Zbulime unike në Lin, gjendet një mjet lundrues 3 mijë vjeçar dhe vendbanimi palafit më i madh në Europë

17 Mars 2023, 19:26Kulturë TEMA
Zbulime unike në Lin, gjendet një mjet lundrues 3 mijë

 

Një mjet lundrues më se 3 mijë vjeçar dhe kulturë materiale që e bëjnë vendbanimin palafit të Linit mbase më të madhin në Europë. Këto janë rezultatet e kërkimeve të një grupi arkeologësh shqiptaro-zviceran të bëra publike nga Instituti i Arkeologjisë!

Një mjet lundrues që i përket neolitit të mesëm mund të rezultojë të jetë një gjetje unike në rang europian që del në dritë në zonën e Linit pranë Pogradecit. Në konferencën vjetore të Institutit të Arkeologjisë, arkeologu Adrian Anastasi dha detaje.

“Me siguri mund ta klasifikojmë edhe si një zbulim unikal. Ne arritëm të identifikonim një mjet lundrues, pirog, e cila është e rëndësishme për sa i përket mjeteve lundruese në atë periudhë, por rezulton të jetë ndër ato pak gjetje që janë bërë në nivel europian për sa i përket kësaj periudhe”, tha Anastasi.

Kërkimet arkeologjike në zonë po kryhen nga një ekip shqiptaro-zviceran drejtuar nga prof Albert Hafner (Universiteti i Bernës), Ilir Gjipali e Anastasi. Tanimë arkeologët po presin rezultatet e analizave të sondazheve të kryera, që mund ta bëjnë sitin palafit të Linit, më të madhin në Europë.

“Ky sondazh dha datimin më të vjetër në Europë. Jemi në vitin 5710 para Krishtit dhe nëse këto konfirmohen, siti palafit Lin 3, jo vetëm që është më i madhi në Europë, por është i pari që ka filluar të përdorë teknikën e ndërtimit në palafite”, tha ai.

Gjetja e një kulture të pasur materiale në Lin i bën arkeologët të mendojnë se vendbanimet palafite mbi ujë mund të kenë gjenezën në këtë zonë. (News24)12 Komente

 1. P
  Pordhe me rigone....

  Gezuar ramazonin.....

  1. J
   Ja ku dolen edhe Zorraxhinjt e Janulles

   Ore bithqira sufllaqesh ,PO ju fstare te qelbur mir Historiane Sufllaqesh qe jeni por hahahahahah ,ju po na gudulisni edhe bole ktu mo . Shkoni dhe i hidhni ndonji tabel shkruajtur ne gerrqishte qe ta beni greke Hahahahaah o bithjqirat e jatundit o rrace muti ,kur u bot edhe ju na kakrisni ktu yyyyyyyyyyyt fare e mutit te dal nga bytha e kadavres . kerma

  2. G
   Galaktika

   Pirdh pirdh Titulli thote 3 mijevjeçar. Ne artikull shkruhet 5700 vjet para krishtit qe i bie me qene 7700 vjeçar. Nuk e di kush eshte me tutkun e injorant artikullshkruesi, redaktori apo lexuesit qe martin kot.

   1. D
    DinPak

    Te ben pershtypje se me sa lehtesi luhet me shfrat ne kete shkrim, per vjetersine e objektit lundrues. Ne fillim thuhet se eshte 3000 vjecar, pra rreth 1000 vjet para Krishtit. Pastaj, ne fund te shkrimit thuhet se jemi ne vitin 5710 para Krishtit. Nuk ma merr mendja se eshte arkeologu qe eshte ngateruar me shifrat, por cili, pervec atij qe ka qullosur kete shkrim?

    1. E
     Erdogan

     Periudha e Neo-Lithos (Neolitit) shqip e Gurit te Ri apo Paleolitit e Gurit te Vjeter. Greqisht i thone edhe Petra.Petroleum do re thote Vajguri. Arxeo-Lloge (Arkeollogji "shqip"). Ku eshte gluha (este Glosa) me e vjeter e Turkoallvanosave?

     1. S
      Sander

      Neo nuk eshte e re siç e perdorin korofillat por dmth uje n’ue ne uje ose nero siç i thone andej ana juaj per te ngateruar veten edhe boten kjo fjale eshte njekohesisht edhe fillimi i jetes ne toke qe perputhet edhe me fjalen njeri ose nje qe eshte edhe numeri nje njeriu nuk jeton dot pa uje ose pa u njomur.Edhe nero ne greqisht i bie njero dmth njeri si numer njeri per fjale per njeriun prandaj greqishtja nuk ka kuptim pa gjuhen shqipe ashtu si dhe gjuhet e tjera o erdodhan.

     2. Q
      Qirje Qaniu

      Ku eshte Neritanis Cekaqiris, apo e ka derguar qeni zgjebosur jonull kurva me mision tjeter

      1. n
       na qekan Trembur filoGerrket per Zbulimin e ri !

       haaaaaaahahahahahaah po i dridhet bytha Pderasteve Gerrk nga Zbulimet Arkeollogjike ne Shqiperi hej ! Hahahahahahahahha .O MORRA KATUNDI -hani sufllaqet me mish carQebi greqie dhe heshtni ne halete e grekut . Nuk ju lidh asgje me Shqiperine dhe nuk do me dit asnji shqiptare ,se cfar mendojn pederat filogerrk dhe nga qiheni .gjeni noj pakistanez anej nga athina dhe ombelsohuni

       1. P
        Poseidon

        TE GJITHE KOMENTUESIT GABOJNE NE LIDHJE ME GREKE E SHQIPETARE...............GREKET (NE SHUMICE) JANE SHQIPETARE ORTODOKSE .............GREKE JANE VETEM PAK QE ERDHEN NGA IZRAELI DHE U BENE QELIZA BAZE E SHTETIT GREK .POR SHUMICA JANE ILIRE .........SI NE TE GJITHE GADISHILLIN E BALLKANIT..........E VERTETA ESHTE SE TYRQIA I BERI KRYEQENDRA TE SHTETEVE TE ARDHESHME NE BALLKAN ORTODOKSET DUKE I STIMULUAR KETO QENDRA QE ME VONE U BENE QENDRA TE PASHALLEQEVE GREQI SERBI MAL TE ZI E BULLGARI E RUMANI............POR SKA VEND PER TU LAVDERUAR. SEPSE ESHTE MES SHQIPERARESH SIC NDODH ME KOSOVE _SERBI KU MYSLIMANET E KOSOVES BEJNE SHERR ME ORTODOKSET E KOSOVES APO TE SERBISE.............SDON TE THOTE SE NJE SERB ESHTE SERB SEPSE JANE SHUME PAK SLLA E TE TJERET JANE SHQIPETARE ORTODOKSE.....

        1. P
         Poseidon

         TE GJITHE KOMENTUESIT GABOJNE NE LIDHJE ME GREKE E SHQIPETARE...............GREKET (NE SHUMICE) JANE SHQIPETARE ORTODOKSE .............GREKE JANE VETEM PAK QE ERDHEN NGA IZRAELI DHE U BENE QELIZA BAZE E SHTETIT GREK .POR SHUMICA JANE ILIRE .........SI NE TE GJITHE GADISHILLIN E BALLKANIT..........E VERTETA ESHTE SE TYRQIA I BERI KRYEQENDRA TE SHTETEVE TE ARDHESHME NE BALLKAN ORTODOKSET DUKE I STIMULUAR KETO QENDRA QE ME VONE U BENE QENDRA TE PASHALLEQEVE GREQI SERBI MAL TE ZI E BULLGARI E RUMANI............POR SKA VEND PER TU LAVDERUAR. SEPSE ESHTE MES SHQIPERARESH SIC NDODH ME KOSOVE _SERBI KU MYSLIMANET E KOSOVES BEJNE SHERR ME ORTODOKSET E KOSOVES APO TE SERBISE.............SDON TE THOTE SE NJE SERB ESHTE SERB SEPSE JANE SHUME PAK SLLA E TE TJERET JANE SHQIPETARE ORTODOKSE.....

         1. G
          Geno

          Ka pasur shumë studime gjenetike të bëra në popullsitë greke që kanë konluduar trashëgimine nga Lindja e Mesme. Disa nga studimet e njohura përfshijnë: Lazaridis, I., et al. (2016). "Insight-et genomike në origjinën e blegtorisë në Lindjen e Afërt." Nature, 536(7617), 419-424. Stamatoyannopoulos, J. A., et al. (2019). "Gjenetika e popullatave peloponeziane dhe teoria e zhdukjes së grekëve të mesjetës së Peloponezit." European Journal of Human Genetics, 27(2), 294-301. Botigué, L. R., et al. (2013). "Valë gjenetike nga Afrika e Veriut kontribuon në ndryshimet diferenciale të diversitetit gjenetik njerëzor në Europën Jugore." Proceedings of the National Academy of Sciences, 110(29), 11791-11796. Këto studime dhe të tjera sugjerojnë se ka dëshmi gjenetike që e mbështesin një kontribut nga Lindja e Mesme në trashëgiminë gjenetike të popullsive greke moderne.

          1. U
           Universi shprsa ime

           Graqirët Jan me tipare të zeza. Evgjitër nga Siria që i perzun persët deri në turqi e ë von turqit i hodhën nëper ishuj. Me ndihmën e francës dhe gjermànis krijuan shtet ortodoks dhe pasi vran e burgosën gjeneralët shqiptar ( arvanitas ) shperngulën jevgjit e siris nga turqia në tokat çame ( arvanitase ) . Ja kjo osht mascara evropiane në Ballkan mbi kurriz të popullit shqiptar. U shoft rraca siriano-turke ma keq seç ju asht shuar.

           Lini një Përgjigje