Bamir Topi: Rama ka garanci te vetja sepse i ka nënshtruar të gjithë

4 Shkurt 2023, 18:40Politika TEMA

Bamir Topi: Rama ka garanci te vetja sepse i ka nënshtruar të

Ish-presidenti Bamir Topi është shprehur se Parlamentin në Shqipëri e kontrollon kryeministri Edi Rama dhe sipas tij, kushdo që ulet në karrigen e kryetarit, merr urdhërat nga Rama.

Komentet Topi i bëri gjatë një interviste për News 24, ku tha se Rama ka garanci te vetja sepse i ka nënshtruar të gjithë, disa përmes korruptimit dhe disa përmes shantazhit.

Ai shtoi se brenda PD-së ka dy tendenca, njëra e Sali Berishës, që sipas tij krijon tension dhe situate të shumta dhe tjetra ajo e Alibeajt, që sipas Topit është kthyer në një burokrat Parlamenti.

“Parlamenti mbart një frymë aspak civile. Kjo është shumë e rëndë. Që të shikoni dhe të merrni pritshëmëri për protestën e radhës, duhet të ktheni kokën pas. Protesta është një mjet demokratik, që mund ta bëjë edhe një individ. Një protestë e bërë nga opozita duhet të çojë diku, por kur kthehet në një lloj rituali, krijon jobesueshmëri. 

Po të më pyesni mua sot, edhe unë do i kthehem të kaluarës time, do të përdor të gjithë pozicionin tim politik, do të përdorë fakte, etj. Ti ke deputetë që nuk shkruajnë njëherë, është problemi i listave. Opozita ka përjashtuar elitën politike. Difektet e opozitës janë tek vetë opozita. Nuk ma mban goja se ç’përbërje, çfarë substance ka opozita, grupi parlamentar. Një vend që nuk ka një opozitë normale, është i destinuar të shkojë këtu ku po shkon.

Ju mendoni se bashkimi është thjeshtë sipërfaqësor, apo mekanik? Jo, janë probleme shumë të thella. Problemi është se cila është pika apo qendra e referencës së kësaj politike. Ju e shikoni që jemi në qendër edhe të një konjukture ndërkombëtare. 

Ai që bën politik duhet edhe të mos kompromentohet me emrin e dikujt, siç është zoti Berisha. Nuk ka një vend në Ballkan që po tenton të riciklojë njerëz që kanë dështuar disa herë. Politika është e rëndësishme për të ndërtuar institucionet. Kur thua politika për kryetarin, aty fillojnë diferencat. Politika ndërton shtetin dhe shteti ndihmon qytetarët.

Opozita e ka mundësinë të bëjë debatin politik në Kuvend. Për aq hapsirë sa kanë, të jenë të bashkuar dhe të artikuluar, mund t’ju them se një fjalë në Kuvend është sa 1 mijë fjalë. Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe Edi Ramës. Parlamentin e kontrollon Edi Rama dhe kushdo që ka qenë në atë karrige, drejtohet nga kryeministri.

Unë shoh dy tendenca në PD, njëra është që njëri ka aktivitet publik dhe organizon struktura megjithëse nuk e ka legjitimitetin, ai vazhdon, ka eksperiencë, krijon tension.

Ndërsa Alibeaj ka legjitimitetin, por është kthyer në burokrat Parlamenti. Të dy palët kanë rënë viktimë e vulës, ose e siglës. Shoh një pamjaftueshmëri të pafalshme.

Rama ka garanci te vetja sepse i ka nënshtruar të gjithë. Disa i ka nënshtruar me shantazh, dis ai ka blerë, etj. Unë shikoj që kjo media, pra media në përgjithësi, i mbulon çështjet, krijon kakofoni mes individëve. Sot janë vetë opinionistët që pranojnë që paguhen nga politika”, u shpreh Topi.

20 Komente

 1. P
  Poseidon

  JE PO AQ KRIMINEL SA EDHE BERISHA.........TE ISHE BURRE I MIRE SHKOJE NE PROKURORI PER TA DENONCUAR SALI KERMEN ..........POR KE PERFITUAR PREJ SALEHUT PRONA PAMBARIM ..........TE KA FUTUR DRURIN NE BYTHE E SLUAN DOT ...............SEPSE TE KA DOSJEN GATI SI TY SI LYLIT E SHUME TE TJEREVE .......,..VDEKSHIT TE TERE O KRIMINELE TE POPULLIT TUAJ.........

  1. B
   Bame bame tope tope.

   O Bame te pam dhe ty ne krye dhe ca bere nje vere ne uje ate bere.Te trodhi salehu dhe te beri enuk .Dhe ndenjte si pule kur te tha hor bulevardi

   1. E
    EMIGRANTI

    Pirdh o Bamke pirdh:e para shko desumo per 21 janarin e te tjera,e dyta Rama kontrollon parlamenti e te tjera se ka fitu me zgjedhje dhe ka numrat,ndersa ti e Salehu espiuni IM doni pushtet ne tavoline.TURP.

    1. l
     lexuesi

     Bamke Topja si ke guxim e bene deklarata!Ti ke hyre ne librin "Gines" ku per here te pare nje politikan qe pasi mbaron mandatin si President i vendit(pra kulmin e karieres se nje politikani) ,formon partiçke dhe behet nga President ne Krye.ar partiçke!Fill pas ketij ndoqi shembullin "ujku i pazarit te ri" duke formuar partiçke te re,sepse te vjetren nuk ia dorezonte Munika! Ndaj leri shakate bajate se nuk te shkojne me ate qe ke bere.

     1. A
      Aldi Murati

      Dhe ky eshte nje koqe ne djell.

     2. D
      Dajti

      Po ik o Bamk Qyrollari,je njeri pa xixa,te quajti Saliu horr dhe nuk pate guxim te thush nje fjale,rri ne shtepi dhe ngroh vezet,dhe mos derdellit kot.

      1. M
       Mara emigrante ne Itali

       Kur flet edhe ti bamke qylollari mos mbetet njeri pa folur ti ishe president dhe nuk nxore qimen nga qulli ne kohen tendefjalori i partis demografike ishte qe te mbyllje veshet mor dite zi kur nuk e kupton qe jemi ne kapitalizem te hengert mortja o ish president pse kush eshte Rama qe ti kapi per dore demokratwt si edukator kopshti ? Sa leshime u beri Rama ne 2017 ? Cfar bete ju ,ju kujtoni se me protesta do ta rezoni ,po do tu dalin edhe socialistet e pastaj cfar ndodh ? IDJOT .nuk ke iden e politikes .

       1. M
        Mara emigrante ne Itali

        O tema pse si nxirni mesazhet e bera ?

        1. P
         Presidenti nga skrapari qe te pret doren

         Ky eshte nje tjeter debil ish president. Kampion i budallenjve eshte ilifloriri edhe si familje. Eshte per tu habitur se si ky popull nxjer vetem budallenj,kriminela dhe hajdute

         1. F
          Fuad Cela Verzheshtes

          Ky lloj Injoranti gjenetik, qe Berisha e beri Predident per llogari te tije se e komandonte, ai beri President Nishanin qe ishte gjytrym me pamersa vetem se e komandonte, pas tije Like Spiunin perseri per ta komanduar te tre keta i ka perdorur Betisha di ka desh qejfi . Ky debil e ka te shkruajtur ne balle qe vetem stalljer lopesh ben, sic ishte para 1990 ne Mullet tek stalla e Lopeve. Nuk ka njeri ti thote fshihu se felliqe dynjane o bamke leshi i cili keshilltare kishte Spunin Tasim Mema Kllojkari

          1. X
           XYZ

           Ky Bomiri ngjan shume me Rudina Hajdarin per nga intelekti shume i trashe a thua te kete kaluar dhe ky si motra e tije Rudina Melengjitin...se ndryshe ska si te jete kaq torollak....

           1. a
            adashi

            O Bamir ose bakeq me mire ,thua qe Rama ka blere debutetet dhe na shet moral ndezrkohe qe zotrote kur u zgjodhe president bleve jo pak por 6 debutet nga PS ,ndaj mos na shit moral se edhe ti nje cop muti je.

            1. J
             Je fajtore bastarde

             Jane vrare njerez kur ke qene president apo harrove je pjese e nomenklatures vrasese a ke pak turpe lere Ramen ai zgjidhet dhe rrezohet me vote ..shko ne SPAK shpjegohu jane vrare njerez ne nje vrasje fajtore nuk eshte vetem ai qe shkrep armen por nje zinxhire drejtues ku ju keni qene pjese turpe qe del nd ekranet kazan dhe shet morale..je fajtore i paskrupullt

             1. I
              Iliri

              Ky eshte nje nga presidentet tane qe ka menduar vetem per qoka e hosanara.Produkt i emerimeve te ketij presidenti eshte sistemi jone gjyqesor i pa afte e imolepsur ne korupsion deri ne palce.

              1. T
               Tironsi

               Sali nongrada ka shume po shume gjynae po ti je i pari i te gjithe atyre qe pasi i ka c’burreruar Saliu na beni edhe te diturin na jepni leksione sepse ju ka plasur cipa qe ruan burrerine , po sdomos tine nuk duhet te flasesh kurre . Per ty mund te shkruash aq shume ke kusure sa duhen dy gazeta plot , ti na del e na jep mend skur s’te kemi pre kush ishe yt pusht

               1. x
                xhoxhi

                Bamkë ti je më koti si politikan.Ishe kryetar grupi dhe flisnje si Berisha dhe e mbështetje për çdo gjë apo harove.Ndodhën vrasjet e 21 janarit dhe Berisha të bëri leckë ty dhe pryeprokuroren dhe në vend që të jepnje dorëheqjen nuk reagove fare dhe pastaj na nxore edhe libër ku tregon se Berisha se deshte të të zhdukte.Mos fol dhe jep këshilla.Rama komandant dhe e dëgjojnë të tjerët.Po pa tjetër që dikush duhet të komandojë jo si partia juaj që është bërë lesh e li nga Berisha dhe ata që e ndjekin.Të gjithë duhet të flasin për Berishën dhe jo për Ramën.Rama me gjithë kusuret ka mandatin e tretë dhe si duket edhe të katërtin ndërsa e djathta është katandisur mos më keq.Të na thua se çthotë Rama bëjnë të tjerët.Po është e vërtetë sepse nuk ka parti demokratike që mos e lejojë.

                1. baftiari tropoje

                 do dali edhe ky injoranti nga nje her ne tv sa per tu duk ,se kur ishte president beri namin

                2. T
                 Trimi nga Vicidoli

                 Shko ha nje pace koke, me Fari Balliun, se po mbaron.

                 1. m
                  mond

                  Z.Topi, nqs kishe pak dinjitet kur të quajtën "horr..." dhe ti ishe president nuk mund të rrije as 1 minutë më në atë karige. Dorëheqje urgjent dhe denoncim të atyre që bënë "ngjarjet në bulevard" dhe jovetëm... Çfarë të pengoi? Ato që po thua për Ramën i kishe për vete, mbase dhe të tjera akoma se nuk dihen të gjitha.... Prandaj nuk mund të gjykoni dikë që ka shumë më shumë sukses se ju dhe ju mund sa herë ka garë. Nga ai ju vetëm mund të mësoni për të arritur diçka, por as këtë nuk e bëni dot.

                  1. S
                   Sula

                   Nuk e ve ne dyshim intelektualin Bamir Topi; dosja e tij eshte e kompletuar per nje president apo ish president. Por problemi eshte se edhe kjo nuk mjaftoka. Ju nuk keni qene asnje dite as nen kryetar apo kryetar i PD dhe asnje dite President i Republikes. Keni qene vetem nje notet i bindur i Sali Berishes. Berisha te la ne dispozicion disa kryetaruce komunash per te "trashur qafen" Te thuash sot qe Edi Rama zoteron Parlamentin pasi disa i ka nenshtruar nepernjet koruptimit dhe te tjeret nga shantazhi eshte nje gjysem e vertete (qe te jesh akoma ne regull me Sali Berishen)

                   Lini një Përgjigje

                   Blog Tema