Studimi: nga ç’arsye vdiq Beethoven?

24 Mars 2023, 15:20Kulturë TEMA

 

Studimi: nga ç’arsye vdiq Beethoven?

Ludwig van Beethoven vdiq në Vjenë pothuajse 200 vjet më parë, pasi një jetë kompozoi disa nga veprat më me ndikim të muzikës klasike, raporton France24.

Që atëherë, biografët janë përpjekur të shpjegojnë shkaqet e vdekjes së kompozitorit gjerman në moshën 56-vjeçare, humbjen progresive të dëgjimit dhe luftën e tij me sëmundjen kronike.

Një ekip ndërkombëtar studiuesish që renditën gjenomën e Beethoven duke përdorur tufa autentike të flokëve të tij mund të kenë tani disa përgjigje.

Dështimi i mëlçisë, ose cirroza, është shkaku i mundshëm i vdekjes së Beethoven të shkaktuar nga një sërë faktorësh, duke përfshirë konsumimin e alkoolit, thanë ata.

“Ne shikuam shkaqet e mundshme gjenetike të tre komplekseve të tij kryesore të simptomave, humbje progresive të dëgjimit, simptoma gastrointestinale dhe sëmundje të mëlçisë që përfundimisht çuan në vdekjen e tij nga dështimi i mëlçisë,” tha Markus Nothen nga Instituti i Gjenetikës Njerëzore në Spitalin Universitar të Bonit.

Beethoven, tha Nothen, kishte një “predispozicion të fortë gjenetik ndaj sëmundjes së mëlçisë” dhe sekuenca të virusit të hepatitit B u zbuluan në flokët e tij.

“Ne besojmë se sëmundja u shfaq si rezultat i predispozicionit gjenetik, konsumit kronik të mirë-dokumentuar të alkoolit dhe infeksionit të hepatitit B,” tha Nothen.

Johannes Krause i Institutit Max Planck për Antropologjinë Evolucionare tha se hepatiti B “ka qenë ndoshta mjaft i zakonshëm në atë kohë në fillim të shekullit të 19-të”.

“Të paktën në muajt e fundit para vdekjes së tij, ai ishte i infektuar me virusin e hepatitit B,” tha Krause.

Autorët e studimit, të botuar të mërkurën në revistën Cell Press, Current Biology, nuk ishin në gjendje të përcaktonin ndonjë shkak gjenetik për humbjen progresive të dëgjimit që përfundimisht e la Beethoven plotësisht të shurdhër deri në 1818. /tesheshi.com/

2 Komente

 1. I
  Imigranti

  Kete shkak e ka thene Fan Noli, te vepra e tij “Bethoveni dhe revolucioni Francez”

  1. Z
   ZOROOS

   Futjani pordhes n qe ka 2 dite jo 190 vjete nuk gjejme dot pse vdiq Sala Viçidohli dhendrri Mamices

   Lini një Përgjigje