Në një botë plot teknologji, ja pse nuk duhet t’ju ndaheni librave

22 Qershor 2022, 14:46Lifestyle TEMA

Në një botë plot teknologji, ja pse nuk duhet t’ju ndaheni

Mund të duket mjaft sfiduese të motivojmë veten për të lexuar një libër 382 faqesh kur mund të shikojmë filmin, të dëgjojmë librin audio ose të shikojmë një përmbledhje në YouTube. Megjithatë, nëse pjesa më e madhe e leximit tuaj përbëhet nga postime në mediat sociale, mesazhe me tekst dhe tituj lajmesh, ju po humbisni. Nëse jeni të interesuar të lexoni më shumë libra, por keni nevojë për një motivim, ja disa përfitime që mund të merrni nga librat!

Një nga përfitimet më të dukshme të leximit çdo ditë është të mësuarit. Dhe ndryshe nga një video ose podcast, librat ofrojnë qasje në njohuri të thelluara. Me fjalë të tjera, nëse doni të bëheni më produktivë, mendoni se do të mësoni më shumë nga një libër nga dikush që ka studiuar për 20 vjet, apo një video 10-minutëshe në YouTube nga dikush i interesuar për këtë temë? Plus, ju mund të mësoni fjalë për fjalë çdo gjë nga librat. Për shembull, sa herë që dikush pyet Elon Musk, themeluesin e “SpaceX”, se si mësoi të ndërtonte raketa, ai thotë: “Unë lexoj libra”.

Pse është i rëndësishëm leximi? Siç shkroi dikur shkrimtari anglez i shekullit të 17-të, Joseph Addison, “Leximi është për mendjen ajo që është ushtrimi për trupin”. Hulumtimet kanë konfirmuar se leximi stimulon një rrjet kompleks qarqesh dhe sinjalesh në tru. Ndërsa përmirësoni aftësinë tuaj për të lexuar, këto rrjete bëhen më të forta dhe më të sofistikuara. Skanimet treguan se lidhja e trurit u rrit gjatë leximit dhe për ditë më pas, duke demonstruar përfitimet e mëdha të leximit të librave çdo ditë.

Në fund të fundit, truri ynë ka një politikë “përdoreni ose humbni”, ashtu si muskujt tanë. Me fjalë të tjera, nëse nuk e ushtrojmë mendjen rregullisht, aftësitë tona njohëse mund të bien. Megjithatë, kur lexojmë çdo ditë, mund t’i mbajmë të fortë dhe të shëndetshëm.

Të qenit në gjendje të përqendrohemi dhe të fokusohemi për periudha të gjata është thelbësore për suksesin dhe mirëqenien tonë. Aftësis për tu përqendruar po bëhet gjithnjë e më e rrallë për shkak të shumë detyrave të vazhdueshme, njoftimeve dhe aplikacioneve të mediave sociale. Një studim nga Microsoft zbuloi se njerëzit në përgjithësi humbasin vëmendjen pas vetëm tetë sekondash. Fatmirësisht, një nga përfitimet kryesore të leximit është se ju ndihmon të praktikoni të përqendroheni vetëm në një gjë në një kohë. Për shembull, një roman kërkon gjithë vëmendjen tuaj që t’ju largojë në një botë tjetër. Me pak fjalë, nëse doni të keni sukses, duhet të përqendroheni. Dhe nëse doni të përqendroheni më shumë, mund të praktikoni duke lexuar libra.

A i harroni gjithmonë gjërat? Një nga avantazhet e leximit të librave është se mund të përmirësojë kujtesën tuaj. Kur lexoni një libër jo-fiction, ju gjithashtu konsumoni një sasi të madhe informacioni mbi temën për të cilën po lexoni. Në mënyrë të ngjashme, sa herë që lexoni një roman, duhet të mbani mend shumë informacione në lidhje me komplotin e tregimit, personazhet dhe marrëdhëniet e tyre dhe mjedisin në të cilin zhvillohet historia.

Ky është shumë informacion dhe i gjithë ky informacion i ri krijon kujtime të reja. Dhe çdo kujtim i ri krijon sinapse ose forcon të vjetrat.

Librat ofrojnë disa nga argëtimet më tërheqëse në planet. A keni lexuar ndonjëherë një libër që nuk keni mundur ta hiqni nga dora? Për të përsëritur atë ndjenjë, ose për ta përjetuar atë për herë të parë, gjithçka që duhet të bëni është të gjeni librat e duhur për të lexuar. Ka miliona libra të jashtëzakonshëm atje dhe ka një zhanër të përsosur leximi për të gjithë – nga romanet fantazi dhe letërsia klasike tek librat e biznesit.

Përmirësoni aftësinë tuaj për të qenë më empatikë

Një studim zbuloi se kur lexojmë histori që eksplorojnë jetën e brendshme dhe emocionet e personazheve, aftësia jonë për të kuptuar ndjenjat dhe pikëpamjet e të tjerëve përmirësohet. Për shembull, përjetimi i botës përmes syve të Harry Potter ose Jane Eyre mund të na ndihmojë të mësojmë ta shohim botën nga këndvështrimi i familjeve, miqve dhe kolegëve tanë. Autori John Green e ka thënë më së miri: “Librat e mëdhenj të ndihmojnë të kuptosh dhe të ndihmojnë të ndihesh i kuptuar”.

Përmirësoni aftësitë tuaja të komunikimit

Aftësia për të komunikuar në mënyrë efektive është një aftësi jetësore. Një nga përfitimet kryesore të leximit është se na ndihmon të komunikojmë më mirë. Kur lexojmë një vepër të shkruar mirë, natyrshëm vëzhgojmë stilin e shkrimit dhe përbërjen e saj. Këto karakteristika depërtojnë në mënyrë të pashmangshme në shkrimin tonë, në të njëjtën mënyrë që muzikantët ndikohen nga njëri-tjetri. Për më tepër, studimet tregojnë se ata që lexojnë rregullisht priren të zhvillojnë fjalorin.

Një tjetër nga efektet e leximit është se mund të reduktojë stresin. Hulumtimet kanë vërtetuar se vetëm 30 minuta leximi mund të ulë presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe ndjenjat e shqetësimit psikologjik. Një tjetër studim zbuloi se leximi është mënyra më e mirë për të reduktuar stresin – krahasuar me shëtitjen, pirjen e një filxhani çaj ose kafe dhe lojërat video. Studimi zbuloi se edhe gjashtë minuta lexim mund të jenë të mjaftueshme për të reduktuar nivelet e stresit.

Përmirësoni shëndetin tuaj mendor

Të mirat e leximit shtrihen edhe në shëndetin mendor. Studiuesit panë efektet e librave dhe zbuluan se shumë prej tyre kanë një ndikim të matshëm në depresion ose çrregullime të tjera të humorit. Si rezultat, Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar (NHS) filloi një program për recetë librash të quajtur “Reading Well”. Ky shërbim përshkruan libra për “ndihmë” nga ekspertë mjekësorë për kushte të caktuara. Akti i përdorimit të librave si terapi quhet “biblioterapi”.

Lini një Përgjigje