Nga Kali i Trojës te Homeri: Sa nga legjendat greke ishin realisht të vërteta?

16 Mars 2023, 22:00Kulturë TEMA

Nga Kali i Trojës te Homeri: Sa nga legjendat greke ishin realisht të

Armand d’Angour, Universiteti i Oksford - BBC

Kultura dhe legjendat e Greqisë së lashtë kanë një trashëgimi të gjatë e të çmueshme në gjuhën moderne të arsimit, politikës, filozofisë, artit dhe shkencës. Referencat klasike nga mijëra vite më parë, vazhdojnë të shfaqen. Por cila ishte origjina e disa prej këtyre ideve?

A ekzistonte vërtet Kali i Trojës

Historia e Kalit të Trojës është përmendur më parë në Odisenë e Homerit, një këngë epike e shkruar 750 vjet para Krishtit, duke përshkruar pasojat e luftës së Trojës.

Pasi rrethuan Trojën për 10 vite pa sukses, ushtria greke ngriti kampet jashtë mureve të qytetit dhe bënë sikur u larguan për t’u kthyer në shtëpi. Mbrapa tyre ata lanë një kalë gjigand prej druri si shenjë e perëndeshës Athena. Trojanët e futën kalin brenda në Trojë, dhe kur ra nata, luftëtarët grekë dolën jashtë kalit dhe e shkatërruan qytetin.

Provat arkeologjike tregojnë se Troja u dogj, dhe se Kali i Trojës ishte një trillim imagjinar.

Homeri është një nga poetët më të mëdhenj të Greqisë së Lashtë. A ekzistonte me të vërtetë?

Kali i Trojës nuk është i vetmi fiksion i historisë greke, ekzistenca e vetë Homerit është vënë shpeshherë në dyshim. Supozohet se epikat madhështore të Homerit, Iliada dhe Odisea, u kompozuan gojarisht, pa ndihmën e të shkruarit.

Ndërsa antikët nuk kanë dyshim që Homeri ishte një rapsod i vërtetë që kompozoi këto këngë monumentale. Vetëm një gjë është e sigurtë, që këto këngë janë shkruar në greqisht.

A ekzistonte ndonjë shpikës i alfabetit?

Data që i atribuohet shkrimit të këngëve të Homerit lidhet me prova të hershme të ekzistencës së shkrimeve greke në shekullin e 8 para Krishtit. Grekët e dinin se alfabeti i tyre (më pas i huazuar nga romakët për t’u shndërruar në alfabetin perëndimor) u përshtat nga ajo e fenikasve, një kombi në lindje që shkronjat e para kishte “alfa dhe bet”. Adaptuesi i alfabetit mendohet të jetë Palamedes “një plak i mençur”, për të cilin thuhet se shpiku numërimin, monedhë, dhe disa lojra. Forma e shkronjave greke ndryshonin nga ajo e fenikasve.

A e shpiki Pitagora teoremën e Pitagorës? Apo e kopjoi nga dikush tjetër?

Është e dyshimtë nëse Pitagora ishte me të vërtetë matematikan. Fëmijët e shkollë akoma mësojnë të ashtuquajturën teoremë për gjetjen e hipotenuzës së trekëndëshit. Por këtë ekuacion babilonasit e njihnin shekuj përpara, dhe nuk ka prova që është Pitagora ai që e zbuloi dhe provoi këtë teoremë. Pitagorianët e mëvonshëm, thonë se Pitagora besonte se numrat ishin baza e çdo gjëje.

Çfarë i shtyu grekët të fillonin të përdornin paranë?

Do të ishte shumë e qartë për ne nëse do të ishin pjesëtarët komercialë që do të drejtonin shpikjen e parasë. Por qeniet njerëzore e kryenin tregtinë pa monedha, dhe nuk është e sigurtë nëse ekonomia e parë monetare në botë u ngrit në Greqi. Klasicisti Richard Seaford argumentoi se shpikja e parasë i ka rrënjët thellë në psiqikën greke. Është e lidhur me nocionet e shkëmbimit reciprok. Instrumentet dhe institucionet financiare – kontratat bankare, kreditet dhe borxhet – u zhvilluan në shumë qytete greke gjatë shekullit të 5 para lindjes së Krishtit, me Athinën në krye.

Sa spartanët ishin spartanë në të vërtetë?

Komandanti legjendar spartan Lycurgus dha urdhër që spartanët duhet të përdornin hekurin si të vetmin mjet në formën e monedhës. Kjo histori mund të jetë pjesë e idealizmave të spartanëve të lashtë si një shoqëri luftarake të përkushtuar ndaj ushtrisë. Ndërsa Sparta klasike nuk kishte monedhat e veta, përdorte argjendin e huaj. Megjithatë ligjet parandalonin procesin e importimmit tek spartanët.

Cilat ishin sekretet e Kulteve Misterioze Greke?

“Nëse të thoja diçka, më duhej të të vrisja”. Sekretet ruheshin fort, dhe dënime të rënda jepeshin për çdo njeri që i zbulonte sekretet. Gërmimet e shumta që janë bërë që në kohë të hershme, kanë zbuluar varret që përmbajnë fjalëkalime dhe udhëzime të shkruara në fletë të arta në shenjë kujtimi për njerëzit e vdekur. Kultet e para Misterioze Greke ishin ajo Demetrës, perëndeshës së agrikulturës, dhe Dionisit, Zotit të verës, ekstazisë – dhe e teatrit.

Kush ishte i pari që realizoi një dramë? Si nisi teatri?

Në Athinën e shekullit të 5, teatri ishte i lidhur ngushtë me kultin e Dionisit, në teatrin e të cilit u zhvilluan tragjeditë dhe komeditë e Akropolisit gjatë festivalit të përvitshëm. Por origjina e teatrit është një çështje për t’u diskutuar më shumë. Tradita tregon për aktorin Thespis që luajti një rol dramatik për herë të parë rreth 532 vjet përpara Krishtit, ndërsa një tjetër pretendon se drama filloi me koret rituale të prezantuara nga pjesët e aktorëve. Aristoteli pretendonte se refrenet e tragjedisë ishin këngë rituale origjinale të kënduara dhe të kërcyera për nder të Dionisit. Drama komike iu përkushtuar imitimit të figurave bashkëkohore.

Çfarë e shtyu Sokratin të bëhej filozof?

Sokrati mund ta ketë pasur kokën e tij në re, dhe u portretizua në komedinë e Aristofanit për idetë e tij absurde dhe idetë në lidhje me shoqërinë. Kjo pikturë është në kundërshtim me burimet kryesore të të dhënave biografike të Sokratit, dhe shkrimeve të nxënësve të tij Platoni dhe Ksenofoni. Të dy nxënësit e tij e trajtuan me respekt të madh si një udhëheqës i denjë moral, gjithsesi ata nuk treguan asgjë në lidhje me aktivitetet e hershme të Sokratit. Në fakt përshkrimet tona të para rreth Sokratit, gjatë të tridhjetave të tij, e tregojnë atë si një njeri të veprimit. Ai shërbeu gjatë një fushate ushtarake në Greqinë veriore në vitin 432 para Krishtit, dhe gjatë një beteje të ashpër, Sokrati shpëtoi jetën e mikut të tij të dashur Alcibiades. Më pas ai kurrë nuk e braktisi Athinën, dhe e kaloi kohën duke studiuar jetën dhe mendimet e miqve të tij athinas. Ne mund të spekulojmë se Sokrati kishte luajtur me shkencën dhe politikën gjatë rinisë së tij, derisa ai e kuptoi rëndësinë e jetës gjatë eksperiencës së tij në luftë. Përderisa ai nuk shkroi asgjë vetë, imazhi i Sokratit si filozof vjen nga dialogjet me nxënësin e tij, Platonin.

A ishte Aleksandri i Madh me të vërtetë i madh?

Aleksandri kishte gjasa të bëhej një nga gjeneralët ushtarakë më të mëdhenj që bota kishte parë. Sipas burimeve antike, fizikisht nuk ta mbushte mendjen. I shkurtër, truplidhur, ai ishte një pijanec i vështirë, me temperament impulsiv që në një rast e shtyu atë të vriste shokun e tij Kleitus gjatë një zënke. Me kalimin e viteve ai u bë një person paranojak. Brenda 10 viteve, që kur ishte 20 vjeç, ai krijoi një perandori të madhe që shtrihej nga Egjipti në Indi. Asnjëherë nuk u mund në një betejë. Ai themeloi 20 qytete me emrin e tij, duke përfshirë edhe Aleksandrinë në Egjipt. Suksesi i tij ushtarak dhe pushtimet e shumta i dhanë atij titullin “I madh”.

32 Komente

 1. B
  Basta me Shpifjet e Historise peerasteve te Lasht

  helenet nuk i njihnin e s'kishin pare kuaj ne luften e Trojes ,boll e ndyte Historine e Njerzimit me te tilla skandale . Helenet thoshte Sokrati kishin maredhenje vetem me Gomarin si e vetmja kafshe qe njihnin pervec qenit . _Na ka ardhur mbi bole gjithe kjo FakeHistori bythqimash ,qe zgjoj histerine e Pederave Europiane

  1. R
   Raimond vlonjati

   I gjithe opinioni eshte qe "Latinet e moren shkrimin nga greket" Por Appiani qe eshte historiani i Perandorise Romake , dhe eshte nje grek ne Siria ne historine e tij, thote se " Latinet e moren shkrimin nga Iliret " Dhe Appiani mbahet si nje nga historianet e Lashtesise me te mire te Perandorise Romake, qe jetoi me duket ne vitet 1-2 pas Krishtit apo para tij. Tani Appiani ishte Grek, dhe nqs do ishte e vertete mendimi se Latinet e moren shkrimin nga Greket ,Appiani do ishte me i prirur ta permndete kete fakt. Por jo. Greku Appiani thote qe "Latinet e moren shkrimin nga Iliret ". Ndaj ti qe ke bere shkrimin lexjo librin e historise se Appianit, i cili flet per te gjitha fiset Ilire dhe aty thuhet edhe per shkrimin qe Romaket e kane marre nga Iliret, jo nga greket

   1. x
    xha Beqo

    budalla, hala s'e keni kuptuar qe si helenet si latinet, vinin nga e njejta fare me Iliret? Vtem se u pplenuan me ata matane mesdheut...KAQ N. Frasheri: “Gjuh’ që flisjin perënditë Atë flisjin pellazgjitë; Atë kanë Shqipëtarët, Si q’e kishin dhe të parët Gërqishten ajo e polli, Llatinishtja andej dolli. Bijtë tanë jan’ Elinët Sindëkur edhe Llatinët Edhe gjithë Evropianët, Qi duallë nga Romanët. Neve jemi më të parë, Në Evropë nga çdo farë.

    1. naim frasheri , ylli polar mbi qiellin shqiptare

     dhe si ndodhi do thon ca korifillaka-llaka ,qe gerreku doli i zi ? eshte e thjeshte more dhjauli , more malaga ,se jo qiti pellazgu nga bytha dhe emrin Gerrk ju a ngjiti mbas zhurmes podhave qe shoqronin daljen e Gerrkut na pas -grrrek hahaha . po c'ti themi me ksaj rrace muti o Xha Beqo . Nuk durohen dot me ,sa edhe bota ka filluar e tall kart sapo degjon Grek ose Helen hah ha ha

    2. B
     Basta me shpifjet.............

     R. V ke shume te drejte por , si thite ajo shprehja e njohur e Filozofise te Te Fortit : Kush fiton Luften bene Historine si ja do trapi ! _Fakt eshte qe asgje nuk eshte vertettuar nga Lufta e Trojes ,madje asnji gjurme Helensh apo Grekesh ,sepse s'kishin ne ate kohe asnji nga kto dy Emrat , madje shume studjues e arkeologe Gjermane te kohes tone (Natyrishte ) thon qe ; eshte e pamundur te gjesh nji gjurme te vetme ,ne Troje(Turqi ku edhe kane germuar) te gjesh gjurme te Troy-es . Genjeshtra mb Greket e Troy-en duhet te Rishkruhet edhe njiher sot ! Hahahahahaahahahahhaa . Mipro kjo Bote e tille eshte . E pafytyre e pacipe ne gjithcka perball Njerezimit e jo vetem ne kte Parralle Nastradinash filoGrek

     1. b
      ben

      Jo vetem kaq, por kultura ilire e Mesapeve, qe emigruan nga zonat e Korces dhe Devollit te sotem, ne jugun e Puglia-s ne Itali, ka lene aq shume mbishkrime ne muret qe jane zbuluar atje, te tera shkruar me shkronjat, qe sot i njohim si greke. Keto mbishkrime jane me te hershme se sa greket, qe me sjell ndermend nje debat te profesor Niko Stillos, me disa historiane greke, kur foli per 5 mije pllaka guri te zbuluara ne Sicili, por qe nuk ishin te deshifruara prej shkencetareve greke. Sipas greke, shkrimet ne keto pllaka ishin ne nje greqishte shume te vjeter, nderkohe qe Stillo u tha se keto pllaka ishin te deshifrueshme nese perdornin shqipen e vjeter. Sipas tij ato ishin tituj pronesie te shkruara ne ilirisht. Kjo me ben te mendoj se alfabeti, qe sot konsiderohet grek, ka qene me pare alfabeti i gjuhes ilire. E njejta gje eshte ne rastin e Etruskeve, qe kane lene shkrime ne rrenojat e ndertimeve te tyre para-romake. Edhe ato jane te shkruara me germat greke, por etrusket jane bashkekohes me greket, ndersa Mesapet jane para tyre dhe megjithate shkrimet jane te ngjashme. Shume fjale etruske, ne i perdorim edhe sot ne gjuhen tone, sidomos ato te dialektit geg

      1. R
       Raimond vlonjati

       Une i kam lexuar ato shkrimet Mesape , dhe ato nuk kane asnje lidhje me gjuhen Shqipe. Por qe dihet qe Mesapet vertet jane quajtur Ilire dhe kane jetuar ne Devoll,, para se te shkonin ne Itali te Jugut . Por ndoshta Mesapet mund te mos kene folur gjuhen Ilire. Pasi thuhej se Iliret ishin te perbere edhe nga kombe te ndryshme qe flisnin gjuhe te ndryshme

      2. R
       Raimond kari me gunga

       E ti do jesh bythqir i diplomuar......,ben historianin , ku ne te vertete je mjeran bythqir Vlore ....ore palle po mos u be bajat se i turperove vlonjatet o plere ...me duket , sme duket .....e ti je te te qin ne byth o gabel nga Kumja

      3. B
       Basha

       Ky palaço-shkrim u botua me pare ne 21 Shtator 2022. E kane ribotuar per edukim gënjeshtre.

       1. H
        Harti

        Shiheni edhe këtë hartë të vitit 1820 !!!!!!!!!! https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Map_of_Albania_-_Hughes_Thomas_Smart_-_1820.jpg Hartuesit Europian te hartave (sepse keto harta nuk jane krijuar nga Shqiptaret), nuk ishin ne dijeni te ndonje popullsie "grreke" apo "gërrqie".

       2. M
        Mend e Lanë

        Perkthim qesharak. Risto Stefov, The Little Book of Big Greek Lies, R. S. Publications, 2007, Canada. O SA MIR ME KEN GREK www.youtube.com/watch?v=YrQsJKqmi90

        1. L
         Libri

         "....Mbreteria greke e pranuar ne Kongresin e Londres më 1830, shteti i ri grek me 350 mije banore, nuk perfshinte brenda kufijve te tij Akarnanine, Etoline, Fokiden, Ftiotiden, Thesaline, e aq me pak Epirin, te cilat nuk kishin popullsi greke e as te greqizuar. Edhe linja e dyte Preveze-Lamia nuk perfshinte Epirin, Fokiden, Thesaline, te cilat konsideroheshin krejt te huaja per nje shtet grek...". Zhan Klod Faverial: “Historia e Shqiperise”

         1. s
          shqip

          Sakte! Qe nga viti 1831, kur u shpall Mbreteria Greke, territoret e tyre jane zgjeruar 5 here ne kurriz te fqinjeve, kryesisht territoret tona, por edhe ato Bullgare e Turke ne lindje.

        2. l
         la storia è questa!

         A partire dall'XI secolo a.C., i Greci iniziarono a fondare nuove città dapprima dirigendosi verso oriente, sulle coste dell'Asia Minore e del Mar Nero, che costellarono di colonie; si ricordano almeno: Tanais (nell'attuale Russia, nei pressi di Rostov sul Don), Teodosia (ora Feodosia, in Ucraina), Olbia (ora Odessa, sempre in Ucraina), Trapezunta (ora Trebisonda, in Turchia), Tomis (ora Costanza, in Romania), Apollonia (Sozopol, in Bulgaria); nell'attuale costa turca dell'Egeo sorsero invece Smyrnai (Smirne), Ephesos (Efeso), Halikarnassos (Alicarnasso). In un secondo momento, a partire dall'VIII secolo a.C., i Greci iniziarono a fondare città anche ad occidente della loro patria. Famose e potenti colonie furono quelle dell'Italia meridionale, che costituirono la Magna Grecia, e quelle della Sicilia greca, grazie anche al clima favorevole alla coltivazione di grano, vite, ulivo; grazie ai loro commerci ed alle loro scuole artistiche e filosofiche, furono fari di civiltà nel Mediterraneo. Nella Magna Grecia (termine latino che traduce il greco Megále Hellás, ossia "grande Grecia") si ricordano: Parthenope, poi Neapolis (Napoli), Kyme (Cuma), Poseidonia (Paestum), Hyele, poi Elaia (Elea), Rhegion (Reggio Calabria), Lokroi Epizephyrioi (Locri Epizefiri), Kroton (Crotone), Sybaris (Sibari), Hipponion (Vibo Valentia) (Metaponto), Taras (Taranto). In Sicilia i Greci fondarono invece, tra le altre: Zancles, poi Messana (Messina), Katane (Catania), Leontinai (Lentini), Syraka, poi Syracousai (Siracusa), Ghelas (Gela), Akragas (Agrigento) ed Himera (Termini Imerese). La colonia italiana più antica fu quella di Pithekoussai, nei pressi di Lacco Ameno nell'odierna isola di Ischia, mentre tra le più recenti vi furono quelle delle isole Eolie. In Italia centrale e settentrionale sorgevano invece le colonie di Ankón (Ancona) ed Adrìa (Adria). Come si vede, la maggior parte delle antiche colonie greche d'Italia sono ancor oggi fiorenti città, spesso ancora legate ai traffici marittimi. Nell'opposta sponda dell'Adriatico si ricordano, tra le altre, le colonie di Issa (Lissa) e Korkyra Melaina (Curzola), nell'attuale Croazia, e quelle di Lissos (Alessio), Epidamnos (Durazzo) ed Apollonia (Apollonia), nell'attuale Albania. Nell'attuale Francia molto importanti erano le colonie di Massalia (Marsiglia) e Nikaia (Nizza); ad opera di Massalia sorsero nell'odierna Spagna mediterranea Emporion (Empúries) ed Hemeroskopion (Dénia). In Africa la colonizzazione greca si limitò alla Cirenaica, a motivo della breve distanza da Creta, con gli importanti centri di Kyrene (Cirene) ed Apollonia (Apollonia)

         1. s
          sono Schmuti aus derr Schwiz(shaka )

          la storia e questa = Non e Questa ! - Tentohet me Forma te tilla shkrimesh Manipulative ne Italishte, te influenconi komentuesit (?) duke menduar se ne italishte duke ditur qe shqiptaret jane FiloItaliane te dukeni bindes (!) _ qe te tingelloj GENJSHTRA EUROPINE e VERTETE ?! - Nji Manover e tille ,per t'u dukur i besueshem ( si Genjeshter ) tregon qarte , se ndihesh jovetem i dyshimte ,madje i c'vleresuar ,nga Komentuesit Shqiptare ose then ndryshe Te vertetes se trilluar Historike . _ Shkurt sepse sa me shume kerkoni ti zgjasni e perserisni te njejten Teme mbi Historite e Genjeshterta mbi Greqine , tregojn qarte ,se ndiheni te zbuluar ,e bythen jashte para Te Vertetes Historike qe s'ka qen asnjiher si intepretohet ne Europe . - Ky shkrim ne Italishte ,eshte Versioni Europian i Historise , pra thame edhe qellimin , pse i afrohet ktu Komentueseve Shqiptare ne italishte . Hah ha ha . _______ Povero Diavolo _______

        3. k
         komentues i perhershëm i Meros

         Tani une ngela pa mesuar edhe se valle Sali Berisha eshte i biri Shelqeres me burrin e pare apo me jaranin , partizanin sllav qe bujti nja tre muaj ne shtepine e Shelqeres? Edhe kjo do sqaruar se i perket lashtesisse, ndersa Saliu qe shohim sot, eshte kopje e atij te parit!

         1. o
          o ja bejme dules ne bithe

          me e forta eshte ,se greket vet , (dmth ata qe mbahen per grek ) nuk dinin asgje fare se ishin pasradhes te Heleneve te Lashte .Erdhi Gjermani Otto dhe bertiti . Poppli i Lashte Gerrk : Ku jeni se erdha t'ju palloj me mall da bavaria . Heshtje . Asnji pergjigje . Otto rrotullon syt njiher verdalle dhe i thot Adjutantit te vet : Ku jane Greket more Dhjauling ? Nji nga truma aty poshte qe kuptonte Gjermanishte ja kthehu : Nuk ka gerrk kto o Gjermatan mustaqemadhi .Ke gabuar Adres i tha nji tjeter . Otto zgurdullon syt dhe e pyet : Po ju cjeni bre ? - Jemi Shqiptare o legen i thot Lonidha . Otto . E -e doch ,wir wissen es da ihr seit Albaner ,aber : nuk doni ju te mesoni gjuhen e Heleneve te Lashte ? Ne kemi ardhur nga Bavaria t'ju pagezojme me ermin e ri Grek ! - ik ere qiu degjohet nga turmat . _Cfar llafos ky Mustaqemadhi more ,thot tjteri ne krah . Doni para ? Do ju sjellim para i thit Otto dhe do ndeertojme kte vend si ne Lashtesi dhe quajme Gerrqi . _Sa paguan o Gjerman e pjeti nji me kapuce matan ? Plot i thot Otto paguajme me Marka ne . Thoni qe jemi Grek . Po Gerrke jemi te gjithe mor zagar gjermani greke jemi .Hidhe qesken e parave ktu dhe quheni si t'ju e daj trapi kte vend . Jooooooooo i kthehet Otto me te ze te emebl . Ju jeni greket e mi te dashur . Do ndertojme edhe nji Shtet te ri Grek me Monumente te Medha qe Bota si ka pare deri tani ,si ato ne Rome , Historine dhe Gluhen e kemi gati , qe t'ju bejme Komb . Njelloj si Maqedonia do ndertoj pas nga 250-vjetesh qe te duket vend i Lashte . Do bjeme Greqi kutu more Allvanosi .po Ju more jeni Helenet e Lashte .por ata qe flasin pak si greke do i marrim nga Izmiri Turqise dhe myslimanet Shqiptare Camidhi do t'i cojme ne Turqi si turqe . Gjithe Ortodokset do quhen grek sot e tujte . Dhe keshtu qi thoni ju ,filloj ndertimi i nji Shteti te Genjeshtert dhe Historia e Grekeve mori dhene dhe per ta bere te besueshem ne Bote ,filluan me Fima ben Kalin e Troye-s , nxoreren Banden e Fillozofeve te Lashte , shperthyen Prrallat e propaganda me emrin Grek more dhene .Shpertheu nji Shplarje Truri edhe ne shkollat e Botes , duke eksperimentuar keshtu me popujt e trewguar se Kush ka Forcen ne Bote zhduk dhe krijoj Kombe si ja do bytha .Mos te cuditet asnji ,nqs neser degjohjme per noj Kombe te ri bythqimash . _ A nuk ishin gati ti jepnin Shqiperise nji pamje Arabistani kto 32-vjet Satani nen emere te Demokracise ?

          1. K
           Kali i Troyes ishte Gomari i Omerit

           hahahaha Omeri shetiste me Gomare dhe pinte Raki Shqiptare e mbasi dehej e godiste aq fort gomarin e shkret sa ai ja merrte vrapit si Kale ,pikerishte ne ato momente kur Omeri perfytyronte mbi Gamor _ Bitujin of Troy . _Eh c'te ben Rakia jone

           1. K
            Koment

            Hahahaha e forte shoku nuk shikojne ku jemi po mburremi me ca perralla qe askush nu k i verteton sa jane te verteta.Ironia jote eshte brilante!

           2. p
            pinoku

            Qytetërimi perëndimor edhe sot e kësaj dite mbështetet në bazat e qytetërimit greko/romak. Në të gjitha librat e shkollës an e mbanë botës flitet për kulturën e lashtë helene. Për dramaturgët, historianët, shkencëtarët dhe fillozofët e saj të paarritshëm. Kjo është e vërteta. Grekët e sotëm mburren se janë pasardhës tê helenëve tê lashtë. Ashtu si shqiptarët që mburren me Skënderbeun, francezët me Napoleonin etj etj. Është po aq e vërtetë se politika greke ndaj Shqipërisë gjatë këtyre 200 vjetëve të fundit ka qënë armiqësore dhe aneksioniste. Ndryshe kjo nuk i ka penguar 500 000 shqiptarë të jetojnë dhe punojnë sot atje, duke e zgjedhur si atdhe të dytë. Ashtu si e zgjodhën qindra mijëra arvanitas dikur kur braktisën Shqipërinë për të shpëtuar nga zgjedha turke. Përsa i takon Homerit, Platonit, Sokratit, Aristotelit etj etj do të dali gjithmonë dikush që do të thotë se Homeri nuk ishte helen, se Shekspiri nuk i ka shkruar vetë tragjeditê tij, por i ka kopjuar nga dikush tjetër! Ose se Nënë Tereza nuk ka besuar në Zot etj etj. Por faktet mbeten fakte. Dhe provat prova. Qenërit mund t'i lehin Hënës, por ajo megjithatë nuk e humbet shkëlqimin e saj prej kuisjeve të tyre!

            1. S
             Shqip...

             pinoku minorikaris , nuk je i vetmi idiot ti fshatare karagjozi , qe te eshte mbyshur ajo Kafke Boshe me Prrallat e Genjeshtrat e Atyre qe propaganduan dhe krijuan Shtetin Grek . Me kte teme ne shqiptaret jemi konfrontuar prej vitesh ktu mirpo Llogjika nuk ze vend dot ne Kafkat Idiote ,njelloj si nuk pranohet e Veteta nga Genjeshtaret ,atehere kur Genjshtrat i kane dhene Teritore e popuj e perfitime e pasuri kolosale si FakeShtet . _Hik er nastradine e shijo sufllaqin qe te afron greku ,por s' ke nivelin e duhur e qytetare ti te perballesh me te tilla tema dhe se detyra jote etj si Ty ,qe bejne Zhurme ne Mediet Shqiptare jeni ca dhjaker Kishes se Gjaprit te Zi janulla. _ Jeni thjeshte ham - huma qe paguheni nga FakeShteti Grek ,me be propagande Greke mbi te cilen eshte Krijuar e bazohet ala sot FakeGreqia . _ E fundit ,sepse s'kam nerva te merrem me ju zvarranike filogrek ,njerez paAtdhe e karaktere kurvash , qe shiteni e bliheni me Sufllaqe , duhet te dini mir ,se Historia e Greqise eshre ndertuar nga Prralla e Omerit ku Gjermanet e Bavarise bazuan ate qe krijuan me pas ,pra u frymezuan nga Prralla e Omerit dhe shpiken gjithcka tjeter si edhe gjithe Ndertimet Fake Te Lashta bashke me Follozofet , mbi te cilet ka vetem Zhurme e Trushplarje por ASNJI FAKT ! Pra , duke qen se , Historia bazohet ne Fakte , Prralla mbi FakeShtetin Grek mbetet Prralle o trushplare te pashembullt ,qe gajaset Boten.___________( sigurishte qe I Forti qe Krijoj FakeShetin Grek do Ligjeronte ate qe donte Ai ,te mesohej ne Shkollat Europiane mbasi izoloj Shqiperine dhe Mohoj madje nga Frika e daljes se Genjeshtres se Madhe qe i bene Historise Europiane _Historine e Shqiperise , saqe deri dje ,nga Historianet Gjermane nuk permbendej kurr se Ali Pasha ishte Shqiptare dhe Epiri Shqiptare , nuk permendeshin ne TV te Dokumentareve Historike , se Arbereshet jane Shqiptare ,por per Turp ,kishin pafytyresine kta Europian ,ti quanin Grek (!) .madje shkonin aq larg me pafytyesine e tyre Satanike qe i karakterizon ne shekuj , qe edhe shume Shqiptare te Shquar te Njohur Boterishte , si ne Turqi e Egjypte ,Mbreterit Shqiptare Bektashiane edhe Barbarosen qe pushtoj Malten qe thyeu Uniten per turpe ,i quanin Grek hej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E kuptoni ju o te marre ,o katnare te qelbur se deri ku arrin Pafytyesia e ksaj Bote Satanike qe kane mashtrur e vazhdojne te mashtrojne Njerezimin sapo hapin gojet ,ne gjithcka ? Hajt shko e fshij bythen janulles tani Kerma te Njerezimit )

             1. J
              Jo cdo gje europiane edhe.....vertetesi...e drejte

              Fakt eshte qe Homeri ka jetuar (neqoftese) ne vitet 800 p.e.s...kur fjala "helen" as qe pipetinte.....kultura helene shfaqet ne ne vitet 600 p.e.s.....pas zbarkimeve ....finikaso-egjiptiane ne brigjet e jugore te Greqise se sotme dhe ishujve perreth....e bashke me to edhe alfabeti fenikas...qe sot mbahet per "grek" nga keta....europianet...e tu....ai alfabet me cilin u shkrua gjuha e Pristave(Priftrinjt) e asaj kohe qe ne e njohim ...gjuhe hele.....dhe qe flitej ne pergjithesi nga....njerezit e shkolluar dhe tregtaret (keta te fundit e shperdane kete gjuhe ne te gjithe territoret e mesdheut ku benin tregeti).....edhe statujet helene jane kopi te atyre egjiptiane....por ne format me te vogel....(mund te lexosh per kete por ka edhe emesion televiziv te vecante per kete statujet greke).....historine e Antikitetit e shkruan europianet sipas mides se tyre gjeo-politike....edhe sot neper shkollat europiane u mesohet....qe keta greke te sotem jane...."pasardhes" te heleneve".....kur ne e dime shume mire se kush jane....ose i bie qe shqiptaret e Greqise te jene helene dhe ato te viseve te tjera jo......hahahahahaha....sipas teorise europiane.....kaq besuese eshte edhe historia e Antikitetit e shkruar nga to (europianet).....

             2. O
              OTI kOTI ODISEA CIKLOPI

              Homeri ka qene Shqiptar edhe lufta e TROJES eshte nje Filosofi e bazuar ne Filozofi .Ato qe to thuhen ne luften e TROJES kane ndodhur edhe do ndodhin.Troja e sotme eshte Ukraina .Nuk mundet nje Anglez te flasi per TROJEN as nje ROMIAN.Per luften e TROJES vetem nje SHQIPTAR mund te flasi .Sa per filosofet ELIN (ILIRE) bota I njeh si ELIN (ILIRE)edhe jo si ROMJI.

              1. O
               OTI kOTI ODISEA CIKLOPI

               Homeri ka qene Shqiptar edhe lufta e TROJES eshte nje Filosofi e bazuar ne Filozofi .Ato qe to thuhen ne luften e TROJES kane ndodhur edhe do ndodhin.Troja e sotme eshte Ukraina .Nuk mundet nje Anglez te flasi per TROJEN as nje ROMIAN.Per luften e TROJES vetem nje SHQIPTAR mund te flasi .Sa per filosofet ELIN (ILIRE) bota I njeh si ELIN (ILIRE)edhe jo si ROMJI.

               1. O
                OTI kOTI ODISEA CIKLOPI

                Homeri ka qene Shqiptar edhe lufta e TROJES eshte nje Filosofi e bazuar ne Filozofi .Ato qe to thuhen ne luften e TROJES kane ndodhur edhe do ndodhin.Troja e sotme eshte Ukraina .Nuk mundet nje Anglez te flasi per TROJEN as nje ROMIAN.Per luften e TROJES vetem nje SHQIPTAR mund te flasi .Sa per filosofet ELIN (ILIRE) bota I njeh si ELIN (ILIRE)edhe jo si ROMJI.

                1. k
                 k

                 Botën e kanë themeluar shqiptarët.Nuk ekzistojnë persianët,asiro-babilonezët,dinastitë e faraonëve,athina dhe sparta,grekët,perandoria romake,perandoria bizantine,arabët,perandoria britanike etj,etj.Shteti 100 vjeçar si themelues i civilizimeve 12.000 vjeçare ??? Të rroni vetë se mendja ju ka ikur për lesh pacurri.

                 1. P
                  Pordhe me rigon

                  Nuk i kuptoj zellin ketu.Cfare jemi sot kjo eshte ceshtja mire o njerez?Edhe ne qofshin te gjitha te verteta per cfare vlejne kur na i kane hipur te gjithe.Kufijte tane jane midis shqiptaresh qe jetojne tek fqinjet.Te flasesh per Homerin e nje kohe te paperfyturuar per vertetesi eshte absurde sidomos kur flasim ne qe nuk dime se cfare konkretisht ndodhi psh 1912 , ose ne dhjetor te 1990 pra 110 vjet me pare dhe 33 vite me pare po me dha njeri nje pergjigje te sakte atehere do besoj ne egzistencen qe njeriu i pare eshte majmun shqiptar.

                  1. A
                   AC/DC

                   Gjellë per idiotet. Sa here degjon dhe shikon keto lloj komentesh aq me epike te duket shprehja e Einstaint qe universi dhe injoranca s'kane kufi,per te paren kam dyshim,tha. V.l me mire sqarohet nje cope gur se keta Te gjithe historiane,sportiste,inxhiniera,arqitekte,artists,analiste. Nje popull qe sport kombetar ka big brother,çfare mund te presesh. Pa brek,pa uje pa buke,pa arsim,pa shendetesi... por krenar dhe me bythe perpjet. Rrace muti

                   1. S
                    Shqiptaret jane me te Zote por i Pengon Satani

                    AC/DC , sufllaqe me car qenesh grek ,ju kan shndruar trut /neuronet ne qeliza Bolesh qensh . Ketu ,debati eshte e Verteta Historike dhe Manipulimi i Turpshem e Europianeve abuzimi me Historine e Europes . Nji njeri Normal qe ka pak llogjike ne kok , sado qe e ka Koken te mbushur me Mut Grekesh , te paketen i permbahet Debatit . Me Einstein-in e Aforizmat e tij , nuk vertetohet Genjeshtra e Hsitorise FakeShtetit Grek ,e as mohet ajo qe deklarojme ne Shqiptaret ktu ,duke ju referuar llogjikes Njerezore # nga ju Trushplaret e Kishesh se Erret Greke . __Sa i takon pastaj zhvillimit ekonomik ,financiare ,arsim e kulture e shendetsi , sot _ kjo nuk ka te bej aspak me Temen mbi Genjeshtrat Historike mbi FakeShtetit Grek ! _Diferenca e zhvillimive te Shteteve ,eshte pjes e Fazave te Historise qe ka kaluar nji Shtet nga Tjetri dhe s'ka te ben aspak me Aftesite e Popujve o TruBythe ! Sa klase shkolle ke ti more nastradin filogrek ? _ Pra ishin Sistemet ku benn pjes popujt ,qe bene dallimin e zhvillimit sot . Pastaj , hahah nqs Shqiperia do kishte ate mbeshtetje qe Europa i ka ber dhe vazhdon ti jape Greqise , ne si Shqiptae e kshin Dhere ne Koke Greqine o zvarranik i erresires Mesjetare . ____ Tregoni qarte ,se kush jeni ne debate vs neve Shqiptareve o llape Muta pa Kulture e injorante mesjetare

                   2. E
                    Eshte vertet se Omeri pallonte nji gerrk ne By..e

                    un s'do ta besoja . por historianet europiane kan zbuluar maredhenjen intime te tij me sherbetorin gerrk

                    1. d
                     demo

                     Pinoku duhet te korigjosh ca MRROKLLA ne rradaken tende. Ata qindra mijra arberore,nuk shkuan ne Greqi ne kohe te sulltaneve,sepse Dokumenti Venecian shkruan qe ne kohe te Skenderbeut sulltan Mehmeti i masakroi Arberoret e Morese. Po te venin per tu mbrojtur ne Greqi,nuk kishin pse ja mbathnin nga Greqia me varka me shallupa,per ne Itali. Besoj e ke degjuar kengen:Moj e bukura More(peloponezi). Edhe Despotati Epirit nuk kishte greke.Besoj e ke degjuar Gjin Bua Shpaten?Ky kishte Arten kryeqytet.

                     1. U
                      Universi shprsa ime

                      I mijeri ose Homeri Ku ka graqir vjen era tradhti. Graqirët Jan Sirian të dëbuaŕ nga persët dhe më von u shkëmbyen me çamët Duke u zaptuar tokat. Gjuha graqire nuk ka asnji ngjashmëri me atë helene. Kto paçavure shkrime gjys historish Jan politik francese gjermane per ti dhën rëndësi shetit kurv Graqi që kŕijuan në kurriz të shqiptarve. 1821 aty fillon masakra Kundra popullsis shqiptare.

                      Lini një Përgjigje