Basha: Sulmi në Banjskë ishte parapërgatitur nga segmente shtetërore të Serbisë dhe Rusia

1 Tetor 2023, 15:13Politika TEMA

Basha: Sulmi në Banjskë ishte parapërgatitur nga segmente

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se sulmi në veri të Kosovës të dielën e kaluar ishte parapërgatitur nga segmente shtetërore të Serbisë në bashkëpunim me Rusinë.

“Ditën e diel të javës se kaluar segmente paramilitare të përgatitura nga segmente shtetërore të Serbisë në bashkëpunim me një pale të tretë që është Rusia, tentuan lançimin e një pjese të planit për vënien nën kontroll me forcë të territorit të Veriut të Kosovës”, theksoi fillimisht Basha në Euronews Albania. 

Sipas tij, ishte profesionalizmi i Policisë së Kosovës dhe bashkëpunim i ngushtë me institucionet euroatlantike që bënë të mundur shkatërrimin e planit të Serbisë.

“Ishte profesionalizmi i Policisë së Kosovës dhe bashkëpunimi i ngushtë me institucionet euroatlantike që bënë të mundur shkatërrimin e këtij plani dhe zmbrapsjen e efektivëve që i ishte ngarkuar ky plan.

Vënia në kontroll me dhunë e një pjese të territorit të një shteti të pavarur si Kosova është një situatë e rëndë për paqen për stabilitetin dhe sigurinë e Evropës Juglindore ku ka anëtarë të NATO-së dhe BE-së”, shtoi ai.

Kreu i selisë blu konsideroi gjatë intervistës se Serbia është “delja e zezë e Ballkanit” dhe është një vend i dyzuar që gjithmonë përdor mjete të tjera për të zgjidhur problemet politike.

“Aleati më i ngushtë i Vuçiç është shpallur ‘non grata’. Moska nuk e bën këtë për interesat serbe. Interesi i Moskës është të hapë një front të dytë. Në këtë front të dytë po përdor qytetarët e një vendi tjetër”, u shpreh Lulzim Basha.

Në përmbyllje, ai ravijëzoi se Partia Demokratike do të dorëzojë një kërkesë të hënën e 2 tetorit për interpelancë në Kuvend me kryeministrin Edi Rama lidhur me deklaratën e tij për vendosjen e KFOR-it në veri të Kosovës.

“Rama duhet të sqarojë nëse është i pa-informuar apo nëse po kërkon largimin e policisë së Kosovës nga veriu. Një deklaratë e tillë është e rrezikshme dhe e dënueshme dhe kur vjen nga një autoritet i Serbisë e jo më të vijë nga cilido person me përgjegjësi publike në Shqipëri e aq më pak nga shefi i qeverisë shqiptare. Nëse Rama ka kërkuar largimin e policisë së Kosovës, Rama urgjentisht duhet të merret nën mbikëqyrje politike dhe të gjithë-anshme”, theksoi kreu i PD-së.

9 Komente

 1. H
  Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

  O koqe kandari, Po pse futesh ne kanale nga nuk del dot? Pyetja direkte qe lind nga idiotizmi qe ke deklaruar është: A duhet të largohet KFOR-i nga Kosova? Pse është KFOR ne Kosovë? Per pushime? A mbrohet dot Kosova pa NATO-n kunder Serbisë? Debilët kujtojne sikur kane zbuluar ndonje gjë. Por perfshirja e NATO-s ne kufirin verior vendos direkt ne perballë NATO-n kunder Serbisë, duke e lehtesuar punën e FSK per të marrë ne dorë situaten. Nje pyetje tjetër. Ne qofte se Serbia vendos dhe fut trupat ne Mitrovicë, çfare mendimi ka Basha per luften qe mund të lindë aty per aty? E perballon dot FSK e vetme ushtrine serbe? Pra, NATO duhet të perfshihet, por vetem kur te bëjë thirrje Gjeneral Basha dhe Major Kurti? Domethënë, le të plase lufta njehere, pastaj të futet KFOR? Të vriten perseri shqipetare dhe pastaj të nderhyje KFOR? Çfare debilesh!!! Ideja është qe KFOR të bllokojë kufirin direkt, per të ndaluar konflikti e armatosur me Serbinë, dhe pastaj FSK gradualisht të marrë komplet situaten ne dorë. Ndersa debilët kujtojne sikur Albin Kurti është kryekomandant i NATO-s. As Kurtin dhe as Rama bejne dot gje po u fut ushtria serbë ne Mitrovicë. Shqiperia nuk futet dot ne konflikt, ndersa Kosova nuk ka ushtri. Ndersa Rama dhe Kurti janë dy kryeministra pa ushtri qe bejne si t'u thonë. Gallofet qe kujtojne se marrin vesh nga politika, nuk e di se pse, por kujtojne sikur lideret e Francës, SHBA, Gjermanise, dhe vendeve të tjera Perendimore, sa zgjohen ne mëngjes, e kane mendjen vetem tek Kosova dhe Shqiperia dhe thone me vete "çfare do bëj sot per shqipetarët, se ma ka lene amanet baba para se me vdekë. Ndersa per serbet? Asgje fare per ata maskarenj. Edhe sikur veze të kuqe të benim ne shqipetarët, nuk do t'i plaste bytha njeriu. Nuk di njeriu, të qaje apo të qeshe me budallalleqe të tilla. Amerika dhe Europa e kane prioritet të heqin Serbinë nga kthetrat e Putinit. Ndersa me Kosovën akoma nuk kane vendosur çfare të bejne, dhe kane krijuar nje shtet me paterica, qe po e mbajne ne kembe derisa te vendosin. Sikur largqofte, populli serb, të bëjë nje referendum qe ne do behemi komplet me perendimin po morëm perseri Kosovën, ta dini qe Amerika dhe Europa do ta shesin Kosovën pernjehere. Sepse nuk ju hap barku per shqipetarët. Madje do t'i thone kryeministrit shqipetar, cilindo qofte: "Rri urte dhe trus bithen, se i thamë Serbisë qe të marrë edhe Shqipërine po të dojë." Kur ta kuptojme këtë gjë, do behemi me të zgjuar dhe do perdorim të gjitha mjetet per të perfituar nga aleanca me SHBA dhe Europen. Me e forta është qe ky zog gomari me emrin Lulezim do qe të bëhet kryeminister.

  1. X
   Xhezo Smokthina

   Këta të gjithë kanë adaptuar mënyrën berishjanë të bërjes politikë, të deklarimeve qesim, pa fakte. Kur do mësohen politikanët tanë të japin edhe burimin e informacionit për konkluzionet që japin? Kështu mbetemi në kuadrin e propagandës, kur duhet të japim fakte për çdo deklarim që bëjmë, për të fituar besimin e atyre që kanë në dorë fatet e popujve dhe po ashtu edhe tonin.

   1. c
    ceni

    Po ti me Albinin ishit te informuar,pasi eshte linja jote kur ke qene atje?

    1. T
     Tepelenasi

     Po ben analize ushtarako politike ky , qe deri dje flinte gjume dhe fshihej , se kishte frike se mos e asgjesonte plaku Sali ! Kur e pa Sala kishte marre fund , doli ne skene dhe jep direktiva pe luften ne Kosove . Partine e bene kashte e koqe , nuk di se çfar te beje me te dhe tani qan hallin e Kosoves .

    2. M
     MELI

     Biri i Saliut je !Ky eshte varianti me i mire per te marre pushtetit ,siç veproi Sala me Nanon.

     1. P
      PO , PO

      Nuk jane sporte per ty keto or budalla ! Ti , jo vetem qe je politikan i sterkonsumuar , por edhe i diskredituar ne menyre te pakthyeshme si nje vegel e verber e perdorur nga perbindeshi serb i Vicidolit . Je pjese e rendesishme e atyre qe pergatiten dosjet e drejtuesve kryesore te UCK - se per t`u gjykuar ne Hage . Ti e ke te humbur betejen ende pa filluar .

      1. N
       Na mbyten bolet

       Cpret nga nje njeri qe qesh vetvetiu.Ky koqe te kujton shprehjen u be deti kos dhe o burra ta them dhe une nje fjale,thua se jane budallenj dhe ngeli ky ti jap mend.E ka thene mjaft bukur ai komentuesi i pare qe ne jemi bishti i kavallit nuk ngeli bota te marri mend nga ne edhe Rama ato qe thote nuk i ka nga mendja e tij thjesht trasmeton rekomandimet e atyre qe e kane bere kete shtet prandaj o bole mos na caje trapin.

       1. B
        Basha pirdhu.

        Basha tradhetar.

        1. l
         lul bytha

         Ky palla na cau karin me keto segmentet ....ik o bajge se je bere per te qeshur dynjaja 7 here 7 = 42, o Lyl dordoleci zgjou o te lafte purtha

         Lini një Përgjigje