Andi Bushati: Rama i bën presion Kosovës të marrë pjesë në “Open Ballkan”, ndërsa vetë bojkoton BE-në

21 Qershor 2022, 17:56Politika TEMA

Andi Bushati: Rama i bën presion Kosovës të marrë pjesë

Andi Bushati ka reaguar pas një paralajmërimi të kryeministrit Edi Rama, se mund të bojkotojë Samitin e radhës të BE-së, për shkak të bllokimit bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut, bllokim që pengon edhe Shqipërinë në hapjen e negociatave.

“Duhet tepër guxim intelektual qe ti kërkosh hesap Kosovës se pse bojkoton mbledhjet e Open Ballkan, kur vetë bojkoton samitin me BE-në”, - shkruan Andi Bushati në rrjetin social Facebook.

Rama shkroi në Tuitter, se bashkë me presidentin serb dhe kryeministrin maqedonas, kanë vendosur të mos i bashkohen samitit të BE-së që mbahet në Bruksel në datat 23-24 qershor, pasi Bullgaria po mban peng Europën e Bashkuar.

“Diskutuam sot gjatë me Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Me sa duket një tjetër ‘Jo, na vjen keq!’ do të dëgjojmë në fund. I gjithë unioni është marrë peng nga Bullgaria dhe nuk është një shfaqje e mirë për t’u ndjekur. Çfarë të bëjmë ne atje?!”, shkruan Rama.

31 Komente

 1. B
  Bardha

  Prape ky tuci i Veres,po ku paskaqene idiot i teri,por ma hajvan jane ata qe i botojne shkrimet e ketije hales

  1. T
   Titi

   Nuk po shkon qe te bojkotoje BE por ska pse te shkoje per te degjuar nje JO te pamerituar

   1. O
    Olsi

    Kosova duhet te marre pjese ne Ballkanin e Hapur pasi eshte per te miren e vendit te tij

    1. K
     Klea

     Rama si ka bere kurre presion kosoves per nje gje te tille, madje perkundrazi e ka keshilluar liderin e saj qe te jete pjese e kesaj nisme sepse si vend do te kete perfitime te medha ekonomike

     1. R
      Rea

      Qeveria ka punuar dhe ka bere te pamunduren qe vendi yne te jete sa me shpejt pjese e be. Me vjen shume keq qe nje pengese e tille na ka dale perpara

      1. D
       Deda

       Nuk e di si flet ky bushati per keto gjera i merr te opozita ky se ska mundesi, se keto jan genjeshtrat qe ben opozita

       1. M
        MacGr

        paskeqene komplet idiot o Bushat.Nuk e merrja me mend kete ''arsyetim''.Nga ana tjeter Rama nuk e akuzon KOSOVEN.SSa per te bojkotuar Bullgarine nuk ka fare te drejte?

        1. a
         andi

         Sa macaron ky bushati ca njeriu vk paska qen.

         1. M
          Megi

          Bushati nje njeri i ndyre sic ka qene gjithmone

          1. K
           Koli

           Rama nuk po u ben presion eshte dicka e duhur qe kosova te marre pjese ne Open Ballakn

           1. A
            Aron

            E bojkoton sepse eshte BE ajo qe po na bojkoton ne, pra eshte tjeter kur te afrojne bashkepunim dhe ti nuk do, por jo sa per sy e faqe. Bushati eshte i ngadalte te kuptoj kaq.

            1. E
             Ela

             Jo vetem nje njeri cinik bushati po dhe i shpifur sdi ca flet

             1. e
              eri

              Vetem argumenta boshe di te beje bushati me nongraten e vet.E frym mir ai e del ktu na ben sikur di vete te flase e na jep mend.

              1. O
               Olti

               Kosova duhet te marr pjese ne Open Ballkan per te miren e vendit jo se don Edi Rama ai thjesht po u tregon rrugen e duhur

               1. R
                Roberto

                Qente e Saliut filluan te lehin perseri. Pash edhe nje qen tjeter. Andi Bejtja i njejte me kete qenin e ndyre Andi Bushatin.

                1. N
                 Nipi Hysniut djali spiunit

                 Gjynah nipi hysniut djali spiunit ne gjendje te keqe psiqike i ka thene non grata Berrisha shpejte qeni hysniut shjruaj kunder Rames

                 1. p
                  paralelizmat e nji idioti Histerik mbas Te Gjatit

                  Si ishte ajo shprehja ; Kush o msu me honger Mut ,do haje gjithmon . Edhe ky me shperthimet e tij Histerike mbas Rames . Po dale njiher me yahoo ,se deri ke bloet e Ramos i shkijone syt ktij llapemadhit qesharake . - Asnjera s'ka asnji Lidhje me Njera - Tjetren ,mipro si thame me Lart : Kush o msu me honger Mut do ta bej ate gjithmone . - (ky eshte shndruar ne psikopate mbas Ramos ,i shkreti paska degjenru keq. Por eshte i pafajshem .Kjo i duhet thene. Fajin e ymer gelbaza dhe ata qe e financojne nga pas )

                  1. l
                   lenci bira

                   Dhe pse shqiperia ka bythqire te tille akoma qe e duan shqiperin nen flak ky vend do te behet Andi bushat Andi betja fatos lubonja Etj keta jane fekalet e fundit qe shqiperia po i ndan keta hale nga shoqeria

                   1. I
                    Inva

                    Le te vazhdojne me llafe te kota keta po sdo ua marre njeri per baze

                    1. F
                     Fisnik

                     Po pse flet Rama në shumës kur përfaqëson vetëm Shqipërinë? Pse ndien nevojë Edi Rama të koordinohet me Vuçiçin për ta bojkotu BE- në? Serbia është në siklet për shkak se nuk do t'i bashkangjitet sankcioneve të BE-së ndaj Rusisë. Bojkotimi i BE- së në marrëveshje me Serbinë e dëmton Shqipërinë por Rama tashmë është bërë "vëllai siamezë" i Vuçiçit, nuk mund të shkëputet prej tij!

                     1. A
                      Andri

                      Nuk e kuptoj se ku duket sikur Rama i ben presion Kosoves. Mos u perpiqni te hidhni akuza te pabaza per ti percare keto dy qeveri.

                      1. A
                       Aldo

                       O andi po boll o hipokrit vetem rama qe nuk i ka ber bojkot europes ai do ta fus shqiperine shum shpejt ne be

                       1. B
                        Berti

                        Ky qe deri dje i lepinte kpucet saliut sot ben moral se ca ben rama nderkombtarisht po ik more urith

                        1. L
                         Lorenc

                         O bushat po ci keto argumenta pa baz more mik ???? Apo ti sugjeron saliu

                         1. M
                          Mandi

                          Nese e merr nga ana pozitive gjithmone nese arrin te kuptosh te miren nga e keqja Rama deshiron qe te bashkohet dhe kosova ne Ballkanin e Hapur per arsye qe te kemi nje organizim dhe qe perfitimet te jene per te gjithe vendet pjesmarrese !

                          1. U
                           Un kot

                           O pall ku I ka bo nei her presion Rama kosoves. Po vetem me fol kunder RAMES nga inati.

                           1. T
                            Turi

                            Esht gjithmone media e cila shpif per marshenien e kosoves me shqiprine

                            1. A
                             Ani

                             Andi bushati germadha e gazitaris flet per politik nderkometare

                             1. L
                              Leone

                              Kosova duhet te marre pjese ne ballkanin e hapur dhe kjo eshte zgjidhje

                              1. L
                               Leone

                               Edhe nese i ben te drejte ka sepse eshte ne te mire te kosove pjesemarrja ne open ballkan

                               1. m
                                miu

                                hysni kapon e kishit njohur pyesni andin se e di mire ai.

                                Lini një Përgjigje