Pasardhësit e Qirjazëve nuk flasin më shqip, si u sllavizua familja e patriotëve

23 Mars 2023, 09:19Kulturë TEMA

Pasardhësit e Qirjazëve nuk flasin më shqip, si u sllavizua

Në pazarin e Manastirit nuk ka asnjë biznes shqiptar të reklamuar. Kamera e “Inside Story” e cila ka ndjekur nga afër situatën, ka vënë re se i vetmi biznes me pronar shqiptar që ndodhej aty, nuk kishte mbishkrim fare.

Hristo Kirjazis është pasardhës i Qirjazëve të famshëm, që bënë aq shumë për gjuhën shqipe dhe shqiptarinë. Ai mban emrin e gjyshit të tij Kristo Qirjazi që udhëhoqi për një kohë të gjatë shtypshkronjën “Bashkimi i Kombit” në Manastir. Ai mbahet mend për punën e madhe në botimin e librave, teksteve dhe gazetave në gjuhën shqipe. Megjithëse mban ndër gjene një histori të lavdishme paraardhësish, ai nuk di të flasë shqip, përveç disa fjalëve elementare si: përshëndetje dhe faleminderit. Ai dhe të gjithë Qirjazët në Manastir janë sllavizuar krejtësisht, si shumica e shqiptarëve ortodoksë në këtë zonë. Siç edhe e tregojnë këto foto me mbishkrimet e varreve të Qirjazëve, sllavizimi i atyre që nuk u larguan ka nisur shumë herët Hristo pranon se shumë shqiptarë këtu në Manastir ende kanë frikë ta pranojnë prejardhjen e tyre.

“Unë jam pasardhës i Qirjazëvë dhe jam shqiptar. Jemi pjesëtarë të familjes Qirjazi, persona të tjerë nga familja ime fshihen dhe nuk e deklarojnë se janë nga familja Qirjazi. E gjithë familja ime Qirjazi kanë frikë dhe nuk duan të tregojnë se janë Qirjazë. Unë dhe djali im Oliveri krenohemi që jemi nga familja Qirjazi, një familje vizionare që ka dhënë kontribut të madh për shqiptarët”- u shpreh pasardhësi i familjes Qirjazi.

Ai thotë se janë lënë në harresë dhe nuk gëzojnë asnjë mbështetje pasi nuk janë bërë palë me asnjë nga partitë politike. Megjithëse në shtëpinë e tyre kanë pasur edhe shtypshkronjë të librave shqip, fatkeqësisht as i biri, Oliveri, nuk flet shqip përpos kurseve të gjuhës shqipe që ka kryer.

“Ndoshta kemi ardhur në këtë situatë se babai im ka pasur shumë presion dhe shumë frikë”- u shpreh pasardhësi i familjes Qirjazi. Ai thotë se shqiptarët ortodoksë në manastir kanë pasur një jetesë të vështirë, e për pasojë mjaft prej tyre janë sllavizuar.

“Të jesh shqiptar ortodoks në Manastir është e vështirë. Ka familje që kanë ardhur nga Korça, Voskopoja që i di shumë mirë, por që nuk dua ti them, dhe që kanë frikë të deklarohen se janë shqiptarë e fshihen me emra të tjerë”- u shpreh pasardhësi i familjes Qirjazi.

Sot pasardhësi Qirjazëve rrezikon të burgoset dhe ndihet i kërcënuar. Gjithçka lidhet me angazhimin e tij në vitin 2015 për rithemelimin e kishës ortodokse shqiptare. Por, angazhimi patriotik i tij hasi në kundërshtitë gati armiqësore të kishës ortodokse maqedonase.

“Rrezikoj të shkoj edhe në burg, ata më akuzojnë se kam falsifikuar dokumente”- u shpreh pasardhësi i familjes Qirjazi.

Goditjen e identitetit shqiptar në Hristo e gjen edhe tek përgjegjësia e vetë bashkatdhetarëve. Sipas tij, një pjesë e shqiptarëve janë treguar pragmatistë, duke përfituar nga joshjet e pushtetit.

“Janë shkrirë në nacionalitete të tjera, s’dua të tregoj se ndoshta ndikon keq për ta. Të gjithë janë në pozita të mira, ndërsa unë dhe djali im nuk i përkasim asnjë partie politike dhe ndoshta kjo na ka penalizuar të punësuar”- u shpreh pasardhës i familjes Qirjazi.

64 Komente

 1. S
  Shkup

  Cka te themi per kete! Keta shqiptare te Manastirit me iaq mund kane shpetuar lekuren e tyre. Sepse Shqiperia po shkaterrohet vet duke e udhehequr nga kaqaket antishiptar Berishoviqi, Ramoviqi. Por sot treshja me e rrezikshme shqiptare jane: Ali Ahmeti, Dritan Abazoviqi dhe Edvin Rama. Kaq popull i shtypur, me kaq udheheqes te poshter e cuba.

  1. F
   Fener Zizi

   O [email protected] i Shkupit ,ik meso Shqip pastaj Komento.

   1. T
    Tetovë

    O ti Fener i zi, ku Shkupi kot i flet Shqiperise. Ky i gjori nuk e ka kuptuar ende qe shiptart e Shqiperise se cunguar sjane te zotet per vehten e shtetin e tyre e ti pret prej tyne dicka. Shqiperia eshte e mbushur me shpirtzinje bash sic je ti fener ziu.

    1. H
     Hoxh Armandi

     Bene mire qe erdhen ne vete dhe hoqen dore nga lidhjet me nje shtet ku komandojne turkoshqiptare dhe hoxha me altoparlant pellet gjithe diten. Gezuar Ramazonin!

     1. A
      ABC

      @(Hoxhaqis Armandaqis nga monastiraqis). Mos ngaterro qellimisht KOMBESINE me religjionet, greko-maskara.

      1. R
       Raimond vlonjati

       Nuk i ndihmon qeveria e Tiranes, qe ti beje presion Maqedonise te respektoje pakicat shqiptaro-ortodokse ne Maqedoni Duhet qe Qeveria e Tiranes te kekroje me force tek Maqedonia te lejoje lirine e SHprehjes se Shqitpareve atje ne Manastir

      2. A
       ABC

       Fener Zizi eshte Fener Mavrí, shqipfoles dhjaks perçares greko-maskara.

       1. M
        Mbresa

        KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

      3. A
       Aron

       Ore Fener Ziu, ai po thote nje te vertete. Cfare ka ketu qe e shan?

       1. B
        Beni

        A e dini se shteti shqiptar ua ka marre pronat Qirjazeve dhe nuk ua kthen? Kane 30 vjete qe rropaten gjyqeve.

        1. O
         Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

         Qiriazi (Κυριαζής)eshte grek e nuk ka lidhje me shqiptaret.... beqiraaaaaaaaaa tourkalvanoi qelbet vatani shurre arabi

        2. O
         O myt Nona n'kup t' llales _knoj djemt e Rrems

         Shkup ka te drejte . Pse nuk eshte ashtu ? Le te jemi realiste . salih berisha i sherbyen Sebit e Grekut dhe kjo dihet tashme Boterishte ,nqs do flasim si Burra jo bythqima rrugesh ,ndersa Rama sot nuk del dot nga ajo Grope e Madhe qe hapen dyshja salih berisha iler metaj , dhe te rigjeje vetvheten te ket Kontroll te PLote mbi cdo institucion ne Shqiperise ,ku cdo institucion t'i sherbeje interesave te mbare shqiptareve . _Pra cfar diskutojme nqs nuk kuptojme se ku jemi ,ne cfar gjendje jemi ? Ne Shqiperi ke ala ne krye te Kishesh Shqiptare Gjaprin e Zi Grek qe hiqet zvarre ne erresiren e vete , ku Kishen e ka shndruan ne nji Baze Agjenture ne sherbim te shtetit te tij Grek e gjithe kohes punon madje hapur (te gjithe e dijne ) kunder Shqipeise ! Ku eshte ktu Shteti i Shqiptareve ?

         1. S
          Shqipetar Ortodoks, por jo Vorioepirot

          Jemi apo nuk jemi dakord me Shkupin per emra, pak rendesi ka. Jo Rama, po Saliu. E kujt i plasi per emrin? Vetem militantët bejne sherr per emra. Kryesorja është qe Shkupi ka të drejtë. Por nuk është puna aty. Kjo tregon nje gjë tjeter. Qe Ismail Kadare kishte të drejtë qe pavaresisht prapambetjes së saj, feja myslimane pati edhe efektin e saj pozitiv. Ruajti shqipetaret nga sllavizimi. Pavaresisht se Rexhep Qosja iu kundervu Kadaresë per kete deklaratë, kjo nuk do të thotë se Qosja me mjekërr ka të drejtë. Është fakt qe po të ishin serbet myslimane, shqipetaret do ishin katolikë dhe ortodoksë. Terrori dhe frika qe mbolli Kisha greke dhe maqedonase ne trevat shqipetare e tregon këtë. Kjo duket edhe ne komentet qe bën ketu tek Tema nje gjysmagjel as grek as shqipetar, por qe vdes per t'u bere Pak grek. Jane ushtarët e Janulles. Por ketu del edhe nje krim tjeter të Sali Qen Berishes, qe Kishen Autoqefale Shqipetare ja fali Greqise, dhe tani nuk e marrim dot mbrapsht. Bashkë me vijen bregdetare ky ishte pazari qe Sali Qeni beri me grekët, ashtu si Ahmet Zogu shiti Shen Naumin tek Serbia. Prandaj,

          1. T
           Tetem Filaj

           Me se e vertet..Shqiperia si bazë e qendrushme per te reflektuar me tej si te SHQIPTARET e Maqedonisë , te Kosovës apo malit te zi , ka mbaruar dhe po vjen duke i shkatërruar per vete ..Tirana Zyrtare drejtohet nga horrat e korruptuar nga Rusia Beogradi dhe Athina ...Qofshin kta te djatht apo te majten..Sala ..Nano ..Iliri ..Rama e shum eksponent te tjer ne KOSOVE .Mal te zi apo Maqedoni ...Duhet te reagojmë fort ndaj këtyre elementeve negative qe po na vjedhin votat per te na PERCARE e mashtruar ..Po na degdisin femite NEPER rruget e botes ..Mos BRIDHNI mbas interesit personal te momentit o shqiptare por duhet pare e nesermja per femit TANE ..Mo's U gezoni kur mashtrohen i per 50 euro qe i jep jne mashtruse politikane enti i jep voten , Ai neser mer milionat se ESHT i korruptuar ti mbetesh pa buk se ai jneher ne katet vjet te jep 50 euro ,prandaj mos i jep voten mashtrusit hajdute ..flm..

           1. T
            Tetem Filaj

            Me se e vertet..Shqiperia si bazë e qendrushme per te reflektuar me tej si te SHQIPTARET e Maqedonisë , te Kosovës apo malit te zi , ka mbaruar dhe po vjen duke i shkatërruar per vete ..Tirana Zyrtare drejtohet nga horrat e korruptuar nga Rusia Beogradi dhe Athina ...Qofshin kta te djatht apo te majten..Sala ..Nano ..Iliri ..Rama e shum eksponent te tjer ne KOSOVE .Mal te zi apo Maqedoni ...Duhet te reagojmë fort ndaj këtyre elementeve negative qe po na vjedhin votat per te na PERCARE e mashtruar ..Po na degdisin femite NEPER rruget e botes ..Mos BRIDHNI mbas interesit personal te momentit o shqiptare por duhet pare e nesermja per femit TANE ..Mo's U gezoni kur mashtrohen i per 50 euro qe i jep jne mashtruse politikane enti i jep voten , Ai neser mer milionat se ESHT i korruptuar ti mbetesh pa buk se ai jneher ne katet vjet te jep 50 euro ,prandaj mos i jep voten mashtrusit hajdute ..flm..

            1. T
             Tetem Filaj

             Me se e vertet..Shqiperia si bazë e qendrushme per te reflektuar me tej si te SHQIPTARET e Maqedonisë , te Kosovës apo malit te zi , ka mbaruar dhe po vjen duke i shkatërruar per vete ..Tirana Zyrtare drejtohet nga horrat e korruptuar nga Rusia Beogradi dhe Athina ...Qofshin kta te djatht apo te majten..Sala ..Nano ..Iliri ..Rama e shum eksponent te tjer ne KOSOVE .Mal te zi apo Maqedoni ...Duhet te reagojmë fort ndaj këtyre elementeve negative qe po na vjedhin votat per te na PERCARE e mashtruar ..Po na degdisin femite NEPER rruget e botes ..Mos BRIDHNI mbas interesit personal te momentit o shqiptare por duhet pare e nesermja per femit TANE ..Mo's U gezoni kur mashtrohen i per 50 euro qe i jep jne mashtruse politikane enti i jep voten , Ai neser mer milionat se ESHT i korruptuar ti mbetesh pa buk se ai jneher ne katet vjet te jep 50 euro ,prandaj mos i jep voten mashtrusit hajdute ..flm..

            2. M
             Mèrgimtari

             Nè jetè njeriut i duhet tè mèsojè e punojè shumè pèr tè arritur diçka, pèr tè qènè dikush me vlera qè brezat e ardhshèm tè mburen me atè. Familja qè mblodhi nè Shtèpinè e sajè burrat mè me zè tè Shqipèrisè pèr njèsimin e Alfabetit sot qènka nè pikè tè Hallit?! e Pa besueshme! Gjithè ai mund, ajo dije dhe kulturè po shuhet nè njè hiç. Jo! Jo, nuk duhet tè zgjasè mè ky rènim, rrènjèt nuk mund tè lihen e tè thahen. ...

             1. K
              Komunist me Rolex

              Gjuhen shqipe po e harrojne shqiptarët ne mes të Tiranes jo më këta nën sundim sllav Të gjitha mediat perdorin fjalë pa kuptim në vetvete të gjuhes shqipe "atakon linçon, puntata, trip couch etj

              1. S
               Shqipdashës

               Respekte Komunist me Rolex. Kur degjoj që thone gjithë pordhë "puntata" me vijne zorret tek goja.

               1. S
                SPARTAK

                ose kur thone ankimon...kopjim i italishtes me theks shqiptar...po aty n maqedoni kur politikanet shqiptare flasin sllavisht...ca t bojne qytetaret e thjeshte...

                1. O
                 Oketo

                 Or injorant , ankimon eshte shqip !

               2. G
                Grekomaskara

                Si 30% e turko-greqise sot.

                1. S
                 Sinqerishte eshte per te ardhur keq !

                 Nji nder pinjollet e Familjes me Atdhetare Shqiptare qe ka shtypur ne Familjene tij Abetaret e gjuhen Shqiperi ,mos te dij sot te flasi e komunikoje ne Shqip eshte per te ardhur keq nga njera ane ,por nga ana tjeter nji Fakt i Turpshem per Shetin Shqiptare ,i cili ne asnji kohe e periudhe te Historise ,nuk ka mbeshtetur (pse jo edhe nga ana financiare ,si ben Bota me bashkatdhetaret e vet) me te gjitha menyrat kta Atdhetare , kte Familje te Shquar Shqiptare ,qe si shume shqiptare ne Maqedoni ,nen represionin e Shtetit SerboMaqedons qe ka eushtruar nji Gjenocide Historike por edhe Etnike vs Shqiptareve si ata Ortodoks por edhe atyre Myslymane ne Maqedoni ku Ortodoksi deklarohet Maqedon nga Presioni Shteterore qe i eshte uhstruar dhe vazhdon te behet alal sot dhe Myslymani Shqiptare te deklarohet Turk apo Turceli ,Bishnjak, etj Nickname te shpikura nga ai Mut Shtet Maqedons per te minimimizuar % e Popullsise Shqiptare ne Maqedoni per arye kuptohet Politike nga Frika se nqs Shqiptaret do perbenin Shumicen ne ate vend do mundet te Organizoheshin dhe pse jo edhe dominonin Maqedonine _________(kemi pare Filmimet e Te nderuar Mema ne fshatrat e qytete Maqedonese e kudo ne ishJUgo) . Megjithate ktu ,ne kto Politika Dhune mbi Shqiptaret ,qe e gjeme kudo ne Ballkan ,si Jugosllavi e Greqi ,etj , nji gabim fatal qendron edhe ke mosVperimi ,mosmbeshtetja nga Shqipeia ,mos bashkpunimi i Shtetit Shqiptare me gjithe Shqiptaret si ne ish Jugosllavi edhe Greqi etj , duke i organizuar ,i motivuar per te ruajtur identitetin e tyre Shqiptare por edhe me Logjistike etj ndihma pse jo edhe fianaciare per t'i treguar se nuk jeni vetem perball Kafsheve Sllave ,por Vllai i Madhe eshte ktu Gjalle . _ Eshte Skandaloze ,te shikoshe Shqiptaret e asimiluar nga nji shtet shkefhate si maqdonia ,nji Fake Shtet sepse eshte dickan Artificiale e ska qen kurr Shtet ,qe ka ushtruar e ushtron Politika te tilla AntiShqiptare . Keshtu eshte kur fle si Komb .zgjohesh i vdekur ! Mir atehere kur Bota na izoloj ,nga Frika se mos Enveri Pushtonte Boten ,por sot ? Perse nuk veprojne e nderohen Stradegji bashkpunimi e zhgjimi te ndjenjes Kombetare me te gjithe shqiptaret kudo jane dhe ndihmohen me Libra e gjitjhcka ? Mendoj se kjo ,duhet te jet nji nder Detyrat e Akademise Shqiptare . Rrespekt Familjes Qirjazi per kontributin e saj Atdhetare Shqiptare . Rrofshi...

                 1. O
                  Operacioni Zjarri

                  Ti dhe ca te tjere qe i bien fort legenit se ka qene shteti maqedonas qe i ka detyruar shqiptaret ortodokse te deklarohen maqedonas duhet te dini se kjo nuk ka qene faktori kryesor ne asimilimin e tyre. Ne te vertete ka qene urrejtja e vellezerve te tyre myslymane qe i quanin ata shkije njesoj sic quanin maqedonet. Per shqiptaret e maqedonise ka qene kryesore feja dhe jo kombesia. Ata nuk benin asnje dallim midis nje shqiptari ortodoks dhe nje maqedoni. Mund te gjesh me dhjetra martesa midis shqiptareve myslymane dhe maqedonasve myslymane por asnje midis nje shqiptari myslyman dhe nje shqiptari ortodoks. Nuk do mend qe shteti maqedon perfitoi nga kjo situate.

                  1. P
                   Pjeter Musrakuqi ...

                   Per qill e per dhe ktu ka Tradhti burra ! _________-Operacioni Zjarri : I nderuar ,secili ka filozofine e tij te komentuerit te gjerave . Nuk ju kundershtoj juve ne gjithcka shkruani eshte e Vertete .E di .Sepse i njoh mire mentalitetin e tyre Fanatiko Fetare dhe nuk i fajesoj ,per arsye qe i dijme te gjithe . ______Megjithate ,kudo mes njerezve e nji Kombi ekziston e Mira dhe e Keqja . Un orientoj komentet e mia shpesh mbas Follozfise thjeshte : Se kujt i referohemi ne , ajo triumpfon neser . Klm

                   1. K
                    Kumanove

                    Operacioni Zjarri: Nuk besoj se ka shqiptar te vertet te cfardo besimi qe urren shqiptarin apo nxit urrejtje ndaj shqiptarit. Pjeserisht pajtohem me ju se mund te ken qene dhe jane edhe sot disa qe urrejn e perhapin urtejtje ndershqiptare por te tillet jane te pakt dhe te tillet jane te paguar nga slovogreket dhe turkoarabet qe te mbjellin uurjtje ndershiptar. Ne isj Jugosllavi pra edhe ne Maqedoni UDBja serbe e maqedone ka organizuar fene muslimane qe te perdor per asimilim si edhe kishen ortodokse. Te shqiptaret musliman ne ish jugosllavi shumica e hoxhallarve kane qene rus, UDBja ua ka sjell nga rusia.

                  2. M
                   Maks

                   Ne kemi ne shqiperi qe prifterinjt bejne meshen ne gjuhen greke dhe shteti nuk i ndalon Cfar do presin shqiptaret ortodokt ne maqedoni apo serbi kush do i mbroj Politikanet tane qe po bejn qe te ikin te gjith rinia nga syt kembet Ata e kene mendjen vetem per te vjedh Degjon emosjonet shqiptare ne TV te gjith e bastardojn gjuhen dhe njeri nuk reagon

                   1. P
                    Psalti

                    Meshat ne gjuhen Hellene jane bere per 2000 mije vite dhe mbi Shkrimet e Kishes…Zogu vendosi me force Meshat ne Shqip….99% e atyre qe degjojne meshat kuptojne gjuhen Hellene dhe nuk kane Problem..Ti Po Ke problem ndro Fe e shko Tek ata qe luten ne arabisht ndoshta je me afer nga Kultura sesa me nje Hellen

                    1. A
                     Aron

                     o trap, gjuha helene ashtu si edhe ajo latine, njesoj si sllavishtja e vjeter jane perdorur, por harron qe popujt e Europes e ndryshuan ne gjuherat e tyre biblen sepse ti nuk do mesosh nje gjuhe tjeter vetem per te kuptuar biblen, se Zoti nuk ka folur vetem Latinisht, Greqisht dhe Slavisht. Keto ishin vec gjuhera qe u formuan te perdoreshin zyrtarisht dhe pastaj i perdori kisha kur erdhi ne fuqi. Ik andej, idiot.

                     1. P
                      Psalti

                      Trapi eshte vegel per tet Moter ndoshta…si juve musulmanet na hiqeni sikur dini historine tone..juve deri dje shkruanit arabisht apo jo…ne jemi Orthodhoks e flasim gjuhen Hellene para se ty te te vinte nen Ombrelle nje shtet i formuar me 1912….juve kujtoni se para 1912 nuk ka pasur Kishe .o Idiot. Ne nuk mesuam Gjuhen greke,mesuam shqipen e o Trap se gjuhen greke e flasim qe kur lindi dielli …nuk kane te gjithe shtetet e Kishat formim me arnime si juve

                      1. A
                       ABC

                       Ne jemi SHQIPTAR, nuk jemi psalma greko-turko-sllave.

                       1. U
                        Undefined

                        Atehere thye "qafen" andaj nga ke ardhur ti e soji sorollopin tend kolon....mire qe e pranove edhe vete qe ju zagare keni mesuar shqipen mbas 1912...kjo tregon se kush jeni....jasht nga kjo toke se na qelbet kolone te ndyre anadollake....perpara se tju shkerdhejm cju mban "pragu" bastardeve....

                        1. A
                         ABC

                         @(undefined). NE JEMI SHQIPTAR. Ti je pikerisht ardhacak kolon, sipas emrit tend i padefinuar=i papercaktuar. Kolonet ne TROJET SHQIPTARE jane te definuar dhe te percaktuar: greket, sllavet, turqit. Ti anadollaqis mavrí grek afro-aziatik ardhacak ne GADISHULLIN ILIRIK s'ke asnje ndryshim ne substance me anadollaket katran turq aziatik, te dallon formalisht religjioni.

                         1. U
                          Undefined

                          Lum miku...e ke kuptuar gabim shkrimin tim....nuk eshte per ty..po per Psalt....lexoje mire perpara se te shkruash...

                          1. A
                           ABC

                           @Undefined. Pershendetje. Per te mos patur keqkuptime me njeri-tjetrin dhe per percaktim me te plote, une e bej repliken me simbolin @. Megjithate mik e pranoj keqkuptimin meqense shkrimi juaj nuk replikon me komentin tim.

                        2. K
                         KUSUREMADHI

                         grek muti...jeni pegerat e ballkanit...ali pash tepelena ju qiu me soj e sorollop...enveri ju shkerdheu fisin n 1949...vec sali berisha o miku juj...

                         1. B
                          Bam Bum

                          Fatale eshte qe atyre qe ju dhate bythen i hoqen Koken Ali Majmunit Hajdutit qe vriste njerez kot ….Greket jane ne Token e tyre….Shiko nga vjen ti dhe ai qe pellet ne arabisht….Nuk ka amfiteatre Arabe as Turke ne Shqiperi por greke ……Juve qe na urreni na plasi Trapi ,ne jemi ketu para se juve te benit Shtet edhe athere ishim Grek edhe Sot…..Nuk keni as Ushtri as njerez as ekonomi as kulture mbi Greket prandaj ju vjen inat….keni zili shtepine e Gjitonit e i hidhni gure…a ndiheni mire kur dilni jashte e ju shikojne si hajduter….Greket jane Feneri i Qyteterimit evropian jo arab..juve ju ka ardhur arabi ketu,nuk ka shkuar greku aty.ka ndryshim….Sidoqofte klase Politike Shqiptare eshte ne Thes te Grekeve juve jeni Emigrante qe nuk ju eci ne Greqi apo ju qine ne bythe neper kinema e jeni me vrime te hapur me difekt…..fatale Shqiperise ja ndroi Fene e Kombin Turkoshak Arabia jo Greqia o Mamluker….te urresh Hellenet nuk je Evropian

                          1. B
                           Bam Bum ti kam qire Motrat e tua

                           Dhe jovetem ato ,ato te voglat i cuan vlletźrit e mi ke Xhamlliku ne Hollande se e qanin gojoren dhe Griqish (nga pas e donin fort ate te zezakut) . Kjo ndodhi me ju Minorikaret ne fillimet e Demokracise kur ju ndryshuat dhe veshjen ,nga Fshatare Finiqi o veshet me Rreckat e Grekut dhe Grate tuaja kerkuan carin Greqise duke u palluar te malluara me greker shqiptare rumune e pakistaneze ne Greqi! Qe ti, dhe ca Pederaste Katundi ,te dilni ktu ne kte Hale e kakarisni si Greke ne nji kohe kur ju shkedhente i Plotfuqishmi gjithe fshatin , kjo eshte me u zgerdhi ama forte ! Edhe Dulen do ta qime ne goje si pederast antiShqiptare qe eshte e paguhet nga Shteti Shkerdhatave ti bej keq Shqiperise . _ Ne ne Shqiperi kemi me shume Amfitetare dhe me te Madheshtore se ata te Greqiereve qe jane ndertuar pas ardhjes se Mbretit Otto ne Gerrqi ku greket i lepinin Bolet . _ Sa per dijeni , ishin Shqiptaret ata qe shkedhenin Grekun Pederast dhe ty mesiguri do ta ken cpuan torren Shqiptaret . Qe nji fshatare i ndyre minorikaris si ty ,te na Besh Gojore ktu ,si Grek duke kercuar Vallen e Majmunit Leshatore e flasesh per Kulture etj etj ,kjo eshte me qesh forte ! Shteti Grek mundet te ket Avantazhe ne Ushtri etj vs Shqiperise por kjo nuk do te thote asgje ,sepse nuk jane aspak zotesi e Grekeve qe bytha jote e minosrkarit i ferkohesh ,por e Europes e cila e perdore si nji Chek-Point para Turqise o cop Muti katundi . Hajt shko e futu ne WC tani dhe frymezohu si Greket ! Kujdes mos te gjene shqiptaret se do te rrasin hunrin /traret ne bythe e do te pjekin te gjalle o bitheqiri fshatit rritur mes Bajgash

                       2. M
                        Maks

                        O u dhjefsh me gjith gjuhen helene dhe ata qe u lene juve te beni propogand antishqiptare Ne te gjith territorin e shqiperis ka shqiptar ortodoksa por ska greker Ata qe thon jan greker genjejn spepse duan 300 euro dhe ne oetodokset shqiptar i quajm grekofon Qeveria shqiptare duhet te veje statusin e autoqefalis shqiptare qe vendosi shqiptari i madh Fan Noli

                        1. S
                         SPARTAK

                         ik mer kopili i janulles...

                         1. M
                          Mbresa

                          KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                        2. p
                         preshevali

                         Kisha helene ka asimilu kishen orthodokse shqiptare ne mes te Shqiperisë e ju vajtoni orthodokset e Maqedonis. Zgjohuni dhe shpetoni ate qe eshte per tu shpetuar dhe jo ate qe ka mar fundë.

                         1. L
                          Labi

                          Po si u turqizuan,arabizuan shqiptaret s eshte problem.Po 6 milion shqiptare ne Turqi mbas 1 shekulli sdone as shqip.Arbreshet kane mbi 5 shekuj shqip flasin

                          1. T
                           Tirona

                           Familja Qirjazi nuk jane shqiptare por vllahe nga Voskopoja. Vllahet e Voskopojes ishin te emancipuar dhe te shkolluar. Duke qene te tille paarardhesit e tyre paten nuhatjen e duhur per tu faktorizuar dhe u kthyer ne shtetformues ne vendet ku ishin te ngulur si psh ne Shqiperine qe po krijohej si shtet, ne Greqi, Maqedonine e Veriut, Bullgari, Rumani etj. Edhe Shen Naumi i tyre ishte, jo me kot e dha dhe mbreti Zog. Ne fakt themelet e Shqiperise dhe te shqipes se sotme i kemi fale ortodokseve vllehe dhe shqiptare si dhe katolikeve shqiptare. Kryesisht e gjithe rilindja ishte vllahe, ose hebreje e konvertuar ne ortodokse, rasti i familjeve kryesore ortodokse te Elbasanit. Lobimi i fuqishem i vllaho-shqiptareve prane parlamentit rumun beri qe te luante vendit dhe te kthehej drejt nesh dhe politika e jashtme austro-hungareze.

                           1. R
                            Realiteti eshte se vllehet jane Patriote Shqiptare

                            Tirona , vetem ata qe s'jane me Origjine shqiptare bejne Vllehet joShqiptare ,me u duk vet si Shqiptare .Me cilen llogjike apo Fakt e bazon nji mbeturine Haxhiqamilse si ty kte Koment absurd ,se nji i cili sipasj teje "nuk eshte Shqiptare" jep jeten per Gjuhen e Shqipe ! Cila llogjike Njerzore mundet te na i pranoje kto idiotizma qe derdellit ktu . Kur Vllehet udhehiqnin Kombin Shqiptare si Patriotet me te Flakte te ktij Kombi , te paret e ty zhgrryheshin pas bandes se Haxhhiqamilit rrasur mes putureve te qelbura te shqipnis se mesme qe bini er akm larg dhe ihsit Armiqte e Shqiperise ishit Dumbabistet lyrashe e zirraxhinjt e Kombit

                            1. p
                             pjeter

                             E atehere? Ti zotrote C'fare je? Mendoj se do thuash shqiptar! E zitrote e quan veten me shqiptar se vllehet? E per c'fare?Ka vllehe qe ka ne dhene aq kontrubute te medha,sa qe sot zotrote te mund te identifikohesh ne shqiptar,te flasesh,e te shkruash shqip!! Kurse persa i per ket pasardhesve te Qirjazave,une mendoj qe nje serb nje grek apo sllave ne pergjithesi, kurre nuk do lejonin te asimilioheshin,apo te kishin frike te flisnin gjuhen e tyre,ne rrethana te njejta,e ne fakt disa qe permend pasaardhesi i Qirjazeve kane poste te rendesishem.Lakmia eshte virtyt tipik mbare shqiptar shoku,apsolutisht ka perparesi mbi interesat kombetare ne mendjen e shqiptareve,natyrisht, shqiptareve ne pergjithesi!!

                             1. X
                              Xhoni

                              Tirona, nga te dhenat zyrtare te rregjistrimit te popullsise ne perandorine osmane ne vitin 1456 ne Greqine e sotme, Vllehet ishin afersisht 2-3% e popullsise Ndersa 90% ishin Shqiptare kurse pjesa tjeter Cifute. Greke nuk eksistonin fare as si minoritet. E kam te veshtire te besoj qe Vllehet na paskan qene kaq shume perparimtare sic thua zotrote. Une besoj qe Shqiptare jane sepse ne Greqine e sotme Shqiptaret ishin 90% e popullsise, ne Shqiperine e sotme pothuajse 100% e popullsise. Tirona, edhe trendafili nga ferrat mbin por nuk do te thote qe ferrat jane trendafila.

                             2. S
                              Strugë

                              Shqiperi e "rilindjes", shqiptar te Shqiperise: turperohuni. Keshtu udhehiet nje shtet nga nje grusht i cubave ne nje shtet me dele popull.

                              1. A
                               Ali Pashë Turvjela

                               Nuk e di por a nuk do të ishte ma mirë ta kishit nderru këtë mbiemer, megjithëse mua sikur më shijon. Sidoqofte bëni si të doni, une një mendim dhash

                               1. s
                                shori

                                Shkrim i denje per gazeten "Zeri i Popullit", apo "Bashkimi", ku del shume mire ne pah "qellimi edikativ", sipas mesimeve te Partise dhe sh. Enver...(!!!???) Bravo, Mero...!

                                1. P
                                 Poseidon

                                 PO NUM JANE VETEM QIRIAZET MO SHOKU PO ESHTE 80 E CA PERQIND E POPULLSISE ATJE QE JANE SHQIPETARE................E KEQJQ ESHTE SE JU QUANI SHQIPETARE VETEM MYSLIMANET DHE JO TE GJITHE SHQIPETARET EDHE ORTODOKSET PRA............KESHTU ESHTE EDHE NE GREQI EDHE NE SERBI MAL TE ZI KRIS I E BOSNJE POR EDHE NE RUMANI E BULLGARI DERI NE CEKI E POLONI UKRAHINE E KUDO NE EUROPE............PRANDAJ DUBET NJE POLITIKE E QETE SEPSE ME TE TERE JEMI VELLEZER ME FE E SHTETE TE NDRYSHME JEPI I KOHE KOHES...............

                                 1. P
                                  Poseidon

                                  PO NUM JANE VETEM QIRIAZET MO SHOKU PO ESHTE 80 E CA PERQIND E POPULLSISE ATJE QE JANE SHQIPETARE................E KEQJQ ESHTE SE JU QUANI SHQIPETARE VETEM MYSLIMANET DHE JO TE GJITHE SHQIPETARET EDHE ORTODOKSET PRA............KESHTU ESHTE EDHE NE GREQI EDHE NE SERBI MAL TE ZI KRIS I E BOSNJE POR EDHE NE RUMANI E BULLGARI DERI NE CEKI E POLONI UKRAHINE E KUDO NE EUROPE............PRANDAJ DUBET NJE POLITIKE E QETE SEPSE ME TE TERE JEMI VELLEZER ME FE E SHTETE TE NDRYSHME JEPI I KOHE KOHES...............

                                  1. A
                                   ABC

                                   Komentet e shqipfolesve grekofone e sllavofone edhe ne kete media kane qellim: 1-Dobesimin e Perçarjen e metejshme te KOMBIT SHQIPTAR, duke mbjelle me ngulm ndasi fetare. 2-Mbajtjen nen okupim te 3/4 te SHQIPERISE ETNIKE. 3-Asimilimin e metejshem te KOMBIT SHQIPTAR, dhe vazhdimin e zaptimit edhe ne te ardhmen ne nje situate oportune te TROJEVE AKTUALE SHQIPTARE.

                                   1. E
                                    Erdogan

                                    Populli thote Cdo besh do te te bejne.Kjo eshte Aksiome. E kini bere pyetjen perse Epirotet Greke si Llazari i biri i Sotir Gushos (Lasgushi) nga Pogradeci kishte Psevdho-Onoma (Pseudonim "shqip") Lasgush? Se ishte Kaurri i Derrit i Persekutuar (Persecution) nga te Privilegjuarit (Priviledge) Veziret,Pashallaret,Bejleret ne Pashallekun Turk te Ismail bej Vlores,Frashellinjve,hasaneve,tahsimeve etj Po Aleksandrin te birin e Stavros nga Drenova Asdrenin? Kush e njeh me emrin Andon te birin e Zahos nga Zagoria e Arnautistanit Cajupin?Asnje. perse?Ka edhe Zagori ne Greqi ashtu sic ka Delvine ne arnautistane dhe Dhelvinaqi ne Greqi. Sic eshte Arta ne Greqi dhe Narta ne Vlore. Andoni urrehej sepse shkruajti per Urrejtjen qe kishte per Sulltanin Kur bere Derr e Arine Cdeshe qe bere Turkoallvanine.Dhe kjo nuk pelqehej (Piace ital) nga "Rilindasit" Osmane si Deputeti Ismail bej Vlora,Frashellinjte etj. se shkruajti nga Egypti per Stefanin (Kurore shqip) te birin qe e la pothuajse ne djep. Qe kur propaganda e Pashallekut Turk te Ismail bej Vlores i consideron keta "skiptare"? Xristua "Skiptare" nga Moskopolis (sot Voskopoje) e djegur nga Saleh (Sali) Butka? Cne you turqit e Mallkuar quani Ortodokse kur Ata e quajne Orthodhokse qe Greqisht termi Ortho-Dhokse perkthehet Lavdi e Drejte apo e Vertete? Megjithese te gjitha Fete Abrahamike i kane duart me Gjak. Keta me Mbiemrin Qirjazi qe tregon me se Miri Kombesine Greke jane me qindra edhe ne te ashtuquajturen Minoritet ne fshtrat e Dropullit dhe te Vurgut. Bregdeti ka Emra dhe Mbiemra Greke te Lashte me se shumti dhe te Krishtere Orthodhokse. Dhe ceshte me kryesorja eshte se Dumbabistet u mbyllen Skoliot Greke me formimin e Pashallekut te quajture albania.Bile nuk i njohin as Minoritet!

                                    1. A
                                     ABC

                                     @(Erdoganaqis grekofonaqis debilaqis/kacidhjaraqis nga Monastiraqis). Çfare zhgarravit kot me kot papagall grek! Ti mbush apo nuk mbush? 1-Emrat me origjine fetare nuk jane kondite e nevojshme dhe e mjaftueshme askund ne Bote per percaktimin e Origjine Etnike te individit. 2-Llazar Gusho, Aleksander Drenova, Andon Zako Çajupi i kane thurur vargjet e tyre me te bukura Shqiptareve dhe Trojeve Shqiptare. 3-Porta e Larte e Stambollit ka pasur marredhenie te ngushta me Patriarkanen Orthodhokse ne lufte te drejtperdrejt ndaj Kombit Shqiptar, Gjuhes Shqipe, Shkollave Shqipe. 4-Grekofonet e Bregdetit Shqiptar jane Shqiptar Autokton qe greqishten e kane mesuar si une. 5-Minoritaret e Dropullit e Vurgut jane ne çdo literature pasardhes te argateve grek ardhacak ne TROJET SHQIPTARE ne me pak se 200 vitet e fundit. 6-Shteti i vetem qe nuk njeh as minoritete, as maxhoritete, as etnike, as gjuhesore ne GADISHULLIN ILIRIK eshte shteti artificial grek.

                                     1. M
                                      Mbresa

                                      KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                     2. G
                                      GjonBaba

                                      Rilindasit janë të ndritur, por s'e krijuan ata shqipen, e kodifikuan po. Shqipja rrojti se e flistekush ishte Shqiptar

                                      1. A
                                       ANDON ZAKO ÇAJUPI

                                       POEZIA BESA-BESË Të krishter' e myslimanë, të tërë një sua kemi; gegë, toskë, dibranë, gjithë shqipëtarë jemi.

                                       1. A
                                        ANDON ZAKO ÇAJUPI

                                        POEZIA TRIM I SHQIPERISE Kush ka qene trim nje here? Aleksandr’ i Madh i vjere, Pirrua me shoke te tjere ne Shqiperi kane lere, Dhe nga te gjithe m’i zoti, Skenderbeu Kastrioti.

                                        1. A
                                         ANDON ZAKO ÇAJUPI

                                         POEZIA KU KEMI LERË Ne c'vend kemi lere? Ku na bejne ndere? --Ne Shqiperi./ Po njeriu vete, cile do ne jete? --Do vend' e tij./ Ku i duket balta m'e e embel se mjalta? --Ne vend te tij./ Perse te punoje dhe te lakemoje? --Per vend' e tij./ Ku munt te gezoje dhe me nder te rroje? --Ne Shqiperi.

                                         1. A
                                          ANDON ZAKO ÇAJUPI

                                          POEZIA BABA TOMORRI Të krishterë e myslimanë gjithë një perëndi kanë; Jini një gjak, mor të ngerë, se në një vënd kini lerë./ Jini gjithë Shqipëtarë, s’jini grekër turq tartarë. Hiqni dorë nga rreziku, shihi se ç’punon armiku i pabesi dhe i ligu.

                                          1. k
                                           katarakti

                                           Shqiptarët kanë një të mirë të madhe. Nuk ia varin fare fesë. Asnjë lloj feje. Ortodoksët shqiptarë kanë luftuar kundër Greqisë. Katolikët shqiptarë dhe myslimanë kanë luftuar kundër turqve dhe malazezve. Këtë dukuri të pazakonshme e përmendin edhe të huajt që kanë udhëtuar në vendin tonë. Tani disa mbetje turke, greke apo sllave po përpiqen me të gjitha mënyrat të nxisin përçarje fetare ndërmjet shqiptarëve. Por nuk besoj se do ia arrijnë ndonjëherë qëllimit. Thënia "Feja e shqiptarit është Shqiptaria" është gdhendur në zemrën e çdo shqiptari. Nga fêmijë te i rrituri. Dhe askush, as Patriarkana, as Janullatosi, as Sllavi dhe as Latini nuk e shkulin dot.

                                           1. S
                                            Shqiptaret s'kan pasur lidhje te forte me Fete

                                            katarakti rrespekt . Kjo eshte shume e vertete . Kta jemi ne Shqiptaret -Kemi ven ne cdo kohe KOmbin Atdhjeun para fese e cila s'ka qen kurr primare per ne shqiptaret

                                           2. G
                                            GjonBaba

                                            Katarakti mor zotni, s'na permende judaizmin

                                            Lini një Përgjigje