero katundari, ashtu siç je dhe ti i paditur ke punesuar nje tufe idiotesh pa shkolle.

   1. X
    XhaJaho

    Pordhe me Rigon , nuk morem vesh asnjegje. Ky qe ka shkrujt kete paska qene nen efektin e kokaines se paster

    1. E
     Erdogan

     Cne Alfabet Latin,Arabe apo Cirilike? Para se te consideronin veten si Arnaute Epirotet e Kastriotit kishin per Alfabet Greken. 1100 vjet ky popull (popola ital) i quajture Epirote do i thoshte Polis dhe jo Qitet italisht nga Cita, Ilyret i thonin Polis.Kostantinopolis eshte quajture ne Nder (honor) te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos. Arnatet e vetequajture Skiptare do i thonin Agios jo Shen latinisht nga Saint. Agia Sofia e ndertuar nga Perandori Ilyre Greke Iustinianos ne 532A.D eshte fact historike. Tradhetaret,Spiunet,Servilet tre fjale keto te huaja per Epirotet te copjuarabnga (Traitor,Spy,Servis) kane wene vegla te pushtuesve Osmane dhe fashiste.

     1. M
      Mbresa

      KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

     Lini një Përgjigje