FOTO/ Publikohet “Kurbani” i Edi Ramës në Bullgari: Ja si duket kopertina në alfabetin cirilik

16 Mars 2023, 12:33Kulturë TEMA

FOTO/ Publikohet “Kurbani” i Edi Ramës në Bullgari: Ja si

Pas 13 vjetëve të publikimit në gjuhën shqipe, e përkthimit në gjuhët italiane, angleze, franceze, turke e serbo-kroate, libri “Kurban” i Edi Ramës është publikuar këto ditë në Bullgari, çka është i pari botim në alfabetin cirilik.

Përkthimi është kryer nga Zoja Kostandinova, ish-gazetare e seksionit shqip të Radio Sofjes dhe ish-diplomate e Bullgarisë në Tiranë.

Autori i kopertinës, një piktor i njohur, Stefan Kasinov, ka dashur të tregojë, identitetin artistiko-politik të Ramës nëpërmjet ngjyrave. Libri është botuar nga një prej shtëpive më të njohur bullgare, shtëpisë botues, “Colibri books”.

TemA

 

 

12 Komente

 1. L
  LGBTQ

  Ka lezet. Shumengjyreshe. Si ylber. Si flamuri qe ka shoqata jone. Ti je perfaqesuesi yne me i mire shoku Edi. Me respekt LGBTQ

  1. k
   klodjan

   Hajde kampion hajde deri ne bullgari

   1. s
    skerdi

    Kjo do te thote qe Rama po merr nje vemendje ne cdo aspekt,,,

    1. b
     beni

     Sa gje e mire eshte qe kemi nje perfaqesues kaq te denje ku gezon respekt nga te gjithe

     1. q
      qamil

      Gjeja me e mire qe mund te behej... respekte per Ramen

      1. M
       Mondi

       Kjo gje e ben akoma dhe me te njohur shqiperine

       1. A
        Alban

        Edi Rama ka marre jehone kudo neper bote

        1. A
         Alma

         Kemi perfaqesuesin e duhur ne krye te vendit

         1. Q
          Qifja

          Te na rroç sa malet o derman...!

          1. H
           Hasoni

           Sa sufllaqe mer daje dhe të sinkronizuar

           1. O
            Opinion

            Ca jane keto komente sikur ju ka vene njeri ne rresht late nam.

            1. k
             kalusi i ylberit

             dylberi Egu Pama :) :)

             Lini një Përgjigje