Arben Ristani: Nuk kam firmosur asnjë dokument për ndonjë qindarkë ruse, po janë dhënë para ato i ka marrë Basha

15 Shtator 2022, 17:44Politika TEMA

Arben Ristani: Nuk kam firmosur asnjë dokument për ndonjë

Arben Ristani, ish- sekretar i Përgjithshëmi i PD, në një intervistë me gazetaren Besmira Pelushaj u shpreh se ai nuk ka firmosur asnjë dokument për ndonjë qindarkë qoftë brenda qoftë jashtë vendit për financim nga rusët, si sekretar i PD.

Arben Ristani: Personalisht, meqë jam i involvuar pa të drejtë si sekretari i Përgjithshëm jo vetëm nuk kam pasur dijeni për veprimet e kryetarit por as nuk kam firmosur asnjë dokument për ndonjë qindarkë qoftë brenda qoftë jashtë vendit.  

Sa i përket hetimit ka nisur për pastrim parash dhe ndonëse nisi mbi këtë bazë gjatë rrugës ndryshoi drejtim. Në mënyrë normale akuza e falsifimimit nuk u pranua nga gjykata. Pushteti ishte i interesuar ta mbyllte. Dhe prokurorja në atë kohë ka qenë për vazhdim të hetimeve. 

Sot kuptojmë që është më vlerë që çështja të hetohet. Unë nuk kam asnjë dijeni se si mund të jenë përdorur.

Sa i përket mundësisë që Basha të ketë marrë para nga rusët ai thotë se nëse është e vërtetë këto veprime janë individuale dhe duhet të hetohen.

Arben Ristani: Në mënyrë personale ish kryetari i PD flitet se ka përdorur para personale dhe jo sipas procedurës që parashikon statuti i partisë. Statuti i PD vetëm kryesisë i jep të drejtën për të kryer marrëveshje me të tretë. 

Për vendimet e lobimit nuk ka një marrëveshje të tillë. Në këtë rast partia ndahet nga kryetari. Kur veprimet janë individuale është përgjegjësi individuale. PD është e përjashtuar nga çdo përgjegjësi. Mbetet për tu hetuar dhe do të ishte mirë në funksion të transparencës.

10 Komente

 1. N
  Nard

  ti normal ore je i paster sje si shoket e ekipit qe vetem kan vjedhur per vite ikni ore te pafytyre se te gjithe njesoj jeni

  1. G
   Gent

   Sa me stil po ja rasin te gjithe bashes

   1. Q
    Qani

    Dhe ky si saliu tu ja rrast lulit gjithe fajin

    1. R
     Remi

     Po dhe ju keni vjedh me lulin mor ordinera se te gjithe ne pd hajdu jeni

     1. L
      Luani

      Kshu do shkoj ky muahbey jo sala jo basha ehaaaa ju i keni vjedh po h

      1. K
       Klaidi

       Ore ristan po tpakten thuj tverteten ti leri ata dil e bohu burr tregoje situaten sic osht

       1. D
        Dritan

        Leshi preshi spiun non grata korrupsion= berisha basha PD

        1. A
         Alban

         Bobo cju dolen te palarat ketyre , moren fund me duket

         1. L
          Luan

          O ben po aq te poshter qenkan treguar sta paskan dhene asnje qindarke hahah

          1. L
           Leo

           Me duket se po e mban me hater berishen sdo me ja nxjerr koken

           Lini një Përgjigje