Sulmi në veri të Kosovës, Tabaku: Dialogu duhet rikthyer, por jo me të njëjtat mënyra e mjete si më parë

1 Tetor 2023, 14:48Politika TEMA

Sulmi në veri të Kosovës, Tabaku: Dialogu duhet rikthyer, por jo

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar për sulmin në veri të Kosovës prej ku mbeti i vrarë polici  Afrim Bunjaku.


Për Tabakun, pamjet e mjeteve të armatosura që i afroheshin kufirit me Kosovën ishin pamje që evokonin kujtime të dhimbshme për dialogun, i cili sipas saj duhet të rikthehet por jo me të njëjtat mënyra e mjete si më parë.

“Java e kaluar ishte dramatike për Kosovën dhe rajonin. Përpjekja e vazhdueshme e qeverisë serbe dhe presidentit Vuçiç për të përdorur ngjarjet e tmerrshme në Kosovë dhe mbi të gjitha grupet kriminale që kanë pasur synim destabilizimin e një fiqnji na kujton hijet e të djeshmes.

Hijet e një kohe ku këto ngjarje ishin benzina që I hidhej zjarrit dhe prej të cilit Ballkani është përcëlluar. Fryrja e këtij zjarri e kësaj retorike kur vendet janë të ulura në tryezën e bisedimeve, dhe përdorja e këtyre mjeteve është e papranueshme.

Ka shkuar me kohë epoka kur me kërcënime mund të ketë shfajësim. Pamjet e mjeteve të armatosura që i afroheshin kufirit me Kosovën ishin pamje që evokonin kujtime të dhimbshme për dialogun, i cili sigurisht duhet të rikthehet por jo me të njëjtat mënyra e mjete si më parë.''

16 Komente

 1. d
  denis

  Cfar thote kjo BALON TABAKE,cfar kupton me dialog dhe sa lloj dialogesh ka se ne fakt asnje here nuk ka pas dialog mdermjet tyre sepse ka qene nje apo dy te tjere qe i kane drejtuar.

  1. S
   Sadiu

   Po kjo laraska sa e mënçur, e bëri PD fërtele, fërtele tani po jep mënd se si duhet të punoj qeveria e kosovës, por jo si më parë, por me metoda të tjera. Pika

   1. D
    Demokrati vjeter

    Pika dhe damllaja thuaj . Kjo eshte nje nder autoret e shkaterrimit te PD , tani jep mesime se si duhet te veproje qeveria e Kosoves . Kerkon te laje m.tin me shurre laraska.

   2. t
    toni

    foli dhe kjo biba, se nuk behet gje po nuk foli kjo dhe bardhziu

    1. T
     Trapi

     Kesaj Tabakut nuk i mbetet gje tjeter per te bere, vec te perpiloje manualin e bisedimeve.

     1. 0
      001

      Ua sa turp doli kjo biba e Birishes....!

      1. 0
       001

       Ua sa turp doli kjo biba e Birishes....!

       1. 0
        001

        Ua sa turp doli kjo biba e Birishes....!

        1. 0
         001

         Ua sa turp doli kjo biba e Birishes....!

         1. 0
          001

          Ua sa turp doli kjo biba e Birishes....!

          1. D
           Dridhe mon bishtedredhur.

           Kjo bisht dredhura shkon sa tek Sala tek Lulushi

           1. V
            Veri gishtin kokes

            Zonja Tabaku je nje politikane e shkolles se egersires serbe te Vicidolit , ndaj. . . edhe kur thua ndonje llaf te sakte , nuk te mer askush serjozisht . Jini nje dore politikanesh me te moderuar ne PD , por e dogjet te ardhmen tuaj duke rene serisht me gjunje para perbindeshit serb te Vicidolit . Ke humbur pike edhe me teper me miopine tende , duke u rreshtuar pas naziskinit Gazmend Bardhi . Cfardo qe te thuash , tani je bere krejt e pa besueshme duke na zhgenjyer dhe demtuar rende te djathten shqiptare !

            1. V
             Vjosa

             E mi halle e bashkis si e ke vilen në LALEZ?

             1. S
              Sokoli

              Kush eshte kjo???

              1. T
               Tironsi i Vjetër

               E moj Balon Tabake, tani që fole edhe ti, shpëtuan Kosova dhe kombi. Ku ke qënë kaq kohë, moj debile!?

               1. s
                shpiragu

                Z Tabaku ,te ka hyr vehtja ne qef ,dhe po meresh e komenton cdo gje.Je bere specialiste per gjithcka.Deklaroju me cilin politikan po punon, Saliun Bashen apo me Bardhe mavrin, qe nuk eshte as ne qiell as ne toke.KETE sqaroje ,se po mendon se punon per P D harroje, se P D e shkateruat ju te gjithe duke i vene brylat njeri tjetrit.Mos u mer me politik se nuk shikon dote me larg se gjiri Lalezit.

                Lini një Përgjigje