Zbulohet tuma e rrallë antike në Himarë, Rama ndan fotot: Kultura e njëjtë me pjesën tjetër të Ilirisë

8 Nëntor 2023, 17:40Kulturë TEMA
Zbulohet tuma e rrallë antike në Himarë, Rama ndan fotot: Kultura

Tuma e tretë antike është zbuluar gjatë gërmimeve arkeologjike në Himarë.

Është kryeministri Edi Rama ai i cili jep lajmin dhe shpërndan disa forografi nga gjetjet arkeologjike.

Rama thotë se objektet e zbuluara i përkasin periudhës së hekurit të hershëm dhe se kultura e dokumentuar në to është e njëjtë me atë të pjesës tjetër të Ilirisë.

Germimi arkeologjik i shpetimit u realizua nga arkeologët Kriledjan Çipa dhe Mariglen Meshini, pjese e institucioneve në varësi të Ministrisë së Kulturës.

Postimi i Ramës

Zbulime mbresëlënëse në Himarë

Përgjatë gërmimeve të muajit tetor u zbulua tuma e tretë, pranë varrezës tumulare në Himarë, që paraqet elemente unikale të arkitekturës së ndërtimit të kodërvarreve.

Objektet e zbuluara në to i përkasin përiudhës së hekurit të hershëm (shek. XI-X p.Kr). Tumat prehistorike të Himarës konsiderohen si monumentet më befasuese të periudhës së bronzit dhe hekurit në bregdetin jonian.

Kultura e dokumentuar në to është e njëjtë me atë të pjesës tjetër të Ilirisë

58 Komente

 1. V
  Vlora.Vlora

  Legen kryeminister ,jep llogari per ate mareveshjen qe bere me fashisten Meloni ,pastaj kete lerja ministres se kultures nqs ke

  1. I
   Ilir

   Ik ore ...lamash morracak ! As sa muti i qenit nuk vleni,as per pleh nuk bëni...popull kot.Hajani MUTIN Edi Ramës se me siguri do ju Edhe, mos ndotni emrin e madh Vlorës .

   1. A
    Agim

    Vlora shume saket. Ramovici ( pavarsisht se e kam adhuruar per aftesit) po mbulon tradhetin me kulturen. Tradheti ne veri , tradheti ne qender te Shqiperis e tradheti ne jug duke krijuar minoritete fallso. Duhet te kesh kujdes kur flet ne medja, fjala e Vlores shume e saket.

   2. .
    .

    Vetem ne Arnautistan, ne Turky dhe Koren e veriut, del Udheheqsi me deklarata, per cfardo lloj teme, perpara se te flasin ekspertet dhe medjat. $$$$$$$ Imagjinoni te ndodhi ky fenomen ne Greqi ose ne Evrop ... o Zooot e pa imagjinueshme.

    1. M
     MiçoKakis

     Ruaj gjineken ti bythqire grek e leri denglat. Ketu eshte per burra e jo per kurva si ti qe palloheni burre me burre, vemje

     1. I
      Ikn ore b...q...sufllaqesh....kelysh jevgu...

      O kallare 300...kane folur ekspertet pa ka folur Rama....Greqia ka 200 vjet qe jeton ne te tille fenomene (perralla).....dhe gjate e kane cuar pa futur "hunden" e qelbur anadollake ne kete mesele.....po nuk ma do mendja se do rrine pa bere...ham ham ham...si zageret mbas gardhi.....si gjithmone....por e dine qe lehin kot....por ja do zakoni ja do fenomeni.....hahahahahaha......dhe mjaft me mllef o legen me kompleks inferioriteti....kelysh jevgu...apo fshatare injorant breke-grisur nga Bregu...apo ndonje ardhacak...sllavo-vlleh nga Pindi....

     2. L
      Labi Himarjot

      A kurve grek qire qe ben diversjon me emrin e Vlores. Qerrohu nga ktu or byth çpum evgjito grek qire, lamash qe mban era kake

     3. Z
      Zbuluesi

      Po mire cdogje te re ne kete vend Rama e zbulon?Naften antiken ekzotiken erotiken ? Pak si shume apo jo? Saliu ka zbuluar vetem qe Bashen por edhe ai ja futi sa krahu.

      1. U
       Umor Isti

       N.q.s. shikon guret me kujdeskupton menjehere qe jane greke!

       1. T
        Tani

        Umor,eshte anglisht ,jo greqisht. Eshte reklame ajo qe po shikon..

        1. f
         foshnja

         po ti idiot kaq shpejt e kuptove?

         1. S
          Shqiptar

          Nga e kupton apo ta ka treguar mamaja jote greke nga Laberia, a ju q.r juve qe lat nam shisni nderin,gjakun ,kulturen sedren,emrin dhe te gjitha per nje pension ordiner qe aq i merr ne dite ne 1 shtet europian. legena te pafryre tradhetar

          1. D
           Dardhan

           Po jane greke te kohes Qitybothinakis. Fshij koret e bothes ti o pyk llopate.

           1. E
            E verteta

            Nese shikon guret me vemendje i takojne para helenizmit keshtu qe merre me qetesi, pi ca ilaçe per gjume se nuk do te te zeri gjumi per shume kohe. Termi grek nuk ka ekzistuar ne ate kohe. Greket e rinj kane bere mjaft deformime me historine duke e pergjithesuar çdo gje si "greke". Shto ketu edhe faktin se Epiri nuk ka qene asnjehere "grek" prandaj dhe andartet neo-fashisto-grek kryen gjenocid ne jugun e Shqiperise dhe ne pjesen veriore te Greqise. Mjaft me keto broçkulla. Por ju neo-grekofilet gjakprishur kete pune keni, jeni tredhur aq keq sa nuk ka shpetim.

            1. v
             vang

             O INJORANT UMOR: RAMA nuk esht arkeolog por ka te drejte te reklamoje.Nuk eshte as inxhinjer gjeollog qe ben cpime.

             1. T
              Tarrasi

              Po kari po edhe muti im qe bej ne mengjes eshte grek... ik or pederast i felliq grek qire se Shqiperia eshte pellembe e histori. Fiksoje mire ti dhe ato bytharet qe shkepen burre me burre nga Athina ne Krete.

             2. @
              @@@@

              Tani te presim reagimet nga kllounet e Athines....qe kujtojn qe cdo gje antike qe zbulohet ne Europe eshte prone e tyre.....hahahahaha....

              1. .
               .

               Perse e kruani bithen me gjethe fiku o mjeran, qe guxoni dhe provokoni si gjitmon te parët. $$$$$$$$ Ne Arnautistan (ne kete provinc Made in Turkish), gjithcka qe gjendet pa mbishkrim (sigurisht Helene, si I vetmi qe perdorej ne Antikitet) pagezohet menjeher Ilire. $$$$$$$$ Dhe gjithcka qe zbulohet me mbishkrim Helen, quhet perseri Ilire, por me mbishkrim Helen sepse Greqishtja ishte "Lingua-fone" (pika qe sju bie majmuna Kaukazi. $$$$$$$$ Te njejtat justifikime qe perdorin dhe Vellezrit tuaj Turq, per mbishkrimet Helene qe gjejne (dhe nuk harrijn ti shuajn duke i gëryer me troho) ne Anatoli (Gr) (ne Turkçe Anadoll).

               1. H
                Himarjoti Lab

                ahahahaha a more bythar aziatiko grek qire qe palloheni burree burre se grate po ja u çkepin shqiptaret se kuptoni qe jeni bere gazi i Europes?!?!?! Ky vend i bekuar si Shqiperia eshte i moçem sa vete ZOTI o te paudhe. Prisni se skeni pare gje akoma...

                1. .
                 .

                 Vertet nuk I kemi parë te gjitha. Perversiteti tuaj kompleksik nuk ka kufij. $$$$$$$$ Megjith ate pame dicka te bukur dje nga gjygji I Fredi Bejlerit .... pamë qe deshmitari kryesor Arsen Rama deklaroj ne gjygj që per denoncimin ndaj Belerit u pagova nga Policia e Vlores. $$$$$$$$ Hahahaaaa pleraaaaa s'keni pare asgje akoma, do te mbyteni ne llumin qe vet e krijoni.

                2. E
                 E verteta

                 Nuk e marr vesh se kujt i kruhet e kush flet. Ti qe je bere si muti pas kepuce pas çdo lajmi pozitiv. Turqine mbaje per vete se e ke si gogol, ta ka futur papua 700 pashe ne shpirt gogolin e nuk te del. Vetem endrra me turq shikoni. Shkoni mor idiota se e verteta do te dale sado qe e kruani ju keq fare. Manipulimit te historise nga papute e tu po i vjen fundi. E prisni se me shume gjera do te dalin dalengadale, mos u beni fare merak. Mirupafshim lajmin tjeter o gjakprishur pa identitet!

               2. s
                shqip

                Sigurisht qe keto tuma do ishin te njejtat me ato te pjeseve te tjera te Ilirise, pasi aty kane jetuar i njejti popull i lashte ilir nga te cilet rrjedhin shqiptaret e sotem. Vetem se sot na dalin disa cjeper qe na e bejne Himaren 99% greke. Se ku i kane gjetur keto numra vetem ata e dine, packa se paraqisin zero prova, nderkohe qe provat per shqiptarizmen e Himares ne shekuj e ka dhene vete biri i Himares, Petro Marko. Diskutimet e metejshme nuk kane asnje vlere.

                1. .
                 .

                 O Shqipo I trash thirri mendjes, godisni murin me kokë qe tju shkoj truri ne vend. $$$$$$$$ Shikoni Hartat e vjetra, liria shtrihet nga Austria e deri ne Epir, dmth dicka me shume se Ballkan. $$$$$$$$ Kur ne nje Skiperi nuk meret dot vesh nje Jugor me nje Malok qe jane 400 km distanc, si do te komunikonin Iliret ndermjet tyre ne nje hapesire 2 mije km. $$$$$$$$ Ilyria eshte nje emertim nga Mytologjia Helene I nje teritori dhe jo I nje Ethnos me karakteristika gjuhesore, kulturore ... te njejta. $$$$$$$$ E kuptoj kompleksotetin tuaj ndaj nje Ethnosi si Hellada me nje vazhdimesi, territorial, gjuhesore, kulturore ... 3.5 mije vjecare te pa nderprer.

                 1. @
                  @@@@

                  E ke gabim Iliria mbahej per nje hapsire kompakte Etnosi....mund te hapesh cdo liber qe flet per fiset e Ilirise..dhe do te lexosh kete te vertete.....e kunderta eshte me Heladhen qe mbahet per....Genos...dhe jo Etnos.....ai qe mesonte gjuhen artificiale helene (te shpikur nga Pristat e kohes me teper te ardhur nga Fenicia e Egjipti).....ishte helen pra duhesh ta mesoje ate gjuhe qe...tregon...se nuk ishte gjuhe qe flitej nga populli.....prandaj mjaft me perralla me lesh se nuk jemi me me 1800....helenet ishin nje shoqeri kulturore....por jo etnike....ashtu sic eshte sot edhe ajo bordello qe quhet Greqi...nje shoqeri FETARE por kurre etnike....me perzierjet e saj...nga lloj lloj rracash ....

                  1. .
                   .

                   Dmth ti kompakti pa na thuaj Ilyria kujt I perket, Sllovenve, Kroatve, Malazezve, Serbeve, Rumunve, Skipetarve ??? $$$$$$$ Pa na thuaj ti kompakti autochton 5 fjalë nga Ilirishtja e stergjysherve te tu Ilir, na trego nje mbishkrim, na trego 5 emra, na trego .... dicka konkrete qe te vertetosh Ethnosin, Kompaktesin, Lashtesin dhe vazhdueshmerin. $$$$$$$ Kurse ne rastin e Greqis jane me bollek te gjitha keto karakteristika qe permenda. Termi Ethnos, Patridha=Patriot, Gen=Gjenos, jane shpikje dhe fjale Helene, qe ju I keni gjetur gati dhe I perdorni. $$$$$$$ Llogjika tuaj eshte tmeresisht primitive dhe femijrake, sa qe eshte e kot te debatosh.

                   1. K
                    Kaq e thjeshte.....

                    Ore kallare...kultura helene si dhe gjuha artificiale helene datojn rreth viteve ...600.p.e.s....dhe jo me heret...ne ate kohe datojn edhe veprat helene te shkruajtura me alfabetin fenikas (qe sot me nje paturpesi na quhet helen)...si vete gjuha artificiale helene ( gjuhe e Pristave)....edhe fjalet helene jane te tilla...Cabej na shpjegon se nje perqindje e madhe e helenishtes perkthehet me gjuhen shqipe (20-30%)....dhe jo vete Cabej....shume studius te huaj e vene kete gje ne dukje.....nuk ka si te jete ndryshe kur ai popull (helen) ishte nje mbaresim....kulturor...e jo etnik....edhe fjalet qe permend jane per nga kuptimi me afer shqipes se greqishtes.....sepse historine e Greqise se sotme e shkruajten ne favor te saj per interesa qe tashme dihen kjo nuk do te thote se edhe e VERTETA....eshte ne krah te....tyre (helenishtes apo me keq fare greqishtes me lloj lloj fjalesh te huaja brenda...nga turqishtja...shqipja...sllavishtja italishtja e fjale te helenishtes qe "greket" as qe ja kane iden por i kane mesuar permendesh si papagalli).....prandaj na i kurse keto "tregimet greke"....me "fjale" helene we ne i pakemi gjetur gati.....edhe nje dicka tjeter o mendje-ndritur......shqipja folet akoma ku eshte helenishtja....qe na paska dhene fjalet....????....me lligjike eshte e kunderta....por kur gjerat i merr gati nga te tjerat..( historine gjuhen)....llogjika nuk funksionon me dhe ja le vendin.......delirit....

                2. c
                 cuf dabjoni

                 Nuk e dinja qe ishte arkeolog zoti KM..sepse per rezultatet e kerkimeve shkencore flasin autoret...

                 1. A
                  Artur

                  Kujdes se grekofonet duan që të mos ekzistojë seu prish planet

                  1. N
                   Noci

                   Kur te dalin neser greket e te thone se eshte varri i nje ster ster gjyshi i Belerit,prandaj lirojeni per t'u betuar.Tani pritet nje zbulim ne Estoni te disa banorëve greke se ne Bushat te Shkodres po e po

                   1. S
                    Shqipetar i Jugut, Ortodoks

                    E çfare ka ketu per t'u habitur? Natyrisht qe janë Ilire per nga kultura. Edhe fakti që Epidamni dhe Apolonia kane marre nga kultura greke nukndo të thotë asgje. Romakët kane lene ndertime dhe kulture qe nga Londra deri tek muri i Adrianit ne kufi me Skocine. Por asnje italjani nuk i shkon mendja të thotë qe Anglia është toke italjane. Do ta merrnin me shkelma si idiot. Ashtu si marrim ne Fredi Bejlerbeun me shkelma, nga Himara deri ne Progonat. Por kur flet shqip me theks grek, të hap zorret. Opo thuaj çfare të bëjmë qe Antishqipetari Sali Qeni ja shiti Kishen Ortodokse grekerve vetem per qe grekët ta mbeshtesin ne pushtet. Dhe perseri ka ndyresira qe shkojnë mbrapa tradhetarit të kombit - Sali Qeni.

                    1. S
                     Stefani Volos

                     Qarte e bukur, flm o shqiptar i mire

                    2. B
                     Ben

                     Tani do thote Bejleri: I ka ndertuar gjyshi im nga Progonati "ne jemi grek edhe pse dukemi si pak te nxire nga dielli". Pas pak Dule nga Gorannxi "po na shkelen te drejtat dhe manipulim i historise" Yllin Yllir Epir= Kane nje konatacion Kurse ju Dule dhe Bejleri jeni njeri arumun dhe tjeteri Iranian.

                     1. I
                      Illyricum Sacrum

                      ku jeni o greqira...o junallaqer...o jashteqitje anadolli qe shisni veten per 300 evro te greqiret...po jemi populli me autokton i europes o letyra o funderrina greke

                      1. H
                       Himara

                       Eshte e veshtire te gjesh nje te vertete ne cdo artikull te shtypit pavaresish se eshte nene kapituj, si Shkence apo Kulture. Por gjeta vetem nje te vertet, simbolet pKr qe do te thote para Krishtit. Zakonisht perdoret para dhe pas eres se re. Por do permend 2 mega genjeshtera. 1- Periudha qe gjoja ndahet historia e njerezimit si e hekurit , bronxit etj jane genjeshtera. Kejo nenekupron se njeriu u zhvillua nga majmuni dhe ngadale ngadale u be njeri. Sigurishte keta majmune te famshem sekzistojne me. Te gjithe u kthyen ne njerez pavaresish se as nje pellumb zmund te kthehet ne zkifter apo nje luan ne leopard. Cdo kafshe shumefishon vetem llojin e saj. Llogjike, praktike dhe shkencore. Shumica mund edhe te hidhen perpjete dhe sigurisht do permendin shkencen dhe perrallen “miljona, miljona vite”. 2- Greket dhe Italiane as pertendojne se jane pasardhes te Homerit ,Aristotelit apo Cezareve pavaresish se vendi i tyre eshte i mbushur me monumente dhe dokumenta te pastera historike. Sa per Sirianet, Irakianet apo Egyptianet asnje ne bote se imagjinon se jane pasardhe te Sirianeve, Babilonasve apo dinastive te Egjyptit. C’fare i ka gjetur shqiptaret qe mendojne( i shesin pordhe njeri tjetert jo te huajve)se jane pasardhes te Ilireve? Vetem 2 gure njeri mbi tjeterin te nxjerrin nga dhe nenetoka eshte Ilire. U nxorren sot u publikua neser.

                       1. D
                        Detari

                        skemi arkeolog ne tani ramazoni ben dhe arkeologun?

                        1. T
                         Toni i blerë

                         Zëdhënësi i qeverisë Edi Rama,n'a mban në korent me ngjarjet pikante të ditës,por vetëm nuk po n'a thotë për terrin informativ të kryeminstrit rreth marrëveshjes së fundit me Melonin dhe nuk n'a lajmëroi e të ishte transparent para se të ndodhte ,siç n'a njofton për zbulime të tilla. Të paktën si zëdhënës të n'a thuash ,"ku fshihet kryeministri ynë"..

                         1. j
                          janulles me rrocke bythes

                          AXIOS ! Keto jane rrenojat e heleneve te lashte more alvanosa. Edhe papa Janulla i te njehtit mejtim eshte !

                          1. D
                           Dardhan

                           Dy varre ideale per Sali Berisha -i biri i shkines dhe Ilir Meta -i biri i kurves varroseni periudhen e erret 30vjeqare ne to te shpiuneve serbo-ruse Sali-Ilir tradhtareve

                           1. E
                            Erdogan

                            Ka mje kenge Gteke zoti me comentin shqip kur thote. Otan vjeni o Hoxhas sto Xhami Qe lei Bir Allah. Keshtu edhe "Bir i Himares" Petro Marko dhe gjithe Ata qe nuk u turqizuan ishin thjesht Greke Epirote te ashtuquajturit Kaurre te Derrit. Historia e ka te shkruarbo Idiot qe shume Polis ne Vorio Epirin e Pirros, dhe Kastriotit jane Greke por te pushtuara nga Genitseret e turqizuar ne periudhen (period angl) Osmane. Titujt Vezire,Pashallare,Bejlere,Agallare,Dervishe,Hoxhallare,Muhipe,Dervishe etj ishin Administrata Osmane. You jini shkaku perse colonizatoret Angloamerikane ndane Epirin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Prandaj dhe te ashtuquajturit Arbareshe apo Arvanitas iken nga syte kembet te detyruar nga you bijteve tyre. Lufta kunder Palestinesbeshteve lidhur me you te turqizuarit duke luftuar Kombin Greko-Ilyre. Percace sundo.

                            1. C
                             Concili

                             Nuk kaq pasur kurre grek Epirot, vec nje pjese te Epiroteve qe jane Helenizuar. More vesh o Erdokar?

                            2. E
                             Erdogan

                             Qe je Ignorant dhe nuk e kupton (injorant non e capito) o idhiotis (idiot "shqip") me comentin "Arnaute Ortho-dhokse" kete nuk eshte e veshtire ta conceptosh. Vertet (vero ital) qe Romaket e Romes se ndertuar nga Grejet e Troas ne Dhardhanele pushtuan Londren por nuk do te thote qe anglezet Afto-Hthone ishin Greke Londineze .Virio Epirin e mohuar nga Veziret,Pashallaret,Bejleret etj nga Orthodhokset Greke,Glosa (gluhe camce) e tyre Greke mijeravjecare,Emrat,Mbiemrat Greke,Topo-Onomat (toponim "shqip") Greke etj jane te shkruara dhe you nuk mund ta mohoni. Ky eshte ndryshimi qe radakja

                             1. P
                              Pleqesia Himare

                              Na hengsh mune o pederast grek qire. Rrofte e qofte Shqiperia jone e bekuar, ky vend i lashte e i fisem

                              1. C
                               Concili

                               Nuk ka grek Epirot, por nje pjese te Epiroteve u helenizuan. Graqiret njihen vetem se u kruhet bitha, kjo nuk eshte karakteristike e Epirotve.

                              2. D
                               Dritan hilja

                               Un si gazetar profesionist kam dyshim se gurët janë grekë, por si sigurims i vjetër pranoj vendimin e keshillit bashkiak

                               1. K
                                Koha do e tregoje

                                Mos u zini e mos u grini se dacoku eshte imi...!

                                1. M
                                 Mjaft u lodhet..

                                 Me the e te thashe dhe asgje nuk behet...

                                 1. e
                                  emil

                                  Tani prit, se asaj i dalin per zot greket ose MANE a XHACKA qe kane mare gjith Bregdetin e mos i gezofshin me breza, Spital e ilace 7 breza sa te mbaroje pasuria e vjedhur!!!!!

                                  1. A
                                   Alex

                                   Që je rrot k*ri (dick anglisht) kjo s'ka dyshim.

                                   1. j
                                    janullaqis me kr ne goje !

                                    ke kto "dhoma" Shqiptaret Tutoret Piratet e Detit Jone _ mbanin Pederastet Helenaqis - me ja shit taianve dhe Turqve me i shkerdhy ne bith ,sepse Henelet njheshin ne Boten Antike per bythen e tyre te Ndjeshme qe konkuronn madje edhe vet Grate e tyre . Shqptaret i pallonin te dy ne qift .

                                    1. L
                                     Leonidha

                                     Nuk ka greke ne Himare. Puna qendron tek Epiri. Grekerve u djeg fakti qe i vetmi fis epirot i paster jane Kaonet ne Shqiperi qe flasin shqip dhe duan ate qe tha Beleri helenizimin e tyre. Duan qe sic flasin Thesprotet edhe Molloset sot , pra Greqisht (sesi mund te flasin ndryshe ne Greqi qe nuk njeh minoritete), te flasin dhe Kaonet qe te thone se Epiri eshte Grek se flasim Greqisht, edhe Kaonet gjithashtu.

                                     1. L
                                      Leonidha

                                      Nuk ka greke ne Himare. Puna qendron tek Epiri. Grekerve u djeg fakti qe i vetmi fis epirot i paster jane Kaonet ne Shqiperi qe flasin shqip dhe duan ate qe tha Beleri helenizimin e tyre. Duan qe sic flasin Thesprotet edhe Molloset sot , pra Greqisht (sesi mund te flasin ndryshe ne Greqi qe nuk njeh minoritete), te flasin dhe Kaonet qe te thone se Epiri eshte Grek se flasim Greqisht, edhe Kaonet gjithashtu.

                                      1. V
                                       Vasili

                                       Ska si te ndodhe ndryshe... ky truall deri ne Greqine e sotme eshte pellembe e histori.. Pellazge ilire e shqiptare kane histori te jashtezakonshme. Poshte tradhkaret rrofshin e qofshin shqiptaret

                                       1. M
                                        Mihali

                                        Krenar per Shqiperine tone te bukur. Keto duken ashiqare qe jane para helene... Ky vend eshte pellembe e histori. Tashme e ka kuptuar dhe Europa se kush jemi e cfare perfaqsojme... Grek qire funderrina tashme bjerini sumes vetem ket pune e qani...

                                        1. J
                                         Janulles bole kokes

                                         Sufllaqis, xaxiqi bythaqis hapni site e shikoni mire se jeni me shekuj parahelene, besoj ska nevoje per koment kur shikoni ketw tume...

                                         1. m
                                          mos na vdese janulla mori dhjauliii

                                          pse e nxorret kaq shpejte more ,do na vdesi Gjapri grek qe ja qifsha gjakun grekut e atyre qe qendrojne pas grekut e coptuan Shqiperine tone te Bukur . Do ja shqyjme bythen Gjaprit grek dhe hedhim ne vjose si bem me Gjyshin e tj Kozman !-Jemi Ortodoksit e Semanit qe i preme koken qenit grek qe mallkopnte shqpen mbas zbrti nga Himara ne Myzeqe - Ju a shkerdhefshn gjithe Ortodksit Shqptare gjkun greke

                                          1. H
                                           Hoxha dhe dervishi i laberise

                                           Gjith katundet qe kan kisha grekorthodhokse bizantine ,,nuk kan te njejten kultur me katundet qe kan xhami me minare dhe teqe ,,, himara ka kultur greko bizantine ,,,

                                           1. l
                                            low

                                            iliria e jugut shtrihej gjer ne preveze.me vjen keq per janullken.dylen,micuan,krieminister.zbulimi i tumave fakt qe nuk mund te mohohet nga te ardhurit nga persia-e sllave qe e mbajne veten per hellene .Qeveri apo ministria e kultures te mos lejoje shkrime greke ne zonen e arkeologjise ne himare.

                                            Lini një Përgjigje