(FOTOT)Hora e Arbëreshëvet (Piana degli Albanesi) kthehet në një muze të hapur me piktura murale

1 Nëntor 2023, 10:48Kulturë TEMA
(FOTOT)Hora e Arbëreshëvet (Piana degli Albanesi) kthehet në

 

 

Në lagjen “Sheshi”, në Horën e Arbëreshëvet u inauguruan pikturat murale të realizuara nga artistët Andrea Buglisi, Igor Scalisi Palminteri, Crazyone, Mauro Patta, Simone Zanaglia dhe Fausto Gurillermo Tabora Garcia.

Kjo iniciativë u promovua nga administrata e komunës dhe shoqata kulturore “Bashkë”. Projekti i cili e ka transformuar këtë komunë, në një laborator arti, në qiell të hapur, ndjek elementët karakteristikë arbëreshë të Horës dhe ka si synim ruajtjen dhe përdorimin e trashëgimisë jomateriale, historiko-gjuhësore dhe kulturore të zonës.

Janë dashur 10 ditë punë nga të ashtuquajturit “artistë të rrugës” (street artists) për t’i dhënë ngjyra e gjallëri lagjes arbëreshe “Sheshi”. Në murale janë pikturuar vajza me kostumin arbëresh, ornamente tradicionale të grave arbëreshe, Shën Gjergji që lufton me dragoin etj.

Hora e Arbëreshëvet njihet si kryeqytet i arbëreshëve, një nga bashkësitë më të madha e komuniteteve historike shqiptare të Italisë. Ajo është qendra më e rëndësishme dhe më e populluar e arbëreshëve të Sicilisë, ku ndodhet selìa e peshkopit të Kishës Bizantine Italo-Shqiptare, Eparkia (ose Eparhia) e Horës së Arbëreshëvet.

Hora e Arbëreshëvet ndodhet në këmbët e një mali të lartë, 24 km larg nga Palermo. Ajo ka ruajtur shumë elemente etnike të kulturës së saj shqiptare, veçantitë e saj kulturore, gjuhësore e fetare.

15 Komente

 1. S
  Shume Bukur . Pergezime Arberesheve

  Ju Lumte Arbereshe , Patrote qe jovetem sot ,por gjate gjithe Historise na ka ber Krenare si Shqiptare . Rrofte Arbereshi dhe Arberia

  1. .
   .

   Arnauta hipokrit dhe ju o historjan te leshit, rrogetar te ambasades Turke. $$$$$$$$$ Si eshte e mundur qe Arberit dhe prijesi i tyre Skenderbeu te ishin Katolik dhe jo Orthodhoks (sipas jush) ..... kur shifet qart qe Arbereshet e Italis rruajten per qindra vjet Fen e tyre Orthodhokse ne nje shtet fanatik Katolik ???

   1. G
    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

    Jemi krenare me Arbereshet tanë. Se a ishin ata ortodokse apo katolikë nuk ka rendesi. Ata ishin Arber!!! Italia nuk eshte shtet fanatik katolik. Italia eshte shtet demokratik. Ajo lejoi shkollat dhe gjuhen shqipe, prandaj Arbereshet mbijetuan edhe ne ditet e sotshme. Eshte e kunderta me Greqinë, e cila pothuajse njejte si turqit nuk ju lejojne shqiptareve shkollat shqipe.

    1. .
     .

     "O Roooje o budalla" $$$$$$$$ Arvanitasit e flasin me te paster Arberishten se Arbereshet, madje ndihen krenar qe jane Arvanitas pa asnje lloj kompleksi dhe frike. $$$$$$$ Po a me thuaj Skipetaret qe iken ne Turq-ir perpara 120 vitesh a e di njeri Skipen, ja shiko disa video te Arnautve te Turqis dhe tregom NJE video, ne te kundert me Arvanitasit qe u shperngulen 600 vite me parë. $$$$$$$ Ptuuuu rac muti hipokritash, faktet I keni perpara sysh por ju ka zene syt me mut Erdogani.

     1. v
      vezhguesi

      Keto qe thua jane thjesht genjeshtra te pastra, pasi askush prej allvanitasve ne Greqi nuk flet hapur gjuhen shqipe, bile ka nga ata qe e kane harruar se vijne nga i njejti komb me ata shqiptare qe jetojne ne Shqiperi. Tipa si ti jane aq idjote sa nuk kane as dy pare mend qe te lexojne historine se si dhe perse u konvertuan shqiptaret ne fene islame. Kombi ka lindur para fese, por ti nuk ke mend qe ta kuptosh kaq gje te thjeshte.

    2. M
     Moni

     O neperka pika pika... na lodhe o aman. Nje muhabet ke gjithmone. Nuk hapim dot nje artikull se del zotrote me arnaute e turq. A ke apliku gje per pune tek ambasada turke dhe nuk ke fituar? Apo s'ta ka varur ndonje turke? He te keqen se jeta vazhdon ;)

   2. S
    Shume Bukur. Pergezme Arberesheve

    ore Picka e Janulles , o haput Sufllaqis . Po sekur edhe vertet Krimb ,zvarrank te ishe do kshte pak Cip Njeriu , do shkoje dku tjeter te Haje Mute jo kte te tonin /Shqptareve . Po hik o plehr minorikari e shkerdhehu nga Greqia ,pa ju vetem per leter Jgjenike ju Perdorim ne ,njerez te trashe .Zgjohu nga gjumi o zvarrank i janulles ,. Nuk jem ne Mesjete sot ,nga ku perllisnin Prifternjte ne Kshat e Terroristeve Grek - kunder Shqptareve ,por jetojme ne Shekulln e 21 - dhe Njeriu ka pak Tru ne koke e pershtatet Epokes e zhvllmit qe jetojme . _ Ju Krimbat e Janulles keni 15-vjet a me shume .ksaj Haleje qe e fnancoj Greku ,e nuk ditet njher ti referoheni temes si Njerez por pellisni s hajvane gomaret ne Oboririn e Kishesh .si ne Mesjete : Turku - turku erdh Turku . Nuk e hoqet njiher nga goja ate te Turkut , jeni shume te semure ,sida ju paska depertuar ne tru . Hkni mor Kafshe Mesjetare dhe hani mut aty ku jeton haleve te Greqise

    1. .
     .

     Ha mut si gjithmon o arxhi kazanesh. Inatet e gruas qe te ka ngel ne Athine dhe ti te futen kallamin e te derguan matan ne Albanistan, mos i nxir nper komente.

     1. p
      picka e shqyer minortare e janulles

      ore Picka e Janulles hahahah . Ajo qe eshte ne Athine edhe Gruja jote ,apo te pelqen ta palloja un ,hahahah o te dhjefsha ate Koke ,o jashteshqitje njerzore .o fshatare i qelbur ,qe sdi as te lidhesh dy fjale e flet percart . Un i dhjes mbi Koke Athines qe eshte si hale Europiane hahah . Yyyyyyyyyyyyyyyt zvarranike halesh , qe na hqesh bytha jote si Grek ,o pederast qe ta shkerhen Greku gjithe famljen yyyyyyyyyyyyyt rrac peerastesh pa Atdhe . Ke noj moter te mire sillma ta peshoj njiher ne Care se s'ka per ta harruar. Grejka ne Sarande me qnte mb Care ishin nene e bije . Edhe me ato kurvat e tua minoritare duhet ta provojme njher ,ty do te be nj shok Turk te ngopi ptuuuuuuuuuuuuuuu

    2. E
     Erdogan

     D.m.th nuk i thonin At-Dheu turqisht (Dheu i babait) por Hora jone per Greqine. At-Aturku considerohet Babai i turqve. Perse shkuan ne Magna Grecia keta? Sepse deri ne 1453-in flitej dhe shkruhej Greqisht. Ishte akoma pjese e Perandorise Greke te Bizantit. Pavaresisht qe Krishterimi u nda ne 1054A.D atje popullsia vendase nuk u Italianizua menjehere. Sic nuk u turqizuan Kaurret e Derrit ne Osmanllinj te devotshem. Me tituj Vezire,Pasha,Bej,Aga,Hoxhe,Dervish,Muhip etj. Ismail beu p.sh po ta consideronte Turqine "pushtuese" nuk do pranonte te kishte titullin (title) Bej. Kjo do ishte ne Nder te atyre qe nuk pranuan te ndryshonin Kombesine Greke Epirote. Cdo pellembe ne Italine Jugore ka Politizmo (Culture "shqip") Greke. Per you te rroje Cileri dhe Erdogani. Edhe Bidoni me Trampin qe lejojne te ktheje Simbole historike si Agia Sofia ne Xhami.

     1. v
      vezhguesi

      O kerric gomari-nuk ka patur kurre ne histori nje perandori te quajtur "Perandoria Greke e Bizantit", por ka patur "Perandori Romake te Bizantit", ose shkurt, Bizanti. Ne Itali, kur thuhet "Magna Greca" nuk ka kuptimin e te qenurit greke, por ka kuptimin e fese ortodokse qe kane banoret e kesaj zone. Kur kjo zone e Italise eshte quajtur ne kete menyre, shekuj me pare, njerezit identifikoheshin me fene dhe jo me kombin, prandaj mos i ngaterro gjerat. Keshtu, ne bote ka shume ortodokse afrikane, apo aziatike (pasardhes e ketyre te fundit jeni edhe juve), sic ka edhe te krishtere, por keto popuj nuk jane as greke apo as italiane. Kombi dallohet nga ngjyra e lekures, tiparet e fytyres, gjuha, kultura, nderkohe qe feja varet se kujt zoti i falesh.

     2. k
      kasemi

      Jan te ritit grek orthodhoks ,,,si himara ,,orthodhokset e muzeqse ,koricas etj ,,, shen gjeorgji ,,jo shen gjergi ,,,

      1. E
       Erdogan

       Ne Afrike ka lindur Arkimedino ko.......e me comentin "vezhguesi" apo ne Sirakuze te Magna Grecias? Per kete zone te pushtuar nga Greket e Romes luftoi Pirrua i Epirit per ta clirua o trap. Kur Brutus po e godiste per vdekje Iulios Qesaris ne Senatin e Romes ky e pyeti greqisht. Prandaj dhe Perandoria Greke e Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos me qender Kostantino-polis (Polis kjo ne Nder te Tij) u quajt Roma lindore dhe popullsia Romei. Aresyeja ishte qe mos te harronin Kata-Gojine (Prejardhjen) e Romes nga Troas ne Dhardhanele. Meso dhe mos degjo propagandat.

       1. S
        Shqiptaret

        Er dog canis, hik or Karagjoze Nastradini e qiu diku ne Turqi ,se kushedi te vijne Trut ne vend

       2. T
        Tani

        Ca i keni keto komente varik... Arbereshet jane per t'u admiruar sesi kane mbajtur gjalle gjuhen e parardhesve dhe dashurine e tyre per Shqiperine. S'kam degjuar asnje arberesh te flas me percmim per shqiptaret e fese muslimane. Jo si ca mortje komentuesish ketu qe vjellin vrer kunder vendit te tyre, se jeni copa e te deshtuarve qe dhe ne mes te Manhatanit te kishin lindur, prape loser do mbeteshit!

        Lini një Përgjigje