Profecia e Nolit!

29 Tetor 2023, 20:01Kulturë TEMA
Profecia e Nolit!

Nga Aranit Muraçi

“Shpresa më e madhe e një kombi qëndron në edukimin e drejtë të të rinjve të tij” - i paralajmëroi rreth pesë shekuj më parë Erasmo da Rotterdam kombet e etura për zhvillim. Paralajmërimi i tij erdhi në një kohë kur kombi shqiptar sapo kishte mbyllur epokën e lavdishme të Gjergj Kastriotit Skënderbeut dhe kishte rënë nën ‘errësirën’ e pushtuesit.

Edukimi i keq dhe i padrejtë i të rinjve të një kombi është akoma edhe më i gabuar se mungesa e vetë edukimit, sepse nuk bën gjë tjetër veçse u shërben prapambejtjes, interesit të pushtuesve, diktaturave, autokratëve, elitave të korruptuara.

Vetëm 6 muaj qëndroi në pushtet por kaq mjaftoi që, Fan Noli, ‘profeti’ i madh të parashikonte me saktësi rreth 100 vite më parë ‘mallkimin’ që do të ndiqte kombin shqiptar, përmes vargjeve:

Je gabuar, o Krisht, që u ke predikuar,

Se të marrët, të shurdhërit s'kanë dëgjuar;

Ndreq kurrizin më parë, pastaj ndriço trurin.

Se shpirt-robi s'çlirohet askurrë pa drurin.

Jesu Krishti s'dëgjoi, dhe s'e mori vesh mikun.

Dhe me lot i penduar e hodhi kamxhikun,

Dhe i tha: "S'e ka fajin kurrizi, po truri,

Se lirin' e sjell drita e mendjes, jo druri."

Merre prapë kamxhikun, Shën Pjetri u- përgjegj,

Se përndryshe kjo punë na del mos më keq.

Përkëdhel’u kurrizin dhe do t'të besojnë,

Vraji, shtypi, dhe shtrydhi, dhe do t'adhurojnë".

10 Komente

 1. S
  Suoma

  Sa idiote qe jeni. Fan Noli nuk eshte shkolle, por njeri real. Ka fotot e tij

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Mavromati rreal e i magjik per profecian e tij mbi te ardhmen e njethundrakeve turkoshqipfoles.....lanet rasat hahahaha!!!

   1. j
    jam grekqiri gabel

    Grekqiri gabel. Të ka dhjerë papuja në gojë sot apo akoma?

   2. Z
    Zymbyli

    Fix fare kjo eshte Epoka e lali Erit, Krifces, e nje lukunie te tere nen dirigjimin e Edi Rames... Rilindasit e shekullit XXI.... Quo vadis...?!

    1. D
     Dursakja

     I lavdishëm emri dhe vepra e tij! Në shekuj do të mbeten të paharrueshme. Përulemi me respekt dhe mirënjohje perpara këtij Njeriu të madh.

     1. L
      LLesh Prel Martin Gjinaj

      Autorit Aranit M: ... kur kombi shqiptar sapo kishte mbyllur epokën e lavdishme të Gjergj Kastriotit Skënderbeut dhe kishte rënë nën ‘errësirën’ e pushtuesit... Je idiot i lindur. Debil mongoloid komplet rrotkarizato. Per çfar kombi flet

      1. n
       njeriu i Zotit

       Noli i madh !

        1. D
         Demokrati idealist

         Të qifsha Mavromaqisin o grek muti,o pederast. Ndersa tl lesh preshi je një idjot me dy klasë shkollë të bër natën.Ku ke tru ti të kuptosh se çfarë ka dashur të thotë Noli kjo figurë poliedrike e kombit tonë.Ti di vet të ruash dhitë në pyll o katundar injorant.

         1. E
          Ejvallah

          Mavromati fliste ne emer te zotit krisht ,,ne nje milet 80% myslyman ,,nuk shkon ,,duhet tu flasesh ne emer te allahut dhe te profetit Muhamet ,,,qe te kuptojne ,,,

          Lini një Përgjigje