79 vjet nga masakra e 4 shkurtit 1944: Rikthehet rruga me të njëjtin emër që u hoq nga Basha

4 Shkurt 2023, 13:10Politika TEMA

79 vjet nga masakra e 4 shkurtit 1944: Rikthehet rruga me të njëjtin

Sot mbushen 79 vjet nga masakra e “4 Shkurtit” në Tiranë. Në përkujtim e nderim të viktimave të kësaj masakre, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti në zyrë kryetarë të organizatave Kombëtare të Veteranëve dhe familjarë të dëshmorëve të "4 Shkurtit", për emërtimin e segmentit të rrugës nga Banka e Shqipërisë deri te lumi i Lanës, me emrin “Dëshmorët e 4 Shkurtit”.

Kryebashkiaku tha se ndihet krenar për punën që po bëhet nga Bashkia e Tiranës për emërtimin me dinjitet të rrugëve të kryeqytetit.

“Jam shumë krenar për Këshillin Bashkiak që vendosëm të rikthejmë dinjitetin në vend, të zhbëjmë një padrejtësi me emërtesat në Tiranë. E kuptoj se sisteme të ndryshme, regjime të ndryshme, qeveri të ndryshme, politika të ndryshme, parti të ndryshme, kanë opinionet e tyre. Por, mendoj se disa gjëra, tashmë janë të rrënjosura në historinë tonë, si roli i Skënderbeut, roli i Rilindasve, roli i Lëvizjes Anti-Fashiste, dhe është fakt se Tirana është çliruar me forcat e veta. Është fakt se Tirana pati 86 viktima, të cilët njihen si ‘Dëshmorët e 4 Shkurtit’. Është fakt se rruga ka qenë gjithmonë aty, ndaj rikthimi i emërtimit për segmentin nga Banka e Shqipërisë deri te Lumi i Lanës, si rrugë paralele me Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, rikthen këtë padrejtësi të bërë ndaj familjeve, ndaj dëshmorëve, dhe atyre që besojnë te kauza e anti-fashizmit”, tha Veliaj.

Kreu i Bashkisë tha se këto data të rëndësishme duhet t’i bëjnë bashkë shqiptarët dhe jo t’i përçajnë ata.

“Sot është një moment gëzimi sepse një nga rrugët më të rëndësishme të Tiranës rikujton lëvizjen anti-fashiste. Por, ne duhet të ruajmë vigjilencën. Kur vjen ‘cirku në fshat’, dalin të gjithë kllounët ta përshëndesin, dhe ku afrohet fushata, del çdo lloj mitomani dhe sharlatani me propozime nga më të ndryshmet. Njëri shan të ardhurit, duke harruar se 90% e këtij qyteti - sidomos në 103 vitet e fundit, pasi Tirana u caktua Kryeqytet – janë të ardhur, sepse nga 10 mijë vetë, sot jemi një qytet me 1 milion e 10 mijë vetë. Në 100 vjet jemi rritur 100 herë. Kam dëgjuar edhe çudira të tipit ‘të heqim emrin e Asim Vokshit dhe Avni Rustemit nga rrugët e Tiranës’, si një lojë elektorale. Por, kjo është një lojë e rrezikshme. Ndaj, ftesa për këta shokë është: në Tiranë ka plot gjëra që mund të bëhen më mirë, unë jam vetë kritik, por është mirë ta mbajmë debatin këtu, nuk duhet të merremi me tabela rrugësh dhe me ndryshimin e historisë, sidomos kur propozime të tilla vijnë nga të rinj që duhet të përfaqësojnë frymën perëndimore dhe të respektojnë luftën. Le t’i lëmë këto biseda, janë pa bereqet, t’i rikthehemi krenarisë si një vendi të çliruar me forcat e veta dhe të kuptojmë se kur ne shqiptarët jemi bashkë, bëjmë gjëra shumë të mrekullueshme.”, u shpreh Veliaj.

Ai tha se kur bëhemi bashkë, si në luftë, pas tërmetit apo gjatë pandemisë, kemi treguar më të mirën tonë. “Nëse nuk kujtojmë më të mirën, nuk lëvdojmë më të mirën, nuk inkurajojmë më të mirën, do bëjmë gabimet që kemi bërë në të kaluarën”, shtoi Veliaj.

Gjergj Velo, kryetar i Organizatës Kombëtare për Dëshmorët e LANÇ-it dhe Dëshmorëve të tjerë të Atdheut, tha: “Rikthyet në vend një çështje që ishte, jo vetëm gabim, por edhe një shtrembërim dhe një vlerësim jo në kohën e duhur dhe jo në lartësinë e duhur. Ju e korrigjuat. Ju lumtë!”

19 Komente

 1. r
  raul

  Jam i mendimit qe rruga ku banon perbindeshi i vicidolit te emertohet Xhafer Deva , urdheruesi i vrasjes se 84 martireve te 4 shkurtit 1944. Kjo pasi Hu Xhintao 80 vjecar i foltores , perbindeshi i vicidolit e ka idhull shpirteror nazistin Xhafer Deva.

  1. G
   Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

   Idhulli shpirteror i Saliut nuk eshte z. Deva por idioti Enver Mugosha.

  2. zefi

   Boll me keto idjotizma se po ja kaloni Zhelal DERZIUT, keto data le te mbeten ne librat e historise dhe rruget te vendosen me numra se nu dime ne cfar rruge jetojme...... Rruga Ukraina e lire, cfar jane keto budallalliqe qe behen.

   1. b
    ben

    duhet ta kishit çuar atje ku ishte , ta kishit hequr emrin e ibrahimit qe ska lidhje fare.

    1. H
     Halimeja

     Bravo Erion. Bere mire pası ne qe kemi te vrare nga fashisti Xhafer Deva Hemi ndjere te poshteruar.

     1. B
      Bektashi

      Te lumte Erion Veliaj. Te lumte.

      1. B
       Banor i ngjarjes

       Bravo kryetari i bashkise Tirane ,me kthimin e emrit (deshmoret e 4 Shkurtit ) kryetar jane dhe shume emra te tjere qe nuk kane lidhje fare ,keto emra rrugesh jane vendosur nga krimineli Berisha dhe zagari i tij Basha ,te rishikohen edhe nje here ,eshte vene emri nhe rruge ( Halit Klenja ) gjoja deshmori i demokracise ,te verteten e vrasjes se tij gjeje te ish banoret ate vit ,se jane deshmitare ,ai deshë me i mare automatikun ushtarit qe ate dite ishte ne sherbim ,ushtari per tu mbrojtur e per mos me ja dhene qelloi dhe e vrau ,kjo eshte e verteta ,dhe krimineli Berishe per politike e beri ( hero i demokracise )

       1. s
        sokratz

        Erioni ka bere shume mire qe kthen historine. Rrugeve te vjetra duhet tu kthehen emrat qe kane pasur dikur. Degjojme lloj-lloj emra rrugesh, dhe nuk e dim fare se kush eshte personi/subjekti/shteti qe i vihet emri rruges. Shtete te ndryshme kane menyra te ndryshme te emertimit te rrugeve. Ne duhet te ruajme traditen tone.

        1. G
         Genti

         E hoqi Berisha "Dëshmorët e 4 Shkurtit" pasi kështu i bënte qefin ballistëve, zogistëve dhe gjithë baskpuntorëve të nazizmit si Xhaferr Deva që urdhëroi masakrën e 4 Shkurtit në Tiranë. Në Kosovë këtij krimineli kanë vendosur ti restaurojnë shtëpinë aq sa edhe ambasadori I Gjermanisë reagoi publikisht duke e kundërshtuar një gjë të tillë.

          1. A
           A ka Ligje ky Vend ?

           Sigurishte qe Erjoni beri shume mire ,qe risolli Emrin E Vertete te Rruges , mipro si Mundet nji shkerdhate si basha , nji funderine te Ndyshoj Emrat e Rrugeve ne Tirane sipas Qejfit te tij ? Dhe me skandalozja mos te penalizohet ?! _ A ka Ligje ky Vend ? Kush guxon diku ne Europe e kudo ,qe nji funderine e Kriminel Anti Shqiptare si KokBytha basha ,te ndryshoj emrin e Rrugeve ? Vendosni Ligjin boll me anarshi e shkerdhata ne Politike e Drejtesi ! Perse nuk behen Ligje per gjithcka i takon Monumenteve te Heronjeve e Figurave te Ndritura te Kombit siedhe mosprekjen e emrave te rruges ? Ajo bande shkerdhatash qe jeton ne Arnarshi e s'njeh Ligjin ,e kryesuar nga Banda Opozitare ,duhet te perballet me Ligjin ne cdo raste ,madje edhe pse eshte ala ne Politike ,sepse vec Sabotimit te Shqiperise ne cdo gje ,nuk ka asgje qe do justifikonte pranine e tyre ne Politike

           1. T
            Teuta

            Sa më pak emra kontestues për rrugët! Merrni shembull nga Gjermania. Atje rrugët mbajnë emra të këtillë: Rruga e Gjatë; Rruga e Luleve; Rruga e Lirisë; Rruga e Drejtë ; Rruga e Paqës; Rruga e Berlinit; Rruga e Lisave; Rruga e Lumit; etj. Emra apolitikë, apartiakë. Për të gjitha kohët dhe për të gjitha sestemet.

            1. G
             Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

             Ndaj te njejtin mendim me ty.

             1. L
              Loni

              Drejt Teuta, si psh Lindenstrasse - Rruga e blireve...

              1. r
               robi

               Dhe ne Kamze duhet te nderrohen emrat e rrugeve se jane hequr emrat e deshmoreve dhe vendosur ca emra te panjohur per popullin qe s'kane asnje lidhje me Kamzen. Keta emra jane vendosur nga Xhelal mendjeziu me daulle ne dore, rrumlluar tape, me ballin mbuluar me 10 mije lekesha hipur mbi gomar duke shetitur neper rruget e Kamzes.

               1. P
                Pjeter

                Gjeja me e pakuptim ne kete vend jane emertimet dhe sistemi i adresave.Ka anarshi, ka politizim, ka banalizma, perdoren per qellime partiake e interesa zgjedhore. Mendoj se sistemi i adresave, vendosja e nr ne pallate dhe shtepi banimi behet menjehere nga Bashkite...Emertimet e rrugeve duhen ribere,mundesisht te vihen me numura ose ose emertime domethenese, emer ose drejtim qyteti, personalitete me vlera publike....por jo, as sesi kushurinjte e antareve te keshillave,ose dhe me keq akoma, vritet per motive" te panjohura" e brenda muajit riabilitohet me nje emer rruge a institucioni.....

                1. E
                 E diel

                 Një kryetar bashkie-fanatik ekstremalisht i majtë, fshehur nën mantelin rozë të socialdemokracisë, i pashkolluar dhe i pailuminuar, njohës mëse i përciptē i historisë së Shqipërisë, të vërtetat e së cilës janë shtrembëruar nga pseudohistorianët e komunizmit Milo

                 1. a
                  alphade

                  Rruga e “4 Shkurtit “kalonte te Blloku ! Prandaj eshte cunguar ! Hiqni emrin e atij “shallxhiut” se s’ka c’na duhet nipi Xhaferr Derrit……!

                  Lini një Përgjigje