Vendet më të mira të skiimit në Evropë, mes tyre dhe ato të Ballkanit

12 Nëntor 2023, 12:53Lifestyle TEMA

Vendet më të mira të skiimit në Evropë, mes tyre dhe

Nga Shqipëria në Poloni, Evropa ka një mori destinacionesh skish për t’u eksploruar.

Alpet priren t’ju vijnë në mendje kur imagjinoni këtë sport në Evropë, duke kaluar nëpër Francë, Zvicër, Austri dhe Itali.

Por kontinenti ka shumë destinacione alternative që ofrojnë peizazhe dhe kultura unike – dhe disa nga më të mirat në botë.

Disa vende janë të arritshme me teleferik. Për të tjerat, mund t’ju duhet të ecni ose do t’ju duhet të ngjiteni në mal.

Për disa nga këto vende të largëta, mund t’ju duhet edhe të bëni një turne.

“Euronews” ka sjellë një listë me zgjedhje të vendeve më aventureske të skijimit në Evropë, ku mes tyre përfshihen ato nga Ballkani.

Ashtu si Alpet, skijimi në malet e Ballkanit ka një histori dhe traditë të gjatë.

Malet më pak të njohura të Malit të Zi, Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut përfshijnë disa nga majat më të larta në jug të Alpeve dhe janë një nga shkretëtirat më të paprekura të kontinentit.

Gjëja më e mirë në Ballkan, thotë John Eames, nga “The Off-piste & Telemark Ski Company”, e cila ofron udhëtime me ski në rajon, është “argëtimi dhe aventura e të gjithave”.

Do të gjeni “zona të vogla, shumë miqësore dhe gjithmonë interesante të vendosura rreth këtyre maleve të pasura me kulturë”.

Por jini të përgatitur, thotë Eames: Prisni dhe përqafoni të çuditshmit.

“Karriget dhe tërheqjet e skive punojnë – shumicën e kohës – ushqimi dhe vera lokale janë të ndryshme, por të shkëlqyera, akomodimi është i larmishëm, por me vlerë të shkëlqyer dhe me mikpritje dhe miqësi të madhe”.

Bjeshkët e Nemuna


Janë një varg në gadishullin e Ballkanit perëndimor, thuhet se ofrojnë disa nga fushat e skive më të mira në Evropë.

Por pa qasje në teleferik, kufiri malor i Malit të Zi me Shqipërinë veriore (i njohur gjithashtu si alpet shqiptare) pret pak vizitorë.

Sipas folklorit vendas, u krijua nga djalli kur u lëshua nga ferri për një ditë të vetme të keqe.

Peizazhi i pjerrët shkëmbor dhe akullnajat e mëdha thuhet se të kujtojnë Dolomitet italiane dhe praktikisht të padepërtueshme gjatë verës me vetëm një seri kalimesh të larta që lidhin një numër të vogël fermash në lugina.

Këtu ndihesh larg, shumë larg Evropës së shekullit të XIX-të.

Si pjesa më e lartë e të gjithë Alpeve Dinarike, të cilat kalojnë zig-zag në të gjithë gadishullin e Ballkanit perëndimor, Bjeshkët e Nemuna ofrojnë linja të pjerrëta nga maja e Jezercës me pamje mahnitëse të Shqipërisë veriore, Kosovës dhe veriut të Malit të Zi.

Pikat më të mira janë rreth luginës së Valbonës dhe Thethit.

Këtu mund të qëndroni me familjet pritëse ose në një nga bujtinat dimërore.

Gjithashtu në Alpet Dinarike, mbi 90 për qind e Malit të Zi është terren malor dhe vargmalet e Sinjajevinës, Durmitorit dhe Bjelasicës janë ideale për aventurat e skive.

Malet e Sharrit shtrihen në kufirin ndërmjet Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe përfundojnë përgjatë kufirit jugor të Kosovës.

Ato janë pak më të rrumbullakosura se Bjeshkët e Nemuna dhe kanë shumë maja mbi 2 mijë e 500 metra të larta, të cilat ofrojnë faqe të pjerrëta veriore dhe kushte shumë të qëndrueshme bore.

Në Kosovë, vendpushimet e skive të Brezovicës dhe Prevalla aty pranë lejojnë qasje të lehtë në poligon.

Por dihet që vendi i parë mbahet nga Dolomitet, të cilat janë teknikisht pjesë e Alpeve, por shumica e vendasve në malet verilindore të Italisë i referohen atyre si Dolomites – ndërsa ata në veriperëndim, në Valle d’Aosta, janë Alpet.

Vargmali u shpall një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2009.

Për ish-vrapuesin britanik të skive alpine, Konrad Bartelski, i cili dha rezultatin më të mirë nga një britanik në qarkun e Kupës Botërore të Skive Alpine në 1981, “është gjeografia dramatike dhe unike e Dolomiteve që bien menjëherë në sy”.

1 Komente

  1. Bjeshket e pjerdhuna

    Ketu thyen qafen duke ecur ne kembe jo me ski

    Lini një Përgjigje